Základní problém je, že daný postup nezachytí všechny IP adresy.
Zachytí jen IP adresy, které odpovídají na ping, nebo které jsou použity na doménovou adresy, tedy jsou v DNS záznamech.
Já sám jsem před časem měl veřejnou IP, kterou jsem firewallem odstřihl od vnější reakce na ICMP či na cokoli inciovaného zvenku kromě žádnoucích věcí. DOména na tuto IP přiřazena nebyla. Taková IP by byla zařazena do „těch nevyužitých“.
Vědecky vzato z toho pokusu lze o využití IP adres udělat jediný závěr a žádný jiný: Skutečný počet využitých IPv4 adres je někde v rozsahu mezi 1,3 miliardy až všechny.
Žádný jiný závěr bych z toho nedělal.
Jakékoli jiné závěry a odvození jsou mylné a nepodložené.
Ovšem stejně nepodložené je dogma, že řešením všech problémů je IPv6. Naštěstí o tom ale nerozhodují technici, kteří v nadšení pro IPv6 ztrácejí rozum a soudnost a nejsou s to objektivně a nestranně uvažovat.
Tímto postupem ale nezjistí, zda jsou skutečně nepoužité. Ty adresy mohou být přiřazené, stroje mohou být zapnuté, jen nikdo nechce (nebotřebuje), globální routování pro takto sestavenou síť.
Takže správná odpověď je, že použití botnet, se nějakým způsobem dostal na 1/3 adres a o těch ostatních nemá (z mnoha důvodů) žádné zprávy.
Závěr, že jsou nepoužité mi přijde silně zkratkovitý.
Aby ten blok mohl být uvolněn, musel by jeho stávající uživatel provést rekonfiguraci své sítě (včetně aplikací), což je od určité velikosti bohužel neproveditelné bez neakceptovatelně dlouhých výpadků. Navíc na uživatele takových bloků IP adres které by teoreticky mohly být uvolněny není tak velký tlak který by převážil ty obrovské náklady které by s rekonfigurací měli, takže se prostě nic neděje.
Tak nejak - pametnici si mozna vzpomenou na zajimave situace, ktere zpusobil T-Mobile (ne v CR), kdyz pro sve mobilni klienty zacal pouzivat adresy s rozsahu, ktery mu neprislusel, v dobre vire "ze to nebude vadit, protoze ten rozsah stejne neni zvenci videt". Detaily se daji dohledat, z hlavy je nevim.