Par let zpatky jsem experimentoval s RNG z geigeru, kousku smolince a zvukovky. Zpracovani signalu a vybeleni bylo naprosto jednoduche: pokud doba od posledniho pulzu byla kratsi nez mezi poslednim a predposlednim tak 0, jinak 1. Teoreticky naprosto bezpecne, prakticky si dovedu predstavit HW utok (strilet jednotlive castice), a prakticky naprosto neuveritelne pomale.
tak chce to aktivnější smolinec, nebo citlivější detektor :)
Američani mají použitelné zdroje v detektoru kouře: http://etoan.com/random-number-generation/index.html
Proč zrovna Američani? Americium-241 jako zdroj záření je ve všech ionizačních detektorech kouře prodávaných i u nás. Je to asi nejdostupnější radioaktivní zdroj záření pro běžné lidi :-) Nicméně je to alfa zářič, takže na detekci potřebuješ Geiger-Müllerovu trubici se slídovým okénkem.
Tak starý dobrý český vojenský intenzimetr IT-65 stojí v Armatexu jen 690,- a přitom slídové okénko má - používá kvalitní GM trubici Philips 18504 s čelním slídovým okénkem (a je to přesnější přístroj než některé moderní digitální dozimetry s cenou přes 10000,-). Když se sonda s odkrytou beta clonou přiloží k americiu-241 z detektoru kouře, ve sluchátku to chrastí jak za osudné noci v Černobylu ;-)
Tak oprava - ještě pár let zpátky ionizační detektory byly opravdu ty nejlevnější a nerozšířenější detektory kouře, za cenu pod 200,-. Co jsem ovšem koukal teď, tak skoro všechno co se prodává jsou už jen optické detektory kouře (založené na rozptylu světla) :-( Pořád se dají sehnat ionizační detektory, ale je jich zdá se dost málo a jsou drahé :-/ Alespoň tedy po chvilce googlení se mi to tak zdá...
Oprava č. 2 - tak jsem špatně googlil, ionizační detektory se stále sehnat dají za ještě celkem rozumných 310,- např. zde: senzor kouře (ionizační) AL41
JA som raz čítal článok o zariadení, ktorý generoval šum na základe nejakého snímača svetla či tak najak - len sa k tomu už teraz neviem dopátrať. Ale aj tak ja si myslím, že najlepší generátoch náhodných čísel má POKERSTARS - tí používajú rádioaktívne cézium - dokonca o tom informujú užívateľov tohoto poker sites - zakladateľ PokerStarsu je kanaďan a bývalý zamestnanec IBM a tiež používajú pre svoj klientský program aj open source a odporúčajú nezačať heslo s číslom ale znakom. Proste tam tí musia mať fakt namakaný RAndom Generator. Tie tranzistory, ktoré generujú šum sú fajn, ale ja by som tam ešte pridal nejaký zdroj entropie a potom to testoval, či sa nerobia nejaké zhluky dát či je to pekne rovnomerne rozložené. Napríklad taký snímač intenzity svetla, ktorý by sa dal v serverovni nasmerovať na led diody, alebo veľmi pesný teplomer - hoci v serverovni sú konštantné teploty, alebo nejakú anténu ktorá zachytáva rádiový šum na nejakých nižších frekvenciách, kde sa neprenášajú dáta. Možností je dosť. Naozaj super projekt.
Ak ta to fakt zaujima ja som nasiel zaujimave informacie na:
http://www.bitbabbler.org