Dnešní problém s cenou elektřiny je primárně v tom, že docela velká část zákazníků nakupovala elektřinu na spotovém trhu pomocí např. Bohemia Energy. Tzn. tyto firmy rejžovaly na nižší ceně, tzn. měla jistou podnikatelskou výhodu.
V okamžiku pádu firem typu Bohemia Energy, která neustála nárůst na spotovém trhu, protože se chovala nezodpovědně vůči svým odběratelům, a nedokonalé legislativě, a přehozením těchto odběratelů na hrb ČEZ, EON a PRE došlo pouze k tomu, že skokově se zvedla poptávka pro zajištění nového množství elektřiny těchto distributorů, kteří neplánují zisky na pohyb spotové výkyvu a dlouhodobou stabilitu.
Tím pádem nám všem vzrostly ceny elektřiny, a některým narostly více, protože spekulovaly.
Těch co nepřímo spekulovaly mi není líto, holt dnes zase zaplatí více, a nebo ať krachnou. Prostě jim nevyšlo podnikatelské rozhodnutí. To se běžně ve světě stává, a nevidím důvod proč bych je měl finančně kompenzovat. Třeba vznikne jiná společnost na uvolněném trhu.
Nejvíce na tom ale vydělal Písařík, který měl nějakou elektřinu zcela jistě rezervovanou a nyní ji s vysokým ziskem přeprodává.
Hlavně firmy roky vydělávají miliony svým majitelům, kteří bydlí ve vilách, létají po světě, jezdí drahými auty a podobně, ale jakmile se přestane dařit, jsou první co brečí.
Pokud existence firmy zavisí na levných vstupech, měla by taková firma mít dlouhodobě takovéto vstupy nasmlouvané. Datacentra klidně mohou mít vlastní elektrárny, to ostatně zvládá kdejaká větší bitcoinová farma. Také by firmy měly mít nějaké finanční rezervy, případně diverzifikované příjmy.
Jestliže končí éra levné elektřiny, tak holt končí i éra firem, které na levné elektřině závisí. Ekonomika se takto vyvíjela vždy.