Názor k článku Čechům není výměna slova master v Gitu srozumitelná, říká Petr ‚Pasky‘ Baudiš od Miroslav Šilhavý - "Přepisování historie" je obecnější termín, kdy se nutně...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 7. 2020 12:04

    Miroslav Šilhavý

    "Přepisování historie" je obecnější termín, kdy se nutně nemusí padělat listiny, ale stačí, že se začne vykládat obsah pokrouceně, účelově, typicky bez dobového kontextu, případně vytrháváním z kontextu.
    (...)
    Málokdo se pak vůbec obtěžuje si problematiku nezávisle nastudovat, spokojí se raději se všeobecnými zkratkami, nota bene když je dostane předžvýkané vzdělávacím systémem.

    To podle mě nenastává. Jedním z kroků bylo zrušení pevných výukových osnov, které vždy smrdí tím, že tím stát, skrze osnovy upravuje úhel pohledu. Mám dvě školou povinné děti a musím uznat, že úroveň vzdělávání šla nahoru. V pozadí jsou didaktické znalosti, v popředí je kritické myšlení.

    Ti agresivnější pak se za budou za tuto "pravdu" bít na ulicích, třebaže ani neumí odpovědět na elementární související otázky.

    O tyto lidi v tuto chvíli vůbec nejde. Ti byli, jsou a budou. Můžeme se snažit o to, aby co nejvíc mladých lidí mělo otevřenou mysl, ale i tak zbudou. Těm, když jejich okolí řekne, že na Cikány je potřeba si dávat bacha, budou to celý život dělat. Když jim řekne opak, budou se chovat opačně.

    I když je to pro Američany zjevně novinka, z pohledu střední Evropy s její historií je toto dění frustrující deja-vu.

    Neměl bych o ně zas takový strach. Jejich tradice, jak řešit problémy, je odlišná, ale idioti to nejsou.

    Americký problém má dvě vzájemně související roviny. Jednou z nich je prakticky neexistující sociální politika, která by pomáhala nivelizovat rozdíly ve společnosti (v Evropě je možná dost přepálená, ale v USA je nulová). Druhou je rasová nesnášenlivost.

    Dalo by se asi předpokládat, že zavedením sociálního systému by mohla postupně mizet ta nesnášenlivost. Jenže to je běh na dlouhou trať, a už samotné prosazení naráží. Bohaté a "bílé" státy nic takového nepotřebují, nechtějí (jen by to zvýšilo daně). Chudší státy nic neprosadí. Ve volbách je uplatňován systém volitelů, který ani nerespektuje počet obyvatel - natož aby bylo možné řešit problémy "ještě menších" menšin.

    Proto volí kroky, které mohou začít uplatňovat odspoda, od jednotlivce, firem, okresů, států. Možná je to dokonce i přirozenější, než u nás, kdy všechno musí přijít seshora. A možná i proto tu vidím, že si spousta lidí myslí, že jim někdo něco nařizuje, protože neznají nic jiného než vyhlášky a zákony.

    1. 7. 2020, 12:06 editováno autorem komentáře