No, třeba u muziky k tomu část vydavatelů už došla. Většinou, když si dnes koupím gramofonovou desku, je uvnitř lísteček s unikátním kódem pro stažení z Bandcampu (nebo jiné služby) v digitální verzi. A světe div se, Bandcamp je DRM-free a po zakoupení / aktivaci alba klíčem je možné si stáhnout originál v MP3/FLAC...
To je uplne stejne stejne, jako kdybych ja prodaval mrkev za 50Kc/kg a stezoval si, ze z toho mam korunu z kila, protoze zbytek pozere dodavatel.
Stejne jako si ja tu mrkev muzu vlastnostucne vypestovat na vlasnim poli, muze si autor zajistit vse kolem. Specielne v pripade e-knih je to trivialne primitivni.
Je videt ze zijete ve sve IT bubline. Zkusenost se zivota, znama je autorka, pise knihy a o pocitacich netusi vubec nic. Umi zapnout pocitac, umi si spustit ikonu wordu a umi odeslat email. Internetove bankovnictvi, facebooky, prohlizece ji nezajima nijak je neresi. V tom wordu umi psat, umi smazat co se ji nelibi a poznamky si misto ve wordu pise na papir. Chtit od ni aby si nejak generovala sama elektronicke knizky a pak je nejak propagovala nebo nekde hostovala jejich stazeni je mimo jeji obor a zajem. To co je pro Vas trivialni a primitivni ona nezvlada (a nechce se ji, ma jine zajmy nez IT).
A ten epub se sam vystavi treba na amazonu? On se i sformatuje a automaticky tam prida obrazky? Tyhle moudra od lidi izolovanych ve svem IT svete odtrzenych od reality naprosto miluji. Vyhoda vydavatelstvi je ze ma treba grafika ktery prida ilustrace, nekoho kdo tomu textu da patricne formatovani a zalomeni, atd. Ne, knizky se opravdu nevydavaji stylem tady si to ulozim do epub.
Jiste, zahradku si muzu take posekat sam, nebo prohlasit, ze tomu nerozumim a nekoho si na to najmu. Pak si ale nestezuji, ze me to stoji penize.
Pokud dotycna nezvlada "ulozit jako", tak si dovolim pochybovat, ze pise knihy, specielne ve wordu se totiz psat nedaji. Obzvlaste ne osobami, ktere netusi co je to kapitola nebo odstavec (vychazim z "umi si spustit ikonu wordu").
Ti kteri knihy pisi, to totiz delaji v naprosto nejobycejnejsim textovem editoru. Formatovani a pripadne sazba se pak resi v aplikacich k tomu urcenych, coz je ale pro e-book samozrejme zcela zbytecna - dokonce nechtena - vec.
Kniha se da ovsem psat treba i tak, ze ji nekomu diktuji ze?
1, Nekdo si stezoval?
2, Absolutni nesmysl. Autor si nemuze zajistit vse kolem. Autor asi nebude schopny nakreslit obrazky, vytvorit obalku, udelat marketing, ale hlavne, a to je nejdulezitejsi:
Kdyz autor bude na knize delat sam, tak bude chybet editor, ktery rekne tady to proskrtej, tady to vylepsi, tady to je skvele, takhle by mel vypadat zbytek. Protoze nikdo neni dost dobry, aby nepotreboval pohled druhe osoby. Staci si precist par knih autoru co si mysleli ze editora nepotrebuji.
O knihach vis ocividne houbeles, no ale hlavne ze vis ze to je trivialne primitivni.
Jen k těm autorským právům: pokud se nemýlím, tak většina knih (potažmo e-knih) by měla mít by default povolené sdílení v rámci rodiny - tedy pokud to řešení běhá jen v rodině, tak ono řízení přístupu podle licence by asi mělo být jednoduché.
Byť chápu, že to tu je uvedené hlavně pro demonstraci, že taková věc lze snadno nastavit.)
Pokud se mýlím, opravte mne někdo.
Díval jsem se do podmínek největšího prodejce eknih u nás - Palmknihy a tam je explicitně uvedené, že je nelze sdílet se třetími osobami:
Uživatel není oprávněn Elektronický obsah rozmnožovat, rozšiřovat, pronajímat, půjčovat, vystavovat, sdělovat veřejnosti, či jakkoliv poskytovat třetím osobám.
Nicméně si myslím, že ani vydavatelé a prodejci eknih nečekají, že když si budou chtít čtyři lidi v rámci jedné domácnosti přečíst jednu eknihu, že si koupí čtyři licence. Když ekniha stojí 400 Kč, tak její papírový ekvivalent přijde tak na 500. V elektronické podobě by to tak tu domácnost stálo 1600 místo 500.
Amazon sdílení v rámci domácnosti umožňuje skrze Amazon Households, ale ten používá tvrdé DRM. České eknihy používají sociální DRM, u něj problém nastává, pokud kopie s vaším identifikátorem začne kolovat po Internetu. Dokud to udržíte v rámci domácnosti, problém se sociálním DRM nemáte. V souladu s licencí to ovšem podle všeho taky není.
Na Pelmhnihách je to opravu takhle divně, ale mám za to, že tohle je ošetřené nadřazeným pravidlem, čili autorským zákonem jako takovým. Tedy: členové rodiny (domácnosti) se nepovažují za třetí osoby.
(Například my máme v rodině jen jednu čtečku, která koluje od čtenáře ke čtenáři, stejně, jako papírová kniha. Sice na ní lze nastavit uživatelské profily, ale ty zřejmě slouží jen k tomu, aby měl každý přehled, jak má rozečtené knihy ze společné knihovničky.)
Dost možní, že na Palmknihách ani takový problém nepředpokládali a proto tam není ošetřený. Respektive: kdyby se to snažili nějak definovat, nahráli by vykukům, kteří by toho zneužívali.
ale mám za to, že tohle je ošetřené nadřazeným pravidlem, čili autorským zákonem jako takovým. Tedy: členové rodiny (domácnosti) se nepovažují za třetí osoby
Tohle jsem v autorském zákoně nikde explicitně uvedené nenašel, ale je možné, že to řeší nějaká další právní úprava nebo je na to nějaký judikát. Právník nejsem...
Je to tak, ale je třeba říct, že k tomu člověk potřebuje jejich čtečku nebo mobilní aplikaci. Čtečku nemám a za celý den se tolik nahledím do podsvíceného displeje, že číst na něm knížku už nechci, takže to nevyužívám. Jinak obecně půjčování v knihovně je dnes finančně zdaleka nejvýhodnější. Roční poplatek je typicky tak dvě stovky, to se vám vrátí už s první vypůjčenou knihou, ať je elektronická nebo papírová.
Coz je mimochodem krasna ukazka toho, ze realna hodnota e-booku je tak maximalne petikoruna, protoze to realne odpovida tomu pujceni. Ve skutecnoest spise jeste mnohem mene, protoze ta knihovna musi tu knizku skladovat, cas od casu nekde prelepit, musi tam byt knihovnice ... zatimco par kB vystavenych na net nestoji zhola nic.
Ty e-knihy jsou drženy na daném serveru, který sám hostujete. Proto autor uvádí, že používá i rsync kdy dochází k aktualizaci jeho osobní knihovny (na jeho PC) s daným serverem. Počítá se tedy, že máte svůj server/VPS. A stahování knih probíhá pouze odesíláním přes emailového klienta, tzn že na serveru běží ještě SMTP klient, který se hlásí na uživatelem definovanou schránku a přes ni odesílá knihy na třeba xxx@kindle.com adresu (více pod "Send-To-Kindle"). Nevím jak to má konkurence :)
Je to fajn článek. Calibre web je skvělý a rád ho používám. Bohužel tento způsob instalace nemám rád. Není to v balíku distribuce. Závislosti se špatně řeší. Manuální konfigurace systemd mi nepřijde nejlepší. Když už, tak Ansible template, aby se pak, až se bude s tímto programem něco dělat, tak se nemuselo řešit co a kde.
Já calibre web používám a v docker kontejneru.
https://fleet.linuxserver.io/image?name=linuxserver/calibre-web
LinuxServer.io mají standardní konfiguraci každého kontejneru v /config a data v /data. Každý kontejner x64 nebo arm64
Provoz kontejneru přes docker-compose je fajn.
Já to provozuji na malém kubernetes clusteru.
Já používám na Synology balík COPS. Knihovnu pro Calibre mám na NASu, balík COPS z ní čte data, vše funguje docela dobře...
No v pripade Synology, ak chcete nielen zdielat subory cez smb, ale obcas aj nieco viac, treba model z plus serie (teda, ked hovorime o domacnosti). Ten uz ma aj trocha viac dimenzovane zdroje, a beha na nom docker. J-ckove modely su fakt len entry-level, s presne nadimenzovanym zelezom na tento ucel.