Asi si popudím hodně lidí, ale já ČR vnímám na úrovni Thajska nebo Ukrajiny, možná o trošku líp, země s rozumnými životními náklady, ale nepříliš stabilním ekonomickým a právním prostředí, světově bezvýznamná, dává mi proto logiku hostovat třeba spíše u AWS v Irsku.
Tohle zdražování všeho na mě dělá dojem, jestli to ještě smysl má. Dřív pro mě byla ČR levná země. Dnes je to drahá země s nefunkční policí, soudy, rozpadajícími se silnicemi a rozpadajícím se zdravotnictvím.
Stejně jako Wedos i já očekávám, kdy mi dojde trpělivost a půjdu o důl dám, zejména v IT prostě jak pro firmy, tak pro lidi ty hranice neexistují.
Občas je fajn se na to podívat nezaujatě a říct si, že někde je třeba ten trávník zelenější. Zdaleka to nebude jen elektřina, s rostoucím státním dluhem na nás brzy dopadnou i velké daně a se stárnoucí populací se rozpadne zdravotnictví zdarma, a myslím, že pak nebudu sám, komu dojde, že už to smysl nemá.
Jo, tyhle komentáře pravidelně vídáme vždy, když se děje něco společensky negativního. Naposledy si to pamatuji od spousty svých více či méně známých, kteří deklarovali, že jestli Zeman vyhraje druhé kolo nad Drahošem, tak se přesunou do nějaké lepší země. Nepřesunul se nikdo z nich.
Anyway, do jaké jiné lepší země, kde na tebe nebudou koukat jako na "vidláka z buranova za Sibiří" se lze z ČR přesunout?
Taky by mě zajímalo, kde jinde to bude výrazně lepší. Já bych se chtěl přestěhovat tam, kde mě nebude stát vydírat a buzerovat, ale je to všude hrozně podobné. Vidím to tak na tu střední ameriku, případně afriku. Taky jsem zvažoval sibiřskou rus, ale tam se asi kvůli těm nekonečným politickým bojům dlouho nedostanu :(
Jo. A pak zjistíte, že vám z výplaty tady zbyde dvojnásobek.
V Amsterdamu jsem se při pohovoru, na kterém jsme zjistili, že hledají někoho jiného tak jsme se pak prostě bavili o životě bavil s jedním nižším IT managerem a ten mi vyprávěl, že si nestěžuje, že má na kraji Amsterdamu celkem levně pronajatý malý byt a žena je s malou dcerou doma a že jim dokonce i zbyde na to, aby ji posílali na den do školky...
Sociální systém i zdravotnictví jsou třeba v Nizozemsku víceméně obdobné jako zde. A stát funguje -- tedy dokud mu zapadáte do předdefinovaných krabiček (a běda, pokud ne). To je pravda. Ale taková výhra to tedy taky fakt není.
21. 9. 2022, 11:03 editováno autorem komentáře
Ad. …...koukat jako na "vidláka z buranova za Sibiří"…..
O tomhle tématu trochu něco vím, protože jsem cca. třetinu života prožil mimo ČR (Rakousko, Švýcarsko – Kanton Zug, odešel jsem prakticky hned po Sametovce 1989) a nemohu s Váma souhlasit. Jednání s úřady, sousedi v bydlišti, kolegové v práci – během všech let jsem snad jen 2x narazil na nějakou animozitu z důvodu, že jsem Čech. Jednou se jednalo o původem východní Němku žijící ve Švýcarsku, která jak jsem po čase pochopil, byla potomkem sudeťáků a měla něco speciálně proti Čechům. V druhém případě to byl soused v bydlišti - starej echt Švýcar, který měl něco paušálně proti všem cizincům, ale i s ním jsem se nakonec dokázal domluvit tak, že jsme se aspoň slušně pozdravili když jsme se potkali na chodbě. :p
Jinak, že by na mě někdo koukal přes prsty díky mému východoevropskému původu, s tím jsem se nesetkal. Jednou se mi stalo, že mi kolega řekl, že díky výrazným tvářím mám vzhled typického východoevropana, ale myslel to v dobrém, nebyla za tím žádná zášť. :p Kariérní možnosti jsem měl zhruba stejné jako domácí – zvlášť to bylo patrné ve Švýcarsku, kde zhruba čtvrtina firmy byla tvořena cizinci. Pracoval jsem na vysokoškolské pozici.
Jinak, v obou zemích jsem potkal několik Čechů a někteří byli i ve významných pozicích – např. primář ve špičkové soukromé nemocnici specializované na léčbu zranění kloubů (léčila se u něj i tenisová extratřída z celého světa) , majitel několika lékáren, vedoucí projektant v jedné nadnárodní technologické firmě (velel zhruba 200 lidem z nichž většina byli Švýcaři a několik jich bylo i PhD z ETH), apod…. Nemyslím si, že by si někdo dovolil nad nima ohrnovat nos. Mimochodem, ani nepoužívali poněmčená jména, ale na vizitkách měl pěkně háčky a čárky.
Tož, tohle byla jedna drobná osobní vzpomínka jednoho starého zbrojnoše. :p
Neni to nic ve zlem, ale mate klasicke pesimisticke videni sveta...
Ja - jako clovek pracujici v IT - mel moznost videt prenesene jak se zije ve vetsina chudsiho sveta a muzu vam rict, ze se mame tak moc dobre, ze si to uz proste ani neuvedomujeme (nemluve o tech mistech na svete, kde se valci (nejen UKR)).
Takze zkuste se podivat na svuj svet z jineho uhlu, co vsechno muzete, mate a pak se nad tim zamyslete, jestli je to vazne vsechno tak spatne...
Jiste, ze se na svete muzete mit jeste lepe nez v CR, ale velka vetsina sveta se ma mnohem hure nez my.
Mejte pekny den ;-)
Bob
Je to spíše čistý kalkul výhodnosti, zatím mi to žít smysl za jistých podmínek v ČR dává (sociální zázemí, paušály pro OSVČ, atd.), je spíše jen naznačeno, že to tak nemusí být věčně, a že to není nějaká bezpodmínečná láska k vlastní zemi a situace se může změnit (třeba v ČR kvůli shodku zruší paušály pro OSVČ).
Už mám v hlavě dávno srovnané, že za stejné daně jako v německu mi to smysl nedává.
Je to pesimistické v tom smyslu, jako říct, že restaurace mi přijde super, když je tam oběd za 100 Kč, za 200 Kč si ten oběd stále dám, ale že vidím, že to asi budou muset zvednout na 500 Kč, a že vedlejší zavedený hotel za tu cenu má lepší jídla, a už tam prostě chodit nebudu.
Problém je, že vy si myslíte, že je to výhodnější. Nevím, proč má tolik Čechů pocit, že kdekoliv v cizině (a směrem na západ zvlášť) je to něco jako zlatý důl. No, není a doporučuju vyzkoušet, poznáte to sám, jak dobře se tu máte, zjevně aniž o tom víte.
21. 9. 2022, 11:07 editováno autorem komentáře
Přesně tak. Každej si tu může najít jednoduchou práci na jednu směnu, s kterou vždycky vyžije. Víkendy volný. Nepotřebujete 2 nebo 3 práce jako jinde. Ještě mu zbyde na chlast a cigára. V podstatě si tu žijeme jako prasata v žitě a k tomu neustále nadáváme na systém, který nám zaplatí absolutně všechno.
I když uděláte v životě všechno špatně (nasekáte dluhy + nemáte žádnou školu + nic neumíte), tak stejně můžete nějak žít v teple pod střechou.
V Thajsku jsem byl pracovně (tj. ne někde na pláži) a sorry, ale Thajci se mají doma lépe než my v tom, že tam mají teplo celý rok.
Byl jsem část doby na severu, který byl zjevně trochu chudší a např. nejsilnější motorka co jsem tam viděl měla 200ccm a byla policejní, zato strojů 100 nebo 110 ccm co jezdí za méně než 2 litry na 100 km tam bylo spousta (a na nich často 3,4 i 5 lidí). Osobní auta tam byla pouze celkem nová. Zjevně kdo nemá na nové auto, raději místo starého auta koupí malou motorku, které občas stála i před chatrčí z bambusu. Co tam jezdilo za nákladní auta, z toho občas oči přecházely a člověk se divil že to ještě drží pohromadě.
Pár dnů jsem sbíral odvahu dát si něco k jídlu v nějaké pouliční restauraci. Když jsem se u jedné koukal z oka do oka s krysou co seděla na hromadě špinavého nádobí, tak mě to zase přešlo.
K tomu silná propaganda krále "na každém rohu". Tak nějak jsem si představoval Rusko za Stalina (včetně trestů když řeknete něco proti).
Když jsem se později přesunul k Bangkoku, tak tam bylo vidět že jsou místní bohatší, ale úrovně ČR to v průměru stále nedosáhlo.
Upřímně, co jste vy sám udělal pro zlepšení, ne pro sebe - ale pro svou zemi, aby ta společná pastvina byla zelenější? Kolik máte dětí, které omladí stárnoucí populaci? (Nemusíte se tu chlubit, ani stydět - odpovězte si sám sobě.)
Ty vámi popisované potíže nejsou problémy naší země jako takové, ale lidí - nás. Jaké jsme si to tu udělali, takové to tu máme. Pokud se všichni prostě jen sebereme a půjdeme "za lepším", před tím problémem neutečeme. Ten problém jsme totiž my sami. Tam, kam dojdeme, si to po čase uděláme úplně stejné, jaké to máme teď tady.
Hahaha. Takhle jednoduché to ale není.
Tak můj předřečník si stěžoval na nefunkční polici, soudy, rozpadající se silnice a zdravotnictví. A taky na neuspokojivý demografický vývoj. Tyhle problémy tu byly před Babišem, byly tu s ním, jsou a budou i po něm.
I vrchní Anti-Babiš, pan prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. ve svém projevu žádal všechny občany (tedy i vás), aby s řešením energetické krize pomohli. Nezvolení Babiše tedy zjevně nestačilo.
Tak se zeptám znovu. Co jste udělal, krom toho že svou neschopnost svádíte na toho slovenského gaunera, pro zlepšení vy sám osobně?
A to je to, co píšu, ale vy to nechápete. Já, jako jednotlivec mám pramalý vliv na to, kam se to tady bude ubírat. Ano, mohl bych jít do politiky, ale to mi může vysvětlovat jedině mamlas, že mám držet hubu a krok, nebo jít do politiky, abych to změnil. To je pro mě skutečně snazší, se sebrat a zmizet.
Já netvrdil, že je tady neschopná policie a soudy. Zdravotnictví máme výborné.
Z čeho jste v mém textu vyvodil, že jsem neschopný? Vzhledem k tomu, že k tomu zřejmě tolik podkladů nemáte bych mohl vyvodit já, že jste hloupý.
Nepsal jsem, že jste obecně neschopný. Psal jsem, že jste neschopný udělat něco pro změnu v této zemi cokoliv navíc, než jen nevolit Babiše. Což tímto příspěvkem jen potvrzujete.
To o policii, soudech a zdravotnictví je v prvním příspěvku, na který jsem reagoval. Vy jste pak reagoval na mě, já na vás, ale pořád v kontextu na ten původní příspěvek.
Jinak ano, máte pravdu, jsem hloupý. Chytří lidé nemají potřebu ztrácet svůj vzácný čas v podřadných diskusích, jako je tato.
No, to ovšem neprodává vláda, ale management ČEZu. ČEZ prodává přes burzu něco jako 20% své produkce (přesné číslo teď z hlavy nevím). Zbytek jde přes přímé kontrakty. Nicméně i cena těch přímých kontraktů se odvíjí od tržní ceny na burze, protože management musí postupovat s péčí řádného hospodáře. I kdyby ČEZ na burze neprodal ani megawatthodinu, tak si moc nepomůžeme.
Ačkoli stát má majoritní podíl, nemůže nařídit ČEZu za kolik a komu má prodávat, protože by poškodil minoritní akcionáře a arbitráže by byly tučné. (Může například zavést sektorovou daň, to ano.)
Teoreticky by stát mohl vykoupit zbylé akcie do 90% a následně zbytek vyvlastnit (za náhradu). Nicméně vykoupit těch zbylých ~20% v nějaké dohledné době je IMO nereálné, protože něco takového se neutají a prodejci buď budou cenu šponovat hooodně vysoko, nebo nebudou chtít prodat vůbec.
Nicméně předpokládejme, že se to nějak povedlo. A hned nastane další problém. ČEZ prodává velkou část výroby elektřiny dlouho dopředu (rok až dva). Takže ani v takovém případě by to neznamenalo, že by cena hned klesla na výrobní náklady.
20. 9. 2022, 20:13 editováno autorem komentáře
@L.
Nicméně i cena těch přímých kontraktů se odvíjí od tržní ceny na burze, protože management musí postupovat s péčí řádného hospodáře
To ale není pravda.
Vlastníkem ČEZu je stát, postavil jej stát za peníze občanů, kterým má dodávat elektřinu. To je těch 70% . Kdyby postupoval s péčí řádného hospodáře, tak nebude poškozovat 70% akcionářů (stát == občané).
Každý soukromý akcionář věděl že to je státní a stát to řídí - to je normální u investování do státních podniků. Vždycky se díváte na vlastnickou strukturu - jinak nejste investor, ale sázkař.
20. 9. 2022, 21:37 editováno autorem komentáře
@L.
Dal. A jsou obecně známé. Vysvětlil jsem vám, že 70% akcionářů - občané - je více než 30% privátních - z nihž část (běžní malí) nevydělá tolik co vůbec dostane na výnosu.
Za druhé, i kdybych nedal nic, tak se můžete zeptat, ne posmívat.
Za třetí, mohu dodat. Můžete si poslechnout co o tom říkají odborníci na energetiku: není důvod prodávat to co máme pro ČR na burze v Lipsku.
Ivan Noveský, kandidát do Senátu a přední odborník na energetiku, zakládal v roce 2001 Energetický regulační úřad a v letech 2016/2017 byl jeho prvním místopředsedou.
https://www.youtube.com/watch?v=Zg4ShiIMMpc
Ing. Vladimír Štěpán Je absolventem VŠE v Praze. Má vice než třicetileté zkušenosti v energetice. Zejména v oblasti plynárenství, teplárenství, mimo energetiku v oblasti ŽP a makroekonomiky. Specializuje se na ceny, komerční a právní podmínky kontraktů, privatizaci, regulaci, vztah mezi makroekonomikou a energetikou, dopady využívání energetických zdrojů na ŽP, včetně výroby z obnovitelných zdrojů. Jako obchodní ředitel ČPP byl odpovědný za kontrakty na dodávky plynu do ČR, uzavřel smlouvy pro tranzit plynu přes ČR za stovky milliard korun.
https://www.youtube.com/watch?v=5WsGLDUReyo
https://www.youtube.com/watch?v=-3NEJJHRIUg
... nicméně, znalý poměrů, očekávám odpověď že jsou to ruští agenti.
21. 9. 2022, 12:29 editováno autorem komentáře
Ano, argumentoval jste něčím, co jsem vyvrátil už v první příspěvku - že má někdo majoritu neznamená, že si s firmou může dělat, co chce. (A ještě jsem mohl zmínit mezinárodní smlouvy o ochraně investic.)
Tak proč je sem dáváte, když víte, že to jsou ruští agenti a že jejich hledisko je politické a nikoli odborné? První dva odkazy vedou na XTV, což je známá hlásná trouba ruské propagandy. A druhý odkaz má hned v titulku lež, hojně hlásanou ruskou propagandou.
@L.
"že má někdo majoritu neznamená, že si s firmou může dělat, co chce"
(a minorita 30% může?)
Znamená. Nevím kde jste přišel na to, že ne. Firmu ovládá majorita. Proto si ji tam taky subjekty ve firmách drží.
Jenom nesmí poškodit firmu. Ovšem ČEZ je státní a má primárně dodávat elektřinu státu a občanům a zajistit energetickou bezpečnost. Ne se rvát o nejkomerčnější cenu.
Tak proč je sem dáváte, když víte, že to jsou ruští agenti a že jejich hledisko je politické a nikoli odborné?
To je čistá lež. Oba jsou odborníci na nejvyšší úrovni a dlouhou praxí. Viz popisky.
První dva odkazy vedou na XTV, což je známá hlásná trouba ruské propagandy. A druhý odkaz má hned v titulku lež, hojně hlásanou ruskou propagandou.
Ano, každý kdo říká něco jiného než vláda musí přece být cizí agent.
První dva odkazy vedou na XTV, což je známá hlásná trouba ruské propagandy.
To jenom ukazuje, kolik máte argumentů.
21. 9. 2022, 13:24 editováno autorem komentáře
Vlastníkem ČEZu je stát, postavil jej stát za peníze občanů, kterým má dodávat elektřinu. To je těch 70% . Kdyby postupoval s péčí řádného hospodáře, tak nebude poškozovat 70% akcionářů (stát == občané).
Management má hospodařit tak, aby byly velké dividendy a rostla cena akcií. Za kolik jeho akcionáři kupují energie už není věcí managementu, to ať si akcionáři zaplatí z těch dividend.
@Lukas1500
Management má hospodařit tak, aby byly velké dividendy a rostla cena akcií. Za kolik jeho akcionáři kupují energie už není věcí managementu, to ať si akcionáři zaplatí z těch dividend.
To by platilo, kdyby se jednalo o ryze privátní firmu. Ráčte si povšimnout, že ČEZ se nepostavil sám a nemodernizuje se sám za své výnosy. ČEZ je státní a proto má i jiné zadání, takže znova:
úkolem ČEZu není maximalizovat zisk na úkor občanů, ale zajistit dostatek energií a energetickou bezpečnost pro občany České republiky.
A čistě technicky, ale i prakticky, toto není pravda:
Management má hospodařit tak, aby byly velké dividendy a rostla cena akcií.
Úkolem managementu je zajistit aby firma prosperovala a přežila. Některé firmy ani dividendu nevyplácí, nebo úplně mizivou. K tomu, cenu akcií určují investoři a to jak firmu ocení - za kolik jsou ochotní koupit/prodat, ne firma samotná. Takže se vám může stát, že vaše firma je super, ale investory to nezajímá a akcie je prostě dole. Jiné firmy, typicky těžaři, zase podléhají cyklům - a tak s cenou nic neudělají.
Dokonce existují legální operace, které firmě pomohou ale cenu akcií zhorší - např. vydání dalších akcií, což běžně cenu naředí (hodnota společnosti děleno nový počet akcií)
22. 9. 2022, 12:15 editováno autorem komentáře
To by platilo, kdyby se jednalo o ryze privátní firmu. Ráčte si povšimnout, že ČEZ se nepostavil sám a nemodernizuje se sám za své výnosy. ČEZ je státní
ČEZ neni státní. Je to normalni akciovka a řídí se zákony jako ostatní akciovky. Že velké procento akcií vlastní stát neznamená že je státni. Statni podniky viz https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_podnik treba Česká Pošta je s.p.
I zbytek věty je nesmysl, samozřejmě že i náklady na provoz a modernizaci a jakékoliv jiné investice si řeší jako jakákoliv jiná firma.
@fanoush
To by mě zajímalo kam na to lidi pořád chodí ...
ČEZ je zřízen státem
ČEZ je ovládán státem
ČEZ je ve vlastnictví státu
... to, že je ve formě a.s. na tom vůbec nic nemění. A navíc, pokud se dosud v matematice nic nezměnilo, tak 70% (min. financí) > 30% ...
Ale klidně mi můžete napsat, komu teda ČEZ patří a nemusíte se schovávat za nějaké sáhodlouhé nezávazné texty na wikipedii
(on se totiž nikde ve vzduchoprázdnu nevznáší. Nic se nevznáší v žádném vzduchoprázdnu. Na tom vydání akcií nic nemění).
A tady to máte. Žádný právní důvod k tomu není, prostě by se přerušily "určité toky", které vyhovují každému po cestě, kromě občanů ČR, kteří to plati
Odstřižení Česka od lipské energetické burzy by podle analytiků z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) postavilo ČR do pozice nespolupracujícího sólo hráče. Taková izolace by se mohla vymstít v případě, že by země naopak potřebovala pomoc ostatních států Evropské unie v dodávkách ropy či plynu, míní Oldřich Sklenář.
...
Pro Česko je podle Sklenáře důležité, aby v EU fungovala vzájemná solidarita. Pokud budou dlouhodobě přerušeny ruské dodávky, Česko bude závislé na dodávkách ze západní Evropy, jež má přístup k pobřeží a tím pádem i k terminálům na zkapalněný zemní plyn (LNG).
Já vám to přeložím. Prostě by se obchodníci odvádějící daně v západních zemích přestali pakovat, stejně tak český rozpočet a čez.
23. 9. 2022, 13:10 editováno autorem komentáře
@Jan Hrach
Nebojím. To totž souvisí s jednou manipulací:
Nekupovat si zpět enerigii za šílené ceny nijak neomezí to, že přebytek budeme dál vyvážet pro ostatní - takže se v množství vlastně nic nezmění. Jenom kontrakty pro ČR nepůjdou přes cizí burzu a obchodníky.
Jde to čistě obchodně, nebo se musíme odfázovat a jet ostrov?
To už je jiná otázka. Fyzicky odpojit se asi nebudeme moct a jistě ani není důvod, ale tak kontrakty a kdo kolik bere za kolik je logická vrstva nad tím. Na skutečném toku (viz výše) se nemusí přece změnit nic - přece se změnou kontraktů se nemění rozvody po celé evropě.
Klidně můžeme dostavět a vývoz i navýšit. Jenom sami sobě nebudeme prodávat přes burzu - která je prostě pro ty kdo chtějí.
24. 9. 2022, 10:32 editováno autorem komentáře
Klidně, za takových 20 let. Do té doby nebudeme nic nakupovat a všichni budeme tavit, topit a vařit elektřinou z Temelína, Dukovan, Prunéřova, Počerad, Chvaletic, Dětmarovic atd... OK?
Nechápu co je to za divnou konstrukci.
Asi stejně divná, že to co sami vyrobíme musíme sami sobě nejprve přeprodat za násobné ceny.
Že ČR v nejbližší době nevyrobí dost elektřiny, aby s ní plně nahradila plyn. Takže konstrukce, že my si necháme elektřinu pro sebe a oni si nechají pro sebe plyn, to asi nebude fungovat.
Nechápu kde jste přišel na to, že si máme nechávat nějakou elektřinu?
To co vyvezeme a "zpětně" nakoupíme stejně spotřebováváme my. To nikdo před tím stejně neměl a ten zbytek co "vyvážíme" můžeme vyvážet pořád ...
Kde si co necháme na úkor koho? Přebytek je pořád stejný, jenom si to sami sobě nebude prodávat přek vykutáleného překupníka (který je ještě by default nastavený na nejdražší cenu.)
Nechápu kde jste přišel na to, že si máme nechávat nějakou elektřinu?
Jestliže ji nedodáme na burzu, co s ní tedy uděláme jiného než že si ji necháme? Když nebudeme prodávat elektřinu na burze, proč by nám tam někdo měl prodávat plyn? Oni ho rádi prodají jinam. Takhle funguje trh. Dokud byla energie levná, nikdo si nestěžoval.
@Lukas1500
Jestliže ji nedodáme na burzu, co s ní tedy uděláme jiného než že si ji necháme?
A proč bychom přebytek nedodali na burzu?
Čestí (domácí) odběratelé s kontrakty pro ČR domácí kontrakty, zbytek na burzu, ať si němci soutěží cenou za nejdražší připojený zdroj, to už je jejich věc.
Z toho, že se při každé změně kontraktů nemění infrastruktra rozvodů je zřejmé, že kontraktry a burza jsou pouze virtuální logická vrstva nad tím. Jde jenom o to chtít.
Proč by pak ostatní nám nedodali jen přebytky plynu?
1) co myslíte, že dělají a v případě krize by udělají? Viz. např. zadržené letadla s rouškami a zdr. potřebami - tak to ve skutečnosti chodí.
2) a vy myslíte, že dnes němci od nás dostávají i elektriku kterou my spotřebujeme? No jasně že ne. Tím, že pro ČR (výrobce) snížíte cenu přece nezměníte kolik přebytku jde mimo. To je pořád to samé.
A paradoxně, jsou to sami němci kdo blokuje dostavby aby na ně zbývalo víc elektřiny a jsou to sami němci kdo si sám vypíná fukční elektrárny a dává si na ně nemyslné daně (tedy ony smysl mají - jsou to z prvních daní kterými se EU historicky vlámala do kasírování občanů. Významný průlom na cestě k Superstátu.)
To by me zajimalo kam na to Altan Sarnai porad chodi ... :-)
Ale asi odpoved znam - nikam na to nechodi, vymysli si to, a realitu co mu do toho nezapada dovede odbourat.
Myslim ze diskuze je zbytecna. Vsechny ty vety "ČEZ je .." jsou blaboly cloveka ktery ani nezna zakladni pojmy. CEZ je akciovka ktera hospodari aby mela zisk a dividendy pro sve akcionare. Mimo jine nepusobi jen v CR ale snazi se uz dlouhe leta expandovat do cele Evropy viz https://www.cez.cz/cs/o-cez/skupina-cez/dcerine-spolecnosti-cez-v-zahranici
To ze prave CEZ neni statni a neni ovladan statem mimo jine dokazuji soucasne diskuze viz https://www.google.com/search?q=petr+fiala+cez+zestatneni
klidně mi můžete napsat, komu teda ČEZ patří
patri akcionarum = tem kteri si koupili akcie, ty jsou verejne obchodovatelne na burze takze kazdy, treba i student si jich muze par koupit a profitovat z dividend. I ja jsem akcionar.
seznam tech vetsich akcionaru a struktura
https://www.cez.cz/cs/o-cez/cez/akcionari
https://www.cez.cz/cs/pro-investory/akcie/struktura-akcionaru
27. 9. 2022, 13:07 editováno autorem komentáře
@fanoush
Jinak tady máte přímo napsané, kdo ČEZ vlastní
Nejvýznamnějším akcionářem mateřské společnosti ČEZ je Česká republika s podílem na základním kapitálu (ke dni 30. 6. 2022) téměř 70 %. Akcie ČEZ jsou obchodovány na pražské a varšavské burze cenných papírů, kde jsou součástí burzovních indexů PX a WIG-CEE.
[https://www.cez.cz/cs/o-cez/profil-cez]
Stačí jenom rozumět tomu, o čem mluvíte (hint: základní kapitál) a nehledat něco o nějaké podvodníkovi a zestátnění - to je jiný příběh.
27. 9. 2022, 17:25 editováno autorem komentáře
Ráčte si povšimnout, že ČEZ se nepostavil sám a nemodernizuje se sám za své výnosy.
Ani privátní společnosti se nepostavily samy.
ČEZ je státní a proto má i jiné zadání, takže znova: úkolem ČEZu není maximalizovat zisk na úkor občanů, ale zajistit dostatek energií a energetickou bezpečnost pro občany České republiky.
To Vaše zadání stanovil kdo? Na webu ČEZu nic takového není:
Misí Skupiny ČEZ je zajišťovat bezpečnou, spolehlivou a pozitivní energii zákazníkům i celé společnosti. Naší vizí je přinášet inovace pro řešení energetických potřeb a přispívat k vyšší kvalitě života.
(https://www.cez.cz/cs/o-cez/profil-cez)
Ani privátní společnosti se nepostavily samy.
Ano, privátní firmy většinou postaví stát, drží si tam většinu a platí investice. Dobře. Zahrajeme si tu vaši hru: čí ČEZ je? A konkrétně. Děkuji.
To Vaše zadání stanovil kdo? Na webu ČEZu nic takového není:
To je propagační kec. Proč stát-občané ČEZ stavěli je naprosto jasné. A i kdyby ne, prodávat vlastníkům energii na okolo (přes burzu) násobně dráž je podle vás "zvýšení kvality života"?
(Asi nejste pamětník. Já si to pamatuji: budeme mít levnou enerigii. S tím se stavěl a platil ČEZ)
27. 9. 2022, 17:16 editováno autorem komentáře
Ano, privátní firmy většinou postaví stát, drží si tam většinu a platí investice.
Ne, privátní společnosti většinou postaví investor, který může část prodat a z té části, kterou má, inkasuje zisk.
Zahrajeme si tu vaši hru: čí ČEZ je? A konkrétně. Děkuji.
Jakou hru? Akciová společnost patří akcionářům:
https://www.cez.cz/cs/o-cez/cez/akcionari
prodávat vlastníkům energii na okolo (přes burzu) násobně dráž je podle vás "zvýšení kvality života"?
Zvýšení kvality života je, že Vám ČEZ dodává elektřinu, pomocí které můžete pohánět domácí spotřebiče, topit, vařit, dobíjet elektrokolo či elektromobil atd.
Já si to pamatuji: budeme mít levnou enerigii. S tím se stavěl a platil ČEZ
Někdo Vám slíbil levnou energii? A Vy jste mu to věřil? Žalujte ho!
@Lukas1500
Ne, privátní společnosti většinou postaví investor, který může část prodat a z té části, kterou má, inkasuje zisk.
A kdo je v případě ČEZu ten investor-stavitel který si většinu nechal?
Jakou hru? Akciová společnost patří akcionářům:
(
A to v případě ČEZu je?
(hint1: ten váš investor stavitel)
(hint2: 70% podíl)
Akciová společnost patří akcionářům
Asi jste si popletl vlastnictví s právem podílet se na správě. Pak se zaměřte na typ akcií. Není jenom jeden. Nemáte zač.
Někdo Vám slíbil levnou energii? A Vy jste mu to věřil? Žalujte ho!
Je zajímavé jaké výmluvy musíte hledat ...
28. 9. 2022, 12:20 editováno autorem komentáře
A kdo je v případě ČEZu ten investor-stavitel který si většinu nechal?
Je to právnická osoba, která inkasuje většinu zisku.
A to v případě ČEZu je?
Je to právnická osoba, která inkasuje většinu zisku.
Asi jste si popletl vlastnictví s právem podílet se na správě.
Asi jste si popletl akciovou společnost a státní podnik. Například Česká pošta je státní podnik a také to podle toho vypadá.
Je zajímavé jaké výmluvy musíte hledat ...
To je realita. Nikdo kompetentní levnou energii nesliboval.
@Lukas1500
Nepopletl. To vy musíte vymýšlet takové kotrmelce a dokonce do toho zamontovat i Českou Poštu, abyste nemusel odpovědět na to komu ČEZ pořád patří - dokonce podle pravidel které jste sem 2x sám nalinkoval. Úsměvné.
To je realita. Nikdo kompetentní levnou energii nesliboval.
Samozřejmě. Díky tomu že jste do toho propašoval slovo kompetentní si počítám nyní a dále hodláte vybírat jenom to, co se vám hodí, že?
Nemohu vidět jestli se u toho potutelně usmíváte, jak si tak kroutíte ty výroky, ale měl byste si uvědomit, že toto dopadně na úplně všechny a né málo. Složenky už začaly chodit a už i největší podniky varují, že na to nemají (Škoda, Madeta, Kofola ...)
Chci tím říct, že by bylo potřeba přestat omlouvat ČEZ aby prodával státní eletkřinu 10x dráž než musí, údajně kvůli 30% akcionářů a kašlal tím na 70% akcionárů -> 10 mil. obyvatel.
29. 9. 2022, 12:43 editováno autorem komentáře
abyste nemusel odpovědět na to komu ČEZ pořád patří
Patří akcionářům, 70% je Česká republika. ČEZ prodává elektřinu a Česká republika inkasuje zisky.
Díky tomu že jste do toho propašoval slovo kompetentní si počítám nyní a dále hodláte vybírat jenom to, co se vám hodí, že?
Samořejmě. Jestli Vám někdo nekompetentní sliboval levnou elektřinu, tak to je Váš problém, že jste mu to věřil.
omlouvat ČEZ aby prodával státní eletkřinu 10x dráž než musí
Za kolik a komu ČEZ prodává elektřinu je věcí jeho managementu a smluvních závazků.
kašlal tím na 70% akcionárů -> 10 mil. obyvatel
ČEZ vyplácí tomu 70% akcionáři (České republice) dividendy, takže na ni nekašle.
70% je Česká republika.
Leze to z vás jako z představenstva ČEZu. No a tím máme odpovědi ...
Jestli Vám někdo nekompetentní sliboval levnou elektřinu
Vláda, která to za prachy všech stavěla. To není nikdo nekompetentní, ale přímo zdroj.
Za kolik a komu ČEZ prodává elektřinu je věcí jeho managementu a smluvních závazků.
Vlastně ne. Jednak je tady antimonopolní zákon a druhak - jak jste konečně musel přiznat výše - je to státní podnik/společnost. Zřízená státem, postavená státem, ovládaná státem a jak je slyšet, občané (70%) si nepřejí aby ČEZ poškozoval jejich zájem.
ČEZ vyplácí tomu 70% akcionáři (České republice) dividendy, takže na ni nekašle.
To chcete srovnávat konečnou marži na ceně elektřiny pro 70% akcionářů (občané ČR) a dividendu? To byste mě rozesmál. Zjistěte si prosím kolik je dividenda. Děkuji.
Víte, kdyby jakákoliv společnost něco vyrobila, dala to na burzu a pak si to kupovala 10x dráž zpět, tak management zavřou z účetní podvod. Přesně tak se ČEZ chová k občanům ČR.
ČEZ JE STÁTNÍ MONOPOLNÍ SPOLOČNOST - nemá smysl abyste argumentoval běžnými SOUKROMÝMI společnostmi.
1. 10. 2022, 11:31 editováno autorem komentáře
@greenlinuxguru
Samozřejmě.
Podívejte. V demokracii si voliči tvoří svou zemi. Nikdo jiný tam ty politiky nedává. Pokud se lidi rozhodli že se nechají sedřít z kůže a promarní celý život prací na nějaké postkomunistické oligarchy, nezbude vám nic jiného než jít jinam. A to se ještě může stát, že až jim to dojde, tak zvolí někoho opravdu strašného - jako minule a přeminule ...
Ovšem ono to bude nejspíš někam mimo Západ. S pravidly Green Dealu teprve začali a vidíte co to dělá už teď s energiemi ... válka na to žádný vliv neměla, např. elektriku nebereme odnikud z Ruska a podobně ... a v USA (např. Commiefornie) či UK (2030, Johnson) či Austrálie dělají to samé.
Jestli se toho nechcete účastnit, nic než odchod vám nezbývá. Volby jsou kolektivní sport - s kolektivními výsledky, i důsledky
Čtete sám, všichni jsou šťastní a v poho ... takže se jede dál.
20. 9. 2022, 21:50 editováno autorem komentáře
@martinpoljak
PS:
Oni tihle lidé mají často problém právě sami se sebou ale svádějí to na okolní svět a myslí si, že když své okolí vymění, ten jejich problém to vyřeší.
Když se nad tím zamyslíte, řekl byste to samé i těm, kteří např. prchali z Československa nebo ze Svazu?
... takže je to prostě takový kec, který rozhodně neplatí automaticky
22. 9. 2022, 12:30 editováno autorem komentáře
Příteli, žil jsem ve třech zemích na dvou kontinentech a můžete vzít jed na to, že v ČR je mi ve výsledku jak co se životní úrovně týká tak ekonomicky zdaleka nejépe. Zvlášť v tomhle oboru. Z nějakého důvodu Češi (hlavně vám podobní) vůbec netuší, co tady mají.
A jen taková technická: zdravotnicví tu patří k nejdostupnějším na světě, jinde je to mnohem horší, rychlost soudů je zcela na evropském průměru a patříme k nejbezpečnějším zemím v Evropě. To je přesně to, o čem mluvím. Vůbec nevíte o čem to plácáte (ano, to člověka popudí, to je pravda), ale hlavně, že je to dostatečně teatrální, že.
Taktak, ja jsem taky delal v nekolika zemich, typicky pulrocni projekt ale i jeden trilety.
A tady si zijeme jak prasata v zite.
Je velice malo mist, ktere bych z pohledu kvality zivota stavel vyse, nez je muj soucasny zivot v malomeste suburb Prahy ve vlastnim rodinnem dome se zahradou. Napada me okoli Bodamskeho jezera, kde jsem stravil 2 roky a to hlavne z duvodu az fetisisticke poctivosti mistnich.
A este jeden poznatek.
Kdo je nymand v Cesku, bude nymandem kdekoliv jinde na svete.
Nějakou "Babišovu vládu" fakt neřeším, vy "podle vás". A nepřestane mě překvapovat míra obsese některých lidí jako vy jinými lidmi. (Dosaďte si tam ve vašem případě sebe a toho vašeho Babiše.) Řeším to, jak se tu žije mně. A jak funguje celá společnost potud, pokud se to mně a mé rodiny týká. Jak fungují úřady, jak fungují různé drobnější i větší věci.
Něco stagnuje, něco se hýbe dopředu, něco pomaleji, něco rychleji, ale ve srovnání se zbytkem Evropy se nezhoršuje prakticky nic. Naopak: v mnoha ohledech už na Západě dohánět fakt není co; spíš naopak.
Že to vy nevidíte protože to vidět nechcete je váš problém. Ale nevím, proč lidé jako vy mají obsesivní potřebu to podsouvat i všem ostatním. Proto, že se nemáte dobře a tak chcete, aby nebylo dobře ani nikomu jinému? Začal bych u zrcadla, příteli. Tam je prvopočátek.
Z nějakého důvodu Češi (hlavně vám podobní) vůbec netuší, co tady mají.
Třeba to je jen jeden z projevů celkového vnímání světa.
Třeba mají dodavatele který ve slunných okamžicích nakupuje elektřinu od solárníků a WeDoSu ji prodává s dost malou přirážkou na to, aby se jim vlastní soláry nevyplatilo řešit. Tohle nakupování a přeprodej navíc může být efektivnější než si provozovat vlastní FVE na střeše, protože ten dodavatel může nakupovat od více solárníků a tak mu to funguje i když je zrovna nad WeDoSem lokální mrak (situace se někdy též označuje jako serverovna v cloudu).
To olejové chlazení od Wedosu je vážně hodně divné. Dost to připomíná elektrárny na jadernou fůzi, kde se od druhé světové války říká, že to za 10 let bude. Kdyby to byla taková pecka, tak to rozjedou v malém pokusném provozu "na pankáče" a na základě zkušeností to postupně zvětšují. Asi v tom je nějaký háček, ale nechtějí říci kde.
To že ani šílené ceny energie způsobené neschopnými politiky (nebo schopnými, ale úkoluje je někdo ze zahraničí) je nedonutily zrychlit nasazení olejového chlazení nejspíš znamená, že v tom je nějaký zásadní problém.
Jinak zdražování elektřiny doufám povede k nějakým architektonickým změnám ve způsobu vývoje software. Ořeže se stack od železa k aplikaci a začnou se používat nějaké úspornější metody. Není třeba vymýšlet něco úplně nového. Možná bude stačit se kouknout do historie a něco tam oprášit. Pár nápadů mám.
Neví prosím někdo jak se měří energetická náročnost aplikací? Je na to nějaká metoda? Jsou na počítačích nějaké senzory co to nějak spolehlivě řeknou? Nebo je potřeba dát na přívod k počítači elektroměr?
Nebo je potřeba dát na přívod k počítači elektroměr?
Napájet počítač šlapacím generátorem. To bychom si zatraceně dobře rozmysleli, jestli musí být vůbec zapnutý a jestli ty aplikace musí tolik zatěžovat procesory :-)
U mobilů jsme omezeni velikostí baterie a ejhle, ono jde udělat počítač s nižším příkonem. Displej je samozřejmě menší, ale jinak to má webový prohlížeč, kancelářské aplikace, přehrávač médií a nejrůznější aplikace, které IMHO většině uživatelů stačí.
R&D v soukromé firmě 10 let bez výsledků je buď primární výzkum (což tohle evidentně není) nebo koníček nějaké šéfa, nebo v dnešní době to může být taky záminka pro čerpání dotací (což to doufám není).
Kdyby to fungovalo a měli to hotové, tak by dnes tolik nemuseli naříkat, že jim Fialova parta zdražila energie.
https://blog.wedos.cz/otevreny-dopis-vlade-aneb-energeticka-chudoba-se-blizi
A pokud je nesmyslné ceny za energii (nemají to do Temelína daleko a tam náklady na výrobu nijak dramaticky nestouply) nepřiměly k co nejrychlejšímu spuštění tak v tom musí být nějaký velký háček a z nějakých důvodů to nefunguje.
Vy jste přesně ten typ člověka, co za vším, čemu nerozumí hledá spiknutí. I když třeba jen v podobě "pak to ale určitě nefunguje". Ono je to přirozené -- když něčemu nerozumíte, snažíte se to nějak pojmenovat a vysvětlit -- jenomže k tomu musí přijít také kritické myšlení, které vám má v tuhle chvíli říci, že to ale vysvětlit nemůžete (i když byste chtěl) protože o tom prostě nic nevíte.
A to je shodou okolností přesně to, co mnoha lidem schází.
Nevím čemu říkáte kritické myšlení. Ale dle selského rozumu či logiky. Proč si s tím chlazením s olejem hráli? Buď si jenom hráli (koníček šéfa) nebo v tom viděli prostor na úspory nákladů (bude to lépe a levněji chladit, ušetříme, vyděláme, může mít lepší ceny než konkurence ...).
Za 10 let to nemají v produkci. Přiznaný fakt. Argumenty jsou posledních cca 5 let stejné. (ladíme, přepočítáváme, hledáme optimum ...). Takže to nefunguje tak dobře, aby to do produkce dali. Jinak by to tam bylo. Buď je to drahé, nebo servery takto chlazené z nějakých důvodů nefungují. Nebo něco jiného. Nevíme. Ale víme že to nepoužívají.
Přišla krize, každý ušetřený Watt má násobně vyšší cenu. Přesto stále říkají - bude to za rok, když to půjde dobře. Takže jenom o penězích (investice, návratnost ...) to nebude. A že je cena elektřiny dost trápí je v článku, v tom dopise Fialovi a v tom, že se chystají přesunout podnikání do jiných zemích (to je v tom dopise na konci).
Kde jsem při neumělém pokusu o kritické myšlení udělal chybu? (snažil jsem se používat logiku a předpokládám že ve Wedosu se chovají racionálně)
Říká se tomu "vařit z vody". Nadfinujete si pár doměnek a pak na jejich základě píšete podobné traktáty, jako jste právě sepsal. Pokud reálně chcete na nějaké technologii stavět něco, co bude spolehlivé a musíte si být jistý, že to nebude za dva roky potřeba celé předělat, nemůžete prostě napustit dvě budovy olejem a nasalátovat do toho tisíc serverů. A říkat si, jak jste se s tím nepáral.
Jste docela vtipný.
Na to mě napadají dva zlepšováky:
1) Fotovoltaiku na střechu.
Jasně, celou spotřebu to nepokryje, ale alespoň něco.
2) Stejnosměrné rozvody.
Píšete režii UPS až 30%, což mi přijde opravdu hodně. Online UPS typicky konvertuje 220V na 24V (48V) pro baterie a pak zase zpět. Ta druhá konverze by se dala ušetřit napájením serverů přímo z těch bateriových 24V. Podobné řešení se používá v telefonních ústřednách a také některých "zelených" budovách napájených z FVE. Znamená to předělat rozvody a vyměnit zdroje v serverech, tj asi nic pro okamžité nasazení do produkce. Za experiment (podobně jako olejové chlazení) by to možná stálo.
pokud provozují jen vlastní servery, smysl by to mohlo dávat a tahle myšlenka se mi také líbí. Byl jsem na návštěvě v DC, kde jeli na 24V/48V a řešili tam třeba problémy s tím, že veškerý HW museli speciálně nechat sestavovat a některé kusy se jim výrazně prodražilli, třeba sehnat síťové prvky, KVM a jinou bižutérii je dost drahé, zejména pro potřeby jedhono DC. Naopak nabídka serverů je relativně silná.
ale zase máš méně transformátorů a jiných prvků, tady https://datacenters.lbl.gov/sites/default/files/DC%20Power%20Demo_2008.pdf třeba mluví o celkové úspoře 6 - 7 %, vč. třeba o 40 % nižší nároky na měď.
Tady je zase článek, kde tahají 380V DC přímo do serverů https://ieeexplore.ieee.org/document/8501904.
Samozřejmě tahat 24V a chtít z toho 5kW znamená, že budu mít centrimetrový měděný kabel, nic pěkného. To co jsem viděl já, měli tam tisíce ARM procesorů a malých jednotek, žádné velké servery, jednalo se primárně o datové DC.
Asi mate na mysli triaky, tie su vhodne pre spinanie AC zataze, s tyristormi je spinanie AC zataze o nievo komplikovanejsie. Tyristory sa pouzivali volakedy hlavne v menicoch DC motorov lokomotiv. Teraz sa pre AC lokomotivy pouzivaju hlavne IGBT.
DC rozvody nie su az taky nezmysel, tie vzdialenosti nie su nejako vyznamne aby sa nejako moc uplatnili straty, akurat zariadenie takto napajane by vyzadovali upravene zdroje (minimalne vyhodenie usmernovaca na vstupe).
Na velke proudy se pouzivaji tyristory a ne triaky. Tyristory totiz maji podstatne mensi ubytek napeti pri stejnem proudu, takze 2 tyristory antiparalelne jsou lepsi nez jeden triak. Ovsem v naproste vetsine pripadu se tyristory pouzivaji v zapojeni typu 'rizeny usmernovac', takze tam vubec nepotrebujes opacny smer. Ze tri fazi udelas pomoci 6 tyristoru regulovany stejnosmerny vystup.
Mozna te to prekvapi, ale prvni vec, co se v klasickem PC zdroji udela je USMERNENI. Proste je tam par filtru, pojistka, tlumivka a nasleduje klasicky Gratzuv mustek - 4 diody. Pak uz jenom pekne velky kondenzator, na ktery nebyva radno sahat ani par minut po vypnuti. Dal je hlavni trafo a tranzistor, ktery do nej z tohoto vstupniho kondenzatoru posila impulzy. Tyristory nebo triaky v beznem zdroji nejsou.
Zkratka normalni PC zdroj muzes bez jakekoliv upravy napajet stejnosmernym 300V napetim.
A ako by to malo zvysit ucinnost? Ten vstupny usmernovac akurat nabije kondenzator, z ktoreho si menic berie energiu podla zataze. Ak je odber nulovy, tak sa kondenzator nabije na napatie, ktore zamedzi otvoreniu diod v mostiku. Pretoze dioda bude otvorena len v pripade ze rozdiel napajacieho napatia a napatia na kondenzatore bude vacsie ako prahove napatie diody v mostiku x 2. Krat 2 pretoze je to mostik a diody ktore su otvorene su vlastne v serii. Nic jednoduchsie neexistuje. Jedine k comu to moze dopomoct, je obmedzeni prudoveho narazu pri zapnuti zdroja. Viete o nejakom konkretnom zdroji, ktory je takto zapojeny? Pripadne mate nejaky zdroj pre udajne zvysenie ucinnosti?
A ako by to malo zvysit ucinnost?
Omlouvám se, správně se tomu říká aktivní / synchronní usměrnění. Účelem je snížit ztráty, způsobené úbytkem napětí na diodách v můstku.
https://en.wikipedia.org/wiki/Active_rectification
Našel jsem to třeba zde:
https://vyvoj.hw.cz/napajeci-zdroj-nejen-pro-led-osvetleni-od-st.html
Ale jestli se to používá v běžných spínaných zdrojích v serverech netuším, tam se asi účinnost tolik neřeší (zatím :-).
Dnešní problém s cenou elektřiny je primárně v tom, že docela velká část zákazníků nakupovala elektřinu na spotovém trhu pomocí např. Bohemia Energy. Tzn. tyto firmy rejžovaly na nižší ceně, tzn. měla jistou podnikatelskou výhodu.
V okamžiku pádu firem typu Bohemia Energy, která neustála nárůst na spotovém trhu, protože se chovala nezodpovědně vůči svým odběratelům, a nedokonalé legislativě, a přehozením těchto odběratelů na hrb ČEZ, EON a PRE došlo pouze k tomu, že skokově se zvedla poptávka pro zajištění nového množství elektřiny těchto distributorů, kteří neplánují zisky na pohyb spotové výkyvu a dlouhodobou stabilitu.
Tím pádem nám všem vzrostly ceny elektřiny, a některým narostly více, protože spekulovaly.
Těch co nepřímo spekulovaly mi není líto, holt dnes zase zaplatí více, a nebo ať krachnou. Prostě jim nevyšlo podnikatelské rozhodnutí. To se běžně ve světě stává, a nevidím důvod proč bych je měl finančně kompenzovat. Třeba vznikne jiná společnost na uvolněném trhu.
Nejvíce na tom ale vydělal Písařík, který měl nějakou elektřinu zcela jistě rezervovanou a nyní ji s vysokým ziskem přeprodává.
Hlavně firmy roky vydělávají miliony svým majitelům, kteří bydlí ve vilách, létají po světě, jezdí drahými auty a podobně, ale jakmile se přestane dařit, jsou první co brečí.
Pokud existence firmy zavisí na levných vstupech, měla by taková firma mít dlouhodobě takovéto vstupy nasmlouvané. Datacentra klidně mohou mít vlastní elektrárny, to ostatně zvládá kdejaká větší bitcoinová farma. Také by firmy měly mít nějaké finanční rezervy, případně diverzifikované příjmy.
Jestliže končí éra levné elektřiny, tak holt končí i éra firem, které na levné elektřině závisí. Ekonomika se takto vyvíjela vždy.
Jinak ještě takový názor k maximální ceně za elektřinu.
Maximální cena elektřiny je pevně definovaná a nemůže být vyšší než kolik bude stát její zajištění jiným způsobem.
Tzn. pakliže vezmeme existující diesel-elektrocentrálu např. 550kw která při 75% zátěži má spotřebu 90 litrů nafty/hod. tak těchto 412kw stojí při 36 Kč/litr nafty bez DPH celkem 3240 Kč / hodina.
Takže logickou x-členkou dojdeme k závěru, že platba více než 7,86 Kč za kilowatthodinu vč. distribuce a ekopoplatků je ekonomicky nesmyslná pro odběr z rozvodné sítě.
Samozřejmě ještě do toho vstupují náklady na pořízení x+1 zálohu, náklady na obsluhu, revize atd., ale tyto náklady v přepočtu na vyrobenou kwh nebudou dlouhodobě odhaduji vyšší než 1 Kč/kwh, zvláště při trvalém odběru. Kromě toho podobnou elektrocentrálu datacentra atd. stejně musím mít kvůli záloze, tzn. např. že ke stávajícím dvou, přikoupím třetí.
Toto jsou samozřejmě teoretické výpočty, nejspíše ceny budou oscilovat v nějakém pásmu, a nebo může být levnější mít více menších centrál s vyšší účinnost, ale zrovna u datacentra si myslím, že spotřeba je predikovatelná a tím pádem čím vyšší, tak tím pádem levnější. A v případě poruchy primárního zdroje (elektrocentály) se napojím na dražší distribuci, ev. na levnější provoz. To je taky páka na překupníky na energetické burze.
Chtít po mne abych platil >200 euro za megawatu a mít elektrocentrály za barákem tak jsou dávno v chodu.
Chod datových center je to poslední co by se mělo dotovat z veřejných peněz. Wedos tu roky roste na minimálních maržích a vypěstoval si klientelu pro kterou je cena za cycle/iops/gb to nejdůležitější. Nemůžou se divit pokud jim s rostoucími cenami zmizí. Už vůbec mi nedochází proč bych měl zápornou stránku tohoto podnikatelského plánu pokrýt z mých peněz.
Nemuzu si pomoct, ale v tom clanku je spousta chyb v interpunkci. Vic, nez by melo smysl hlasit pres tlacitko. Korektor ma asi dovolenou.
A pak jsem si vsiml nejakych logickych nesmyslu, ale to uz je holt o tom, ze to tak pan Grill rekl.
Ten "otevřený dopis" publikoval i Forbes? A měl prý přes čtvrt milionu přečtení? To se ani nedivím, že měl, to podobné nesmysly mívají. Část jsem četl (víc než část jsem prostě nedal) a přišel mi jako kombinace průměrného slohu žáka deváté třídy, snůžka faktických polopravd (a na nich postavených vývodů) a dobře namíchané hysterie.
Zrovna tím bych se radši nechlubil a o Forbesu o taky vypovídá víc, než bych čekal.
Vzdyt to zminuju - tepelna kapacita, a vodivost samozrejme. Ale jak presne se to preklapi do financi? Je to opravdu zdroj uspor? Nebo ta druha varianta s prodejem tepla? Chlazeni olejem je komplikovanejsi, tedy vyssi vstupni naklady.
Jsem cekal spis odpoved nekoho kdo to vi, a ne poznamku ktera nic noveho neprida, a presto ma 2 palecky nahoru :)
Co si pamatuji, tak výhodou oleje je, že "předává teplo rychle dál". Tedy není potřeba jeho obrovské proudění jako u vzduchu, kdy v serveru potřebujete nemalé množství vysokootáčkových větráků.
Tedy se olej ve vaně ohřívá více jako celek a k cirkulaci vám stačí jen jedno čerpadlo, které žene olej někam do výměníků. Zároveň se zjednoduší problém předání tepla dále -- pro ohřev radiátorů stačí výměník olej-voda, případně nějaký směšovací ventil.
A jelikož teplo využijete jako teplo, tak není potřeba drahé chlazení klimatizací.
Ouu, vy pracujete v IT a porad delate pro CZ firmy? Ha?
Sry, ale to jste trochu prohloupili.
Delam v Singapuru, po letech jsem si dal uz full-remote, nekdy horsi kvuly casove zone, ale to zalezi na moji blbosti kde zrovna bydlim.
Penize mam vpodstate vetsi jak US kolegove(coz je dost sileny kdyz si to vemete, hlavne po zdaneni)
Dane neplatim zasadne v CZ, sry ale fakt nebudu podporovat ty pijavice na CZ uradech. (obcanstvi uz mam jinde)
Jinak Singapur muzu fakt doporucit, high-tech zeme, vse funguje pro lidi, ne pro debilni uredniky, Anglictina vsude. Pracuji tu spicky ve svych oborech.
Ale zase uznavam, nezil bych tam naporad.
Jo, pracuju pro české firmy, protože fakt nechci dělat full remote, chci mluvit česky a v ČR je oproti většině světa velmi dobře. V zahraničí jsem nějakou dobu pracoval i žil (taky i s rodinou) a celkem mi to stačilo. Ono totiž další věc je, že jednou věcí je někde žít sám a druhou s rodinou s několika dětmi. A pro destinace jako Spojené arabské emiráty nebo právě Singapur to platí dvojnásob.
Som zaskočený, že optimalizovaný WEDOS(olej, kúpalisko, vykurovanie kancelárií) má problémy so zdražením. Možno by bola cesta . nakúpiť čisto AMD EPYC - nechápem, že u nich prevažuje energeticky neefektívny INTEL. Až na blokovanie niektorých webov je WEDOS číslo jedna aj u mňa. Lenže poznáte to - hosting, cloud a podobne je nesmierne dravé prostredie - ak to bude drahé ideme inam.
Jak to funguje? Problematiku obchodování s energiemi jsem si nastudoval teprve nedávno (když to začalo být velkým společenským tématem), ale nabyl jsem dojmu, že se elektřina kupuje na jednotné burze v celé „kontinentální Evropě“, a lokálně se připočítávají různé poplatky za distribuci, ale ty jsou při současných cenách „silové elektřiny“ jen malá část ceny. Takže by elektřina měla stát všude stejně, a pokud ne, tak bych to měl umět zarbitrážovat, ne?
22. 9. 2022, 20:25 editováno autorem komentáře
@Jan Hrach
Záleží na kontraktech. Jsou dlouhodobé a krátkodobé. K tomu se ještě dovažují výkyvy kvůli obnovitelným zdrojům - kde vás v tu chvíli stojí elektřina tolik, co stojí nejdražší zdroj který dodává. Připomínám, že ty levné EU vytrvale vypíná, nebo zdaňuje.
Ceny za přenosovou soustavu podle mě nemohou být stejné už z podstaty různých finančních a přírodních podmínek v různých zemích.
Navíc, různé země dělají různé věci, ne každý bere jenom z evropské burzy.
Protože postavit si jadernou elektrárnu je v podstatě nemožné a ostatní možnosti sajou. Nebo jak bys to dělal ty? Postavil si někde větrník a stejně musel řešit nákup když nefouká? Cena elektřiny je navíc nízká když fouká a svítí, takže tvoje výroba koreluje s obdobím, kdy si ji můžeš skoro zadarmo vzít ze sítě, a naopak bys ji potřeboval, když je drahá. (jako domácímu uživateli ti distributor - zatím - dá flatrate i když tohle děláš, ale někomu kdo chce x MW si myslím že těžko)
22. 9. 2022, 20:31 editováno autorem komentáře