Názor k článku Buďte S.M.A.R.T. a hlídejte si disky od Orosený - Jaké by měly být běžné pracovní teploty notebookových...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 6. 2013 15:02

    Orosený (neregistrovaný)

    Jaké by měly být běžné pracovní teploty notebookových HDD (2,5 palcových)? Běžně se uvažuje s teplotou 42°C jako varování, 52°C jako kritická.

    Můj HDD dosáhne teploty 42°C asi po hodině práce notebooku. Pak kolem ní kolísá, ale pod těch 42°C klesá teplota jen při "spoření" (uživatel není neustále aktivní), nebo při mnohahodinovém (spíše více denním) zapnutí kdy vše důležité je již v paměti a disk se používá spíše nárazově.
    Při velkém zatížení disku se ale stane, že teplota může být třeba i několik hodin 43-45°C. Přesto je notebook v místě HDD chladnější než mnoho jiných notebooků, které jsem měl v ruce.

    U mne jde o disk Toshiba (SATA 3Gb/s), který je vybaven zvukovou signalizací. Dodnes nevím přesně čeho (web Toshiby nikdy nebyl sdílný, dnes tam nejsou ani tyto informace).
    Mělo by jít o překročení kritické teploty (která ale nevím kolik je stupňů). Signalizace se ozvala za životnost disku 3x (pokud vím) a i když bylo opravdu horko a disk jel naplno, nezdá se mi že by byla překročena teplota 52°C. Realokovány jsou celkem 4 sektory.

    Náhradní disk, který mám připravený a už se chystám na generační výměnu uváděl (informace opět na webu Toshiby již nejsou dostupné) pracovní teplotu 5-55°C. To je předpokládám teplota na senzoru uvnitř disku.
    Chápu správně, že to znamená že při teplotě 55°C na plotnách ještě nejsou data v ohrožení? Zvukovou signalizaci by měl mít, ale opět nevím jak nastavenou a čeho všeho se má týkat. V úvahu připadá ještě G-senzor a prakování hlaviček - což by měly dnešní disky dělat do 2 ms, ale to je vše co o tom vím. Jaký je rozdíl mezi 300 G a 400 G netuším.

    Jak topí vaše disky?