Vypadá zajímavě, určitě by stál alespoň za vyzkoušení. Díky
Ale hodilo by se do článku hodit odkaz na domovské stránky, nebo alespoň : http://www.bricsys.cz/cs_CZ/bricscad/
Neměl by podobné recenze psát někdo od fochu? To znamená místo komentování ikonek a suchého konstatování "umí všechno" porovnat např. a Academ/MicroStation a trochu okomentovat funkci - práci s primitivy, knihovnami, kreslení, import složitějších výkresů...
určitě je tam spousta potenciálních problémů o kterých běžný IŤák nemá ani ponětí...
takhle to vypadá, že BC je super produkt a nemá konkurenci.
Já sám v CAD nedělám, ale mě třeba jenom zklamala pomalost překreslování a needitovatelné panely nástrojů na úrovni Win95. Přeci jenom Acad s ribony je už o 10 let dál
"Neměl by podobné recenze psát někdo od fochu?"
Určitě. A máme někoho takového, kdo by byl ochoten nám něco takového napsat? Mě v tom článku toho spousta také chybělo, ale vzhledem k tomu, že jsem tento program neznal, jsem vděčný za to letmé seznámení. když budu chtít vědět víc, tak mi prozatím nezbývá, než ten program vyzkoušet...
Mimochodem já používám QCad (http://www.qcad.org/qcad.html), a to ještě hodně sporadicky, ale vždycky se rád nějaký takový program odzkouším....
Profesionální cady pracující pod linuxem jsou např. http://en.wikipedia.org/wiki/CATIA , nebo http://en.wikipedia.org/wiki/NX_%28Unigraphics%29 .
Asi zaměňujete profesionální za nový znám hodně profesionálů co jsou zvyklý pracovat v rozvržení AutoCADu před ribbonem a výsledek jejich práce to nijak neovlivňuje naopak. Taky záleží na oboru SolidWorks a Iventor jsou CADy pro mechaniky. Minimalne pro stavaře, je tohle urcite zajimavou alternativou.
Nevim, jak se to zmenilo od verze 6, ale ta byla kvuli sve pomalosti prakticky nepouzitelna.
Presneji receno byl uzivatelsky komfort nulovy, protoze clovek kliknul a cekal radove dele nez AutoCADu. Rozdil v cene oproti LT verzi AutoCADu rekneme 40k, coz jsou dve vyplaty. Jestlize uzivatel poloviu casu ceka, az se program uraci, tak se AutoCAD LT zaplati asi za 4 mesice...
pouzival jsem verze tusim od 7 do 9, pravda pod windows ale na hodne starem sčotu (prescott) a naprosto v pohode. Poridili jsme ho do firmy protoze jsem predtim ve skole delal v AutoCADu a tohle prostredi vypadalo uplne stejne (na rozdil od solidedge, varicad, turbocad myslim).
Podla mojich skusenosti z SK, tak v oblasti architektury a stavebnictva este stale vacsina profikov pouziva 2D "kreslici prkno" vo forme Autocadu alebo Microstation-u, bez nejakych nadstavieb. A mnohi z nich nelegalne. Dokonca aj ked niekto z nich robi na "super-profi-najnovsia-technologia-bim-advanced-blabla" softe ako napr. Archicad, tak v konecnom dosledku 4/5 z jeho funkcii nepouziva a kresli 2d. Nech si Autodesk v Autocade meni GUI a pridava vselijake fancy funkcie kolko chce, nech dookola upravuje definiciu formatu .dwg, aj tak predava len stary pos.any Autocad. Z tohto hladiska povazujem Bricscad za profesionalny CAD (ak za profesionalny CAD povazujeme Autocad bez nadstavieb). V inych oboroch, ako strojarenstvo, je podla vsetkeho uz uplne inak. Ale to je uz mimo mojho akcneho radiusu.
V ČR a SR společnost Bricsys zastupuje společnost Protea s.r.o. (www.protea.cz).
Komentář od distributora společnosti Bricsys pro ČR a SR.
jestli tady nekdo z nich cte, rad bych se zeptal, jestli se jeste porad 'konstruuje' s temito programy tak, jak si to informatici predstavovali - napr. u nadrze z plechu se z velkeho kvadru 'odejme' mensi kvadr a tak vznikne ta skorepina (nebo translaci nejakeho rezu - to je fuk) a nebo uz toho maji konstrukteri dost a jsou na barikadach.
V 80. letech byla ta predstava totiz uplne jina. Konstrukter mel konstruovat tak, jak se predmet v konkretnim pripade vyrabi - tedy u te plechove nadrze pocitac zohybal na obrazovce ty plechy a svaril je.
Třeba se vezme díra, a k ní se přidá materiál. Případně se od ní materiál odečte. V reálné výrobě to děláš stejně. Jistě, že to jde dělat z tabulí materiálu, ale pak je musíš stejně jako v reálu umístit na správné místo. Naštěstí nepadá :-).
V CADu je často výhodnější postupovat od výrobku k dílům.
Trocha reálných zkušeností: malá projektantská kancelář, cca 5 lidí, Bricscad se používá od verze 9, spolupráce s Autocadem dobrá (dwg umí opravdu dobře), kvalita a rychlost s verzemi roste. Program vyšel z Intellicadu, ve verzi 10 ohlásil úplné osamostatnění od původního kodu - http://www.bricscad.com/common/news.jsp?item=149 - a verze 11 je první skutečně multiplatformní. LINUX verze funguje dobře, ale je očesaná o řadu věcí. Máme ji koupenou, abychom tenhle trend podpořili, doufám že v. 12 bude i pro Mac
V naší firmě se používá autocad(architecturals)/cadkon. Proto jsem rád, že je bricscad podobnej autocadu vzhledově i strukturou a nemusím měnit uživatelské návyky. Ze zkušenosti vím, že pro střední firmu by stačil bricscad na 2D a blender na 3D, (určitě by to bylo lepší než nelegální software, co mnozí mají); komplexní systémy typu archicad opravdu velkou část práce zrychlí, ale zase vás nutí dělat věci určitým směrem, protože jsou tak jednodušší, na výsledné architektuře je to pak smutně znát.
20.2.2012 Bricsys vydali oficiální anglickou verzi Bricscad V12 (Linux).
Stejně jako Bricscad V12 (Windows), bude Bricscad V12 (Linux) k dispozici ve 3 verzích: Classic, Pro a Platinum.
Důležitou informací je, že nový Bricscad (Linux) bude obsahovat téměř všechny funkce, jako verze pro Windows. Nebude obsahovat pouze modul X-tělesa a VBA, ostatní funkce budou všechny k dispozici, včetně 2D a 3D vazeb a přímého modelování.
Verzi pro Mac plánují vydat na podzim roku 2012.
Protea s.r.o., distributor Bricsys v ČR a SR