Dohral jsem to snad desetkrat, vim zpameti, kde se nachazi jaky predmet a jaka prisera, ale o alternativnim konci jsem dodnes nevedel :) Jinak si myslim, ze CSB na PC vysel a nedavno jsem ho dokonce hral. Ta obtiznost byla fakt pekelna. Nejlepsi na cele hre mi neprisel ani system kouzel, ani dalsi „novinky“, ale zkratka to, ze doba hrani byla omezena jidlem a prisery nepribyvaly. Kouzleni fireballu do vzduchu a hazeni sipek do schodu proto neslo vecne a clovek musel jit porad kupredu. Zasek na silnem protivnikovi? Smula kamarade, zadne levelovani na slabsich priserach, proste tady chcipnes hlady. Zkratka narez nejvyssiho kalibru, ktery snad nemuze nic prekonat. Jinak nevim, jestli to v clanku zaznelo, ale DM je dnes abandonware a da se legalne stahnout a zahrat(v dosboxu jede paradne) http://www.abandonia.com/…+Master.html
Ten CSB na PC nevyšel, asi jste hrál CSBWin, který jsem popisoval v komentáři výše. Jinak i v CSB se dalo důkladně trénovat, jen to chtělo najít vhodné místo. Díky regeneraci potvor smrt hlady nehrozila. Minimálně v nejnižším patře bylo červů vždycky dost, další dobré místo bylo v cestě NETA, kde si pavouci pěstovali kvílející stromečky, potom rodiště pekelných vlčáku na Diabolical Demon Directorem a úplně nejpohodovější to bylo v dračím doupěti, protože takových osm výživných steaků z jednoho draka znamenalo zisk hrozně moc času. Jak jsem psal, hra naštěstí nebyla zdegenerována absencí hladu/žízně nebo možnost počkat si pět minut na regeneraci many a vykouzlit si jídlo, které by postavy nasytilo na tři dny (jako je tomu například v sériích AD&D).
Nicméně nápady a hlavně zákeřnosti v CSB byly absolutně nepřekonatelné. Až z editorem člověk zjistil, co všechno na něj kdy čekalo, jakými způsoby se různé hádanky daly vyřešit. Prostě ten, kdo k CSB sedne poprvé a po dvaceti dnech hraní ho jakž-takž dokončí, viděl tak maximálně 20% toho, co je ve hře připraveno. Geniální.
Ale ono ani to jídlo v DM nebylo takový problém, pokud tu hru člověk už aspoň jednou prošel. Klasická „cvičírna“ s regenerujícími se stromečky ve třetím patře, dvě místnosti s rodícími se červy ve čtvrtém patře a později v devátém patře líheň krys, po kterých zůstávala výživná stehna, s tím se dalo nakrásně vyjít.
Horší to bylo s vodou. Té býval někdy opravdu nedostatek a narozdíl od zbytků nepřátel, které se někdy daly jíst, se získávala pouze u fontánek. Ten obrovský časový tlak na začátečníky, kteří museli zdlouhavě bádat, kudy dál, jak kterou hádanku vyřešit a neuměli hospodařit s jídlem a pitím, byl fantastický.
Ja si teda zadnou lihen nepamatuju. O stromeckach jsem cetl v navodu z Excaliburu(nebo kde to bylo) a mam pocit, ze se mi jednou dokonce stalo, ze tam nejaky ten stromecek pribyl. Jenze to trvalo tak dlouho, ze jsem vic prozral pri cekani, nez jsem z tech stromecku dostal. A lihne cervu a krys jsem si nevsiml snad nikdy. Inu…asi si to jeste jednou zahraju a uvidim, co je na tom pravdy.
Ta stromečková líheň ve čtvrtém patře (patro, kde žijí červi), je poblíž vězně (This is my prisoner…). Slepá místnůstka, zprvu plná stromečků. Dveře jako mříž, co se samy zavírají, když je necháte otevřené a odejdete od místnosti trochu dál. Stačí se párkrát projít po okolí a máte tam jednu, dvě či tři skupinky stromečků, každá skupinka o 1–4 stromečku, z každého stromečku 0–2 kousky. Takže v nejlepším případě 24 kusů stromečků, přičemž každý z nich je výživný víc než jablko a skoro jako chleba. Šest kousků plně nasytilo zcela vyhladovělého člena party. To vůbec nebylo špatné. Zvlášť díky tomu, co těch kousků ze stromečků bylo a jak snadno se získávaly.
Líhně červů jsou také na čtvrtém patře (v několika místnostech se po průchodu přes konkrétní políčko vylíhne nový červ), ale bojem s červem se většinou ztratilo příliš času a zdraví na to, aby jeho nevýživné zbytky mohly za ty peripetie stát.
Líheň krys mě jednou šeredně zaskočila. Nevěděl jsem, že se v ní nacházím, najednou začaly přicházet nové a nové krysy, až mi mou, celkem zkušenou, partu komplet sežraly.
U tech stromecku jsem byl, ale to s tou lihni se mi vazne moc nezda. Kazdopadne by to bylo skvele misto na trenovani, protoze (pokud si dobre vzpominam), tak o kousek dal se slo do dalsiho patra a tam byla hned fontanka. Nemusim tam nechat nejake stromecky, aby se mohly rozmnozovat? Nebo to muzu vybit komplet? Ale stejne je to nevhodne pro tvorbu zasob, protoze to je jedno z nejmene vyzivnych jidel. Na to by zase mohly byt dobre ty drumsticks(snad si to pamatuju dobre) z krys. Otazkou je, zda se tam da zase doplnit voda. Chodit o dve patra vys pro vodu me vazne nebavi.
Samozřejmě, že tam líheň je. Teď jsem se díval přímo do editoru. Aby se stromečky vylíhly, je třeba přejít políčko dva kroky na východ od dveří. Je tam neviditelný podlahový spínač, který aktivuje jednorázové vylíhnutí stromečku. Žádné „matečné“ stromečky tam nechávat nemusíte. Líheň je nastavena na časovač 54 vteřin, takže po vylíhnutí můžete kolem dveří pobíhat jak blázen a nic nového se nevylíhne. Počkejte si dalších 54 vteřin :-). Navíc mám dojem, že spínač funguje „do foroty“, takže když ho pětkrát přejdete a počkáte pět minut, mělo by se vylíhnout pět stromečků. Bude-li v místě líhně, což je nejzazší kout té místnosti, volné místo. Pokud tam stromeček již stát bude, nevylíhne se nového nic.
Co se týče výživnosti, vůbec to není tak špatné. Zaprvé proto, že hned opodál je tajný vstup do pátého patra, kde je hned fontána (jak zmiňujete) a dále chodba pokračuje stále rovně až ke schodům do patra šestého, takže když jste si nakutal zásobu a nanosil do šestého patra, měl jste na hodně dlouho vystaráno. Navíc zkušený hráč jedl výhradně stromečky a červy a výživnější stravu si schovával právě na horší časy, takže díky líhni stromečků ve čtvrtém patře nebylo třeba konzumovat nic hodnotnějšího v patrech 5 a 6 plus ve zbytku patra čtvrtého. A to se taky počítá.
Zadruhé proto, že ta výživnost až tak slabá nebyla. Tady je kompletní přehled možných jídel a jejich výživnost: plátek z červa 350 jablko 500 kousky stromečku 550 kukuřice 600 chleba 650 sýr 820 kýta z krysy 990 steak z draka 1400
Takže s trochou tolerance se dá říct, že z nemasité stravy patří stromeček k průměru.
jj, ja jsem taky leveloval v priest levelech(a tusim i wizard) uplne vsechny. Jako zivy stit jsem vzal nejtuzsi bojovniky, kteri meli alespon trochu many, aby se zvladli vytrenovat. Stacilo nejjednodussi priest kouzlo do lahvicky a za chvili jsem je moh trenovat i na maga. Takze ke konci jsem vyvolaval firebally(pravda, ze ruzne silne) za vsechny postavy.
On se priest dal udělat i troubením na roh a wizard sekáním Vorpal Bladem, takže to zas takový problém nebyl. A navíc, stačilo použít některý z předmětů přidávajících manu (moonstone, hůlky) a hned to bylo. Když člověk počkal do hlubšího patra a ideaálně na chvíli po tom, co na partu zaútočila potvora, zkušenost se násobila, takže level byl hotov rychleji.
Diky za vycerpavajici odpoved :) O existenci podlahoveho spinace a casovace jsem vubec nemel tuseni, takze je mozne, ze jsem v mezidobi chodil hazet sipky a hvezdice na spatnou stranu a zadny stromecek se nevylihnul. Kazdopadne tohle uz docela zavani power-gamingem, ale i tak si to urcite v nejblizsi dobe zase dam.