600×800 pixelů
viz stránka výrobce: http://bookeen.com/en/cybook/odyssey
Protoze ctecku, dlouhodobe s nabidkou nespokojen, vybiram, tesil jsem se, ze se neco dozvim. Opak je pravdou, krome par vecnych vitanych pripominek k ergonomii jen vodopad informacne naprosto ridkeho povidani ve stylu soudobych spotrebitelskych "testu" z neodborneho tisku.
Co ma ctecka za OS? Jak je to s pripadnym SW tretich stran (oficialni/neoficialni)? Jak se daji cist PDF, pro technika 98% casu cetby -- da se to, da se to s kompromisy, nebo je to v podstate bez ujmy na dusevnim zdravi nemozne, jako je tomu napr. u jinak dobreho Kindle 3G?
Asi nezbyde, nez abych si pocetl na nejakem jinem serveru, skoda. Diky aspon za informaci o jmenu ctecky.
PDF bude, vzhledem k rozlišení, problém stejně jako na Kindlu: číst v poloze "na šířku" a každou stránku 2x posunout - dost nepohodlné. Na PDF je asi lepší pořídit si slušně dimenzovaný tablet (rozměry i rozlišením - a ještě budou přínosem barvy, v některých grafech rozlišit šedou od šedé je problém).
Na sirku a mit zvetsene PDF treba na 1 sloupec neni az takovej problem, pokud ovladani "sipkama" aspon nejak funguje. Kdyby bylo na Xindlovi G3 ovladani aspon na urovni stoleteho ghostview, bylo by to v pohode, ale ono neni. Na SW holt nikdo nema sily a u Amazonu jimi zrejme zrovna na PDF ani moc neplytvali zamerne...
Není problém informace doplnit tady v diskusi, od toho ji máme.
Operační systém je proprietární, je sice postavený nad Linuxem, ale to je irelevantní informace - uživatel to nijak nepozná ani neocení. Není možné jej ani nijak rozšířit, čili žádný SW třetích stran se nekoná.
PDF je obecně velmi nevhodný formát pro čtení na takových zařízeních, už kvůli malým rozměrům a rozlišení displeje. Řeší se to obvykle PDF reflow, což je vyzobnutí textu (jako PDF2txt). Ovšem ne z každým PDF to funguje a přijdete o formátování. Pro PDF bych spíše doporučil Kindle DX nebo jinou 9" čtečku. U všech 6" to bude s PDF stejné.
Za doplneni dekuju. Psal jsem z dvojiho duvodu -- jednak aby doplneni nastalo, druhak jako podnet k zvyseni jakosti clanku do budoucna. Tak diky za pochopeni.
* Pokud jde o PDF: reflow u odbornych textu temer bez vyjimky nepripada v uvahu (vzorce, znacky, diagramy). Ani 9" ctecka neresi PDFka s titernym textem, pokud nema ergonomicke ovladani. Kindle DX jsem zatim nevidel, ale rad se nekomu kouknu pres rameno na nejake PDF.
U 6" by to s PDF mohlo byt uplne pohodove, kdyby aspon rolovani po skocich fungovalo bez chyb v programu a kdyby nebylo tak hrube nastaveni zvetseni. Ctu si obcas PDF a DjVu na HTC G1 a to je co do rozmeru a rozlizeni dost slaby stroj. Ano, plynule rolovaci, ale to stejne pri cetbe vyuzivam jen minimalne.
Kindle G3 ma u PDF zhruba nasledujici chyby, co si pamatuju:
- prilis hruby krok zvetseni (typicky pri dvousloupcove sazbe bud vidime kus obou sloupcu, nebo uz se tam nevejde jeden sloupec cely);
- nefunguji sipky polohovani stranky, mozna programatorsky bug, po preklikani cele sirky displeje se pak vyrez vrati nekam, kde prve nebyl... obtizne se to popisuje, to je nutno zazit, ale je to desive;
- pri prechodu na jinou stranku a zpet clovek musi opet podstoupit sipkovy tanec.
Pokud by se SW choval zhruba jako neco mezi gv a Acrobatem 4 pri ovladani kurzory, nebylo by to sice totez, jako cist na PC ci tabletu, ale aspon by se to _dalo_. Takhle se to vazne neda a tak si Amazon mych par usmrkanych korun nevydelal, cehoz urcite trpce lituje, protoze trzby za e-knihy od beznych zakazniku mu to nepochybne nevynahradej.
Jak je na tom tahle fr/cs ctecka s PDF, by me docela zajimalo.
* Pokud jde o tuto ctecku: absenci podpory open-sourcu pada moznost vyzkouset si jinej/funkcni SW a to me desi. Leda by byla uz tak skvele udelana, ze by po dobu rozumne zivotnosti clovek nepotreboval vylepseni.
Všeobecně nevhodný ano. Ale čtení pdf na 6 palcích může být velmi pohodlné (Kindle DX může být nepohodlný s ohledem na rozměry, o ceně ani nemluvě).
Osobně vlastním PocketBook 622 Touch a čtení pdf, tak jak je já potřebuju číst je perfektní. Pro případ, kdy čtu knihy (odborné s obrázky), tam je k dispozici ořez okrajů (ručně si lze zvolit co ořezat a další stránky jsou automaticky ořezány - lze ořezat různě liché vs sudé strany). Na šířku jde podle mě pak dobře přečíst i poměrně drobné písmo běžné u mnoha knih. Posun je rychlý, kupodivu plynulý, buď tažením po malých krocích, nebo "otočením stránky" na zatím nepřečtený kus stránky knihy. Druhá věc, kterou na tom čtu jsou odborné články. Zde je zase funkce čtení po odstavcích (2 odstavce). Bohužel nefunguje zároveň s ořezem stránky (možná časem opraví?), navíc předěl je přesně v půlce (mě vyhovuje, ale dokážu si představit posun jednoho odstavce v pdf přes půlku stránky). Pokud by člověku nestačil ani ořez ani odstavce, pak jedině zvětšit (oproti Kindlu mnohem více možností) a posouvat (velmi plynulé a použitelné, ale přeci jen trochu nepohodlné). Taky mě zajímalo, jak na tom s ohledem na pdf bude tato čtečka, ale v recenzi ani zmínka.
Já mám dlouholeté zkušenosti s různými čtecími zařízeními, ale nikdy jsem neměl potřebu na nich PDF číst. Navíc to zjevně ani pro tvůrce není příliš důležitá oblast. Proto asi nejsem ani schopen tuhle vlastnost u čteček porovnat, protože tyhle drobné (ale očividně podstatné) rozdíly nepostřehnu.
Ovšem mám tu na recenzi další dvě nové české čtečky, takže se na to zkusím víc zaměřit. Pomůže, když mi dáte tip na konkrétní PDF a případně ještě přidáte nějaké další věci, na které se mám podívat.
Pokud potřebujete PDF, chcete něco menšího jako tablet, jste ochoten nabíjet každý den a jste ochoten něco zaplatit, pak je tu řešení Samsung Galaxy Note N7000.
Česká distribuce cca 13 000,-kč
Mám ho 6 neděl a je to bomba. Zvláště pro techniky. Mám v něm uloženu kompletní výkresovou dokumentaci několika strojů které vyrábíme. Rychlá reakce 100% čitelnost. Display 5,3" Super AMOLED HD rozlišení 1280x800.
Jinak čtečku mám Kindle 3, co mám toto zařízení (nelze napsat mobil, protože to je daleko víc díky S pen.) nevzal jsem čtečku do ruky. Přečetl jsem na tom ještě přečetl pár knížek co mám v pdf a nebyl jsem stavu je korektně převést do formátu stravitelného pro Kindle.
Jediná nevýhoda pro mě oproti čtečce je malá výdrž na baterie.
Supervýhoda pro technika, čitelnost výkresové dokumentace v pdf formátu.
Navíc pokud pracujete se softwarem od Autodesku, počítám, že bude možné načítat i jeho formáty. Toto řešení mě ještě čeká.
Poznámka: N7000 je dnešními technologiemi dotažená geniální myšlenka počítače NEWTON od APPLu
Pro Kindle 3 a PDF bych doporucil jeste paperCrop.
http://code.google.com/p/papercrop/
Sice zdrojove pdf predela na pdf slozene z obrazku o rozmerech 800x600, ale na ctecte se to pak velmi dobre cte. Oreze bile okraje, umi si poradit i s dvema sloupci. Je to trochu vic nastavovani, ale vysledek je velmi pouzitelny.
Používám Onyx Boox M92
Pocketbook Pro 903 alebo 912. Nevýhodou je relatívne pomalá reakcia e-Ink displeja a pomerne vysoká cena (najmä 903-ka), ale ide o 9,7" čítačky s rozlíšením 1200 x 825. 6" (800 x 600) dotykové modely od Pocketbooku sú Pro 612 a Pro 603, najnovšie aj Pocketbook Touch.
Pocketbook v sérii Pro používa stylus (na prst nereaguje), Touch reaguje na dotyk prsta a podporuje multitouch.
Pan Krčmář v příspěvku píš, že OS je postavený na Linuxu. Podle GPLv2 by tedy měl být k dostání zdrojový kód, včetně změn pro zařízení (např. ovladače displaye). S trochou technického umu by pak bylo možné si OS přizpůsobit. Nebo existuje nějaký e-ink tablet / čtečka, kde by byl nainstalovatelný běžný OS?
Vic info o nook touch http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1198 ohledne debianu, asi by to slo, v android marketu je linux installer ktery nainstaluje i debian, jinak nook touch umi i usb host takze lze pripojit klavesnici, audio nebo bluetooth
4 litry? hodnota téhle věci je na úrovni pár stovek, až to zaplaví trh, tak se to bude dávat zdarma k předplatnému ona-sama-doma
bez IPv6? dneska? mrtvá věc
...Pokud byste ale začali čtečku používat jako přehrávač MP3 nebo prohlížečku (černobílých) fotografií,...
už je to tady, zase ta chorobná blbost přidávat nesouvisející funkce jako že navigace umí dělat i tousty a foťák má lampičku a nožík
to je fakt cesta do pekel. Pak to původní účel plní blbě
Souhlasím se všemi body. Každopádně teď jsem objednával několik Kindlů od Amazonu a jeden vyšel i s poštovným asi na 2500 Kč, což je výborná cena. Ještě před pár lety kamarádka kupovala Cybook Gen3 (předchůdce tohohle recenzovaného kousku) asi za 12 000 Kč. Takže pokrok to je.
Budu rád, až to bude někdo rozdávat nebo přidávat k nějaké službě. Určitě k tomu dojde a bude to jen dobře.
Já jsem přesně ten člověk, který nevyužívá žádnou z těch rozšířených služeb: webový prohlížeč ve svém Kindle jsem nikdy nepustil, nedal jsem si tam jednou mp3 ani nic podobného. Říkám, že je to čtečka a není to ani tablet, ani notebook, ani mp3 přehrávač a nic jiného. Ovšem řada lidí to vidí jinak. Znám lidi, kteří na tom píšou maily, browsí po webu a píší na Twitter. Proti gustu...
Cena - imho do tisícovky se to dá přežít (byť jsem sám za ty 4 litry loni čtečku koupil).
ipv6 není potřeba, jen to v zásadě jen na konzumaci textu a vydrží to jen pár let - stačí, aby se to umělo připojit k wifi a stáhnout data. Na to stačí i ipv4 za NAS.
Přidané funkce...
Ono není nutné z toho dělat multifunkční tablet a sám ani přidané funkce téměř nepoužívám, přesto se občas něco hodí:
- Rád bych slušný web browser pro vybírání a stahování knih u prodejce; to je lepší udělat rovnou z čtečky (přes wi-fi se připojím k mobilu a mohu to udělat kdekoli).
- Uvítal bych možnost doplnění pluginů: třeba lepší poznámkový aparát se sdílením s dalšími zařízeními včetně PC, více slovníků...
- Možnost přidávání dalších formátů knih.
- Využil bych čtečku občas i jako poznámkový blok. Současné tablety jsou na to docela těžké.
Takže doplňování funkcí se nebráním, pokud to bude stále dobře plnit hlavní účel. Bohužel je ale pravdou, že přidávání funkcí znamená většinou kompromisy v ovládání, mizerná funkčnost všeho atd.
Diky za recenzi. Mam pripominku k fotkam. Ted je moda, ze jakmile nekdo objevi co je mala hloubka ostrosti, tak se to snazi aplikovat vsude, i kdyz to neni na miste, jako napr. u technicky orientovane produktove fotografie. U fotky recenzovaneho produktu bych spis uvital co nejvetsi hloubku ostrosti, aby byl produkt ostry v celem rozsahu a ne mit 80% plochy produktu rozmazane.
Diky moc.
V článku je 15 fotografií a malá hloubka ostrosti je asi na třech nebo na čtyřech. To zařízení je na mnoha fotkách dobře vidět, nemyslím si, že je to nějak přehnané. Pár fotek focených jinak považuji spíš za zpestření, aby měl článek i trochu estetické složky. A mimochodem hloubku ostrosti jsem objevil asi před patnácti lety :-).
Dekuji velmi prispevatelum do diskuse za cenne tipy a osobni zkusenosti. Kdyz shrnu prozatimni rady na polu cetby PDF/DjVu, byly zmineny nasledujici moznosti:
- Kindle s cinskym firmwarem Duokan -- mate vic informaci? Zkousel to nekdo osobne? Je to open-source (a tudiz nadeje na rozsireni)?
- PocketBook 622 Touch -- zde jsem nenasel, na jakem SW je to postavene, tusi nekdo? Crack ani open-source asi neexistuje. PDF pry se ctou dobre. Mohl by "nasson" nebo nekdo jiny srovnat, zda je to shodne ci lepsi nez zmineny OrionViewer?
- Barnes&Noble Nook s Androidem a OrionViewer. Ten mi zatim zni nejlip, uz kvuli tomu Androidu (nejsem slepy vyznavac, ale znamena to aspon nechcipnout zcela na proprietarnim SW, aspon do miry podporovanosti dane verzi [rootnuteho] Androida).
Ma nekdo prime osobni srovnani alespon dvou ze zminenych? Nebo tip na neco dalsiho?
Diky,
robotron
Pro technická PDF je jediná skutečně použitelná možnost čtečka s velkým displejem kolem 10" a velkým rozlišením. Třeba Kindle DX nebo Onyx Boox M92, kterou používám. Obě tyto čtečky mají shodný e-ink displej 9,7" s rozlišením 1200x825 pixelů, na kterém se A4 PDF nechají skvěle číst.
Bohuzel srovnavat nemohu. V ruce jsem mel jen PocketBook 622 a Kindle (nerootnuteho a tedy nesrovnatelne horsiho). Klady jsem ti psal vyse. Doplnim jen, ze zvetseni textu je hodne plynule (o jednotky procent), posun taktez (o 1 pismenko napr.). Perfektne zvlada dva sloupce, to si musim vynachvalit. I kdyz nepouzijes zabudovanou funkci 2 sloupce, tak pri rucnim zvetseni Te pak ctecka automaticky na konci stranky posle na zacatek dalsiho sloupce (neocenitelne). Bohuzel jakmile nechas orezat okraje, ctecka odmita zvetsit text, apod. Zkratka bud orezat, nebo radsi rucne zvetsit, ale kombinovat nelze.
Prace s poznamkami v ramci ctecky ujde (zvyraznit text, pak lze k tomu dopsat sve poznamky, kreslit primo do pdf, apod.). Ale netusim, jak je pak exportovat do PC:(.
Zvlada taky "multitasking". Dvema kliky se lze prepinat mezi otevrenymi knihami.
Zbyle funkce - mluvene cteni textu cteckou, slovniky, internet apod. moc nepouzivam, tak nvm, co bych k tomu napsal. Snad jen, ze mluvene cteni se mi zda pekne a plynule, internet je pouzitelny, i kdyz spise nouzove.
Kolega si prave kvoli citaniu PDF a DejaVu (na moje doporucenie vzhladom na pomer cena/kvalita/moznosti) nedavno kupil PocketBook PRO 912.
Najskor mi ukazal PDF stranku bez "zoom" so zbytocne velkym prazdnym okrajom. Uz som chcel povedat, ze nic moc, avsak hned spravil prvy zoom, prazdne okraje boli prec a PDF-ko krasne natiahnute na celu plochu 9" displeja, citatelnost matematickych vzorcov uplne vpohode. Nacitavanie trochu trva, snad by bol vhodnejsi rychlejsi procesor (namiesto 533MHz, 600MHz).
Potom vytiahol pero a zacal don "kreslit" poznamky. Ma to ale maly problem, poznamky neuklada priamo do PDF-ka ale do nejakeho memo suboru.
Mam tiez citacku ale 6", pouzivam ju vyhradne na beletriu. Citat na nom PDF-ka mozem len so skrolovanim - a to je velmi (naozaj velmi) otravne, kedze citacka nie je dotykova.
Doporucovat citacku (ked niekto prevazne 90% a viac casu na nej iba cita), ktora "vyzaruje" svetlo (LCD, AMOLED) je nezmysel. Tu su namieste len technologie, ktore vyuzivaju odrazenene svetlo, a aj ked ich je v ramci prototypov uz dost (transreflex, mirasol, dalsie elektroforeticke ako je e-ink, atd.) zatial ich vyrobcovia akosi nechcu do citaciek "implementovat".
O čtečky se zajímám spíše okrajově, a to proto, že dostupnost českých e-knih není nic moc. Alespoň pro mě, protože dokud mi knihovny nabízejí nepoměrně větší množství knih za nepoměrně nižší cenu, nepřeváží i mnohdy větší pohodlí a zajímavé možnosti čteček. Dělal jsem spíše ale zatím jen povrchní průzkum. Myslíte, že byste tedy mohl napsat nějaký krátký souhrný článek o stavu českého trhu s elektronickými knihami s výhledem do budoucna? Rád bych si přečetl pojednání někoho zkušeného.