Je hezké, jak Ubuntu chce dobýt tablety a mobily, ale doporučil bych jim jednu věc, ať alespoň rozchodí Ubuntu na laptopech... Na většině laptopů mi Ubuntu nefunguje jak má, blbne suspend, je potřeba dokompilovávat grafiku a složitě to rozcházet přes single mód, atd. atd...
Tak jsem si říkal, koupím si certifikovaný laptop. Shválně podívejte se, kolik certifikovaných a prověřeně funkčních laptopů je dostupných pro Ubuntu v ČR. Našel jsem jeden, největší srčaka za 5.000 Kč s nerozšiřitelnou pamětí. A pak pár kolem cca. 40.000 Kč. Laptop v hladině 10.000 Kč žádný.
Ono by stačilo, kdyby Ubuntu začalo uvažovat trošku za hranice SW a došlo jim, že ten SW má i hardware, který je třeba podporovat.
Zabudnite na Linuxovy notebook za 300EUR. To je kravina.
Dell dodava firmene notebooky (od 700 EUR) uz od roku 2010 aj s predinstalovanym Ubuntu na vybranych trhoch AUT, GER, FRA, SPA, ITA,HOL a UK v Europe. Inde su bez O Sresp s FreeDOS DVD. Mam take Vosro 3300n ako sluzobne od septembra/ zari 2010 a bezia/bezili na nom vsteky Ubuntu 10.04 pro 15.04, na ktorej stale bezi a nebol tam reinstall iba updaty na nove verzie.. Div sa vete bezi na to Steam clinet na testovanie GPU.
A po tomto trhu s Ubuntu pre firmy ide Dell od vcera sost intenzivne
Published on 28 May 2015 11:20 AM EDT
Interestingly, yesterday the Dell Twitter account for their Global Technical Support for Business Customers took to recommending Ubuntu as a new OS to try out. DellCaresPRO wrote, "Time for a new OS... why not try #Ubuntu? Check out our Ubuntu installation guide: http://del.ly/6010CAAM"
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Dell-Ubuntu-Install-Guide
Vždyť je na to pěkný rozcestník i v češtině: http://wiki.ubuntu.cz/podporovan%C3%BD_hardware
Svého času testovali nějaké notebooky z ČR i na blog.ubuntu.cz.
Za svůj vlastní výběr nepodporovaného hardwaru si zodpovídáte sám. Pokud vám výběr v ČR nestačí, kupte si něco certifikovaného ze zahraničí. Možnosti jsou.
Řeknu to tedy ve zkratce, proč Ubuntu prodělává. Je to protože, kašle na zákazníky abych to ukázal, projdu dvě role zákazníků.
1) Konečný uživatel (programátor, admin, amatér) - chce přijít do obchodu (Alza, CZC, Mironet), položit na stůl deset klacků a dostat ten den laptop s dvou letou zárukou. Model s předinstalovaným Ubuntu je v ČR v běžném obchodě nesehnatelný.
2) Byznys uživatel (banka, elektrárna, pekárna) - pekárna vytvoří provoz, otestuje všechny svoje zařízení a sladí systémy dohromady. Ubuntu žel má podporu pouze 5 let, což se mnohým může zdát hodně, ale věřte mi, že software pekárny může být i 10 let zastaralý a je tu požadavek, aby fungoval. RedHat má podporu 7 let, Oracle poskytuje na Solaris i 10 let a klidně i více (například pro zákazníky jako je Temelín atd..)
To jsou lidi, kteří jsou ochotni platit, tedy vzít svoje těžce vydělané peníze a dát je do ruky firmy.
Problém Canonicalu je v tom, že na potřeby těhle lidí zcela jasně kašle, zabývá se nějakou komunitou, která mu ale finance nepřináší.
Můžeme tu vést zabomyší válku o svobodě atd. - doporučuji tento díl Kancelář Blaník - LiberRath
Ale realita je taková, ajťáci jsou ty první, co v diskuzích řvou, že chtěj mít prachy na cestování, své hobby, hezkou holku atd. atd... Na tom není nic špatného, ale něco za něco.
Ja chci mít Audinu, a zákazník mi chce zavolat v 1:00 ráno, že přichází o prachy, protože mu nefunguje server. Jsou dvě možnosti, buďto já budu svobodný ajťák, co se na něj vykašle, protože si přeci může napsat na fórum, počkat dva týdny a dva dny googlit komplikované řešení, nebo mu to vezmu, vyřeším jeho problém a on mi dá svoje těžce vydřené prachy a já si za ně můžu koupit Audinu, s kterou můžu cestovat a balit roštěnky. EASY
Canonical by už měl pochopit, že zákazníci jsou lidi, co platí a ne banda geeků co řve na fórech mezi hraním Counter Strike v obýváku a uklízením svého pokoje, což po nich vyžaduje maminka. Pokud je Canonical komerční organizace a ne neziskovka, bylo by prostě opravdu dobré, aby se podíval na to, co lidi chtějí, za co chtějí zaplatit a to jim laskavě dodal, a přitom může Ubuntu používat jako vábničku na nové zákazníky a díky množství peněz co vydělá do něj vrážet ještě více, stejně jako to dělá Avast u své Free verze antiviru.
... k tomu mohu jen říct svou zkušenost.
Provozujeme cca 8 let desktopy (cca 90) s Ubuntu a nemáme s tím žádný problém. A to včetně distro updgradů LTS verzí ( u několika počítačů LTS 08 - 10 - 12 - 14 ).
Jen jsme u pracovníků - s ohledem na výkon PC - nepřešli na Unity. Ale přechod Gnome -> LXDE byl celkem v pohodě.
Admini používají Unity všichni - z vlastní volby.
Momentálně máme rozjetý pilot přechodu na terminálové klienty (BananaPI) a XWindows (respektive NX) terminálový server.
Vzhledem k nejistotě LTS verzí u Debianu přecházíme i na serverech na Ubuntu.
Debian ztratil výhodu NE systemd distribuce, a když už se se systemd máme učit žít, tak na LTS distribuci.
Co nás trápí víc je alespoň nějaký náznak "policy" v GUI na Linuxu. Nejdále je asi Gnome, ale stále to není ono...
pokud koupis nejake smecko notas, nebo koupis generacne novej model novejsi nez pak pouzijes starsi distribuci tak se urcite muze stat ze neco nepojede...
ale uz nekolik let je podpora HW na takove urovni ze vetsinou funguje vse out-of-box u ne uplne novejch stroju, idealni stroj tedy bude repasovanej Thinkpad nebo Dell model 2-4 roky starej s 2letou zarukou a do tech 10.000Kc bude nekolikanasobne kvalitnejsi nez cokoliv noveho za stejnou nebo o 50-100% vyssi cenu ;)
Není ubuntu jako Ubuntu.
Já teď třeba oživil starý netbook a mohu říct: Xubuntu na EEE PC 901 - 100% spokojenost! A to je to FAKT plečka!
Měl jsem tam WinXP, Debian (nesedí mi), Mint (trochu nenasytný), Lubuntu (dost nedodělků, ale zase minimální nároky). Xubuntu tam sedlo jako zadek do gatí.
A na většíchj strojích (HP, ACER, ASUS cca 3 roky staré notebooky různých známých) nebyl s Ubuntu problém (zvuk, obraz, řízení spotřeby, horké klávesy, kamera...). Semtam bylo sice třeba drobného zásahu, ale že bych musel něco nějak složitě nastavovat, to ne. Ale chce to trochu lepší notebook. A také na malém displeji to není úplně ideální. Ale jinak většinou spokojenost (osobně mám rád Mint a Xubuntu/Lubuntu, eventuelně OpenSuse).
A zjišťuju že třeba ženským se Ubuntu vzhledově líbí :o)
Jo, tak jasný, že na fungl novejch systémech to vždycky nejede. KDyž jsem si koupil notas a stolní a vrazil na oba ubuntu (oba jinej HW - Intel a AMD), grafika měla dost špatný fps na obou, na laptopu nešel nastavit jas. Ale dneska už všechno krásně běží na slušných fpskách, úplně bez jedinýho problému s HW.
Spokojenost :) Smažim na Steamu, čekuju filmy, YT, fb, MP3, titulkuju..
Ubuntu má rozhodně jednu z nejlepších podpor HW mezi linuxama, na všech kompech, co jsem ji kdy dával nebyl problém kromě výše zmíněných nových strojů :)
"V poslední době firma razí kontroverzní strategii, kdy se částečně vzdaluje od upstreamu."
Mám otázku, čo je to ten upstream?
Google translator to preložil ako "proti prúdu".
Veta
"V poslední době firma razí kontroverzní strategii, kdy se částečně vzdaluje od proti prúdu."
je dosť nezmyselná.
Buď niekto ide s prúdom (to je ten steam, ale v ČR asi nepoznáte také slovo) alebo proti prúdu.
V každom prípade, Canonical urobil pre linux veľmi veľa. Bez Canonicalu by skoro ani nebol Linux. Dokázali ho spopularizovať, mnohé odnože vychádzajú priamo z Ubuntu, len dajú iné graf. prostredie, dostali ho do médií, ukázalo Valve, že to má zmysel atď. Ale je to investícia pre fanúšikov, nemyslím si, že by Canonical niekedy v budúcnosti mohol generovať nejaké významné zisky.
Pre obyčajného používateľa-konzumenta v dnešnej dobe stačí Android, Chrome OS, Windows. Ak bude Windows zdarma na lacných NTB, tabletoch, nikdy sa nebude dať generovať zisk z OS pre bežného spotrebiteľa. Bojovať o svoje miesto jedine tak pre obchodnú sféru, servre, ale nie u konzumentov.
Pomaly ale isto sa odúčame platiť za software pokiaľ nám neslúži ku zárobkovej činnosti. Aj ten office je na webe zdarma.
Stačilo by trochu pohledat: http://en.wikipedia.org/wiki/Upstream_%28software_development%29
Z toho už vám Translator snad přeloží srozumitelnější definici.
Prvni vec ten cloud. Vzdyt Ubuntu One zrusili, jakej ze cloud? Mam Google Disc asi jako kazdej, moc se mi tam data davat nechce, mam OneDrive, taky ho ma kde kdo a taky se mi Microsoftu moc davat moje data nechce. Dropbox? No to bych si pomohl, navic docela premrstene ceny oproti ostatnim. Tak jsem zvolil Mega, zatim zdarma verzi a fakt je, ze nemaji poradne dodelanyho klienta na Androida, tak s tim mam problem, ale treba nez to tam zaplnim a budu zvazovat zaplatit za vic prostoru, to dodelaji a nebudu s tim mit problem. Proc nedokazal Canonical nabidnout variantu, kdyz teda chce podnikat s cloudem? Pro me by byli byvali nejduveryhodnejsi.
Druha vec je ten jejich Ubuntu Phone OS, jako jak dlouho uz to vyvijej, kdy ten svuj system oznamili a furt jako nic? Mezitim uz vydal Google dve verze Androidu a Microsoft pripravil zbrusu nove Windows 10. Pritom na systemu pro smartphony a tablety by se vydelavat dalo, vyrobci by jiste zajem meli, protoze Windows Phone nejsou oblibene ani mezi vyrobcema a Googlu musi platit taky (za Gapps) a cast lidi by chtelo trochu komfortnejsi OS na tabletu nebo smartphonu, ktery by byl vic podobny desktopu, jenze musi to byt zaroven nejak revolucni pro ovladani na tech malejch zarizenich, aby to vytvorilo nejakej wow efekt a vsichni to chteli. No ale Canonical nic takoveho zatim teda nepredvedl.
Takze ve vysledku jsem sice fanousek Ubuntu, ale fakt nevim, jak chtej dal pokracovat, pokud aspon trochu nezacnou vydelavat.
http://www.ubuntu.com/cloud
Ted delaji PaaS, to s Ubuntu One nema nic spolecneho.
Ten prvni je nepovedeny vtip, jako fakt predpokladas, ze si nekdo koupi takovej krap za drahy penize??? Pricemz aspon trochu inteliginetni clovek by ocekaval, ze novy OS, ktery jde na trh s deficitem nekolikaleteho zpozdneni oproti konkurenci, oslovi nejprve fanousky (to jest high-end) a az potom bezneho uzivatele. Opacne to vazne nefunguje, nakonec uspech iPhonu je presne o tomhle.
Ten druhy: "jde prozatím do prodeje v domovské Číně", takze zminovat ten je uplne mimo.
A to uz vubec nemluvim o tom, ze oba smartphony jsou postaveny na lowendovem procesoru Mediatek, ktery si nikdo aspon trochu normalni nekoupi (nepocitam fanousky nakupu v Cine, ty jsou naprosto nesoudni).
Takze Ubuntu Phone neukazalo opravdu nic a to nemluvim o tom, ze ten system je naprosto nepouzitelny, pokud uz to Canonical oznacil za vic nez Alfa verzi, tak jsou naprosto mimo realitu.
jo tak, ty jses dost neinteligentni hatter :) MX4 a lowend...
http://mobilenet.cz/clanky/provedli-jsme-benchmarky-meizu-mx4-procesor-je-supervykonny--18345
Kdyz pomines vyctene benchmarky nekde na webu, uz jsi nekdy nejakej Mediatek zkousel?
Ono je to dost podobne jako kdyz AMD fans tvrdi, ze AMD Vishera FX je stejne vykonny jako Intel Core i7, jednoduse neni. Jiste je levnejsi, na vetsinu aplikaci staci bohate, celkove to neni spatny procesor, ale stejne vykonny jako i7 neni.
U Mediateku je to podobne, je to lowend, mnohym muze stacit, ale furt je to lowend. A tady nejde jen o surovy vykon, ale o dalsi funkce, ktere to narozdil od konkurence neumi nebo cinnosti, ktere zvlada o dost hure nez konkurence.
Ale dost o Mediateku, kazdopadne ale tvrdim, ze pokud si Canonical myslel na nejaky uspech, tak vydanim OS na dvouch telefonech navic na komponentech od cinskeho vyrobce se uspech na 100% nedostavi.
Ale ale, "Why so serious?" :)
Je to proste prvni pokus. Je to takovy beta test + hracka pro developery a lidi, co maji zajem, aby si vubec mohli osahat, jak ten ubuntu phone beha. Timto Canonical rozhodne nechtel dobit trh, jak se patrne domnivas.
Ja uz se nemuzu dockat, az to (doufam, treba) behem par dalsich mesicu vyjde na dalsich "normalnich" phonech.
Ten OS je podle me v pohode. Nicmene hlavni kamen urazu vidim v tom, ze Canonical se bude muset hooodne snazit, aby se i na tento OS dostaly hlavni mainstreamove aplikace, jako WhatAp, Twitter, Facebook, Skype, a nevimcojeste. Bez tohoto komunikacniho zakladu se to moc prodavat asi nebude...
CITACE:
pro chytré telefony a tablety. Zde ale v úspěch ani při největším optimismu věřit nemůžeme. Trh už si dávno rozdělily firmy Google (Android), Apple (iOS) a Microsoft (Windows),
KONEC CITACE.
Microsoft (Windows) bych neuváděl, v podílu na trhu u mobilních zařízení je v nějakém 4 procentním zbytku.