Rozmístění tabulkou je čistě prakticky lepší než pomocí CSS. V případě tabulky dokáže 99% kodérů v 99% případů vypotit HTML, které v 99% nastavení (zvětšení, velikost fontu...) 99% prohlížečů (konzole, mobily, historické počítače...) není totálně rozpadlé (2 prvky přes sebe, nedoscrollovatelná oblast, klikání na odkaz jinde než je podsvícený text, ...). V případě CSS se tohle nedá říci ani omylem. Tam to v 99% případů funguje tak maximálně na stejné verzi defaultně nastaveného firefoxu se stejným rozlišením obrazovky, jako měl kodér. A to ještě za (samozřejmě nesplněného) předpokladu, že síť funuje na 100% - viz veselé stránky s nenačteným CSS.
Taky zboznuju kusy textu za koncem obrazovky nebo framu, na ktere nelze nascrollovat a nelze je precist, buttony ktere jsou napul za krajem obrazovky nebo videt nejsou vubec, 2 texty protistene do sebe takze nelze precist ani jeden
Zvetsovani taky zboznuju, bud si na pismenka na te mikrofisi musim vzit elektronovy mikroskop, nebo zase casti stranky jsou mimo a nejsou videt.
Super jsou taky weby s 5 framy, javascriptem, flashem a CSS a nespolehliva linka na ktere se zasekavaji TCP spojeni uprosted prenosu.
Zasekava-li se nahravani s pravdepodobnisti 50%, pak clovek musi reloadovat v prumeru 256x, nez se "trefi" ze mu 8-krat "padne" ze se to vsechno nacte a stranka vypada a funguje tak jak ma.
Takový názor jsem vídal v diskusích tak před desíti lety. Myslel jsem si, že někdo kdo neumí napsat funkční CSS, se nemůže nazývat kodérem.
Dnes není technicky možné nakódovat web do tabulky tak, aby se vhodně zobrazoval na počítačích, mobilech, tabletech, atd. a přizpůsoboval se jejich rozlišení a dalším omezením. A kdo to neumí, nemůže se nazývat kodérem.
Kodér? Já to znám jako skoro sprosté slovo, které označuje diletanta mastícího dohromady kód, který tak nějak funguje. Obvykle se jedná o čirého nadšence bez potřebných znalostí, ale ve firmách se vyskytujícího docela často.
Programátor už má nějaké vzdělání a zvládá pracovat na vyšší úrovni.
Vývojář je člověk, který má široký rozhled přes různé technologie a je schopen (i abstraktně) modelovat složité systémy.
Osobně bych pojmenování kodér považoval za hrubou urážku.
Slovo kodér může mít více významů, ale v souvislosti s moderním webem se pod pojmem kodér myslí člověk ovádající CSS(CSS3, LESS, SASS, ...) HTML(HTML4. XHTML, HTML5), JS(AJAX, jQuery, CoffeeScript, Angular, ...), práci s grafikou, typografii, pravidla přístupnosti, responsivní layout, grid layout, šablonovací enginy, crossbrowser optimalizace, výkonnostní optimalizace, základy UX, UI, SEO a samozřejmě taky různá IDE, generátory kódu a další nástroje. Na zvládnutí jmenovaného na profi úrovni to chce minimálně tři roky praxe. Opravdu to není někdo, kdo pustí notepad a naprcá do sebe tři tabulky, jak si tady zřejmě někteří myslí.
Pokud narazím na netu na nějaký web, kde je část textu zakryta kusem tlačítka nebo obdélníčku s reklamním obrázkem / animací, tak je to vždy výsledek CSS-shitu.
Tabulky prostě fungují, jejich naprogramování coby layoutu stránky zvládne i mírně vycvičená opice (a nic jiného, až na pár výjimek, stejně webové stránky nedělá) a dokáže je +- korektně zobrazit prakticky každý prohlížeč (s výjimkou opravdu velice exotických nebo velice starých). Opět, CSS spousta prohlížečů korektně nezobrazí, případně je budou zobrazovat různým způsobem.
Důvody bych spíše viděl v tom, že oddělit vzhled od obsahu se vyplácí. Zvláště na webu. Jinak v principu jako pattern, jak pozicovat prvky na stránce, to není zase tak špatné. Třeba v XAMLu se hojně využívá Grid, což je něco jako lepší tabulka v HTML a funguje to docela dobře. A taky se to zobrazuje na různých rozlišeních. Kdybych mohl nativně něco takového používat přímo v CSS, tak bych měl zase o starost méně. Základní problém vidím hlavně v tom, že technologie pro zobrazování obsahu se už několik let znásilňuje k zobrazování GUI aplikací. I androidí layouty bych použil radši, než css.
Problem je, ze u tabulky dost tezko zmenim 3 sloupce na 2. Pokud pouzivam CSS, tak to zmenim celkem snadno (staci si stanovit tu hranici) aniz bych zasahoval do vlastniho obsahu html.
Jinak technologii, jak udelat veci spravne, je tu celkem dost, ale temer nikdo je nepouziva. Nejvetsi problem vidim osobne v tom, ze zakaznici casto prijdou s obrazkem, a "presne takhle chci aby to vypadalo". Vetsinou pak neni v silach cloveka jim vysvetlit, ze jejich pozadavek je naprosta hovadina.
Je to přesně naopak, u tabulek lze bez problémů definovat procenta výšky a šířky okna prohlížeče, takže tabulka se teoreticky (prakticky to může vypadat hůře) přizpůsobí jakémukoli rozlišení.
Že jsem zastánce tabulek je asi jasné. Ještě bych ale rád zmínil jednu zásadní věc kterou pozoruji zejména při používání tabulek, nebo starších klasických metod psaní webu. Jde o přenositelnost webových stránek do jiných forem dokumentů. S tabulkami, ne CSS definovaným rozložením textu si většinou SW pro konverzi poradí, ale s CSS, velmi často i s obrázky (reklama je případ sám pro sebe) je tak neskutečná potíž...
Když k tomu uvážím že ten opravdu hodnotný obsah stále ještě vytvářejí jen jednotlivci, pokud nevyužívají již hotové poskytnuté jim prostředí, stačí jim jakýkoli editor a převod právě do tabulky. Takto jimy vytvořená jedna stránka má často velikost do 100 kB a některé obrázky, použité i na jiných stránkách jejich webu, klidně pojme cache browseru a nenačítají se znovu. U moderních webů není neobvyklé že každá i opakovaně načtená stránka vás stojí klidně i 1 MB přenesených dat. Moderní weby a způsoby psaní stojí prostě za -píp-. Jen málokdo navíc uvažuje třeba nad tiskem...
Podobných řečí o cvičených opicích a lepení kódu od "opravdových programátorů" už jsem četl dost a když jsem pak viděl jejich vlastní web, tak jsem většinou málem umřel smíchy. Něco jako "podle sebe soudím tebe"... Jinak to s těma tabulkama snad nemůžete myslet vážně, radši zůstaňte real programmeři a neserte se do toho, čemu nerozumíte.
Tahle diskuze je dávno mrtvá:
1) web není jen pro desktopy a na malých rozměrech displeje jsou tabulky na nic, použít je třeba responsible design
2) tabulky v HTML slouží pro tabulková data, tabulky v CSS (!) si můžete použít pro libovolné účely, kde chcete zobrazit data jako v tabulce. Tedy klidně i pro design stránky.
Jasně. Tak, kam rozumně jezdí vlak (~ jde udělat layout tabulkou), je mnohem lepší jet vlakem. Kdo dělá layout přes CSS mi přijde stejně "chytrý", jako ten, co jezdí do práce dejme tomu z Radotína do centra Prahy autem. Sice je to pomalejší, nebezpečnější, smradlavější a dražší, ale zase je to kůl a in.
No rozmístit prvky po obrazovce zvládne tabulka zhruba stejně dobře jako spolehlivý vlak zvládne přepravu osoby od nádraží k nádraží. V techto případech auto ani CSS nic navíc nedává, kromě toho, že je to víc kůl. Jen je větší šance, že se to layout někde rozsype nebo že auto nabourá. Samozřejmě třeba potřebuju odvézt 500 kg jablek nebo třeba udělat stránku, kterou si každý zákazník sám nastyluje, tak teprve potom holt z nouze sáhnu po autu nebo CSS.
jasne, tak isto sa da povedat ze staci srobovak... da sa nim spravit diera, zatlct kliniec, odpovedat svokre, vykresat ohen... a ak treba tych dier viac tak z nudze siahneme po vrtacke. naco pouzivat prostriedky na to k comu su urcene ked je tu kopa originalnych expertov (ano aj neschopnost a neznalost je casto skryvana za originalitu)
mno, ak koder nedokaze nastylovat web tak aby bol pouzitelny aj v pripade vypnutych stylov a javascriptu (pripadne pri pouziti zariadenia ktore nepodporuje css a js) tak patri k lopate a nie ku klavesnici. a to by mal byt koder schopny, napriklad vyhladavace zvedsa vidia stranku ako text, bez podpory css a js ;)
Přesně tak. Také jsem tuhle zkoušel udělat přetékací CSS pole prvků, co se přizpůsobovalo oknu prohlížeče. Dopadlo to tak, že server podle user-agenta posílal různé verze pro IE, FF a Operu, s "nepodporovaným" to byl vabank. Proto mám nyní u svých stránek na všechno tabulky a dělám si průzkum rozlišení návštěvníků, aby většina nemusela scrollovat do strany. To mi přijde fér.
CSS není pro tyto účely (nahrazení tabulek) produkčně zralé. Stejně jako neinstaluju Gentoo BFU, co chce hrát STALKERa, že jo.
To je ale blbost!
V tabulce mají být tabulková data. K tomu je určena, na to je vybavena, tak to dává smysl.
Definovat design tabulkou může jen nesémantické prase ignorující logický tok dokumentu. <ironie>Vůbec nevadí dávat do souvislostí náhodné fragmenty webu.</ironie>
Nevidomý s hlasovou čtečkou by ti jistě poděkoval, že web vypadá všude stejně, ale nedává to smysl (nedá se to poslouchat)!
P.S.: Zatloukáš vruty kladivem? Nejsou k tomu určeny, ale jde to.
Btw, ako si znova precitam tunajsiu diskusiu po precitani jedneho prispevku v blogu o tunajsej diskusii...
Nemalo to tu byt o <table> versus <div>?
Ked robite layout stranky tak tam len prasknete tabulky bez stylovania alebo pomocou css tie tabulky nastylujete nech to vyzera podla zadania?
Zaver?
Tabulky miesto divov pouziva len amater ktoremu sa nechce ucit a mysli si ze je profik, inak by si nastudoval co mu CSS styli umoznuju a nepcha vsetko do tabuliek ;)
Honzuv prispevek vubec idiotskej neni.
Zkus si schvalne stahnout napriklad JAWS screen reader (demoverzi najdes na jejich strankach ke stazeni zadarmo), vypni monitor a pust zvuk a pak se zkus chvili na webech orientovat. Pokud nekdo na webu neresi semantiku, pak jsi v pr..li a ze takovych webu je spousta vcetne ty od tech takzvanejch profesionalu.