Divil byste se, ale používají. Když jsem se ptal na důvody, tak dva nejčastější jsou:
1. Nechtějí platit za OS, takže Oracle Linux nepadá v úvahu
2. Jsou zvyklí na Red Hat kompatibilní systémy, takže CentOS je v pořádku, ale Oracle Linux ne
A ano, oba jsou to nesmysly, protože Oracle Linux je od samého počátku v roce 2006 postavený na RHEL a až na věci jako patchování jádra za běhu je zdarma. Jenže v některých lidech (jak v ČR tak v USA) se to do hlavy tak nějak zapsalo špatně a i v roce 2018 se objevovaly bug reporty pro Oracle databázi na CentOS serverech. Možná vznikají i letos, ale Oracle 18c už podporujeme jen na MS Windows Server a Oracle Linux. Takže já se o nich už nedozvím, helpdesk je rovnou zavře.
Když jsem teď zkusil pana Googla, tak těch návodů jak zprovoznit Oracle databázi na CentOSu stále vzniká docela dost. Kdyby byla Oracle databáze zdarma nebo levná, tak bych to chápal. Ale dát půl milionu za licenci (SE2 na dvoujádrovém procesoru, běžná cena je spíše několik milionů Kč), dalších sto tisíc ročně za support a pak si šetřit trochu práce a přidělávat velké problémy provozováním na nepodporovaném OS? Ale jo, děje se to.
To je přesně to, co jsem měl na mysli. Investuji do drahého software, platím support a pak "ušetřím" za OS, takže když nastane problém, tak mi celý drahý support bude na howno, protože se se mnou vůbec nebudou ani bavit. To opravdu vyžaduje člověka zvláštního ražení, ale věřím vám, na světě jsou kraviny, co by si člověk nevymyslel.