Proti DDoS útoku se prakticky nejde bránit, můžete se nanejvýš pokusit mít tlustší linku nebo výkonnější železo, než jaké dokáže útočník zahltit. Dneska to možná spolu s obětováním zahraničních návštěvníků stačí, ale zítra si útočník může koupit větší botnet.
Holt doba, kdy stačilo spoléhat na to, že kolegové na internetu jsou gentlemani, skončila – a aby se mohl internet dál rozvíjet, bude se muset postupně přistoupit na to, že vlastník sítě je zodpovědný za provoz, který z té sítě odchází, pokud neukáže prstem na toho, odkud se ten provoz v jeho síti bere.
to je teda kravina pane kolego, zvaneni nezkuseneho admina ktery toho moc nevi, existuje cela rada technik, jejich zavan sel poznat na tech kteri se z toho utoku vzpamatovali behem chvilky, nejrychleji to asi zvladla O2 a CSOB. Proti DDoS se da branit a celkem i dost ucinne, jen to vyzaduje vynalozeni nemalych prostredku na infrastrukturu, analyticke nastroje a v neposledni rade skutecne adminy a security people (u vetsich organizaci). Nikoliv deti ktere si doma hraji s ubuntu a pak se prohlasi za "rooty". Pochopitelne ze se neubrani maly serverik na 10 mbps sdilene lince, ale u takto velkych systemu s n vstupy se to da uz mnohem lepe.
Jenže ty techniky, které se použily, spočívaly v tom, že se částečně podařilo mít tlustší linku a silnější železo, než co útočník dokázal zahltit, částečně tím, že se některé části sítě i s legitimními uživateli prostě obětovaly. Proti DDoSu se dá bránit, pokud to s tím prvním D není zas tak slavné a je to spíš dDoS. Tak byl také myšleno můj předchozí komentář -- zatímco třeba útok na aplikaci s buffer overflow principiálně znemožníte tím, že danou chybu opravíte, v případě DDoSu jde jen o to, kdo bude mít větší kladivo. Problém je v tom, že už i malý botnet zavaří prakticky komukoli v ČR, přičemž tady těžko budou ty stovky organizací investovat do perfektní obrany proti takovémuhle útoku. A i ti, kteří současné útoky ustáli dobře, měli výpadky nebo zhoršenou dostupnost v řádech desítek minut. Já bych si pod slovy "dost účinná obrana" představoval, že jejich klienti útok nijak nepoznají.
Jako další pány na holení bych vzal nenažrané mobilní operátory, zejména O2 a T-mobile. Média, která nám diktují, co je dle nich pravda a neinformují o pravdě samotné, už napadena byla. Peněžní ústavy, které by vybíraly i poplatek za užívání vzduchu, kdyby to jen trošku bylo možné, si už také útok vyzkoušely na vlastní kůži... tak šup, jen do nich!
zřejmě jsem nebyl daleko od pravdy http://www.novinky.cz/internet-a-pc/295325-dalsi-vlne-masivnich-kybernetickych-utoku-celi-mobilni-operatori.html
Všimli ste si, že nedávno bol založený úrad na kontrolu internetu (či ako sa volá). Dokonca oni si začali písať nový zákon. Útoky prebehli len v Česku.
Ja to vidím takto: Niekto potrebuje odôvodniť vznik tohoto úradu a nastaviť čím tvrdšie pravidlá ktoré sa nastavia pomocou nového zákona.
S velkou pravděpodobností to dělá někdo, kdo chce prosadit něco s čím by lidi za normálních okolností nesouhlasili. Jsou to tři kroky:
1.Problém
Vytvoří problém, tj., útok na zpravodajské servery, banky, atd.
2.Reakce
Lidi začnou tlačit na vládu, aby s tím konečně něco udělala.
3.Řešení
Zničeho nic se objeví řešení. Řešení ale bylo už dávno připravené. A to toho důvodu, protože ten kdo útočil a ten kdo vymyslel řešení má jeden a tentýž původ.
Celá šaráda se dělá kvůli omezení internetu, který je zatím skutečně svobodným médiem. Je mi z toho smutno, že se to pořád opakuje dokola a lidi proti tomu nic nedělají. Je to totiž úplně stejné jako s útokem na dvojčata. A stejné rysy bysme našli i v dávnější minulosti.
kazdopadne moznosti je sto plus tahle jedna zminena. tusim to bylo pred mnoha a mnoha lety slovensko, kde tam po oznameni podobne instituce nekdo taky zaexhiboval.
a kdyz se podivame do nedavne historie, tak se treba nabizi jako duvod odveta za hlasovani na ITU.
nebo muzem jit jeste dal, a muze jit o test duveryhodnosti slov o neodpojovani od internetu.
co sto plus jedna... mozna i milion plus jedna moznosti, ale vsadil bych si na typickou bezpecnostni situaci: "pomerovani pera na zachodech". cili tu exhibici vzhledem k oznameni zrizeni organu.
Vy tam nevidíte tu podobnost?
1.Problém
Vytvoří problém, tj., útok na dvojčata a Pentagon,...
2.Reakce
Lidi začnou tlačit na vládu, aby s tím konečně něco udělala.
3.Řešení
Zničeho nic se objeví řešení (boj proti terorismu resp. kyberterorismu :-)). Řešení, ale bylo už dávno připravené. A to z toho důvodu, protože ten kdo útočil a ten kdo vymyslel řešení má jeden a tentýž původ.
Moc jsem toho předchozího textu nemusel měnit. A proč teroristi znovu nezaútočili na USA, když je to tak jednoduché? Amíci ihned tak rapidně zlepšili svoji obranu a nebo je někdo ten den připravil o jejich akceschopnost zevnitř? Už končím nechci se hádat. Jen nashlas přemýšlím.
Coz o to, teorie pekna, o tom zadna. Ale v praxi nikde nevidim ten bod 2, ktery implikuje potrebu vykonat bod 1, o kterem chcete dokazat, ze existuje.
V praxi lide protestuji pro maloco. Nebo jste snad zaznamenal nejake masove protesty pro zavedeni PATRIOT Act? Nebo pro valku v Iraku? Nebo pro odposlechy od AT&T?
Nebo u nas, masove demonstrace za zavedeni ACTA? Za filtrovani internetu?
Ale asi zijeme kazdy v jine realite.. V te moji proste vlada (na popud nejake lobby) udela bod 3, protoze bod 2 nenastava a na bod 1 se tedy muze vykaslat.
Bod 1 musí existovat, aby se potom mohlo říct kdo to udělal a na koho zaútočit. Přece nenapadnete Irák jen tak aniž byste neřekl proč.
Bod 2 má v praxi více funkcí. Třeba když někdo nesouhlasí s invazí do Iráku. Hned ho označí za teroristu, protože souhlasí s útokem na dvojčata. A tudíž je terorista a zrádce. Je to velmi učinné a je to uzavřený systém. Nikdo do něj nemůže zasáhovat a cíle se dosáhne ať už s tím někdo souhlasí nebo ne.
Když vezmu média, při začátku bych to prostě vypnul, stejně byla služba nedostupná a člověk se tam dočte jen kdo s kým zase spí a kdo s kým už naopak nespí, komu fotografové vyfotili rozkrok při vylézání z auta a podobně. Škoda žádná.
Seznam mohl udělat to samé, je to rozcestník těch informací z médií. Škoda žádná.
Banky nakonec také. Vypnutí internetového bankovnictví může být nepříjemné a aby byly kritické systémy závislé od zahlcení stránek organizace nebo bankovnictví je doufám nesmysl. Banka běží dál a je tu na chvíli jen trocha nepohodlí. Škoda žádná.
Když tak o tom přemýšlím, která veřejně dostupná služba by mě vlastně chyběla? Netuším.
Samozřejmě je to nadsázka, ale na druhou stranu, systém závislý na pár počítačích a neschopný funkce při pár hodinách výpadku je důvěryhodný jako prostitutka s plnou peněženkou tvrdící že byla znásilněna. Možné to je, ovšem velice nepravděpodobné.
Ale banky už nejsou schopny ten provoz ustát v papírové formě. Zaměstnanci, kteří by přepsali takové množství příkazů, jsou již dávno na dlažbě. V reálu by to dopadlo tak, že by v bankách a na poštách byly nekonečné fronty.
Mnoho bank má pobočky dimenzovány jen na zakládání účtů - 95% provozu běží přes internet.
Útok s pravými adresami, kdy se skutečně naváže TCP/IP spojení, je nákladnější i na straně „klienta“ (nestačí odeslat jeden paket a už se o něj dál nestarat). Nebo-li na vygenerování stejného počtu spojení potřebujete větší botnet. Na druhou stranu navázané spojení s nějakým reálně vypadajícím požadavkem je mnohem nákladnější i na straně serveru, protože už se mu nemůže věnovat jenom firewall, ale musí ho prozkoumat něco, co rozumí aplikačnímu protokolu.
To jsem zvědav, jestli na rootu v dohledné době vyjde článek "Co konkrétně dělat, když na vás jde DDoS" jehož partnerem bude naše nově založená internetová policie. Rozhodně by to bylo užitečnější než ty povšechné řeči o tom, že záleží na momentální situaci a zkušenostech roota.
A nebo je rada "buď si pořiďte tlustou lajnu a výkonné železo, nebo to vypněte"?
precitaj si: http://security-portal.cz/clanky/seznamte-se-–-dos-ddos-útoky
"Dnes už máme k dispozici i ten malware, který je základem použitého botnetu a ve spolupráci s CSIRT.CZ jej zkoumáme," řekl nám Tomáš Hála z Active 24.
Co to ma znamenat?? Aky Hala z akej Active 24?? 4 dni im trvalo, nez identifikovali nejaky malware, ktory sposobuje nedostupnost?? ROFL
Nedaji se nahodou u nejake sazkove kancelare vsadit, jestli, a na co bude ddos zitra? by se na tom dalo i vydelat.
Takze tady jsou zatim dve teorie proc:
1) Stat chce censuru, tak si nekoho najal... (coz mi pride nepravdepodobne, to se prece da delat i levneji, ledaze v tom je i trochu korupce XD)
2) Nekdo dostal moc velky kapesny, a spletl si brezen s dubnem. (on takovej DDos je dost levnej, sam premyslim, jestli na 1.dubna nejakej nekoupit XD, kdyby kazdej desatej geek tohle delal, tak bychom meli den bez internetu)
3) Nekdo si zkousi jak dobre funguje jeho botnet/ddos. (ceska republika je dost mala na to, aby se o to nikdo moc venku nezajimal, ale zase dost velka a technologicky vespela, aby to "cviceni" melo vubec smysl)
vic me zatim nenapada(jsem necetl), ma jeste nekdo neco?????
kdyby jednicka proc utok na operatory?
normali lidi tomu nerozumi, ti si jenom reknou:"Nojo, /operator/ je na h*****, jsou to kr*****, treba to za chvili pujde.
Banky, seznam, a zpravy maji aspon nejakou logiku.
Taky nevim, k cemu lide chodi na ztranku operatora, tam jsem tak jednou za rok. Na vyhledavaci a zpravach kazdy den...
jen je otazka jestli budou mit koule na to, aby v nasledujicich dnech shodili web pracaku a rekli ze je pod utokem aby pak mohli rikat: my chteli socijalku vyplatit, hekři nas hekli a proste to neslo! Vetsina lidi jim to spolkne ze web a platebni system je propojeny i kdyz jim to budou odbornici vymlouvat. No a kdyz uz nebudou kvuli hekrum davky a pred volbama slibi "jeste silnejsi kyberpolicie!", "uz zadne zdrzovani socijalky!" tak to bude mit podobnej uspech jako 30,- odpustky!
Byla by situace lepší, kdyby se používalo IPv6? Teď je spousta počítačů za NATem a tak se nedají rozumně oddělit útočníci a klienti na stejném NATu. Kdyby byla komunikace na IPv6 odolnější, tak by to mohla být důležitá vlastnost pro jeho prosazení - "S IPv6 se do banky dostanete!"
U IPv6 také existuje NAT (např. v Linux od kernelu 3.7), ale i kdyby NAT nebyl tak stejně musíte blokovat nejméně celé rozsahy /64 (protože v nich si útočník často může jednoduše měnit IP adresu) a jste v podobné situaci jako u IPv4.
Dnes se třeba na www.o2.cz dalo přes IPv6 bez potíží dostat i když to přes IPv4 zrovna nešlo. Ale to bude dané spíš tím že IPv6 ještě není moc rozšířené, až se rozšíří víc tako ho začnou používat i botnety.
IPv6 NAT ale zatím není one to many. Bloky /64 navíc znamenají jednoho zákazníka a ne celou podsíť. Na druhou stranu bloků /64 je příliš mnoho na to, aby se daly při větším útoku dobře blokovat (akorát to místo HTTP serveru ubije firewall), a při SYN spoofu si stejně nepomůžete.
... na kompletne vyradenie danoveho uradu (pred rokom) nebolo treba nijakych hackeroteroristov, stacilo zopar politickych kseftov s dodavkou SW a zopar rozhodnuti ludkov z nejakych managerskych ucnoviek (hlavny predmet - omotanie kravaty okolo krku) a bolo na mesiac vymalovane ... no a ani nahodou si nemyslite, ze za to isiel niekto brucat.
To ale není problém serveru, 4xx jsou chyby na straně klienta. Při DDoS útoku se na daný web nedostanete vůbec, chytíte chybu 5xx (něco jako "Service temporarily unavailable") a nebo máte velmi velké štěstí a po několika reloadech stránky se k vám možná daný web připlazí.
To ale neznamená, že někdo (klidně ten samý člověk) se nehacknul do webu ČT a všechno do puntíku smazal... Od toho snad existují zálohy (jestli si je ČT dělá)
At je to jakkoliv, tak web Ceske televize dlouho nejel. A vsimla si toho LUPA.cz i Digizone http://www.digizone.cz/clanky/hackeri-zrejme-odstavili-web-ceske-televize-i-stream-ct-24-tesne-pred-projevem-klause/ a az po te na oficialnich mistech CT. Stridave se tam alespon hodinu objevovali chybove hlasky vcetne hlasek SQUIDu.
je to konkrétně seznam pod http://www.root.cz/clanky/
Články 1 - 30 / 7 400
Český DDo..
FOTKA Aktualizováno: XXXXXXXX