Není to nakonec dobrá zpráva? Pokud je CentralNic nějaký velký, uznávaný a rozumný poskytovatel (neorientuji se, takže netuším, zda to jsou nějací hajzlíci nebo ne), tak by s ním mohla být lepší domluva jak s SK-NIC.
Těch 26 mil eur (cena za SK-NIC), to je v podstatě reálně cena za .sk doménu (bylo to jediné výrazné aktivum SK-NIC)? Nebo ta firma toho měla zajímavého víc.
Mně na otázku, zda je CentralNic elký uznávaný a rozumný poskytovatel odpověděl ten výčet domén na konci zprávičky, včetně těch dvou, které si „zprivatizovali“ a propagují je jako domény pro něco úplně jiného. Řekl bych, že toho si byla vědoma i slovenská vláda, proto ten narychlo podepsaný dodatek o propagaci.
Už minule vám odpovídali, že jsou to lidé daného národa zvyklí používat a že takové jméno dává představu o jazyce, v jakém daná stránka bude.
To je samo o sobě dostatečný důvod ne? Stejně jako je doména .com výjimečnou doménou pro anglicky mluvící web, je .cz výjimečnou pro obsah v češtině, . de pro obsah v němčině a .sk pro obsah ve slovenštině.
http://doprdete.to.de je zcela evidentne domena pro obsah v cestine at tvrdite co chcete :D
:D tak to jste me dostal .. :) Ja se na to ani nedival jestli to je zaregistrovane. Nicmene jde tu o domenu to.de a maji tam domenovy kos, takze funguje cokoliv.to.de :D Nicmene mozna vam docvakne co jdem tim chtel naznacit. Ze ne vzdy musi platit ze tld reprezentuje neco co by melo byt v ocekavanem jazyce :D Samozrejme uznavam ze domena de je nemecka. Nicmene nic nebrani tomu udelat nazev tak, ze jazyk je evidentni prave spise ze zacatku. Respektive ze je boren mytus neco.domena.tld, ale uz je to spise jako konkretni nazev.
Ma oblibena http://cryptowat.ch proste nema svycarsky obsah :)
To rozhodne neni a to ani snad nikdo netvrdil. Spise to ukazuje na to ze i pro slovaky muze byt snadno zapamatovatelna a navyknutelna domena se slovenskym obsahem ale na uplne jine TLD nez sk. Nedivam se na to z pohledu lidi ale z pohledu poskytovatele obsahu. To je ten kdo kupuje domenu. Ne ti lidi co ji pak navstevuji. Ostatne taky me napada myslenka, ze ten kseft o kterem v clanku jde muze byt znacne prodelecny v momente kdy se slovensky stat nasere a udela skutecne narodni domenu (nejakou vhodnou jinou tld) a radne to narodne zpropaguje vcetne kdo vi jakych vyhod (danovych treba). Zacne konkurovat treba cenou nebo kdo vi cim. Tak to bude peknej pruser pak.
"Už minule vám odpovídali, že jsou to lidé daného národa zvyklí používat a že takové jméno dává představu o jazyce, v jakém daná stránka bude."
To je Vas dojem nebo na to mate nejaky pruzkum? Ja jsem uz minule psal ze podle domeny jazyk rozhodne neodhaduju.
" je doména .com výjimečnou doménou pro anglicky mluvící web"
Ja to teda nepouzivam, ale co jsem tak obcas nekomu koukal na display, tak cely (i cesky psany) facebook je pod domenou .com a u google to pocitam bude to same.....
Ja na weby podle domen nechodim, pisu slova co hledam do search engine a klikam na vracene odkazy, ale zkuste treba tohle:
@Unknown
"Zajima me ale pokud nekdo tvrdi ze narodni TLD je masove pouzivana k identifikaci jazyka stranky,"
To ti nikdo netvrdil. Nahoře ti tvrdili že to indikuje v jakém jazyku to bude a pro který stát to asi bude určené. Pokud sis nevšiml, že weby česky, čechů orientované pro čechy používají .cz a třeba weby německy němců pro němce používají .de a weby např. anglicky angličanů pro angličany používají .co.uk apod., A dokonce i v těch licích které jsi dal, ze používají mezinárodní kódy a taky ti nikdo nezaručí že to bude česky a v česky.
JInými slovy tvrdíš, že ti přijde obvyklé, když třeba slovák který podniká na slovensku si pro podnikání opatří doménu *.pl a třeba čech pro podnikání v česku doménu *.co.uk nebo *.sk, protože to přece žádný význemá, že?
"JInými slovy tvrdíš, že ti přijde obvyklé, když třeba slovák který podniká na slovensku si pro podnikání opatří doménu *.pl a třeba čech pro podnikání v česku doménu *.co.uk nebo *.sk, protože to přece žádný význemá, že?"
Nic netvrdim. Jelikoz tu vysel uz nekolikaty clanek o vlastnictvi "narodni domeny" TLD .sk, zacal jsem se zajimat o to, proc se tomu rika "narodni" domena a k cemu je to vlastne dnes dobre. Krome jineho (jako treba ze se skrz to proziva narodni hrdost) tu nekdo napsal, ze pomoci TLD se urcuje jazyk stranky a protoze ja to tak nedelam, tak jsem se zacal zajimat kde to vzal?
Upozornuji ze se ptam na SOUCASNE vyuziti "narodni" TLD, protoze popisovane deni na Slovensku je soucasne.
@Unknown
A už po milionté ti tu několik lidí píše, že se národní domény používají zpravidla uvnitř států který jsou určeny. A stejně jako víme co asi bude na .com, .org. .... tak tušíme, ale evidentně jenom někteří, co pak to asi bude na .cz, .sk, .pl, .de . . . . . apod.
A praktický význam? IMO: To by se pak mohl ptát, proč nemám jenom ".com" nebo jenom ".i"? Třeba další sady neobsazených jmen domén nižších řádů. Myslím že u jedné domény byb byly rozebrány hodně rychle, hlavně ty krátké a to by komplikovalo třeba podnikání apod . . . Ostatně třeba státní úřady mají všechno pod příslušnou .tld a taky se pak dá zodpovědnost delegovat do sdružení jako CZ.NIC. U .cz to asi nehrozí, ale třeba anglicky mluvící země by v prípadě jedné všeobecné tld nemohli mít každý svou doménu např. "homeland-security" :-) apod . . .
"A už po milionté ti tu několik lidí píše, že se národní domény používají zpravidla uvnitř států který jsou určeny."
Pomilionte a porad blbe.
Ja VIM ze to tak historicky JE, vim ze historicky bylo treba u nas nejjednodussi a mozna i nejlevnejsi si koupit domenu .cz (a jinde to mohlo byt obdobne), ale ptam se na soucasnost protoze spory na Slovensku jsou soucasne. Zajima me zda jsou registrace "narodnich" TLD tak dulezite jeste DNES, kdy rozsirenim QR kodu, socialnich medii a hlavne zdokonalovanim (tim nemyslim personalizaci vysledku) vyhledavacu. Ptam se v rozsirenem smyslu na dnesni vyznam "narodnich" TLD, ptam se zda spor o TLD .sk ma jeste nejaky vyznam krome symbolickeho (ze "narodni" domena nepatri jakesi pomyslne "narodni internetove komunite" ale prachsproste komercni [a navic zahranicni] firme), kdyz vliv TLD na vyhledatelnost sluzeb obecne (z vyse popsanych duvodu) upada...
@Unknown
Aha,
"A praktický význam? IMO: To by se pak mohl ptát, proč nemám jenom ".com" nebo jenom ".i"? Třeba další sady neobsazených jmen domén nižších řádů. Myslím že u jedné domény byb byly rozebrány hodně rychle, hlavně ty krátké a to by komplikovalo třeba podnikání apod . . . Ostatně třeba státní úřady mají všechno pod příslušnou .tld a taky se pak dá zodpovědnost delegovat do sdružení jako CZ.NIC. U .cz to asi nehrozí, ale třeba anglicky mluvící země by v prípadě jedné všeobecné tld nemohli mít každý svou doménu např. "homeland-security" :-) apod . . ."
"ptam se ZDA a pripadne PROC je TED stale jeste dulezite aby TLD odpovidala jazyku pripadne geografickemu umisteni sluzby...."
Asi ti dělá problém odstavec, tak to zkusím bodově. IMO:
(1) To by ses pak mohl ptát, proč nemáme jenom ".com" nebo jenom ".i"? Tedy jenom jednu pro všechny. Pak by nemusela existovat vůbec.
(2 ) "...ostatně třeba státní úřady mají všechno pod příslušnou .tld a taky se pak dá zodpovědnost delegovat do sdružení jako CZ.NIC. U .cz to asi nehrozí, ale třeba anglicky mluvící země by v prípadě jedné všeobecné tld nemohli mít každý svou doménu např. "homeland-security":-) apod . . ."" + stejné a podobné zkratky ....
(3) státní tld přináší třeba další sady neobsazených jmen domén nižších řádů. Myslím že u jedné domény byb byly rozebrány hodně rychle, hlavně ty krátké a to by komplikovalo třeba podnikání apod. Např. výběr jména firmy nejenom volného v rejstříku a doménou v čr, ale s doménou na celém netu . . . .
1) Ja se neptam: proc existuji "narodni" TLD. Ptam se zda je stale jeste potreba jimi vyjadrovat jazyk ci umisteni sluzby (coz historicky bylo).
2) Otazka zni cemu by vadilo kdyby systemy ceskych statnich uradu mely ruzne TLD. Ja pokud chci jit na web ministerstva zemedelstvi tak zadam do google "ministerstvo zemedelstvi" a kliknu na prislusny odkaz bez ohledu na domenu. Ze se skutecne jedna o web statniho uradu (a ne nejaky fake) mi pripadne pripadne "zaruci" SSL certifikat a nikoliv TLD (i kdyz jak tak koukam tak zrovna na Zemedelstvi SSL nevedou).
3) Rozmanitost TLD nerozporuju, muze jich byt klidne velmi mnoho. Zajima me ZDA a PROC maji byt nektere TLD svazany s urcitym jazykem, geografickou lokaci a byt ve sprave jakesi "lokalni internetove komunity".
@Unknown
IMO:
1) A to je v těch odpovědích: úřady, doménové jména, diverzifikace ..... Tedy podle mě ano, je to potřeba protože úřady, doménové jména, diverzifikace .....
2) Ano, ale přece jenom jsem radši že máme např. ministerstvo-zemedelstvi.cz a ne ministerstvo-zemedelstvi.ua nebo ministerstvo-zemedelstvi.cz.biz. Navíc to beru jakousi takovou ~relativní~ záruku, že každý stát má nezávislou možnost doménovat bez ohledu na to, co s .com nebo .biz někdo udělá na druhé straně světa. a tímto odpovídám i na 3)
@prej-statni-urady
A tobě připadá Datová schránka jako státní úřad? Mimochodem:
https://www.mojedatovaschranka.cz ty Karkulko.
Ad: " Zajima me ale pokud nekdo tvrdi ze narodni TLD je masove pouzivana k identifikaci jazyka stranky, kde k tomu tvrzeni prisel."
Doporučují to registrátoři. Třeba ve Švédsku se bežně používají domény .se, .nu a .com. Registrátor doporučuje (originální text ve švédštině jsem prohnal Google Translate):
.se je národní doména nejvyšší úrovně pro Švédsko. Pokud máte doménu .se, návštěvníci obvykle předpokládají, že jde o švédskou webovou stránku. Z přírodních důvodů je doména .se první volbou pro většinu švédských zákazníků. Registrujeme absolutní většinu domén všech agentů do .SE.
.nu je národní doména nejvyšší úrovně Niue. Tato doména nejvyšší úrovně vedle .se je nejlepší volbou pro švédské zákazníky. Počet volných doménových jmen pod .nu je také více než níže .se, takže je opravdu zajímavá alternativa k .se.
.com je mezinárodní doména nejvyšší úrovně. Žádná jiná doména nejvyšší úrovně na světě není tak velká a populární jako doména .com. Předtím se jednalo především o mezinárodní a americké společnosti, které registrovaly domény .com, dnes je však .com nejdůležitější, ať už se jedná o firmu nebo jednotlivce.
Prosim, ctete pozorne. Prilis me nebavi Vam stale vysvetlovat vase omyly pramenici z nepozorneho cteni. Nebavime se o miste provozovani e-shopu ale o registraci jeho subdomeny pod TLD .cz
Pokud si domenu zaregistrujete na vymyslene jmeno s adresou a poplatek zaplatite na 5 let dopredu slozenkou z posty, tak jak to nasledne pomuze policii v nejakem vasem dohledavani?
Ohledně: "Pokud si domenu zaregistrujete na vymyslene jmeno s adresou a poplatek zaplatite na 5 let dopredu slozenkou z posty, tak jak to nasledne pomuze policii v nejakem vasem dohledavani?"
Vůbec bych se nedivil, kdyby jedinou možností, jak zaplatit .se doménu, byla platební karta, bankovní převod, nebo Swish (bankovní převod přes mobil používaný ve Skandinávii). Ve všech případech je převod vázaný na konkrétní právní subjekt. (Jasně, dá se platit ukradenou kartou a u mezinárodních převodů může být identita plátce pochybná.) Prostě u některých domén je pravděpodobnost podvodu menší než u jiných. Ale to souvisí víc s právním a ekonomickým rámcem, ve kterém registrátor funguje, než se samotným konceptem správy domén.
Dokud existují státy/národy a jejich občané mají sklon k jakési "národní sebeidentifikaci", je použití národní TLD velmi logické - a skoro bych to přirovnal k ostatním atributům typu státní znak, vlajka, hymna nebo národní měna (i když i té se některé státy víceméně dobrovolně vzdaly: Slovinsko, Zimbabwe...)
Z tohoto pohledu je také vcelku rozumné, když se o národní TLD stará "místní, se státem spjatý" subjekt. (Ne, přímo eráru bych to nesvěřoval - stát nemá dost odborníků ani na blokaci hazardních webů.)
My máme dokonce na výběr, zda chceme být .cz nebo .eu! (A některé státy si taky zvolily EUR za "svou" měnu,)
Ja vam teda nevim, ale za 23 let co jsem na internetu jsem si nevsiml ze by to _kdokoliv_ v mem okoli resil, spis to lidi maji tak nejak zazite. Vsiml jsem si nekolikrat ze kdyz nekdo nekomu diktuje emailovou adresu tak treba rikaji "pepa tecka dlouhy zavinac seznam" a domenu uz ani neuvadeji protoze u Seznamu je jasna, to same u Gmailu. Ale ze by nekdo prozival narodni identifikaci skrz TLD, to jsem jeste nevidel.
No - a právě ten Seznam je ".cz", a je to tak samozřejmé, že to nikdo řešit nemusí.Přijde nám to (tady v Česku) úplně samozřejmé.
Naopak aukro.cz a aukro.pl vede každé jinam. A root.cz je .cz hlavně proto, abychom věděli, že je "český"; jako vlada.cz nebo pepa.cz; o městech (namátkou pardubice.cz...) nemluvě
Které všechny domény? Aukro.pl patří polskému Allegru, Aukro.cz patří skupině českých investorů, kteří ho od Allegra koupili. Server Aukro.pl je v Polsku u hostingu nazwa.pl, Aukro.cz je u českého Master Internet. K faktickému oddělení systémů došlo na začátku srpna, tak možná nemáte úplně aktuální informace. A nebo máte, já se mýlím, a dokážete my vysvětlit, co se tedy na začátku srpna změnilo, když Aukro.cz běží na zcela novém systému.
Ten duvod je podobny jako u mezinarodnich telefonnich predvoleb:
1. Identifikace naroda mista. V pripade globalnich nomadickych cisel tuto informaci proste z cisla nemam a nevim kdo mi to zvedne.
2. Technicka historie - kdysi davno i narodni cisla urcovala skutecnou cestu k ucastnikovi. Dnes uz cislo ani nemusi znamenat ze bude zaterminovano na ustredne v nejakem danem state ktery oznacuje predvolbu. A na jednom cisle muze byt x ucastniku po celem svete.
3. Info z cisla o tom ze volam jinam a za jine penize. Dodnes vetsina ucastniku neni pred zahajenim informovana kolik hovor bude stat i kdyz to technologie nejakych 30 let umoznuji. Stejne jako umoznuji rici jestli je cislo "doma" a nebo v zahranici v roamingu. Opum vyhovuje stavajici rozdeleni ciselnych rozsahu ze kterych to ucastnik zjisti a oni nemuseji nic delat.
4. Zvyk. Lidi nejsou pozersti startupovi frikulini, co musi vecne prehazovat volant v aute, aby zjistili ze puvodni design je vlastne spravne i v nove dobe.
5. Policajti muzou zamerit svou buzeraci/vysetrovani pomerne primou cestou uz dle cisla a nemusi se tolik za kazdym cislem dotazovat smirovaciho rozhrani: povezte mi sedm ssaku sedicich kolem plapolajici ustredny oblozene chladnymi signalizacnimi body, kdepak je moje cislo schovane?
6. Je to neco, co technicky vlastne moc vyznam nema, ale je na tech historickych zasadach tom postavena spolecnost. Lidi pres noc nepredelas. Zvlast u neceho tak politicky citliveho. Bude treba pul az jedne generace aby byly nahrazeny. Stejne tak to mas s domenami.
Například whois cz
, žádný český státní orgán nevrátí, jen CZ.NIC. Pro .sk je delegovanou organizací i technickým správcem SK-NIC, jen administrativním správcem úřad místopředsedy vlády. Jenže tento úřad s doménou nic nezmůže i kdyby chtěl, neboť se takového práva sám vzdal nevypověditelnou smlouvou s SK-NIC. Situace v Laosu bude nejspíš obdobná.
Pořád někde čtu jak nás premiant Slovensko "dohání", jednou za čas se pak objeví v médiích takováto lahůdka, a je tu zase image banánové republiky.
Jaký může mít slovensko zájem na tom, aby jeho národní doménu spravoval cizí komerční subjekt (finanční zájem papalášů se napočítá)?
For the record: tohle přišlo včera po pracovní době mailem:
Předmět: Odstupenie od Registratorskej zmluvy
Datum: Thu, 31 Aug 2017 18:21:07 +0200
Od: Hostmaster SK-NIC <hostmaster@sk-nic.sk>
Komu: [cenzurováno]
Vážený registrátor [cenzurováno]
Vzhľadom na to, že ste v zmysle bodu 17.2 Pravidiel nepožiadali o presun do nového systému registrácie domén .sk, týmto v zmysle bodu 17.3 s účinnosťou k 1.9.2017 odstupujeme od Vašej Registrátorskej zmluvy a ukončujeme všetky súvisiace služby.
Vaše registrátorské konto bude zrušené. Ak ste držiteľom aspoň jednej domény .sk, v novom systéme budete naďalej existovať ako Používateľ, resp. Držiteľ.
Ďakujeme, že ste využívali naše služby.
S pozdravom
SK-NIC, a.s.
[...]
Uznávám jsem lama, pravidla SK.NICu jsem nikdy nečetl, ostatně jsem registraci domény ani administrativně nezařizoval. Ani kontaktní adresa u nás není moje - nemohu s jistotou tvrdit, že jsem nepřehlédl nějaké varování ohledně migrace SK.NICu na nový systém...
A cože v těch pravidlech v bodě 17.2 vlastně stojí? Zkusme se podívat na www.sk-nic.sk:
Migrácia registračnej databázy
Registračný systém je momentálne nedostupný z dovodu prebiehajúcich migračných prác. V prípade potreby nás možete kontaktovať na adrese hostmaster@sk-nic.sk
-- SK-NIC a.s.
Vzhledem k tomu, že dotyčná doména pro nás není úplně kriticky důležitá, budu vývoj situace sledovat s jistým odstupem a snad i pobaveným úsměvem - ale mít na ní celé svoje živobytí, asi bych trochu trnul.
Nová pravidla najedete na webu https://zmeny.sk-nic.sk/
Domnívám se, že vám jako registrátorovi přišlo již dříve upozornění o nutnosti migrace na nový systém; ten měl být ostatně spuštěn už 1. 1. 2017. V každém případě, pokud jste registrátor pouze pro jednu doménu a to ještě svou vlastní, role držitele je pro vás jistě vhodnější. Jen si musíte najít nějakého jiného registrátora.
Jo aha, my jsme měli account na úrovni subjektu co velkoobchoduje s doménami :-) To je psina. Je mi asi jasné, jak jsme se do této role dostali. A soudím, že "nedělat nic" bylo stejně asi nejrozumnější.
Díky za vysvětlivku. Moje neznalost jistě neomlouvá, přesto si myslím, že ten odkaz na zmeny.sk-nic.sk měl být obsažen v mailu od SK-NICu. Přijde mi půvabné, že mi poskytuje support význačný veřejný kritik firmy SK-NIC :-D
Doména je předplacená asi na rok, takže počkám, až si sedne prach a najede nový systém, pak se porozhlédnu po někom, kdo by nám mohl doménu "pást".
For the record, tohle přišlo od SK-NICu následně po migraci v sobotu 2.9. odpoledne, a v podstatě to vysvětluje vše potřebné:
-----------------
Vážený Užívateľ [cenzurováno]
dňa 1.9.2017 prebehla migrácia na nový systém registrácie domén .sk a spolu s ňou vstúpili do platnosti nové Pravidlá (https://sk-nic.sk/wp-content/uploads/2017/08/pravidla_2017_09_01_final4.pdf).
Domény v správe Registrátorov, ktorí nepremigrovali do nového systému boli presunuté do správy SK-NIC Registrátora. Vaše domény budú do konca ich platnosti resp. v súlade s migračným plánom fungovať v správe SK-NIC Registrátora s pôvodnými nastaveniami DNS a ich kontaktov.
Ak máte záujem o to, aby Vám domény aj naďalej spravoval SK-NIC Registrátor, je potrebné súhlasiť s príslušnými Všeobecnými podmienkami poskytovania služieb registrácie domén.
Nájdete ich na stránke https://www.sk-registrator.sk/terms.
V tejto súvislosti upozorňujeme aj na odlišnú cenu za registráciu alebo predlžovanie registračného obdobia pri takejto službe je 40 EUR bez DPH.
V opačnom prípade je potrebné požiadať o zmenu registrátora domény. Pre zmenu registrátora sa obráťte na Vami zvoleného nového registrátora a zároveň skontaktujte SK-NIC na hostmaster@sk-nic.sk za účelom poskytnutia authInfo kódu k doméne, potrebného pre túto zmenu. AuhtInfo kód bude nový registrátor požadovať pre uskutočnenie zmeny.
S pozdravom
SK-NIC, a.s.
sem by asi nějak nepozorný, ale nebyl to ze začátku podvod?
účelově pojmenovali firmu, protlačili se do správné kancelářské budovy a díky tomu si převzali poštu, která jim nebyla určena.... Nerozumím, proč nezasáhla slovenská vláda, když se ta firma k doméně dostala podvodem.. (ale tu informaci mám jen minulého článku tady.. )