Názor k článku Canonical ve ztrátě: pohled do účetnictví tvůrce Ubuntu od Martin - Řeknu to tedy ve zkratce, proč Ubuntu prodělává....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 5. 2015 21:23

    Martin (neregistrovaný)

    Řeknu to tedy ve zkratce, proč Ubuntu prodělává. Je to protože, kašle na zákazníky abych to ukázal, projdu dvě role zákazníků.

    1) Konečný uživatel (programátor, admin, amatér) - chce přijít do obchodu (Alza, CZC, Mironet), položit na stůl deset klacků a dostat ten den laptop s dvou letou zárukou. Model s předinstalovaným Ubuntu je v ČR v běžném obchodě nesehnatelný.

    2) Byznys uživatel (banka, elektrárna, pekárna) - pekárna vytvoří provoz, otestuje všechny svoje zařízení a sladí systémy dohromady. Ubuntu žel má podporu pouze 5 let, což se mnohým může zdát hodně, ale věřte mi, že software pekárny může být i 10 let zastaralý a je tu požadavek, aby fungoval. RedHat má podporu 7 let, Oracle poskytuje na Solaris i 10 let a klidně i více (například pro zákazníky jako je Temelín atd..)

    To jsou lidi, kteří jsou ochotni platit, tedy vzít svoje těžce vydělané peníze a dát je do ruky firmy.

    Problém Canonicalu je v tom, že na potřeby těhle lidí zcela jasně kašle, zabývá se nějakou komunitou, která mu ale finance nepřináší.

    Můžeme tu vést zabomyší válku o svobodě atd. - doporučuji tento díl Kancelář Blaník - LiberRath

    Ale realita je taková, ajťáci jsou ty první, co v diskuzích řvou, že chtěj mít prachy na cestování, své hobby, hezkou holku atd. atd... Na tom není nic špatného, ale něco za něco.

    Ja chci mít Audinu, a zákazník mi chce zavolat v 1:00 ráno, že přichází o prachy, protože mu nefunguje server. Jsou dvě možnosti, buďto já budu svobodný ajťák, co se na něj vykašle, protože si přeci může napsat na fórum, počkat dva týdny a dva dny googlit komplikované řešení, nebo mu to vezmu, vyřeším jeho problém a on mi dá svoje těžce vydřené prachy a já si za ně můžu koupit Audinu, s kterou můžu cestovat a balit roštěnky. EASY

    Canonical by už měl pochopit, že zákazníci jsou lidi, co platí a ne banda geeků co řve na fórech mezi hraním Counter Strike v obýváku a uklízením svého pokoje, což po nich vyžaduje maminka. Pokud je Canonical komerční organizace a ne neziskovka, bylo by prostě opravdu dobré, aby se podíval na to, co lidi chtějí, za co chtějí zaplatit a to jim laskavě dodal, a přitom může Ubuntu používat jako vábničku na nové zákazníky a díky množství peněz co vydělá do něj vrážet ještě více, stejně jako to dělá Avast u své Free verze antiviru.