Vlákno názorů k článku Čechům není výměna slova master v Gitu srozumitelná, říká Petr ‚Pasky‘ Baudiš od anonym - Myslím, že každý společenský systém v historii, který...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 6. 2020 7:46

    bez přezdívky

    Myslím, že každý společenský systém v historii, který masivně "pálil knížky" a přepisoval historii, skončil. Často před koncem následovalo období nesvobody, útlaku a terroru.

    Myslím že, až na výjimky kdy dané dílo opravdu šíří nenávist v nebezpečné podobě, nemělo docházet ke změnám již udělaného. Často to nadělá více škody.

    A ty výjimky - vždy je nutné posoudit jestli je ponechat a dodat informaci o historickém kontextu, důvodu proč je obsah nepřijatelný ale současně má být k dispozici jako součást historické zkušenosti. A nebo jestli je to opravdu tak zlé, aby se věci přepsaly, spálily, zavřely do trezoru...

    Chápu že situace v USA je složitá a určité věci se nemění. To se ale nezmění přejmenováním větve v gitu, nebo rozesíláním emailů s výzvami k preferencím afroamerických lektorů na online vzdělávacích platformách (stalo se mi opakovaně).

  • 30. 6. 2020 13:09

    Miroslav Šilhavý

    Prosím konkrétně, co Vám kdo zakazuje a kde přepisuje historii? Ten myšlenkový pochod bych opravdu rád viděl rozvinutý.

  • 30. 6. 2020 13:57

    Humanoid č. 1264054 - poruchový
    Stříbrný podporovatel

    Tak zrovna třeba dnešní výklad války sever proti jihu je ukázkové přepisování dějin. Jen pro zajímavost, generál Grant (sever) měl doma otroky až do úplného konce, generál Lee (jih) ani na začátku. Lincoln sám chtěl původně ponechat otroctví tam, kde již bylo zavedeno, Davis (prezident jihu) měl připraven patent na postupné rušení atd. Tato drobná nekonsistence ale novodobým vykladačům původní války za ekonomickou (ne)závislost a (de)centralizaci ovšem vůbec nevadí. Tak třeba tady se dnes názorně přepisuje historie.

  • 30. 6. 2020 17:34

    Miroslav Šilhavý

    Tak to si pod pojmem "přepisování historie" představuji úplně něco jiného. Pokud se na to díváte takto, tak zcela jistě přepisujeme i historii starověkého Řecka a Říma, Egypta a vůbec celého tehdy civilizovaného světa. V každé době se totiž historie vysvětluje takovou formou, aby byla srozumitelná pro člověka žijícího v současnosti. Zjednodušuje se, zvýrazňují se zajímavá témata.

    Přepisování historie je systematická likvidace a zpochybňování starších pramenů. Přepisováním historie je např. tvrzení Ruska, že Stalin dodávkami do Německa jen získával čas na vlastní zbrojení. U americké občanské války zjevně (když ji znáte), k žádnému přepisování nedochází.

  • 30. 6. 2020 23:02

    Smazaný profil

    přepisování historie je třeba to, že si jako historický příklad vždycky vyberete jen to co odpovídá ideologii. Je to fakticky správně, ale je to neúplné a vytváří to zkreslený pohled na historickou realitu. Německu dodával nejenom Stalin, s Německem měli smlouvy o neútočení nejen Sověti, ale hovoří se vždy jen o vztahu mezi Německem a Ruskem a o ostatních se taktně mlčí.

  • 1. 7. 2020 11:40

    Miroslav Šilhavý

    Německu dodával nejenom Stalin, s Německem měli smlouvy o neútočení nejen Sověti, ale hovoří se vždy jen o vztahu mezi Německem a Ruskem a o ostatních se taktně mlčí.

    Ne, nemlčí. Vím to já, víte to Vy. Když to napíšete, nenaskočí žádná státní moc, která by to dementovala nebo Vás za to postihovala. Jsou to témata, která si u nás mohou lidé tvořit sami, mít názory a protinázory a nemusí se o "oficiální" výklad prát se státem.

    O paktu Ribbentrop-Molotov se nemluví kvůli obchodním vztahům a neútočení. To měl s Německem kde kdo v dobách, kdy tamní režim teprve přerůstal do měřítek mezinárodního zločinu. Mluví se o něm kvůli jeho dodatkům, které vysvětlují motivaci SSSR na uzemních ziscích. Polsko by zaniklo kompletně ve prospěch Německa a SSSR, tedy i o území, kde žádný spor neexistoval. Tím se konání SSSR o řády liší od ostatních zemí, které mírnými prostředky chránily své zájmy. SSSR se nad tento rámec zavázalo vést útočnou válku.

    Proti tomu jsou smlouvy o neútočení (které určitě chtěl mít každý evropský stát) naprosto nezajímavé a víceméně na nich není moc co řešit, probírat, hodnotit.

  • 1. 7. 2020 17:21

    hawran.diskuse

    @bez přezdívky
    ... Německu dodával nejenom Stalin, s Německem měli smlouvy o neútočení nejen Sověti, ale hovoří se vždy jen o vztahu mezi Německem a Ruskem a o ostatních se taktně mlčí.

    Nemám dojem, že by se o někom taktně mlčelo, natož pak aby se to zapíralo.

    Ale smlouva/smlouvy Německa s Ruskem ze zmiňuje (tak často) zřejmě jako reakce na popírání minulosti právě Ruskem, které se staví do pozice největšího chudáka a nejhroznější oběti.
    Že si Hitler se Stalinem (oba stejní diktátoři masoví vrazi) rozdělili Polsko, co pak v tom Polsku Rusko provedlo (Katyň, Varšava, ...), o tom se má mlčet a jsou neradi, když se jim to připomíná...

  • 2. 7. 2020 7:54

    Smazaný profil

    Nemám dojem, že by se o někom taktně mlčelo, natož pak aby se to zapíralo.
    jen se těm událostem úmyslně nepřipisuje takový význam. Za příčinu války se teď třeba označuje pakt M-R a hovoří se o tom, jak Němci s Ruskem rozpoutali druhou světovou (vlastně ne Němci, válku rozpoutali nacisti, Němci jsou jejich obětí, jak už jsem četl jakýsi komentář). Přitom na druhou světovou se zadělalo dávno před tím než byl pakt podepsán a podílely se na tom svou nečinností nebo přímo podporou německých požadavků i demokratické západní státy. To všechno vedlo k válce, ale to už se tak nezdůrazňuje. Že si s napadením Polska Německem ukouslo svůj díl i Rusko se opakuje pořád, ale že si s obsazením Sudet Německem zabralo Polsko české Těšínsko se už moc nemluví.V souvislosti s okupací v 68 se taky hovoří jen o Rusku a aktivní podpora dalších států východního bloku a jejich aktivní účast na obsazení už se moc nezmiňuje. Přitom tato podpora nebyla automatická a některé státy východního bloku se postavily proti. Takže to nebylo jen o tom, co řekne Moskva, jak je nám dnes předkládáno (asi i jako vlastní alibi). Jo, nikdo to nepopírá, ale nikdo o tom ani nemluví a tak postupně vzniká v obecném povědomí dojem, že se to stalo trochu jinak než se to opravdu stalo.

  • 2. 7. 2020 12:49

    Miroslav Šilhavý

    Za příčinu války se teď třeba označuje pakt M-R a hovoří se o tom, jak Němci s Ruskem rozpoutali druhou světovou (vlastně ne Němci, válku rozpoutali nacisti, Němci jsou jejich obětí, jak už jsem četl jakýsi komentář).

    Generalizovat Němce za nacisty je stejně přihlouplé, jako Čechoslováky generalizovat za komunisty. Je velký rozdíl, jestli řeknete, že Němci rozpoutali válku, nebo jestli řeknete, že Německo rozpoutalo válku. První tvrzení je sprosté a ukazuje na omezenost, druhé tvrzení je historický a nezpochybňovaný fakt.

    Pakt Ribbentrop-Molotov by nebyl ničím výjimečným, kdyby nebyl dodatkován a nevyšlo najevo, že SSSR se nesnažil jen zajistit mír pro svoje území, ale naopak vytřískat další z Evropy. Tím se pochopitelně zásadně mění pohled na motivaci jejich konání i na to, jak dlouho nekonali nic. V době, kdy se evropské státy smiřovaly se situací (v parlamentech bylo dost živo) a chtě nechtě se připravovaly na válku, Stalin byl se situací spokojený. Byl by spokojený ještě dlouhou dobu, kdyby Německo nezaútočilo na SSSR. Nechal by Hitlera, aby plundroval Evropu a sám by jen zdánlivě pasivně vyčkával, až mu spadne území do klína.

    Jinými slovy: zatímco zbytek Evropy volil skutečnou pasivitu a vyčkávání a přistupoval diplomatické ústupky výměnou za mír, SSSR se aktivně podílel na formování situace. Dodatek ke smlouvě byl tajný, protože bylo nutné zůstat dlouhou dobu zdánlivě neutrální, v pozadí. Teprve po vyhlášení války mezi Německem a SSSR se mohl stylizovat do role oběti (a dodatek bylo potřeba tajit i dál).

    Proto lze úplně v pohodě říct, že válku rozpoutalo Německo s aktivním zapřičiněním SSSR.

  • 2. 7. 2020 18:46

    Smazaný profil

    Takže bez paktu R-M by k žádné válce nedošlo? A naopak kdyby k žádnému ústupku ze strany západu až do 23.7.1939 nedošlo, tak by byla válka tak jako tak? Německo směřovalo k válce roky, kdy s ním s ním různé státy průběžně aktivně uzavíraly různé dohody a ignorovaly jeho militarizaci a vzrůstající požadavky, nebo se k němu průběžně radostně přidávaly, jako třeba Polsko při obsazování našeho pohraničí a rozhodující byla smlouva podepsaná až týden před jejím začátkem?

  • 4. 7. 2020 12:39

    - - (neregistrovaný)

    No, tak každý němec sice nebyl nacista, to je nesporné a logické, přesto mě Hitler 9 milionů voličů a na začátku války to moc nevypadalo, že by vzali zpátečku. Spíš bych to viděl tak, že tehdy se na věci dívali jinak a hlavně netušili, co všechno provede. Speciálně ty hrůzy. To se pak i to ty náhledy ná válku v lidstvu hodně posunuly. O tom žádná. Jeden by mohl namítnout kampaní proti židům, kterou vedli tehdy už dlouho, ale podívejte se dnes, jaké se objevují výroky proti některým skupinám obyvatel a nenávisti - jako napr. nenávist tzv. Demokratického bloku, Babišovců a Okamurovců. Takový Novotný ml. klidně a beztrestně mluví i o stavění lidí ke zdi a odhaluje pomník pomahačům nacistů.

    > Chci tím říct, že pouze spočítat voliče (či nějaký podobný jednoduchý počet) není dostatečná metrika.

    Otto Skortzeny popisuje ve své knížce velmi zajímavou věc: 10 - 15 let před válkou byla společnost silně rozdělena levicovými a komunistickými spolky a obecně se lidi báli, že je schvátí komunisti a otevře to cestu Rusku. Tedy Svazu. Ne že by to bylo nepodobné dnešní situaci ...

  • 6. 7. 2020 23:35

    Miroslav Šilhavý

    Takový Novotný ml. klidně a beztrestně mluví i o stavění lidí ke zdi a odhaluje pomník pomahačům nacistů.

    Protože nikoho nenechává na pochybách, že je to sakramentsky přehnaná vyjadřovací hyperbola. Své manželce taky říkám "já tě zabiju", přesto nežije v obavě o život.

    Pomník je korektní, je na něm uvedeno, že se jedná o kontroverzní uskupení, které však pomohlo i svými životy ochránit jejich vesnici (dnes část Prahy). Když to dáte do souvislosti příčin a důsledků a dojdete až ke Stalinovým čistkám v důstojnickém sboru SSSR, i nesplnitelným rozkazům, za jejichž nesplnění následovala stejně smrt, nutně dojdete k tomu, že i chování vlasovců bylo něčím podmíněno. Války dělají z lidí zvířata, a zvíře zahnané do kouta bojuje o život. Oni zvolili blbě. Obyvatelé Řeporyjí nevyjádřili žádnou sympatii k jiným činům vlasovců, pouze uznali za vhodné nezapomenout ani na jejich existenci.

    10 - 15 let před válkou byla společnost silně rozdělena levicovými a komunistickými spolky a obecně se lidi báli, že je schvátí komunisti a otevře to cestu Rusku. Tedy Svazu. Ne že by to bylo nepodobné dnešní situaci ...

    Jestli někoho "polarizuje" změna blacklistu a master/slave, tak ho považuji za labilního nešťastníka. Chápu, že někdo nechce ustoupit v důležitém tématu, o kterém je přesvědčený. Tohle téma je ale naprosto nepodstatná kravina, která by neměla nikomu způsobit újmu a druhému možná může pomoct.

  • 1. 7. 2020 9:14

    Humanoid č. 1264054 - poruchový
    Stříbrný podporovatel

    To, co píšete, je spíš padělání (falzifikace) historie. Vytváření, ničení či mizení autentických zdrojů pro dosažení jiného historického výkladu (od vymazání jména vládce z egyptských stél, přes Rožmberskou padělatelskou dílnu po třeba Berwid-Buqoye). "Přepisování historie" je obecnější termín, kdy se nutně nemusí padělat listiny, ale stačí, že se začne vykládat obsah pokrouceně, účelově, typicky bez dobového kontextu, případně vytrháváním z kontextu. Tím se přepisuje historie v povědomí současného vnímání, a to přesně se (zase) děje. Málokdo se pak vůbec obtěžuje si problematiku nezávisle nastudovat, spokojí se raději se všeobecnými zkratkami, nota bene když je dostane předžvýkané vzdělávacím systémem. Ti agresivnější pak se za budou za tuto "pravdu" bít na ulicích, třebaže ani neumí odpovědět na elementární související otázky.
    I když je to pro Američany zjevně novinka, z pohledu střední Evropy s její historií je toto dění frustrující deja-vu.

  • 1. 7. 2020 12:04

    Miroslav Šilhavý

    "Přepisování historie" je obecnější termín, kdy se nutně nemusí padělat listiny, ale stačí, že se začne vykládat obsah pokrouceně, účelově, typicky bez dobového kontextu, případně vytrháváním z kontextu.
    (...)
    Málokdo se pak vůbec obtěžuje si problematiku nezávisle nastudovat, spokojí se raději se všeobecnými zkratkami, nota bene když je dostane předžvýkané vzdělávacím systémem.

    To podle mě nenastává. Jedním z kroků bylo zrušení pevných výukových osnov, které vždy smrdí tím, že tím stát, skrze osnovy upravuje úhel pohledu. Mám dvě školou povinné děti a musím uznat, že úroveň vzdělávání šla nahoru. V pozadí jsou didaktické znalosti, v popředí je kritické myšlení.

    Ti agresivnější pak se za budou za tuto "pravdu" bít na ulicích, třebaže ani neumí odpovědět na elementární související otázky.

    O tyto lidi v tuto chvíli vůbec nejde. Ti byli, jsou a budou. Můžeme se snažit o to, aby co nejvíc mladých lidí mělo otevřenou mysl, ale i tak zbudou. Těm, když jejich okolí řekne, že na Cikány je potřeba si dávat bacha, budou to celý život dělat. Když jim řekne opak, budou se chovat opačně.

    I když je to pro Američany zjevně novinka, z pohledu střední Evropy s její historií je toto dění frustrující deja-vu.

    Neměl bych o ně zas takový strach. Jejich tradice, jak řešit problémy, je odlišná, ale idioti to nejsou.

    Americký problém má dvě vzájemně související roviny. Jednou z nich je prakticky neexistující sociální politika, která by pomáhala nivelizovat rozdíly ve společnosti (v Evropě je možná dost přepálená, ale v USA je nulová). Druhou je rasová nesnášenlivost.

    Dalo by se asi předpokládat, že zavedením sociálního systému by mohla postupně mizet ta nesnášenlivost. Jenže to je běh na dlouhou trať, a už samotné prosazení naráží. Bohaté a "bílé" státy nic takového nepotřebují, nechtějí (jen by to zvýšilo daně). Chudší státy nic neprosadí. Ve volbách je uplatňován systém volitelů, který ani nerespektuje počet obyvatel - natož aby bylo možné řešit problémy "ještě menších" menšin.

    Proto volí kroky, které mohou začít uplatňovat odspoda, od jednotlivce, firem, okresů, států. Možná je to dokonce i přirozenější, než u nás, kdy všechno musí přijít seshora. A možná i proto tu vidím, že si spousta lidí myslí, že jim někdo něco nařizuje, protože neznají nic jiného než vyhlášky a zákony.

    1. 7. 2020, 12:06 editováno autorem komentáře

  • 2. 7. 2020 9:55

    Humanoid č. 1264054 - poruchový
    Stříbrný podporovatel

    Vždyť přece nikdo nebrání těm státům, co mají chudší obyvatelstvo s hodně problémovými oblastmi řešit své problémy na úrovni svého státu vč. sociální politiky, ne? Nemusí všechno hned řešit paušálně federální vláda. Ten systém zdola by se mohl uplatnit i zde, byť je to "dole" hodně vysoko.

    Odsud z Evropy to naopak vypadá jako čirá neschopnost. Třeba takové San Francisco/LA a bezdomovecký problém. Tohle přece nemusí řešit federální vláda a přijímat legislativu a nástroje automaticky i pro Wyoming, kde takový problém není. Co tam teda ty košile bližší kabátu celou dobu dělají? Jestli jsou to podobní šaškové, jako starostka Seattle, tak se zase nevidím. Ta je esencí neschopnosti. Ale koho si lidi volí, toho mají. A tady nelze názet vinu na to, že jim do toho "Florida hází vidle", tohle je místní záležitost.

  • 2. 7. 2020 12:52

    Miroslav Šilhavý

    Vždyť přece nikdo nebrání těm státům, co mají chudší obyvatelstvo s hodně problémovými oblastmi řešit své problémy na úrovni svého státu vč. sociální politiky, ne?

    Ne, nebrání. Taky nikdo nebrání jednotlivcům a firmám, aby to dělali. Proto se sami rozhodují např. o tom, že černochy budou dabovat černoši.

    Třeba takové San Francisco/LA a bezdomovecký problém. Tohle přece nemusí řešit federální vláda a přijímat legislativu a nástroje automaticky i pro Wyoming, kde takový problém není.

    Však se také v USA reguluje na federální úrovni co nejméně. Teprve, když se ukáže, že nějaký problém přerůstá schopnosti státu si ho vyřešit.

  • 2. 7. 2020 18:54

    Smazaný profil

    Proto se sami rozhodují např. o tom, že černochy budou dabovat černoši.
    Protože když to neudělají, tak se stanou obětí nenávistných kampaní, jako už se v jiných případech stalo. To je úplně to samé, jako když v USA během drancování píšou na obchody "černý vlastník". Nikdo nechce být obětí rasové války proti bělochům. A v jiných případech je to jen závod o to kdo se ukáže jako větší bojovník proti "rasismu", který už postrádá jakoukoliv racionalitu.

  • 2. 7. 2020 19:11

    Humanoid č. 1264054 - poruchový
    Stříbrný podporovatel

    Tak tohle rozhodnutí fakt není o svobodném rozhodnutí firem, ale klasicky vynucené řevem aktivistů a snahou nedostat se na index. Tam je teď Zuckerberg. A to byl tak vopatrnej...