heh, u prvniho grafu me napadlo - Ethernet je tu s nami desitky let, ale porad se technici nenaucili psat spravne jednotky...
(neboli mezera mezi cislem a jednotkou, predpony se samostatne nepisi z duvodu moznych zamen, a furt me vrta hlavou, jelikoz ajtaci s tim maji soustavne problem, jestli ty predpony maji dekadicky nebo binarni zaklad, vzhledem k ostatnim chybam se tady nemuzu rozhodnout)
Zvlast v tehle dobe. Planujeme prejit na 10Gbe a jsme tak trochu zoufali - nabidka je mala a docela draha. Nejcastejsi varianty jsou 24 port (GBASE ci SPF+) s 2 (SPF+ ci GBASE), najit maly 12 port (SPF+) je umeni. A pak nastupuje cena - male 25k+ CZK, 24porty 40k+ CZK. A to to jeste nejsou firmy typu Cisco, HP atd.
Takze vetsi diverzifikaci se stane co - firmy budou mit mensi nabidku, resp. budou mit v kazde rychlosti mene zarizeni, takze budou drazsi.
Kdyz k tomu pridam, ze je ted slozite odhadnout, zda je lepsi poridit GBASE nebo SPF+ varianty (z hlediska budoucnosti sitovych zarizeni), tak z toho mam uvareny mozek. A rozhodne me zajima, jak chteji na stavajici kabelazi tahat Gbe+ s PoE. Bezdratove routery vetsinou nejsou zapojene na par metru kabelu.
Tak tak,. Na MaR, VoIP, audio nebo SD video je 100M v pohodě, PC na 1G... No, nedostal jsem se doma nad 350MBit. Nějak to brzdí ty potvory disky. Takže se zdá, že s 1G metalikou doma vydržím ještě dlouho...
Ale docela by se vyplatilo PoE na páteřní optice, aspoň nějakých 100W/vlákno pro switch na konci lajny v bytovce. Ale jestli se jim to povede, bude to na Nobelovku...
Problém je, že všichni dneska chtějí Wi-Fi. A pokud tím Cat5e připojujete Wi-Fi AP, pak tím jedním kabelem připojujete třeba desítku pracovních stanic. Dřív to nebyl problém, protože limitujícím faktorem bylo rádiové rozhraní. Dneska už ale rádiová rozhraní gigabitovou rychlost přesáhla a budou se stále zrychlovat. Proto je tlak na něco rychlejšího než gigabit, co bude fungovat na stávající kabeláži a bude po tom fungovat PoE.
Prave si propas uzasnou prilezitost, tusim minulej vikend byl v Lesanech tankovej den, ale dalsi sanci mas na podzim. Dojed tam, pri dobrym pocasi 50k+ lidi, vsichni maji mobily ... dost pochybuju, ze si aspon nekteri z nich zavolaj.
Jop, a vsichni si domlouvaj "sraz u ruzovyho tanku", takze vrele doporucuju vybrat jiny misto.
Trocha inspirace: http://e-svet.e15.cz/technika/tohle-je-sparta-wi-fi-na-stadionu-a-velke-technologicke-plany-1181291
"Současná soustava 82 Wi-Fi bodů má bez problémů odbavit provoz až pěti tisíc současně připojených lidí".
Kolik je to průměrně klientů na AP? A kolik budou špičky? Myslím, že České radiokomunikace vědí, co dělají.
No jasne, vedi, ze se 5k lidi nikdy nepripoji. Vem si totiz, ze i kdyz pouzijes doslova kus dratu (1dBi), tak mas dosah ve volnym prostoru kolem 150m naprosto spolehlive. Jak velkej je ten stadion ... ??? 300m +-.
Jenze realita bude spis takova, ze drtiva vetsina tech APcek bude nekde vevnitr. Kdybys je totiz rozmistil rovnomerne po obvodu stadionu, tak (pro jednoduchost 200x300m) budes mit jedno kazdych +- 10m. Takze i kdyby v 2,4gigu kazdy melo jinej kanal, bude dalsi se stejnym kanalem nejdal 150m - tedy s prehledem v dosahu toho kusdratu.
A ted si jeste predstav, ze se nejakym rizenim osudu ten stadion zaplni (+- 20k ??) a rekneme ze takovych 15k tech lidi bude mit zaplej patalfoun se zaplou wifi, ktera se bude neustale pokouset pripojit (i kdyby neuspesne). Tu sit by to totalne odstavilo.
Jasne, muzes zapocitat kombinaci s petigigem, tim se to ponekud zredukuje, ale porad nejses schopnej vyresit na wifi pripojeni tolika lidi na jednom miste. K tomu to proste neni urceny a neni to na to dimenzovany.
Ale jo, co se ti povist muze, je "specificky cesky reseni" => vsem to pojede presne stejne nahouno. RFC-1149 hadr.
V podstatě ano, akorát je to jedna krabička. Zcela běžná věc. Jinak se to při větším nasazení už ani nedělá. O Spartě píšou, že měli rozložení na obou rádiích zhruba 1:1. Já teď řeším Aruba AP pro plánovanou školu (viz moje odpovědi v samostatné diskuzi na rootu) a ty aktivně přehazují klienty na pětigigo, pokud to klient umí. Na jednom AP budou taky až desítky klientů.
Co se týče předchozího komentáře - ano, většina AP bude někde uvnitř stadionu. Dosah 150 m asi nebude všemi směry, budou tam mít předpokládám nějaké sektorové antény. Realizaci Wifi v rozsahu stadiónu neznám. Ale věřím, že zrovna ČRa (kdo jiný už?) má na to dost zkušených lidí, aby neudělali něco, co nebude fungovat. Ve světě jsou i mnohem větší stadiony.
Tak se sektorovou antenou je dosah daleko vetsi, v nezarusenym prostredi klidne nekolik km.
Co je ale problem daleko vetsi, je proste samo ruseni, ktery budou generovat klienti - ti maj tragicky anteny. A ti budou vysilat a prervavat se navzajem. Pokud bych potreboval pres ten stadion protlacist tisicovku p2p spoju, tak to neni neresitelny pri dostatecne smerovych spojich, ale tohle neni smerovy p2p.
Uvedom si, ze tech 150m (a spis podstatne vic) ma dosah wifina kazdyho toho patlafounu. Kolik asi tak podobnych lidi muze byt ve 150m okruhu? To je dobra 1/4 celyho toho stadionu => az kolem 5 000 klientu, ktery se snazej komunikovat na nekolika malo kanalech.
Ja si spis myslim, ze CRa v zadnym pripade nerealizuje plosny pokryti "lidi na plose", ale ze zadani je spis "pokryt VIP". Tech tam muze byt v nehorsim tak tisicovka, a tomu by to odpovidalo.
Jo a ted tu o karkulce ... ty radiovy Gbity, specielne na endpointu, bych chtel videt.
Jakejkoli bezdrat je nespolehlivej, driv nebo pozdejs zarusenej a co se tyce udavanych parametru, tak fantasy a scifi dohromady.
Co myslis, kolik asi tak da takovy Gcko, ktery maj lidi doma a prsi se svejma 54Mbitama ... da 30, halfduplex ... na stole, kdyz sou krabky 10cm vedle sebe. A cim vic se krabka prsi (300Mbit a spol) tim horsi ten pomer je.
A co teprv kdyz je v ceste papirova zed a vzdalenost je vetsi nez 2-3m ... joo uz sem se zasmal u nekolika naivistu, ktery si koupili telku s wifi, protoze nebudou prece muset tahat ten kabel. A voiala, ono to proste nefunguje.
Kde je problém? Pokud budu mít bezdrát řekněme 2,5Gbps a jednoho člověka na něm, tak při 1Gbps drátu mám ekvivalent full duplexu po gigové lejně a trochu rezervy na beacony, ohlášení sítě atd. Takže ideál.
Pro 10 lidí to gunguje jako stovková drátovka.
Pro víc lidí začne AP odbavovat jejich požadavky, DHCP (může jet lokálně na AP s nakonfigurovaným rozsahem), vyletí režie a proleze třeba jenom 800M... Pokud je APček na stejné technologii víc a hádají se, traggic exponenciálně padá.
Myslím si, že "Bellova křivka" (jakože podle Bella) neexistuje. Anglický termín Bell Curve by se měl překládat jako zvonová křivka, zvonovka, případně v užším pojetí Gaussova (zvonová) křivka, byť by se dalo vymyslet mnoho funkcí, které mají tvar zvonu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bell_curve