Vlákno názorů k článku Československé osmibitové počítače 2 – PMD 85 od pet - V roce 1984 jsem jako čerstvý ing. nastoupil do Zbrojovky...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 3. 2010 10:36

    pet (neregistrovaný)

    V roce 1984 jsem jako čerstvý ing. nastoupil do Zbrojovky Brno na vznikající oddělení vývoje disků Winchester = dnešní harddisky. Napřed jsme neměli počítač žádný, pak vývojový systém iPDS se dvěma 8085, pak jsme dostali i jedno PMD85–1, televizi Merkur a HiFi magnetofon Tesla.
    No a po čase se kolegové ve vedlejším oddělení dohodli, že by si postavili domů počítače. Opráskli to pmdéčko, strčili ho do společné krabice s monitorem, připojili skutečnou klávesnici, udělali pár vylepšení aby tam šla provozovat CP/M a pak, když to prasklo, tak se z toho musela udělat příkladná iniciativa soudruhů vývojářů ;-)

  • 16. 3. 2010 13:08

    Roman (neregistrovaný)

    Tak toto je zaujímavá historka. Zbrojováček bol skutočne veľmi vydarený klon PMD 85–2. Bolo vidieť, že na tom pracovali ľudia, ktorí programovať v assmbleri vedeli veľmi dobre.

  • 16. 3. 2010 13:33

    Kiron (neregistrovaný)

    Héééj, tak to jsme měli na táboře! Asi 8ks.

    Jelikož jsme měli PMD i u nás ve stanici mladých přírodovědců, trávil jsem valnou část na táboře tím, že jsem si obstaral kazetu a nahrával hry co tam měli tak, že jsem je v monitoru nahrál, pak hledal kde hra je a pak daný úsek nahrál na svoji kazetu :o))

    Musím uznat, že oproti původnímu PMD opravdu povedený kousek :o) Takže díky! :o)

  • 21. 4. 2011 8:58

    Helišák (neregistrovaný)

    Zdravím
    Pro mě to byl můj první počítač kterej jsem měl doma a naučil jsem se na něm programovat co jsem chtěl a co technický možnosti dovolily. Měly jsme ho aji na základce(síť) a disketovky, jak 8" , tak i 5.1/4. A šíleně obrovskou tiskárnu. Nemohl jsem tu disketovku ani za boha nikde sehnat, asi nepoměrem vyrobených kusů disketovek na počet zbrojováčků, protože jich mohlo bejt v síti až 64 kousků, pro ně jedna disketovka...
    Nakonec jsem sehnal tu 5.1/4", ale něják se jí nechtělo,tak buď byla rozbitá i když nabootovala a pak se zasekla a jenom svitila a nic. Boot disk byl dobrej, ve škole fungoval. Disketovku mě učitel nedovolil připojit u nich, abych náhodou neodrumpl tam ty jejich mašiny:)
    Takže jsem nikdy nezjistil jestli jela, nebo ne. Snad byla možná jenom chyba že s tou disketovkou nekomunikuje jenom tak lecjakej zbrojováček vyjmutej ze sítě, ale jenom zbrojováček kterej měl asi nějak upravenou ROM ve vnitř aby mohl řídit povely pro disketovku. Možná ne.
    Já sem musel jak blbec sjíždět programy z pásek a ten pekelnej zvuk co byl nahranej na té pásce. To nebylo nic moc, protože se časem záznam ztratil a byl nečitelnej + + + File error + + + a nebo bylo na hovno že se nedal již nahranej záznam přehrávat na jiným přehravači než byl záznam pořízen, buď se vůbec nezavedla hlavička začátku programu, nebo konec programu končil klasickou chybou File error.
    Sklon hlav, možná i polarizace záznamu na pásku. No děs, proto sem vždycky toužil po disketovce. Měl jsem za to že u nich tyhle neduhy nejsou.
    Měly i různou barvu obrazovek a takovou silonku přes obrazovku aby se v obrazovce neleskly odrazy od světel a oken. Osobně si pamatuju na klasickou zelenou:) modrou, červenou, nebo snad oranžovou a bílou obrazovku.
    Hodně jsem do nich vrtal a tím jsem je nějak odpráskl(zdroj,sys­.sběrnicu,aj.) Ani jim nedělalo dobře ho prudce po sobě vypnout a zapnout, sice ukázal jakejsi ROM bordel na obrazovce než se načetl Basic-G, ale dlouho se to sním dělat nedalo. Jeden ten ruskej ROM čip s tím okýnkem mám doma, je na to pěknej pohled pod mikroskopem.
    Měl jsem těch zbrojováčků doma poměrně hodně cca.10ks, měl jsem je z bazaru RECOM Brno za 100,-korun jeden, kde to byl ráj pro toho kdo sbírá různý díly, výbojky, sálový počítače EC1033,EC1026­,terminály CM,VT, SMEP, JSEP, Robotron, MERA, TESLA a Consul, ruský věci ELEKTRONIKA, JATRAŇ ,JUNOSŤ ,ŠILELIS ,SELENA no a a a... starý periferie, prototypy modelů výrobků, různý vybavení výzkumných laboratoří a ústavů, kateder a laboratoří, výpočetních a střediskových sálových pracovišť. No prostě všechny tyhle skvosty tam končily svůj život. Co se nerozebralo na šrot a díly, nerozkradlo se, tak se za pár kaček dalo koupit a odnest domů. Škoda že ten pán co to vlastnil už zemřel a s ním i tenhle ráj(vypadalo to jako smeťák,nebo ekodvůr), ale plnej nádherných kousků historické výpočetní techniky a jejich periferií a vše co kolem toho bylo. Kdybych si to v té době nějak víc uvědomoval s jakýma poklady sem se to tam setkal, tak bych toho tam zachránil mnohem víc, nebo aspoň detajlněji nafotil. Jedinej můj sen co jsem si nesplnil byl CONSUL 2715, viděl jsem ho v akci v bance, ale to je tak dávno 1992 rok. Jinak nechcu dělat machra, ale pokud to nebyl kolos jak prase, tak jsem měl a to ten stejnej model kolikrát doma, tím sem chtěl říct že jsem měl snad všechny možný počítače na který si vzpomenu. Jenom díky tomu recyklačnímu sběrného dvoru RECOM Brno KLÍČOVA 2, BRNO - ČERNOVICE.
    Hodně rád se na tyhle témata bavím,hodně mě zajímá všechno kolem sálových počítačů EC, fotky, zážitky, zkušenosti,his­torky... atd. Doufám že mojí vášeň(úchylku) ke staré výpočetní technice a elektronice nesdílím na světě sám a že existuje na světě člověk kterýmu voní jako mě po chvilce provozu ta naše československá, RVHP součástkama kořeněná elektronika. Sovětská je taky mazec:)
    Tak jo kdybyste něco někdo měli, nějaký informace, nebo texty, odkazy na starý časopisy, výpisy v Basicu pro Consul2717 a hlavně ty sálový počítače, tak mi napište na e-mail HELISPETR@SEZNAM.CZ uděláte mě tím radost.
    Petr HELIŠ, Brno 21/04/2011

  • 23. 12. 2012 14:50

    Michalsuchanek

    Dobry den pane Helis, bohuzel Vami uvedeny email neni aktualni, zpravy se z neho vraceji jakjo nedorucitelne. Mohl by jste mi poslat nejaky funkcni kontakt na Vas?

    predem dekuji

    michal.suchanek@a­tlas.cz
    tel. 732 22 33 82