Chápu finanční tlak na malé poskytovatele. Třeba ale konečně dojde k onomu zvratu, kdy bude výhodnější předělat síť na plnohodnotnou IPv6 než přikupovat drahé IPv4 adresy. Moment, vlastně ano, ještě je zde CGNAT ... svět prostě není dokonalé místo. Osobně nepochybuji, že poskytovatelé obsahu jsou na IPv6 připraveni a míč je spíše na straně koncových uživatelů, ti mají ale miminální šanci přinutit svého poskytovatele k přechodu na IPv6, protože nakonec stejně rozhoduje cena.
Problém je to „pro server se nějaká adresa vždy najde“. Problém s nedostatkem adres je cítit už teď. Hetzner nedávno zvýšil poplatky za adresu, platit za ni chce i Google a řada dalších.
Pokud jako firma potřebujete větší balík adres (jste datacentrum nebo třeba poskytujete VPS), tak máte vážný problém. Těžko jako začínající firma dáte milion a půl za základní blok adres /24 a cena letí dál nahoru. Je to další způsob, jak se internet koncentruje do rukou největších hráčů. Doporučuji článek Globální internet umírá, řítíme se do pozlacené éry obřích CDN.
Internet byl navržen jako decentralizovaná síť, což je také jedním z hlavních důvodů jeho úspěchu. Ovšem postupně to přestává platit, protože je problém vytvořit novou síť a připojit ji k internetu. Důvod je ovšem zcela absurdní a laik by se vám s ním vysmál: došla čísílka. Je to stejně praštěné, jako kdyby jeden z českých mobilních operátorů zkrachoval, protože mu došla telefonní čísla.
Internet byl navržen jako decentralizovaná síť
Možná je ten termín "decentralizovaná síť" v tomto smyslu trochu zavádějící, protože u každého omezeného prostoru musí být centrální autorita, která řeší alokaci zdrojů aby nedošlo ke kolizím. Nedostatek veřejných telefonních čísel se dá řešit doplněním dalších cifer a nemusí se měnit celý komunikační protokol.
Otázkou je, kolik těch adres ještě bude potřeba a jestli je nezbytné aby např. každá žehlička měla několik takových adres.
Otázkou je, kolik těch adres ještě bude potřeba a jestli je nezbytné aby např. každá žehlička měla několik takových adres.
Ne, otázka je, zda má smysl u každé adresy řešit, zda je nezbytná. A odpověď je, že to smysl nemá, když je technicky triviální zařídit, abychom měli tolik adres, že to řešit nemusíme.
IPv4 adresy už dávno došly, takže potřebujeme víc IP adres. Jestli „víc“ bude třeba 248 a budeme u každého zařízení zkoumat, jestli IP adresu opravdu potřebuje, nebo to bude 2128 jako u IPv6, je technicky triviální rozdíl.
O tom, zda 2128 u IPv6 stačí, se žádné články ani diskuse nevedou, protože všichni vědí, že to stačí.
9. 11. 2021, 13:17 editováno autorem komentáře
A řiká někdo že je? U IPv4 se pořád diskutuje, jak se kvůli nedostatku adres musí různě natovat a podobně a jak se to přechodem na IPv6 vyřeší, že tam je adres dost a pak dostanu /64 a mám zase problém. Pořád se řeší přechod na IPv6, ale už ne jak se to má dělat, aby to taky reálně mohlo fungovat.
V tom případě si nerozumíme. Články a diskuse se vedou o tom "technicky triviálním" zavádění IPv6, které je nutné aby každá žehlička mohla mít vlastní vesmír veřejných adres.
Nikoli. IPv6 je nutné proto, že už dávno je k internetu připojeno daleko víc zařízení, než kolik jich dokáže adresovat IPv4. Nejsou to žádné žehličky, ale počítače, mobily…
Žehličce budou bohatě stačit tři nebo čtyři:
1. pevně zadrátovaná adresa rozhraní, ta ti z rozsahu neužere.
2. si vezme z RA nebo DHCPv6 a bude na ní v dosahu, když jí chceš předat data.
3. s Privacy Extension, pokud bude od někud něco sosat, bude kvůli matení nepřítele měnit svou adresu.
4. ULA, pokud to máš v síti zapnutý.
Ale jde o to, aby na ni vždycky to 2. a 3. číslo zbylo...
Mýmu autu taky stačí jedno parkovací místo a bez ohledu na to, jestli se nacpu u chodníku do mezery mezi dvě jiný auta, nebo na parkoviště u obchoďáku, kde je 500 míst... Jenom u toho obchoďáku nekroužím 20 minut jak trotl, abych našel místo. A že jich je vedle pět volných neřeším, nepotřebuju je.
To je asi celkem jedno. Někde jsem spočítal, že můžete přidělit každému druhému čtverečnímu metru na zemi prefix /48 což je nějaká praktická metrika, protože jedna /64 vlastně nikoho v praxi nezajímá, protože tím pokryjete přesně jednu síť/ VLAN nebo i jen jedno zařízení podle toho, jak pracujete. Prostě normální, ne-IT domácnost již dnes zcela v pohodě využije 2-3x /64 protože dnes běžně Wi-Fi routery mají síť pro hosty a mnohem méně často, ale bývá to tam v GUI, DMZ. Ta síť pro hosty bývá poměrně často standardně zapnuta.
Chci také upozornit na to, že Váš komentář silně zavání trollingem. Jestli Vaše zařízení potřebují jednotky, desítky nebo nízké stovky adres je jedno. Tisíce adres by mohly dělat z různých důvodů HW a SW problémy, ale to je na konkrétním zařízení.
Prostě nějaká hypotetická "chytrá" žehlička si řekne přes autokonfiguraci nebo DHCPv6 o přesně jednu IPv6 případně si bude vymýšlet/ žádat pro vyšší soukromí po čase nějakou novou. Řádově tedy bude mít jednotky IPv6 adres. To samé lednička, toustovač atd. Pokročilý uživatel tato zařízení zavře nejspíš do jedné sítě a té přidělí konkrétní /64 prefix ze kterého se všechny ty adresy (dejme tomu desítky adres) budou brát. Většina lidí se na to vybodne a bude mít všechna zařízení v jednom prefixu /64.
Proto v praxi je celkem jedno, pokud ISP standardně přiděluje prefix /64 (a interně alokuje třeba /56 nebo /60 pro každou přípojku), když je triviální si třeba na webovém portálu nebo přes telefon příděl rozšířit jak tu již bylo v diskuzi nastíněno. Prostě důležité je, aby to měl ISP transparentně a pochopitelně zdokumentované a zákazník, kterého to zajímá nemusel hledat po všech čertech, jak to tedy je. 99% lidí to nebude řešit vůbec a pro ty by to mělo "prostě fungovat".
Chci také upozornit na to, že Váš komentář silně zavání trollingem.
Pokud reagujete na mne, tak to je dost silné obvinění. Jestli se Vás dotkla moje poznámka o veřejných adresách pro žehličku, tak se omlouvám. Bylo to myšleno tak, že při trendu zpřístupňovat v síti kdejaké zařízení, není divu, že potřebujeme 2128 adres.
To, co vyžaduje hodně velký adresní prostor, je ve skutečnosti rozumná velikost routovacích tabulek. Aby byl pro jednu síť v routovacích tabulkách jeden záznam a ne desítky záznamů podle toho, jak síť postupně rostla a dostávala další a další malé rozsahy. No a když už máte přidělování IP adres nadimenzované tak, aby pokud možno nebylo nutné jedné síti dávat další příděly, vejdou se do toho pohodlně privacy extensions i spousta adres pro žehličku.
Až budu vědět, že moji oblíbení poskytovatelé obsahu a služeb budou příště už jen na IPv6, také tam "přesedlám". Jako jsem musel přesedlat na DVB-T a později na DVB-T2 když se tam přesunuli moji oblíbení poskytovatelé obsahu. Nebo jako jsem kdysi musel přesedlat na telefon s tónovou volbou, protože pulsní přestala být podporována.
Ta žehlička byl takový extrémní příklad, jak se plýtvá, když je něčeho skutečný či domnělý nadbytek. Třeba ta žehlička bude mít v sobě AP pro připojení dalších tisíců zařízení. Dnes to zní jako ptákovina, ale "pokrok" nezastavíme :-)
Lukas1500: Proč by nějakých čísel, kterých si můžeme vytvořit, kolik chceme, měl být uměle vytvářen nedostatek? K čemu by to bylo dobré? Ať se IPv6 adresami klidně plýtvá, ničemu to nevadí. Navíc bohužel není pravda, že by se jimi dnes plýtvalo – snad v každé diskusi o IPv6 se řeší, že si je někteří ISP šetří, jako kdyby je dávali ze svého.
Proč by nějakých čísel, kterých si můžeme vytvořit, kolik chceme, měl být uměle vytvářen nedostatek? K čemu by to bylo dobré?
Vytvořit kolik chceme? Vždyť už jsou vytvořeny. Snad přidělit kolik chceme. Přesněji řečeno kolik jich může a chce přidělit daný ISP.
Kolik se jich má přidělovat? Třeba 2127? Ne, to je moc. Tak 2126? Pořád moc...
Vy jste psal o plýtvání. Přitom si kde kdo stěžuje na opak, že od ISP dostane nesmyslně málo IPv6 adres.
To je spíše ideologická věc: vadí mi neefektivní využívání jakýchkoliv zdrojů. Kolik zařízení připojených k Internetu bude potřebovat domácnost budoucnosti? Stovky, tisíce, miliony, miliardy? Bude mít každý proces spuštěný v počítači několik IPv6 adres? K čemu? Jen tak, protože může? Třeba je to tak správně, ale já o tom zatím nemám dost důkazů.
Lukas1500: IPv6 je záměrně navrženo tak, aby se nemuselo přemýšlet o tom, kolik zařízení kde asi může být. Prostě dostanete domů /64. Máte doma víc sítí? Tak /56. Nestojí za to nad tím přemýšlet, vždyť jsou to jen čísla a je jich dost.
Třeba je to tak správně, ale já o tom zatím nemám dost důkazů.
Naštěstí není potřeba vám to dokazovat.
Ovšem nepřemýšlí se do budoucna. Ten rozsah 2^128 by stačil pro celý intergalaktický internet po dobu celé existence vesmíru, kdyby se s ním zacházelo hospodárně. Celých čísel je sice nekonečno, ale IPv6 adres rozhodně nekonečno není. Navíc je to celé navrženo tak, že 99,9 % tohohle prostoru navždy zůstane nevyužitých a nevyužitelných. Za pár desítek let budou naši vnuci řešit stejnou anabázi jako my teď - přechod z IPv6 na IPv8 se 1024 bit dlouhou adresou.
kamui: Z adresního prostoru IPv6 se teď používá jenom malý zlomek. Když se ukáže, že se používá špatně, můžeme vzít jiný zlomek a začít s ním znovu. Autoři IPv6 se poučili z IPv4 a navrhli IPv6 tak, že se dá v budoucnosti tímhle způsobem upravovat, ovšem se zachováním délky adres a struktury paketů, takže případný budoucí protokol IPv6.1 bude mít pravděpodobně mnohem lepší přechodové mechanismy na současný protokol IPv6 – je možné, že dokonce žádné přechodové mechanismy ani nebudou potřeba.
Inženýři řeší reálné problémy nebo pravděpodobné problémy. Až bude v Česku kosmodrom nebo dva, tak bude dávat smysl řešit adresování s Marsem, Měsícem nějak koncepčněji a na to IPv6 bohatě stačí.
V praxi je prý větší problém se stavovými protokoly. Přeci jen, několik minut latence už je trochu moc a buď se musí přenastavit timeouty a nebo použít úplně jiný protokol, v podstatě spíš podobný emailu v tom, že se posílají asynchronně velké zprávy.
-> Kalisz
„...tak bude dávat smysl řešit adresování s Marsem, Měsícem nějak koncepčněji a na to IPv6 bohatě stačí.“
Já bych to nepodceňoval. Již dnes jsou mezi těmi nejkvalitnějšími poskytovateli vizionáři, kteří prozřetelně předjímají nedostatek adres pro meziplanetární spoje, proto nechtějí přidělovat více než /64. Oni již dnes vědí, že 128bitová adresa je prostě málo. Komu čest, tomu čest.
@lukas1500 Hele, jakej máš rozsah adres za NATem? Počítám, že netmask 255.255.255.0. Takže 253 adres. Jednu pro router, takže 252 zařízení. Pokud máš doma míň zařízení, nehorázně plýtváš.
A vůbec, pokud používáš za NATem 192.168.0.0/16, tak tam máš 255 nevyužitých sítí. Není těch nepoužívaných 64 240 adres ve zbylých sítích plýtvání? A pokud používáš 10.0.0.0/8 pro jednu síť, tak jsi barbar, protože nehorázně plýtváš a nad rámec jedné sítě jsi nevyužil 16 450 560 adres...
Styď se!
Ale v IPv6 je to stejný. Jenom IPv6 se dělá proto, aby mělo každý zařízení veřejnou adresu, tak do adresy přidáváš i interní směrování ISPíka a tvoje soukromý bity, co bys měl za NATem:
ISPík dostane prefix, řekněme /32. To je stejný, jak prefix jeho balíku IPv4 adres. Tam se neplýtvá.
Celkem 24 bitů je pro ISPíka, to je víc než 16M přípojek. Mohl by si vyžádat jenom 10 bitů, ale co když překročí 100 přípojek? Další prefix a nechat bobtnat BGP? Nebo zahodit současný adresy a nutit všechny zákazníky, aby si změnili prefix? Mít rezervu je nejmenší zlo, takže to taky není plýtvání.
A klidně si to můžeš představit jako 14b blok IP adres (8192 veřejných IPv4) + 10b za CGNATem, ale je to jenom analogie... Ve skutečnosti se nic neNATuje.
Tobě dá /56. 8 bitů je prefix sítě, stejně, jako to máš v 192.168.0.0. Takže tam taky neplýtváš, protože ti to dovolí stejně sítí, jako ořezaná IPv4 (příděl /48 odpovídá 10.0.0.0 - 65536 podsítí)
No a pak máš síť. Každá má 64 bitů. Proč? Protože
1) dobře se to implementuje - máš to pěkně zarovnaný na druhou mocninu bytů.
2) Je to dost velký rozsah na to, aby s enadala síť jednoduše proskenovat a aby pivacy extension mělo dost velký výběr, kam se schovat
3) SLAAC si náhodně volí adresu a v tomhle prostoru je malá šance něco potkat.
4) Do jedné takové sítě schováš zákazníka datacentra a má dost potenciálu přidávat servery a virtuálky dle libosti bez toho, že by musel čarovat s portama a dělat další IPv4 opičárny.
Takže tam taky neplýtváš, těch /64 je totiž tvůj privátní rozsah v síti. V IPv4 bys ho měl za NATem
Hmmm, zdá se, že jsou všichni malí ISP hlupáci do posledního, a nebo Vy, kdo nepodnikáte jako malý ISP (pokud vím), něco nevíte, protože to odsud nevidíte - a na to bych si klidně vsadil i poměrně vysokou částku.
Např., proč. ani velcí ISP/a poskytovatelé služeb obecně ještě kompletně nezařízli IPv4, nešetří tím peníze a nevydělali na prodeji IPv4 adres malým. Já bych řekl, že tam budou stále nějaké praktické problémy.
9. 11. 2021, 09:56 editováno autorem komentáře
Kompletně zaříznout IPv4 si dnes žádný ISP netroufne, protože je ještě spousta služeb dostupných jen přes IPv4. Nicméně ISP může ušetřit tím, že nabídne funkční IPv6, přes které pak jde většina provozu (u typického ISP). Jenom menšina provozu pak jde přes IPv4, takže si vystačí s menším NATem a menším počtem IPv4 adres, které k tomu potřebuje.
Byl jsem pár let v radě spolku typu CZfree, takže jistou představu mám. A malí ISP jsou na tom často podobně nebo stejně. Takže ještě že jste se nevsadil…
@Filip Jirsák
To, že máte různé představy, o tom nepochubuji, o tom bych se nesázel - např. o tom, kolik si různí malí ISP mohou dovolit utrácet
... asi je zbytečné se tu hádat, stačí když je kontaktuje, všem jim poradíte jak podnikat a budeme mít v ČR po problému.
9. 11. 2021, 18:12 editováno autorem komentáře
Pouhá teorie.
Osobně se domníván, že plný přechod na IPv6, by způsobil drastickou nefunkčnost spousty zařízení. Sám mám doma zařízení ( smart TV, VoIP, sítové tiskárny, satelitni receivery, sitove prvky, apod.. ) a určitě nejsem sám, stará 8,10,15 let která fungují a nepodporují IPv6. To všechno se při přechodu muselo vyhodit !!!!
A to ani neřeším bezpečnostní rizika, kdyby všechna zařízení na LAN měla přímo WAN adresu. Ty velikosti DOS, DDoS to by byl teprve HUKOT.
Navíc lidi co mají jak IPv6 tak IPv4 jsou LÍNÍ experimentovat se sítí, psát na to téma články a návody, jak to kvalitně a efektivně nakonfigurovat.
To, že máš všude globální adresu ještě neimplikuje, že je také z internetu dostupná. Router se stavovým firewallem bude mít doma prakticky každý.
A i kdyby byla dostupná, proscanovat /64 segment je docela dřina.
Ale jinak máš v podstatě pravdu. Největší problém s IPv6 je na straně klientů, ještě jsem neměl v ruce router, který by neměl nějakou zradu. O koncovém zařízení ani nemluvě. Nejlépe je na tom asi mikrotik, ale to zase není pro každého.
Na straně serverů či přenosových tras problém nebývá.
Zato mobil lidi mění každý rok :) Tam nevadí, že nefunguje kvůli nějaké prkotině typu "aktualizace nemá dostatek místa". Dost lidí taky muselo koupit novou tiskárnu jen kvůli aktualizaci windows 10, která způsobila její nefunkčnost. A výměna setopboxů každé 2 roky kvůli změně vysílání?
Pokud zařízení vidí do WAN už nyní, tak je jedno, jestli má ipv4 nebo 6. Ddosovat může tak jako tak.
9. 11. 2021, 12:34 editováno autorem komentáře
> Osobně se domníván, že plný přechod na IPv6, by způsobil drastickou nefunkčnost spousty zařízení.
Ano, proto čistě na IPv6 nepřejdeš, v místní síti budeš mít stále i IPv4 adresy a pokud nějaké z těch zařízení potřebuje i komunikovat ven, tak mu router bude poskytovat nějakou formu překladu mezi IPv4 a IPv6.
Nemuselo. Nic ti nebrání mít v lokální síti privátní adresní prostor a je jedno, jestli ULA na IPv6, nebo jestli si zapneš DHCP na 192.168.5.x. Můžeš udělat dokonce obojí a bude to bez problémů fungovat. A až někdy umře poslední zařízení s IPv4, prostě vypneš DHCP server...
Tiskárnu, satelit a podobný bazmeky stejně držím v oddělené síti, kterou router nepustí ven a je dostupná jenom z vnitřní sítě...
Bezpečnost, tak tam by to mělobýt automaticky na zodpovědnost výrobce. Pokud nechá otevřený Telnet s heslem ABC1234, tak by mu měl být výrobek narván do konečníku v rámci reklamace, protože tohle je vada výrobku.
Pokud jde o návody, mám 4ku i 6ku a víš co, ono není o čem psát. Zapojil jsem router, přes DHCPv6 dostal rozsah /56, na každou VLANu jsem nastavil dvě čísla - velikost přídělu (64, standardní síť) a hint (číslo 0-255), který se k tomu základnímu prefixu přidá. Samo že jiný pro každou síť. Pokud bych měl v IPv4 192.168.x.y, tak to x je hint. Následně router začal oznamovat pomocí RA (router advertisiment) svou adresu coby brána a přidělený prefix. Zařízení chytly RA, vybraly si z rozsahu nějakou adresu, ověřily, že je volná a vesele komunikovaly. Tak, a teď o tom napiš padesátistránkový manuál...
Řeší se jenom ojeby, když sám router dostane od hloupýho ISP jenom /64 a ty chceš oddělenou síť pro hosty, oddělenou síť pro kamery zabezpečovačky, oddělenou síť na hraní,...