Je třeba se rozhodnout, zda chceme společnost nároků nebo společnost výkonů. Z článku jsem nabyl pocit, že firmy by nadále už neměly optimalizovat procesy směrem k efektivitě, ale měly by se zabývat jakýmsi společenským zadáním. Je otázka, zda umělá inteligence takové zadání dokáže vůbec pobrat, protože obsahuje zjevný rozpor, pokud jde i o ekonomické zdraví firmy, ve které funguje. Snaha vyloučit z ekonomiky přírodní výběr a deekonomizovat ji povede nutně k totalitě, jelikož je zase neslučitelná se svobodou. Tyto snahy míří k nějaké formě utopie či dystopie, tohle je asi věc názoru.
Je otázka, jestli ta diskriminace opravdu vede k efektivitě. Zrovna v tom Amazoním příkladu to moc nevypadá.
AI je mimozemšťan, který o nás nic neví a buduje kargokult. Netuší co chceme ani proč to chceme, jen se snaží co nejvíc napodobit to, co dostal. A pokud je v trénovacích datech náhodou nějaký vzor, tak se AI natrénuje ale poleze z ní binec. My lidi ten vzor nevidíme, protože +- víme, co hledáme.
V amazoním případě nejspíš diskriminoval ženské jen proto, že v trénovacích datech měl víc mužských CVček. Důvod mohl být klidně ten, že odmítnuté kandidáty prohnali skartovačkou a nechali si jen životopisy těch perspektivních. A jako negativní vzorky pak vzali nějaká náhodná CVčka s jiným poměrem pohlaví.
Nebo je to tím, že pro některá povolání jsou vhodnější a výkonnější chlapi a pro jiná ženské a v Amazonu prostě měli práci vhodnější pro chlapy.
Stejně tak jak ty chatovací a u soudu asistenční AI, které nějak došly k tomu, že barevní jsou riziková skupina s vyšší mírou kriminality.
Nehledal bych v tom nějaké chybné algoritmy nebo sady dat pro učení. Prostě AI ještě není zdegenerovaná politickou korektností.
" pro některá povolání jsou vhodnější a výkonnější chlapi"
Diskriminace (lat. discriminare = rozlišovat) je termín označující nějaké rozlišování. Nejčastěji se používá v negativním významu rozlišování lidí na základě příslušnosti k nějaké obecné skupině bez ohledu na schopnosti konkrétního jedince. Podle konkrétního kritéria diskriminace se hovoří o diskriminaci na základě rasy, náboženského přesvědčení, politického přesvědčení, pohlaví, věku apod.
@ondrama
"Nejčastěji se používá v negativním významu rozlišování lidí na základě příslušnosti k nějaké obecné skupině bez ohledu na schopnosti konkrétního jedince."
Ale na některé povolání jsou vhodnější muži, takže "bez ohledu na schopnosti konkrétního jedince." neporušil, protože pohlaví nebylo jediné kritérium. A na některé povolání jsou vhodnější ženy. Podle čeho usuzujete že obě pohlaví, které se od sebe liší psychologicky i fyzicky, mají stejné předpoklady pro všechny zaměstnání a tedy pokud je jedno z nich na nějakou pozici vhodnější musí jít o diskriminaci?
28. 7. 2019, 02:02 editováno autorem komentáře
Proč se teda v dolech, hutích a těžkých strojírenských provozech netlačí na stejné zastoupení můžu a žen, nebo spíš proč to není vyrovnané samo od sebe už dávno?
Proč bych měl jako provozovatel skladů chtít zaměstnávat ženy (mimo administrativu a kantýnu), když u nich zákon výrazně omezuje při manipulaci maximální hmotnost břemene a souhrn hmotnosti za směnu?
Sao od sebe to dávno není vyrovnané proto, že předsudky ovlivňují výběr lidí a jejich hodnocení (personalisty, nadřízenými), hodnocení ve školách, výběr povolání atd.
Je zajímavé, jak si v takovýchhle diskusích vždy někdo „náhodou“ vybere doly. Že vás nenapadly třeba manažerské pozice, politika, učitelé na základních a středních školách, zdravotní sestry… Tam všude jsou také výrazné rozdíly dle pohlaví. Manažeři podle vás také celou směnu zvedají těžká břemena?
O jakých učitelích to mluvíš? Vždyť ti už skoro neexistují, všude je to samá učitelka.
Proč ženy nepřevládly v manažerských pozicích by mě také zajímalo, asi jim nevyhovuje přímá odpovědnost, radši kují pikle někde v zákulisí a veřejně akorát kvičí o diskriminaci ;-)
Ale také se to může všechno svést na neviditelnou ruku trhu, ta přece funguje nejlépe...
No právě, moc by mne zajímaly ty biologické důvody, proč na základních a středních školách před sto lety učili téměř samí muži a dnes je tam velká převaha žen.
Ženy na manažerských pozicích nejsou z toho důvodu, že je tam společnost nechce pustit. protože spousta lidí má předsudky – jak ostatně vidíme i v této diskusi – že na takové pozice ženy nejsou vhodné.
Podstata problemu neni v nejake politicke korektnosti, ale v tom, ze ty algoritmy funguji spatne, protoze se mohou naucit hodnotit podle nerelevantnich kriterii. Napr. si mohou odvodit, ze jen muzi jsou vhodni pro praci v IT nebo, ze jen cernosi mohou hrat dobre basketbal, ... Takze lidi, kteri jsou sice kompetentni, ale nesplnuji takto odvozene kriterium, jsou evidentne diskriminovani.
U lidi funguji prirozene mechanismy, ktere se dokazi vyporadat s podobnymi stereotypy. U AI nic takoveho nefunguje a problem nastava, pokud se jeji rozhodovani bere jako jedine kriterium.
Ona vysmivana politicka korektnost je pak jen snaha potlacit existujici stereotypy fungujici v nasi spolecnosti.
Problém je, že stereotypy bývají často pravdivé. Zmínil jste basketbalisty - NBA je z 75% černá, ale nemyslím, že je to proto, že bělochy někdo předem vyřazuje (i když při dnešní společenské atmosféře v USA by to nebyl žádný div), ale prostě proto, že v *průměru* mají černoši lepší předpoklady pro vrcholový basketbal.
"Problém je naopak v tom, že stereotypy jsou často nepravdivé." - Jaké stereotypy, v jakém smyslu jsou nepravdivé? Je nějaká centrální databáze stereotypů? Kolik procent jich je nepravdivých a v jaké míře jsou nepravdivé? Kdo určuje, které jsou nepravdivé?
"Proti tomu, že v některých sportech budou vynikat lidé určité rasy nebo etnika, nikdo nic nemá a ničemu to nevadí."
Genetické predispozice se samozřejmě neprojevují jenom ve sportu, ale ve veškeré lidské aktivitě. A tyhle rozdíly vadí hodně lidem: zastáncům egalitarismu, feministkám, hnutí "Black Lives Matter", levici obecně. Všichni lidé jsou v podstatě stejní a pokud ne, tak ti barevní jsou lepší než ti bílí - to je teď v USA mainstream.
Kdyby jen ve sportech, určitá etnika vynikají i v kriminalitě, ale říct to vadí moc: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-miss-rasismus-islam-trump-hidzab-cernosi.A190723_114052_zahranicni_luka
Radovan: Tohle je právě věc, kterou spousta lidí nechápe – rozdíl mezi korelací a kauzalitou. Pak v tom mají zmatek, jako vy. V případě toho sportu je ten úspěch daný fyzickými vlastnostmi, které s rasou souvisí, jsou jí geneticky podmíněné. V případě té kriminality tam ale není žádné genetická predispozice, je to čistě sociální věc. Většinová společnost zažene lidi z toho etnika na okraj společnosti, a lidé na okraji společnosti statisticky častěji páchají určitý druh kriminálních činů, které se snadno odhalují. Ale jednodušší lidé tuhle souvislost nechápou, nechápou, že na vině je majoritní společnost, a myslí si, že příčinou je to etnikum.
Zvláštní je, že když to tak moc vadí říkat, že to tvrdí kde jaký trumbera. Ale jak často jste někde četl, která skupina vyniká v kriminalitě bílých límečků?
Co si tak vzpomínám z dob, kdy mě sport ještě aspoň trochu zajímal, tak afričané vynikali v bězích na krátké trati, ale nedávali maraton. Holt geny reflektující určitý způsob života etnika, majoritu bych z toho nevinil.
Tak schválně co o okraji společnosti vyvodíš z téhle statistiky kriminality, staré 110 let:
Poláci 22 2 3 Litevci 18 4 3 Rusové 16 3 4 Židé 18 4 1 Kavkazané 12 .2 18 Arméni 14 1 18 Gruzíni a ost. 13 1 11 Němci 9 1 2
Čísla znamenají počet krádeží/podvodů/vražd na 100000 obyvatel.
Kdo se asi nejčastěji vyskytuje mezi bílými límečky? I tam geny reflektují dlouhodobý způsob života určitých etnik :-D
No vidíte a mě root.cz zcenzuroval odpověď na tento váš příspěvek, kde jsem srovnával kriminalitu Afričanů v USA a jejich domovských zemích v Africe. Korelace byla velmi vysoká, tak jsou asi všichni Afričané v Africe jinými Afričany "zahánění na okraj společnosti".
(https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate)
Uvidíme, jestli to teď projde - je smutné sledovat, jak svoboda slova jde do kytek.
Stale nechapete podstatu problemu. To, ze v NBA je 75% neni problem, je asi nejaky prirozeny stav a neni na tom nejspis asi nic spatneho. (I kdyz za "prirozeny stav" se v padesatych letech povazovalo neco jineho.)
Problem je, ze AI bude z aktualnich informaci mit tendenci odvodit chybna pravidla { cernoch => dobry v basketbalu, beloch => spatny v basketbalu }, misto toho, aby odvodila pravidla podle relevantnich kriterii, ktera napr. odpovidaji fyzickym dispozicim. Pokud se takova AI pouzije k urcovani, kdo muze nebo nemuze neco delat, povede to k diskriminaci a prohlubovani stereotypu.
U cloveka muze zafungovat samoopravny mechanismus a sam si muze rict, ze rozhodovani podle barvy kuze neni uplne relevantni a mel by zvazit jine faktory. Dale v pripade cloveka je mozne zeptat se, proc rozhodl tak, jak rozhodl, a pripadne to korigovat. To v pripade rady implementaci "AI" neni mozne.
Záleží, jaká vstupní data AI dáte, jaké parametry jí dáte a co pak uděláte s výsledky.
Z hlediska měření výkonu v zaměstnání je dobré mít nějaké jasně dané a vyčíslitelné KPIs (Key Performance Indicators), které měří kvantitu a kvalitu práce - ty byste ale měl mít tak jako tak, jinak je to jenom dojmologie nadřízeného.
Pokud jde o přijímání do zaměstnání, je nejdůležitější *prediktivní hodnota* nějakého testu. Třeba americká armáda používá už přes 50 let Armed Forces Qualification Test (AFQT), protože mají zkušeností tvrdě zaplacený poznatek, že tento (v podstatě IQ) test má nejvyšší výpovědní hodnotu pro budoucí úspěšnost v povolání.
Jinými slovy, nejspolehlivěji se podle něj pozná, jestli bude uchazeč schopen pilotovat letadlo, anebo se při první příležitosti střelí do nohy.
Kdyby šlo o efektivitu, nebylo by nutné takto explicitně řešit "diskriminaci". Prostě by se řeklo, že systém vyloučil prokazatelně lepší uchazeče. Když se řeší kvóty a "diskriminace", nikdy to není primárně ve prospěch efektivity organizace, ale ve prospěch "znevýhodněných".
Čímž nepopírám, že nastavení vah při výběru může ke špatným výsledkům dojít i proto, že se skupinová kritéria zohlední až moc nebo že v některém konkrétním případě skutečně dochází k bezdůvodnému upřednostnění nějaké skupiny. Jelikož se to ale pojímá takto emocionálně, přijde mi, že tohle není pravý důvod boje proti diskriminaci.
@Jiří Havel
Ještě jsem nezažil při nabírání zaměstnanců požadavek na pohlaví na úkor odbornosti, resp. vhodnosti. Upřímně, ani nechápu proč by to někdo dělal, nikdy jsem neviděl nějaké ekonomické pravidlo že je podstatnější pohlaví než pracovní přínos. A kdyby to bylo o mateřství, tak je mohou vyřadit zrovna a nemusí nechávat AI jich několik diskriminačně vyřadit aby se mohlo spekulovat kolik procent to vyřadilo, kolik bylo ve vzorku CVček apod. ...
Jenže tohle "motání pojmů" je podstata problému...
Řekneme, že AI nemá diskriminovat, ale v dnešní politickokorektní době to vlastně znamená, že diskriminovat musí, jen jaksi "správně".
Nebere se za korektní stav, kdy se u zaměstnavatele dlouhodobě ukazuje, že osoby tmavé barvy pleti mají horší výsledky, tak se při přijímání budou bodově znevýhodňovat - tohle je prostě brané za diskriminaci a že to je přitom doloženo tvrdými daty není omluva. Nebo při výpovědi - žena s dítětem má časté absence, tak systém vyhodnotí, že její propuštění je pro firmu nejpřínosnější (a třeba ani neví, že má dítě a zjistí to čistě z dat). Jenže v dnešní době je tohle opět brané jako nevhodné... A netvrďte mi, že šířím paniku, ono v těch odkazovaných případech totiž šlo právě o zmíněné příklady, praxe je spíš ještě horší.
Malér je prostě v tom, že se píše o "nediskriminaci", ale v praxi je tím míněna povinnost filtrace či dokonce vyložené překrucování části informací, což ale jde přímo proti podstatě AI :-(
@Tomas Hruby
Tak ono by to mělo fungovat tak, že AI to prostě vyhodnotí a když ten, kdo vyhodnocuje výsledky usoudí že nechce vyhazovat např. ženy s dětmi tak je nevyhodí, nicméně nebude nikdo fakeovat AI a budou prostě známy přesné výsledky - však ona ta AI přece nebude sama o sobě rozesílat výpovědi. To je syndrom dnešní doby, místo shromáždění faktů ať už jsou jakkoliv nepříjemná a přijmutí rozhodnutí ať už je jakkoliv těžké se pořád musí někde něco radši nalhávat a každý se chce za něco schovávat ... Prostě se zase hledá jak to udělat, aby se nemusel někdo podívat skutečnosti do očí ...
27. 7. 2019, 19:27 editováno autorem komentáře
Jak psal MartinX, AI je skutecne diskriminace. Pokud budu HR, tak ta diskriminace (rozliseni) rozdeluje soubor na 2 mnoziny: prijmout, vs neprijmout uchazece.
Teoreticky je jedno, jestli tuto cinnost (diskriminaci) provadi stroj, nebo clovek. Clovek muze udelat to same co stroj, ale pomaleji. Navic muze udelat chyby, coz v pripade HR muze znamenat prijmuti cloveka, ktery je lempl.
To co ale nekomu vadi, je ze v pripade AI nedostanou lemplove sanci, kdezto v pripade chybujiciho cloveka ano.
Cili mame tu 2 zajmy:
- stat - chce aby dostali uchazeci sanci bez ohledu na jeho minulost - nekde bude, nebude pachat trestnou cinnost, atd...
- firma - chce efektivne nabirat zamestnance, kteri po dlouhe roky budou dobre pracovat a prinaset firme zisky a nebude fluktuace.
Myslim si, ze je nefer chtit po nekom, at uz clovekovi nebo stroji, aby delal zamerne chyby. Na druhou stranu je pekne nekomu sanci dat a dat si praci s jeho rozvojem. V pripade AI k tomu nedojde.
Za prve, AI sa dopusti diskriminacie len nad takymi udajmi ake jej date. Ak jej vypis z registra trestov neponuknete tak nebude podla toho rozhodovat. Takze rovnako to bude s rasou pripadne farbou koze.
Za druhe, nikto nepovedal ze AI musi davat iba ANO/NIE. Moze davat aj odporucania na dlhsiu skusobnu dobu, castejsie kontroly vykonnosti, odporucania na kontrolu specifickeho KPI, pripadne kludne dotycneho zamestnanca aj leadovat v osobnostnom rozvoji. Fanzii v oblasti AI sa medze nekladu.
Rasa alebo farba koze sa da urcit aj zo sekundarnych chrakteristik ako bydlisko alebo trebars preferencia urciteho typu hudby. Kam by zaradila AI uchadzaca o zamestnanie, ktory ako bydlisko uvadza Lunix IX (v CR napriklad Chanov) ? Zakladnym principom AI je jej schopnost ucit sa a teda dynamicky menit svoje spravanie na zaklade suborov dat, ktore spracovava a prislusnej spatnej vazby. A to co sa AI nauci sa sice da ovplyvnit ale v principe sa to neda explicitne nastavit.
Vsak o to ide, ak bude mat skutocne horsiu vykonnost (ak sledujeme uchadzacov o pracu) a bude ich v tej vzorke viac, tak AI moze vytvorit kriterium "byva na Luniku IX - nevhodny uchadzac". Na prvy pohlad to bude vyzerat ako diskriminacia etnika prevazne zijuceho na Luniku IX, pricom informacia o etniku uchadzaca v povodnych datach nikde nie je. Moze to mat ale aj opacny efekt, ak budu ti, co byvaju na Luniku IX "pracanti" tak to zvysi sance aj ostanym obyvatelom tejto lokality.
Vsetko je to o trenovacich datach a spatnej vazbe, obavam sa ale ze tam bude po prvych "diskriminacnych" vysledkoch dochadzat k "antidiskriminacnym" manipulaciam (mozno to bude povinne zo zakona, ako je povinne zo zakona nezohladnovat dlhsi vek dozitia zien pri vypocte ceny zivotnej poistky). Potom ale nasadenie celej AI bude stracat zmysel.
Skuste AI nasadit na vypocet ponuknutej vyplaty. Napr.: Dvaja 35 r.kandidati, muz a zena. Obaja maju tu istu vysku s rovnakym vysledkom. Obaja potom pracovali v rovnakej firme na rovnakej pozicii (mozno su aj manzelia). Kym chlap ma 10 rokov praxe v odbore, zenna len 5, lebo bola poslednych 5 rokov na materskej v dvomi detmi a do prace sa vratila pred menej ako polrokom. Vyhodnoti pre nich AI rovnaku politicky korektnu vyplatu? Bude rozhodnutie tej AI spravodlive z hladiska zamestnavatela, ktorh chce vyssim platom odmenovat skusenejsich zamestnancov? (resp.z hladiska muza, ktory ma 2x viac praxe?) Je treba upravit AI na politicky korektne alebo riesit, ze ci ma byt normalne, aby aj muzi chodili castejsie na matersku (a tam mimo ineho vyrovnali tuto statistiku)? A bude stale politicky korektne, ak budeme hlasat, ze o polrocne dieta sa otec postara rovnako dobre ako matka a male dieta potrebuje otca rovnako, ako matku? (cize napr. aj pri rozvode by malo 50% deti koncit u otca)
Riesime problem rovnosti a politickej korektnosti v jednej oblasti zivota ale odmietame priznat potrebu riesit obdobnu nerovnovahu v inej oblasti (alebo priznat, ze ista miera nerovnovahy je vo vsetkych obalstiach v poriadku).
Dalsim aspektom je, ze bez ohladu na doporucenie AI bude mat v mojom teame vacsiu sancu biely rocker nez hispanec s dredmi. Nic proti hispancovy nemam, naozaj. Do teamu si ale budem hladat cloveka s ktorym si budem co najlepsie rozumiet aj po ludskej a kulturalnej stranke, aby sa mi s nim co najefektivnejsie spolupracovalo. (Pokial prave nepotrebujem tu diverzitu.)
Co vím, tak asi první malér s "diskriminujícím AI" nebyl zde zmíněný Amazon, ale právě nějaké hodnocení úvěrů a tam se právě stalo přesně to, na co se naráží. Totiž vznik "diskriminace menšiny" na základě nepřímých dat, barva pleti atd v kritériích nebyla, tomu se v dnešní době vyhýbá každý sám od sebe. Jenže se ukázalo, že "chytrá učící se AI" na podobné věci přijde celkem spolehlivě sama...
No a tady jsme v bodě, který podle mne nemá řešení... Omezovat vstupní data ještě více už moc nejde, tím se likviduje celý přínos této technologie. Nařizovat doplňková kritéria je problém u "opravdové AI", kde vlastně nevíme, podle čeho přesně rozhoduje a algoritmus se vyvíjí - snaha o vylepšení může vést k dalšímu učení a obcházení.
Přišlo by mi asi tak nejsmysluplnější nechat jet AI naplno a její výstupy pak pustit do "jednodušší AI (či dokonce prostého programu), který udělá kontrolu na "politicky citlivé klienty se špatným skóre" a pokud procento poleze nahoru, tak proces stopne a vyžádá si manuální kontrolu. Jen je tu otevřená otázka, co se stane v případě, že to procento bude tak vysoké, že se proces fakticky sesype :-(
Preco ? Lebo je taka politicka objednavka, tam kazda racionalita konci. Bohuzial, na vyssie uvedenom priklade so zivotnymi a aj inymi poistkami sa to uz v praxi realizuje:
https://peniaze.pravda.sk/poistenie/clanok/21988-rovnost-muzov-a-zien-zdrazi-poistky-aut/
vznik "diskriminace menšiny"
Nikde se tomu algoritmu barva pleti nezadávala, proto nešlo o diskriminaci afroameričanů, ale o diskriminaci lidí bydlících v Bronxu. Proč je nefér snižovat něčí šanci získat hypotéku kvůli tomu, že bydlí v ghetu? A pokud skutečně není fér zohlednit místo bydliště při žádosti o hypotéku, neměli bychom ani zvyšovat šanci získat hypotéku Pražákům, a tudíž by ta adresa měla zmizet ze seznamu vstupních dat. (Ve skutečnosti jediný důvod, proč dát adresu do vstupních dat je právě toto.)
Nebo když to řeknu jinak:
To, že afroameričani častěji bydlí v ghetech, a lidé z ghet jsou horší ve splácení hypoték sice znamená, že afroameričan bude mít menší šanci dostat hypotéku, ale postiženi touto "diskriminací" budou pouze afroameričané bydlící v ghetech.
No ale z hlediska ryze ekonomického to je naprosto správně - pokud se černoch posune do "lepší čtvrti", tak je daleko větší pravděpodobnost, že patří k těm úspěšným a není důvod ho znevýhodňovat, zrovna tak ale naopak u bělocha žijícího v problémové čtvrti je také pravděpodobnější, že bude "loser".
Pokud se AI naučí rozhodovat takto, tak má prostě ekonomicky pravdu a banka přidělující úvěry podle ní bude daleko méně riziková a nejspíš i ziskovější...
Celá debata je o tom, že v dnešní době se takto striktní pohled bere za nevhodný a tak výsledky AI nevyhovují a řeší se, jak je "znásilnit"...
Já to v předchozím příspěvku nechtěl úplně hodnotit, snažím se jen popsat stav...
Jestli to je krátkozraké nebo ne záleží na konkrétní úloze, která se řeší a taky kdo to řeší (asi by měla dost jinak chodit AI hypobanky a jinak státu) - někde bych i s krátkozrakostí souhlasil, ale v jiných případech (třeba zrovna u úvěrů) si myslím, že striktnější postup je nejspíš správný i dlouhodobě.
Rozvoj sociálně vyloučených lokalit není problém soukromé firmy.
O to se má starat stát.
Pokud stát chce, abych zvýhodňoval méně schopné uchazeče, nebo problémovější skupinu žadatelů o hypotéky, kterým bych kvůli jejich vzdělání a místu pobytu práci nebo hypotéku nedal, tak ať mi za to zaplatí.
A nezapomínejme na to, že je velice rasistické, když Google nabízí internshipy ve Švýcarsku místo aby si svou pobočku postavil v Kongu a nabízel internshipy tam.
@bez přezdívky
Oni je nejspíš splatí, většina populace, minimálně v ČR bude generovat práci a tím výplaty do konce života - jak to vím? Přestože nedostanou úvěr stejně budou platit nájem celý život, jenom jim pak zbude kulové a projetky na které banka lukrativně půjčí budou generovat zisk z těch nájmů i po několik generací a ve velkém. O mnoho výhodnější.
Banka si totiž vybere jenom ty totálně nejméně rizikové klienty a pouze množství které pokryje potřebu jejich zisku z tohoto odvětví, protože soukr. banka hledá nejlepší poměr, nehledá jak zajistit veřejnou službu pro úvěrování všech kteří se vlezou do kritéria. A tím taky nemusí mít tak vysokou jistinu pro objem financí se kterými operuje, za které ručí (v EU tuším 10%).
Důvod že by to většina nesplatila je tedy mylný.
29. 7. 2019, 16:02 editováno autorem komentáře
S temi vstupnimi parametry, to je prave ten problem, protoze pouziji i to o cem nevite, co jste sam neposkytl. Dobry priklad je take poskytnuti hypoteky. Asi bychom se vsichni divili, kdyby nam banky prozradily, na zaklade ceho posuzuji. Parametry jako znacka/trida mobilu, misto bydliste.
Takze si vlastne myslim, ze ta diskuse ani neni o umele inteligenci, ale o tom jaka data pak pouziji, kde je ziskaji, apod. a jestli je to legalni.
> To co ale nekomu vadi, je ze v pripade AI nedostanou lemplove sanci, kdezto v pripade chybujiciho cloveka ano.
Problém je, že "umělá inteligence", "rozhodl počítač" je příliš lákavá výmluva, než aby se jí nepoužívalo. Kdo se s tím potom bude hádat, že? A tomu počítači je úplně jedno, jaká data dostane: když bude v trénovací množině 8× Jan, který bude 8× hodnocen jako "nevyhovující", jakou šanci bude mít Jan Marenčík?
Pod čarou: je otázkou, jestli je chování počítače skutečně inteligentní, nebo jen nápodobou inteligentního chování. Osobně si myslím, že počítač není opravdu inteligentní a hodně se mi líbí termín Imitace Inteligence, který jsem potkal v Cestě šamana (V. Mahaněnko), což je celkem pěkná fantasy o životě v herním světě, kterému vládnou různé II.
> když bude v trénovací množině 8× Jan, který bude 8× hodnocen jako "nevyhovující", jakou šanci bude mít Jan Marenčík?
Třeba opravdu existuje nějaký zvláštní proces, jehož výsledkem je, že mají lidé se jménem Jan horší výsledky na dané pozici. Pokud se to potvrdí i na rozsáhlých validačních datech, kterou možnost byste si vybral: popřít to a pak se nechat sežrat nadřízenými/akcionáři/státem („péče řádného hospodáře bla bla“), nebo se tím řídit a pak si poslechnout jak diskriminujete?
> Třeba opravdu existuje nějaký zvláštní proces, jehož výsledkem je, že mají lidé se jménem Jan horší výsledky na dané pozici
Ne. "Umělá inteligence" žere data a prdí jiná data. Ale počítač sám nerozhodne, která data jsou pro vyhodnocení účelná a která ne. A tak ta "inteligence" formálně "správně" rozhodne o přijetí (resp. nepřijetí), ale rozhodne tak díky datům, která - posuzovat je člověk - nemají/nemají mít vliv.
> Ale počítač sám nerozhodne, která data jsou pro vyhodnocení účelná a která ne.
Rozhodne (pokud všechno dobře funguje; bylo popsáno mnoho papíru o tom jak to dělat a jak to může selhat, ale bavíme se o hypotetické zrovna-dobře-udělané „AI“), a je to dost zásadní vlastnost mnoha metod strojového učení, protože jinak by ses na komplikovanějších datech beznadějně přeučil.
> ale rozhodne tak díky datům, která nemají vliv
Pokud premisa byla, že Janové jsou nevyhovující, a je to statisticky signifikantní (po provedení korekce na mnoho proměnných a dalších potřebných statistických zpracování), tak to prostě má vliv.
Samozřejmě pokud máte 8 z 8 příkladů u jevu, který se běžně vyskytuje, tak to nic neříká, ale současně správně udělaný (nepřeučený) model by na takovýto náhodný šum neměl brát ohled.
> posuzovat je člověk
Osobně si teda myslím, že lidský personalista to přeučení chytne taky a na rozdíl od umělého modelu se to dá mnohem hůř testovat a řešit. (příklad jednoho takového wtf)
> ale rozhodne tak díky datům, která nemají mít vliv
To je jiná, pokud něco nechcete zahrnout, můžete to na vstup modelu nedávat (což se někdy dá udělat triviálně (třeba u toho jména), jindy je to dost složité, ale IMHO furt to není horší než když to vyhodnocuje člověk)
28. 7. 2019, 22:57 editováno autorem komentáře
Jan Hrach: Umělá inteligence se rozhoduje na základě údajů, které jí poskytneme – neřekne si o další data, protože podle všeobecného poznání by také mohla mít vliv (ta současná AI – skutečná AI by to umět měla). Hlavní problém popsaný v článku je ale v tom, že ta umělá inteligence zpravidla nevyhodnocuje podle našeho skutečného cíle, ale podle toho, jak to vyhodnocovali dříve lidé. Takže nerozhoduje podle toho, kdo bude nejlepší zaměstnanec na dané pozici, ale podle toho, koho by jako nejlepšího asi vybrali personalisté. No a pokud personalisté vybírají podle pohlaví, bude to dělat i umělá inteligence.
Nedávat něco do modelu nestačí – jak je psáno v článku, pohlaví odhadne umělá inteligence třeba podle jména nebo podle školy, rasu odhadne podle bydliště.
Pak je samozřejmě ještě druhá úroveň toho rozhodování. Všichni víme, že křestní jméno zvolené rodiči nemůže mít přímo vliv na zaměstnání. Ale je klidně možné, že může způsobovat nějaké předsudky, které se projeví např. ve škole, dotyčný bude mít horší vzdělání – a to bude mít vliv na zaměstnání. Dovedu si představit, že něco takového mohlo po 2. světové válce fungovat se jménem Adolf. V jiných případech to tak funguje a má to významný vliv – pohlaví, rasa, etnická příslušnost… Z hlediska jedné firmy, krátkodobého pohledu a co nejrychlejšího rozhodování pak samozřejmě dává smysl přijmout člověka, který má vystudovanou školu konkrétního typu. Jenže většina absolventů takového oboru budou třeba muži – takže i ta firma bude přijímat víc mužů. Tím se ale jenom potvrzuje ten stereotyp, a spousta žen, které by jinak byly lepší než muži na té škole, se pro tu školu nerozhodnou. Takže jako společnost na tom tratíme, protože na té škole bude studovat nezanedbatelné množství lidí, kteří jsou pro daný obor horší, ale budou tam proto, že jsou muži. (V některých oborech je to i opačně, ale tenhle případ je častější.) Stereotypy často mají pozitivní zpětnou vazbu, a pak pro narovnání prostředí nestačí jenom srovnat podmínky, ale je potřeba aktivně proti těm stereotypům působit.
Tohle je ale podle mého názoru mylný pohled. Pokud dojde skutečně na systémy, kde lze mluvit o učícím se AI, tak se postupem času mohou od prvotního stavu dost odchýlit - učit se. Podobně jako personalisté bude možná vybírat na začátku, ale postupem času se může posunout hodně jinam (a také se to děje).
Pokud by se software jen tupě držel vzoru, tak to není AI - její podstata je právě v té možnosti učení a postupné změny...
To mimochodem nemusí vůbec znamenat diskriminaci, v extrémním (leč zcela možném) případě, kdy by šéf HR byl vyložený rasista a takto ovlivňoval své podřízené se velmi reálně může stát, že AI naopak začne procento přijímaných "barevných" zvyšovat, proto nenajde reálné negativní korelace a tak se od svého vzoru odchýlí.
Problém je ale v tom, že realita je obvykle spíš opačná a při nemilosrdném vyhodnocení kritérií bude naopak AI "rasističtější" než lidé a z toho jsou idealisté totálně v depresi...
@Tomas Hruby
"Problém je ale v tom, že realita je obvykle spíš opačná a při nemilosrdném vyhodnocení kritérií bude naopak AI "rasističtější" než lidé a z toho jsou idealisté totálně v depresi..."
Pořád se to točí všechno kolem Vašeho výše citovaného textu a teď prostě přišlo i na AI protože čistě neosobně ukázala to co se pořád pod nějakými výmluvami a pseudodůvody přehlíží. Viz. např. text Filipa Jirsáka výše.To je život, ono se ty lži stejně zase někde projeví ... a tzv. AI nám prostě jenom nastavila zrdcadlo ...
"Na druhou stranu je pekne nekomu sanci dat a dat si praci s jeho rozvojem. V pripade AI k tomu nedojde."
Kolik bezdomovců propuštěných z vězení zaměstnáváš ve své firmě na vývoj webových stránek? To je pouze moralizující kec, a nějaký abstraktní ideál, kterým se nikdo neřídí. Rozvojem zaměstnanců se zaměstnavatel zabývá pouze pokud si spočítá, že se mu to vyplatí.
29. 7. 2019, 00:39 editováno autorem komentáře
Umělá inteligence je velice složitá, protože "máte volnou ruku" má v dnešní době je nového významu. Spíš to je máte volné ruce, jen do délky řetězů, které jsou spjaty s rukama.
Díky dnešní společnosti bude umělá inteligence veliký problem, aby vyhovovala všem.
Nevím proč nemůžem třeba veřejně hlásat, že ty co jsou na dávkách celý život by měli mít úplný hovno a žít někde v pralese. A těch věcí umělou inteligenci nemůžem učit... tudíž cenzura, a kdo se ozve je ta černá ovce... Smutná to doba...
Celkově nápad umělé inteligence v dnešní době je utopická....
AI je stroj. Pokud stavím stroj, stavím ho tak, aby plnil účel - tj. maximálně efektivně prováděl činnost, pro kterou byl navržen. Pokud to znamená, že např. někomu po vyhodnocení nedá hypotéku - je to jen věc zhodnocení, zda je stroj nastaven správně - tj. efekticně vybírá klienty s přijatelným rizikem. A to se dá v delším časovém okně snadno změřit. Takže ano, ať AI klidně diskriminuje, pokud to bude ku prospěchu jejího cíle. A ten cíl určuje její provozovatel typicky podle ekonomických hledisek, politická korektnost ho obvykle moc nezajímá.
Pokud stavím stroj, stavím ho tak, aby plnil účel - tj. maximálně efektivně prováděl činnost, pro kterou byl navržen.
Problem je, ze rada AI algoritmu nenajde globalni maximum, ale pouze lokalni maxima. Z pohledu ekonomickych ukazatelu mohou false negatives byt zanedbatelne, z pohledu lidi, o kterych je takto rozhodovano, je to ale zminovana diskriminace, ktera muze mit dopad na jejich skutecne zivoty.
Lokálního optima čeho?
Jak se podle tebe učí lidi z HR? Napovím: opět jen statisticky.
> Z pohledu ekonomickych ukazatelu mohou false negatives byt zanedbatelne, z pohledu lidi, o kterych je takto rozhodovano, je to ale zminovana diskriminace, ktera muze mit dopad na jejich skutecne zivoty.
Přijal bys někoho, o kom na 99% víš že je neschopný jenom proto, že by jinak neměl kde bydlet?
Lokálního optima čeho?
Kdyby sis precetl prispevek, na ktery reaguju, bylo by ti to hned jasne. Cituji: A ten cíl určuje její provozovatel typicky podle ekonomických hledisek
Přijal bys někoho, o kom na 99% víš že je neschopný jenom proto, že by jinak neměl kde bydlet?
Ale takto problem vubec nestoji.
Problem je ten, ze kdyz si umela inteligence (nebo to tvoje statisticky naucene HR) odvodi, ze treba z Bruntalu nikdy nezamestnali dobreho programatora, tak pak nezamestnaji sebelepsiho programatora, ktery pochazi z Bruntalu. Z pohledu statistiky a ekonomiky takove rozhodnoti muze byt nevyznamne, protoze misto neho najdou horsiho programatora z Budejovic a v konecnem dusledku se to ztrati. Ale takove rozhodnuti bude suboptimalni pro firmu a diskriminacni vuci tomu cloveku.
Ale já ho četl. A stále mi to není jasné. Lokálního optima čeho?
Ale jo, je to totéž. Ty víš, že 99% programátorů, kteří se k tobě hlásí z Bruntálu jsou neschopná individua. Proto máš 99% jistotu, že ten další, který se ti odtamtud přihlásí je také neschopný. (Přirozeně to nefunguje, pokud jsou tvůj vzorek populace 3 lidi, nebo pokud zapomeneš kritérium "Je z Bruntálu" očistit od vlivu dalších faktorů.) To, že je tu to jedno procento je hezké, ale nikoho ve skutečnosti nezajímá. Pro firmu se objektivně vyplatí to jedno procento ztrát ignorovat.
30. 7. 2019, 01:25 editováno autorem komentáře
Změřit se to nedá. Mohl byste to porovnávat, ale to byste musel mít dvě skupiny ve stejném prostředí, nikdo by nesměl vědět, zda za konkrétním výběrem stojí AI nebo člověk, a hlavně – musel byste to měřit správně. Pokud byste dokázal správně měřit všechny relevantní ekonomické vlivy, dostal byste Nobelovu cenu za ekonomii.
Politická korektnost je právě způsob, jak se mohou lépe rozhodovat i ti, kteří na to nepřijdou vlastním rozumem. Zaměstnávat někoho s horšími kvalifikačními předpoklady jenom proto, že je muž, není ekonomicky přínosné – ovšem spousta lidí na to nepřijde a je potřeba jim poradit politickou korektností „při přijímání zaměstnanců nerozlišujte, zda jde o muže nebo o ženu“.
Ve skutečnosti je to jednodušší: Fakta a realita, anebo politická korektnost.
Jak už bylo řečeno diskriminovat znamená rozlišovat, všímat si rozdílů mezi lidmi. Jakmile to však člověk začne dělat a je intelektuálně poctivý, tak zjistí, že dnešní kulturně-marxistické pojetí rovnosti všech lidí a skupin stojí na vodě a nemá oporu v realitě.
Muži a ženy se statisticky v ničem neliší - vůbec není pravda, že muži tíhnou typicky k technickým profesím a ženy k humanitním. Vůbec není pravda, že černoši mají v průměrů nižší IQ než běloši (85 vs 100). Vůbec není pravda, že určité etnické skupiny mají mnohem větší sklony ke kriminalitě než jiné (u nás Romové, v USA černoši a Hispánci). Vůbec není pravda, že představitelé jednoho náboženství se dopouštějí terorismu více než náboženství jiných.
Poslední módní výstřelek je, že pohlaví neexistuje a je to jen sociální konstrukt - přitom každý biolog ví, že je jenom jeden větší rozdíl než mezi samcem a samicí, a to mezi organizmem živým a organizmem mrtvým. Podobných sociálních tabu jsou stovky.
Tyto toxické ideologie nepřicházejí dnes z Moskvy, ale z Bruselu a Washingtonu - z toho Washingtonu, jehož bažiny chtěl Trump vysušit, než se v nich sám utopil.
Objektivita stroje je to poslední, o co stojí bojovník za sociální spravedlnost. Ukázalo by se totiž, že svět je úplně jiný, než by podle něj měl být. A to je nesnesitelná představa, a proto to nemůže být pravda.
Jestliže AI neplní, co od ní čeká člověk, má špatné zadání. Je pak otázka, co má být tím zadáním - skutečný pracovní výkon, nebo plusové a minusové body podle rasy, pohlaví, politické nebo sexuální orientace nebo podle toho, jak je dotyčný sympatický slečně z HR.
27. 7. 2019, 19:22 editováno autorem komentáře
Neargumentujte statistikou, když jí vůbec nerozumíte. Když já sním celé kuře a vy nic, tak jsme sice statisticky každý snědli půlku kuřete, ale ve skutečnosti já jsem přejedenej a vy máte hlad. Takže když třeba přijímáte někoho do zaměstnání, nějaké statistiky vás nezajímají, protože před sebou máte konkrétního člověka, ne nějaký statistický průměr.
Problém s tím, že svět je jiný, než byste si ho představoval, máte vy. To, že ženy tíhnou k humanitním oborům a muži k technickým je dané kulturně, ne biologicky – a zbytečně tak přicházíme o mužské humanitní a ženské technické talenty, protože jim někdo na základce řekne „to není pro tebe“. To s tím IQ je nesmysl, příklad s kriminalitou špatně interpretujete, není to totiž dané etnikem, ale sociálním vyloučením. „Představitel náboženství“ je zvláštní pojem, ale když už se tak hezky opíráte do křesťanství (přestože jste si dost možná myslel, že píšete o jiném náboženství), nezapomeňte na to, že pokud někdo na „druhé straně“ bude postupovat stejně, jako vy, zařadí vás také mezi křesťany. Stejně tak se mýlíte v těch rozdílech mezi muži a ženami – biologie naopak nezná žádný jiný rozdíl mezi muži a ženami, než ten, který je daný z definice (i s tou budete mít problém, ale dejme tomu, že máte nějakou, která bude fungovat alespoň v 95 % případů). Dříve se sice mělo za to, že jsou mezi muži a ženami jiné biologické rozdíly než pohlavní orgány, ale postupně se zjistilo, že to vše byly jen chybné interpretace, protože se nepodařilo odstínit kulturní vlivy. Ono když budete třeba holkám od mala vštěpovat, že nejsou technicky zaměřené a na matematiku se nehodí, tak potom vskutku pomocí statistiky zjistíte, že je v technických oborech méně žen a méně jim jde matematika. Ale nemá to nic společného s biologií, ale jenom s tím, že to do nich od mala hustíte.
Zadáním AI by měl být skutečný pracovní výkon. Problém je, že nemáme data, na kterých AI natrénovat. Protože lidé dávají ty plusové a minusové body podle rasy, pohlaví, politické nebo sexuální orientace – někteří i vědomě a všichni nevědomě. Jsou snahy tyhle neopodstatněné plusy a mínusy korigovat, např. kvótami.
Není pravda. Fyziologie mozku mezi muži a ženami se liší a trans people mají ještě různé kombinace na spektru mezi nimi a je tím prokázáno že mnohodruhů různopohlavnosti je vrozených. Toto je prokázáno.
To že ženy jsou více zaměřeny na lidi a práci s lidmi není nic kulturního, důvod je predispozice k mateřství a jeto též prokázáno rozsáhlým výzkumem [1], takže
"Problém s tím, že svět je jiný, než byste si ho představoval, máte vy."
[1] https://www.youtube.com/watch?v=_iudkPi4_sY
28. 7. 2019, 02:15 editováno autorem komentáře
Prý mají na Slovensku takové přísloví: "Bača nebije vlka proto, že je šedý, ale protože mu krade ovce."
A když po staletí vlci kradou bačům ovce, tak se případný vlk vegetarián nesmí divit že dostane sekyrou, zatímco v záhonu žvýká mrkev ;-)
Já jsem samozřejmě pro rovnoprávnost, požaduji minimálně 40% žen v dolech a hutích!
Co se křesťanství týká, když pominu těch devět milionů upálených lidí, situaci vtipně postihuje tohle:
Šel jsem takhle jednou po mostě a na zábradlí balancoval chlápek, který se zjevně chystal ukončit svůj život skokem do údolí.
Přiběhl jsem k němu a říkám: "Hej, stůjte, nedělejte to!"
"A proč ne?"
"Je spousta věcí, kvůli kterým stojí za to žít!"
"Co třeba?"
"Třeba... jste věřící nebo ateista?"
"Věřící."
"Já taky! Jste křesťan nebo Žid?"
"Křesťan."
"Já taky! Jste katolík nebo protestant?"
"Protestant."
"Já taky! Jste episkopál nebo baptista?"
"Baptista."
"Já taky! Jste z Baptistické Církve Páně nebo z Baptistické Církve Hospodina?"
"Z Církve Páně."
"Bezva! Já taky! Jste z původní Církve Páně nebo z Reformované Církve Páně?"
"Z Reformované Církve Páně."
"Bezva! Já taky! Jste z Reformované Církve Páně reformou v roce 1879 nebo z Reformované Církve Páně reformou v roce 1915?"
"Z Reformované Církve Páně reformou v roce 1915!"
Na to jsem řekl: "Chcípni, ty kacířský bezbožníku!" a strčil ho dolů.
Ano, je to tak. Pokud o člověku nevíte víc, než že pochází z určité skupiny, logicky předpokládáte, že bude mít charakteristiky typické pro tuto skupinu. Pokud se dozvíte více informací, můžete svůj názor zpřesnit.
Představme si, že by filtrování spamu nebylo dělané strojem na základě výpočtu pravděpodobnosti, ale na základě politických pravidel. Jak to, žes zatížil negativním skóre doménu spam.com, nebo slova jako "sex" a "viagra"?! Odporný rasisto! Viagra je zcela legální a pro starší občany nezbytný preparát - proč nenávidíš staré lidi?!
Tak fungují dnes společenské systémy v našem civilizačním okruhu. Výsledkem je nástup nové totality, omezování svobody slova, nahrazováni Evropanů Araby a Afričany. Odcházíme ze scény a nahradí nás Číňané, ti na západní politickou korektnost nehrají. Snad máme ještě šanci se vzpamatovat.
Otevřel jste tolik témat, že kdybych chtěl všechny vaše body vyvrátit, musel bych napsat celou knihu.
Naprosto souhlasím, že při přijímání do zaměstnání máte před sebou konkrétního člověka a ne statistickou veličinu.
Jenže pokud se charakteristiky skupin významně statisticky liší (a ony se liší), pak zkrátka nebudete mít stejné procento skupiny x a skupiny y ve vězení, na sociálních dávkách a na Harvardu. No a pokud třeba v tom vězení není stejné procento všech ras, pak je to prý kvůli rasizmu policie, soudů, obětí, bělochů..."systému". Třeba pro ilustraci, New York 2014, počet zadržených pro vraždu - běloši 2.9%, černoši 61.8%, hispánci 31.8%, asiaté (z velké části Čína, Japonsko, Korea) 2.7%. Přičemž "Given a population (page B1 of report) that was 32.8 percent white, 22.6 percent black, 28.9 percent Hispanic, and 13.0 percent Asian, a black was 31 times more likely than a white to be arrested for murder, a Hispanic was 12.4 times more likely than a white, and an Asian was twice as likely."
Zpráva "Color of crime" (https://www.amren.com/the-color-of-crime/), Americká Bureau of Justice Statistics: https://www.bjs.gov/index.cfm?ty=pbse&sid=6
Proto jsou potřeba všechny ty afirmativní akce, pozitivní diskriminace a systém kvót: aby ti lepší meritokraticky nepředběhli ty horší.
Proto zná americké pracovní právo termín "Disparate impact" a "protected class". Pokud má nějaká skupina jako celek objektivně horší výsledky a je zároveň "chráněnou třídou", pak je protizákonné přijímat podle objektivních kritérií, která neberou v potaz např. rasu, náboženství nebo pohlaví. Je potřeba postupovat ideologicky a třídně uvědoměle...
"Disparate impact in United States labor law refers to practices in employment, housing, and other areas that adversely affect one group of people of a protected characteristic more than another, even though *rules* applied by employers or landlords are formally *neutral*."
(https://en.wikipedia.org/wiki/Disparate_impact)
"To s tím IQ je nesmysl, příklad s kriminalitou špatně interpretujete, není to totiž dané etnikem, ale sociálním vyloučením."
- Za sto let IQ testování se nestalo, aby měli černoši vyšší IQ než běloši - pořadí výsledků např. v USA bývá aškenázští (evropští) židé - 110-115, asiaté - JV Asie - 102-105, běloši - 100, hispánci - 89-92, černoši - 85.
Pokud chcete mezinárodní srovnání, zkuste pro přibližnou orientaci třeba https://www.worlddata.info/iq-by-country.php. Pokud chcete vědecké pozadí, nejlepší přehled světové inteligence bývá publikován zde - https://viewoniq.org/?page_id=9
Mimochodem, IQ má významné koreláty nejen v oblasti vzdělávání a zaměstnávání, ale i v HDP na hlavu, politické a ekonomické svobodě, kriminalitě, korupci, byrokracii, porodnosti (zde je bohužel korelace negativní r = -0.85 tzn. čím hloupější člověk, tím více dětí), atd. Asi není potřeba zdůrazňovat, že v drtivé většině případů platí, čím vyšší průměrné IQ společnosti tím lépe. IQ podléhá normálnímu rozložení četnosti (obvykle udávaná směrodatná odchylka je 15), takže v (hlavně etnicky) homogenních společnostech je aritmetický průměr spolehlivým ukazatelem centrální tendence.
Spousta dalších korelátů IQ:
https://ttu.ee/public/m/mart-murdvee/EconPsy/2/Lynn_Vanhanen_2012_National_IQs_-_a_review.pdf
"biologie naopak nezná žádný jiný rozdíl mezi muži a ženami, než ten, který je daný z definice" a "Dříve se sice mělo za to, že jsou mezi muži a ženami jiné biologické rozdíly než pohlavní orgány, ale postupně se zjistilo, že to vše byly jen chybné interpretace, protože se nepodařilo odstínit kulturní vlivy."
Nezlobte se, ale to je takový blábol, že tomu snad ani sám nemůžete věřit. Takže dnes se "ví", že jediný rozdíl mezi muži a ženami jsou jen pohlavní orgány? Co výška, váha, fyzická síla, hladina testosteronu, agresivita (tah na branku), výkonost ve všem od tenisu po přírodní vědy, velikost a struktura mozku, rozdíly v osobnosti už u kojenců? Co radikální disparita v rozmnožování mezi samci, kteří mají prakticky neomezený počet pohlavních buněk - potenciálních dětí, tudíž jsou biologicky naprogramováni na kvantitu potomstva (r-selekce), zatímco ženy na kvalitu (K-selekce). To má mimochodem přímý vliv na rozdílné pojetí sexuální morálky.
(https://en.wikipedia.org/wiki/R/K_selection_theory)
Takto by šlo samozřejmě pokračovat ještě dlouho, ale utnu to zde.
> Naprosto souhlasím, že při přijímání do zaměstnání máte před sebou konkrétního člověka a ne statistickou veličinu.
Člověk JE skupina statistických veličin. To je základ většiny* psychometrie. Včetně té používané v assesment centrech. Doteď to převádění lidí na čísla nikomu nevadilo, tak proč se všichni tak brání tomu, aby posuzování lidí dělala neuronová síť? Na rozdíl od psychologa se nemůže špatně vyspat, a nemůže vás vyškrtnout jen proto, že se jí nelíbíte.
*) pokud někdo posuzuje zaměstnance na základě projektivního testu, dobře mu tak. Osobně bych nikdy neměl odvahu nepřijmout programátora jenom proto, že se psychologovi nelíbilo jaký nakreslil strom, nebo jak píše.
Ale jistě, že člověka lze statisticky popsat různými číselnými parametry.
Je ale něco jiného, když člověku dáte test na inteligenci, angličtinu, znalost nějakého IT produktu / oblasti, osobnostní test, test na přesnost a rychlost a ty výsledky potom statisticky zpracujete - to jsem třeba já podstoupil v jednom tom assessment centru a přišlo mi to užitečné a fér. A něco úplně jiného je, když o tom člověku osobně nevíte víc než že má modrou tečku na čele, a tak na něj aplikujete typické statistické charakteristiky lidí s modrou tečkou na čele, i když on osobně může mít charakteristiky jiné...
Skupinové charakteristiky můžou být užitečné jako výchozí mód, pokud nemáte možnost zjistit si víc o daném subjektu.
Člověk JE skupina statistických veličin.
Ne, není. Když máte množinu o jednom prvku, není to žádná statistika. Navíc ten problém je přesně opačný, než ho popisujete vy – někdo si vezme statistiku pro určitou skupinu, do které daný člověk náhodou spadá, a na základě té statistiky pak dělá závěry o tom jednom konkrétním člověku.
tak proč se všichni tak brání tomu, aby posuzování lidí dělala neuronová síť?
Tomu se ale nikdo nebrání. Jenom si někdo dovolil poukázat na to, že i když to posuzování dělá umělá neuronová síť, nebo jiná AI, neznamená to, že to posuzování bude objektivní. Pokud tu umělou neuronovou síť natrénujeme na datech ovlivněných předsudky, bude i ta neuronová síť vyhodnocovat s předsudky.
Dovolim si ten tvůj hezky změřený svět trochu nabourat. Zmiňuješ závislost kriminality a IQ na rase, jenže ony dost podstatně závisí na poskytnutém vzdělání. U té kriminality je to doufám jasné.
U IQ je ten efekt, že se během času v populaci "samo" zvyšuje, čili naši předci by nám vyšli jako retardovaní a je to tím, že IQ testy jsou závislé na tom, jakou míru abstraktního myšlení jedinec zažil (typicky během školní výuky). Zkrátka, není to objektivní měření nějaké nezávislé veličiny.
To znamená, že spousta těch tvých závěrů může být dána prostě tím, že jedinci dané rasy vyrůstají v sociálně chabém prostředí, chodí na mizerné školy a pak už se to s nima veze. Pokud chceš být objektivní, měl bys to zahrnout do svých závěrů.
Jen velmi málo jevů závisí pouze na jedné proměnné - faktorů bývá obyčejně celá řada a pořadí jejich důležitosti bývá různé. To znamená, že korelace mezi IQ a kriminalitou nikdy nebude 1 (naměřené IQ nikdy "nevysvětlí" kriminalitu ze 100%).
Dělaly se výzkumy rozdílnosti vývoje jednovaječných dvojčat (shodná DNA) - jedno dvojče zůstalo v původní, problémové rodině, škole a dalším prostředí, druhé bylo adoptováno středostavovským párem. Po letech se porovnávaly rozdíly a zjistilo se, že korelace sociálních výstupů mezi dvojčaty je vyšší než korelace mezi adoptovaným dvojčetem a geneticky nespřízněnými sourozenci (výchova hrála menší roli než dědičnost). Konkrétně dědičnost IQ je odhadována na 60- 80%, což je v sociálních vědách velmi mnoho (korelace mezi cca 0.7 - 0.9). = > "Nature" je důležitější než "nurture".
Jeden příklad za všechny, shrnutí 111 amerických vědeckých studií:
"Correlations of 0.86 for identical twins raised together compared to 0.76 for those raised apart and 0.47 for siblings".
Kaufman, Alan S.; Lichtenberger, Elizabeth (2006). Assessing Adolescent and Adult Intelligence (3rd ed.). Hoboken (NJ): Wiley. ISBN 978-0-471-73553-3. Lay summary (22 August 2010).
U toho IQ pozor, protože IQ je bezrozměrné číslo vyjadřující schopnost řešit testy IQ.
A s tím zvyšováním to také nebude tak horké, "peak" v západní civilizaci prý nastal v sedmdesátých letech, a od té doby tady průměrné IQ zase klesá. Což je velmi odvážná hypotéza, ale když se tak rozhlédnu po dnešní mládeži, tak mi připadá docela pravdivá. Viz třeba loňské přijímačky a příklad s traktorem :-(
Otevřel jste tolik témat, že kdybych chtěl všechny vaše body vyvrátit, musel bych napsat celou knihu.
Vidíte, a já celý váš komentář vyvrátím jednou větou. Navíc jsem o tom psal už v komentáři, na který reagujete:
Pletete si korelaci a kauzalitu.
To je celé, z vašeho komentáře tím pádem nezbývá skoro nic.
Můžete si například změřit, jak vysoko je Slunce na obloze, a co ve stejnou chvíli ukazují vaše hodiny. Když to statisticky zpracujete, zjistíte, že je tam silná korelace. V tom máte pravdu. Ale vy z toho pak děláte závěr, že pohyb Slunce po obloze je řízen vašimi hodinami. A v tom už pravdu nemáte.
A abych tedy vyřídil i ten zbytek vašeho komentáře:
Takže dnes se "ví", že jediný rozdíl mezi muži a ženami jsou jen pohlavní orgány? Co výška, váha, fyzická síla, hladina testosteronu, agresivita (tah na branku), výkonost ve všem od tenisu po přírodní vědy, velikost a struktura mozku, rozdíly v osobnosti už u kojenců? Co radikální disparita v rozmnožování mezi samci, kteří mají prakticky neomezený počet pohlavních buněk - potenciálních dětí, tudíž jsou biologicky naprogramováni na kvantitu potomstva (r-selekce), zatímco ženy na kvalitu (K-selekce). To má mimochodem přímý vliv na rozdílné pojetí sexuální morálky.
Existuje na světě alespoň jedna žena a jeden muž takoví, že ta žena je vyšší než ten muž. Čímž ten váš argument opět padá, protože ty rozdíly jsou opět jen statistické, ale nic nevypovídají o konkrétním jedinci.
"Vidíte, a já celý váš komentář vyvrátím jednou větou"
Obávám se, že jste ho vyvrátil jen sám před sebou.
Dobře vím, že korelace nedokazuje kauzalitu, ale ani ji nevylučuje. Pokud dvě proměnné klesají nebo stoupají zároveň, není to náhoda - je mezi nimi minimálně zprostředkovaný vztah.
Abych se neopakoval, tak jen stručně z jiného příspěvku - jak to, že když kultura je všechno a dědičnost nic, tak "Correlations of 0.86 for identical twins raised together compared to 0.76 for those raised apart and 0.47 for siblings"? - Korelace naměřeného IQ mezi jednovaječnými dvojčaty vychovanými dohromady je 0.86 a vychovanými odděleně 0.76. Ta souvislost je vysoká, zřejmá a není ji možně vysvětlit ničím jiným než dědičností. Nebo jaká je podle vás společná skrytá proměnná ("X factor"), která tu souvislost vysvětluje?
KarelI: Korelace znamená, že je mezi proměnnými vztah a tento vztah je pak číselně vyjádřen (-1 až +1). Mimochodem, vztah může být i tam, kde je korelační koeficient (Pearson i Spearman) roven 0 v případě, že je vztah nelineární a funkce není monotonická.
Korelace pak znamená, že proměnná A ovlivňuje proměnou B, proměnná B ovlivňuje proměnnou A, ovlivňují se navzájem (kauzalita je obousměrná), anebo obě závisí na nějaké další společné proměnné C (nebo více proměnných D, E, ...), která je obě ovlivňuje.
To je vlastně jen rozvedení té mé věty "Pokud dvě proměnné klesají nebo stoupají zároveň (to je ta korelace!), není to náhoda - je mezi nimi minimálně zprostředkovaný vztah."
Co je na tom těžké vysvětlovat?
Dobře vím, že korelace nedokazuje kauzalitu, ale ani ji nevylučuje. Pokud dvě proměnné klesají nebo stoupají zároveň, není to náhoda - je mezi nimi minimálně zprostředkovaný vztah.
I know correlation doesn't imply causation but…
Argument „sice to nedokazuje, ale ani to nevylučuje“ si nechte pro astrology, homeopaty a podobné mágy. To vám nedošlo, že tímhle „argumentem“ můžete „podpořit“ úplně libovolné tvrzení? „Hustota této bramborové kaše nedokazuje existenci života na Měsíci, ale ani ji nevylučuje.“ Hm, nevylučuje. No a co?
Navíc to, jestli je někde přímý nebo zprostředkovaný vztah, často může úplně obrátit logiku toho, co je potřeba dělat k nápravě. Pokud by černoši byli geneticky hloupí, asi by se s tím nic nedalo dělat. Ale když je to důsledek diskriminace, něco se s tím dělat dá, a to odstranit tu diskriminaci.
jak to, že když kultura je všechno a dědičnost nic, tak
To ale nikdo netvrdí.
Filip Jirsák 30. 7. 2019 10:53:
"Jste úplně vedle. Kulturní věci nejsou geneticky nijak podmíněné, z pohledu kultury jsou všichni lidé geneticky stejní."
Filip Jirsák 1. 8. 2019 8:51:
"jak to, že když kultura je všechno a dědičnost nic, tak...
To ale nikdo netvrdí."
Tak jak? Odporujete si se svou dva dny starou verzí.
"Pokud by černoši byli geneticky hloupí, asi by se s tím nic nedalo dělat. Ale když je to důsledek diskriminace, něco se s tím dělat dá, a to odstranit tu diskriminaci."
1) No a podle vás je nízká naměřená inteligence černochů důsledkem jejich diskriminace? Černoši vždy, ve všech zemích a ve všech typech IQ testů skórovali hůř než běloši (např. v USA přibližně o jednu směrodatnou odchylku - 15 bodů).
Jsou všechny testy inteligence, SAT zkoušky a známky ve škole rasistické? Rasizmus je pro vás ta proměnná, která všechny ty rozdíly vysvětlí?
2) Jsou černí Afričané v africký státech jinými černými Afričany diskriminováni? Pokud ne, jak je možné, že průměrné IQ všech států subsaharské Afriky je v pásmu mentální retardace (56-71)?
Mimochodem všechny ekonomické, vzdělanostní a vůbec jakékoliv ukazatele, které se kdy měřily odpovídají této extrémně nízké inteligenci.
3) Jak vysvětlíte, že testy jednovaječných dvojčat jednoznačně a opakovaně prokázaly, že inteligence je významně dědičná a všechny případné kulturní faktory jsou minoritní?
Přikládám svůj komentář, který jste asi přehlédl:
Dělaly se výzkumy rozdílnosti vývoje jednovaječných dvojčat (shodná DNA) - jedno dvojče zůstalo v původní, problémové rodině, škole a dalším prostředí, druhé bylo adoptováno středostavovským párem. Po letech se porovnávaly rozdíly a zjistilo se, že korelace sociálních výstupů mezi dvojčaty je vyšší než korelace mezi adoptovaným dvojčetem a geneticky nespřízněnými sourozenci (výchova hrála menší roli než dědičnost). Konkrétně dědičnost IQ je odhadována na 60- 80%, což je v sociálních vědách velmi mnoho (korelace mezi cca 0.7 - 0.9). = > "Nature" je důležitější než "nurture".
Jeden příklad za všechny, shrnutí 111 amerických vědeckých studií:
"Correlations of 0.86 for identical twins raised together compared to 0.76 for those raised apart and 0.47 for siblings".
Kaufman, Alan S.; Lichtenberger, Elizabeth (2006). Assessing Adolescent and Adult Intelligence (3rd ed.). Hoboken (NJ): Wiley. ISBN 978-0-471-73553-3. Lay summary (22 August 2010).
Tak jak? Odporujete si se svou dva dny starou verzí.
Obávám se, že „kulturní věci“ a „vše“ nejsou synonyma. Třeba barva pleti není záležitostí kultury, tudíž se na ni můj výrok nevztahuje. Takže s tím výrokem není nijak ve sporu to, že barva pleti je geneticky daná. Naopak třeba používaný jazyk je věcí kultury, takže na ten se můj výrok vztahuje. Ale mateřský jazyk se nepřenáší geneticky, nýbrž kulturně. Takže pro mateřský jazyk je můj výrok v pořádku.
O vztahu inteligence a rasy se mezi vědci vedou spory, už jenom proto, že je problém definovat, co je to přesně inteligence. Vy tu prezentujete jednu hypotézu, aniž byste ovšem zmínil takovou „drobnost“, že mezi vědci ani zdaleka nepanuje shoda, že je ta hypotéza pravdivá.
Komentář o dvojčatech jsem nepřehlédl. Akorát jste nějak zapomněl zmínit, jak jste přišel na to, že inteligence může být ovlivněna buď geny nebo prostředím a výchovou, ale v žádném případě nemůže být ovlivněna např. vývojem plodu v těle matky. Navíc IQ je sice hezká věc, ale jak moc popisuje daného člověka, nebo alespoň jeho společenskou nebo ekonomickou úspěšnost?
Co člověka určuje více, zda geny, nebo kultura, zjistíte snadno – stačí, když se rozhlédnete kolem sebe. Máte pocit, že lidé pořád žijou v jeskyních, jako lidé před sto tisíci lety? Přitom geny máme stejné…
Neodpověděl jste na to, na co jsem se ptal a ptáte se naopak na to, co už jsem několikrát napsal.
Vaše vysvětlení, že významná souvislost mezi IQ dvojčat je dána tím, že spolu 9 měsíců sdílela dělohu, a ne jejich identickou DNA, pokládám za velmi slabé.
Jste schopen na tyto konkrétní otázky konkrétně a k věci odpovědět?:
"Pokud by černoši byli geneticky hloupí, asi by se s tím nic nedalo dělat. Ale když je to důsledek diskriminace, něco se s tím dělat dá, a to odstranit tu diskriminaci."
1) No a podle vás je nízká naměřená inteligence černochů důsledkem jejich diskriminace? Černoši vždy, ve všech zemích a ve všech typech IQ testů skórovali hůř než běloši (např. v USA přibližně o jednu směrodatnou odchylku - 15 bodů).
Jsou všechny testy inteligence, SAT zkoušky a známky ve škole rasistické? Rasizmus je pro vás ta proměnná, která všechny ty rozdíly vysvětlí?
2) Jsou černí Afričané v africký státech jinými černými Afričany diskriminováni? Pokud ne, jak je možné, že průměrné IQ všech států subsaharské Afriky je v pásmu mentální retardace (56-71)?
Mimochodem všechny ekonomické, vzdělanostní a vůbec jakékoliv ukazatele, které se kdy měřily odpovídají této extrémně nízké inteligenci.
3) Jak vysvětlíte, že testy jednovaječných dvojčat jednoznačně a opakovaně prokázaly, že inteligence je významně dědičná a všechny případné kulturní faktory jsou minoritní?
"Máte pocit, že lidé pořád žijou v jeskyních, jako lidé před sto tisíci lety? Přitom geny máme stejné…"
Jestli si opravdu myslíte, že máte stejné geny jako vaši předci před sto tisíci lety, tak pak už snad nemá smysl s vámi dále debatovat. Lidé hlavně musí mít mentální schopnosti na vybudování a udržení civilizace, jinak se zase vrátí do těch jeskyní.
Martin+: Pokud se chcete na něco zeptat, tak se ptejte. Pokud jenom podsouváte své ničím nepodložené názory, neuděláte z toho otázku tím, že na konec přidáte otazník.
Jestli si opravdu myslíte, že máte stejné geny jako vaši předci před sto tisíci lety
OK, tak před čtyřiceti tisíci lety. Ono je to jedno – klidně si s dneškem porovnejte, jak žili lidé před pěti sty lety nebo jen před sto lety.
Není vaše mlčení spíš způsobeno tím, že žádný dobrý protiargument nemáte?
Aby těch otázek, na které neznáte odpovědi, na vás nebylo moc, zkuste aspoň tady tu jedinou:
- Jsou černí Afričané v africký státech jinými černými Afričany diskriminováni? Pokud ne, jak je možné, že průměrné IQ všech států subsaharské Afriky je v pásmu mentální retardace (56-71)?
Vysvětlivky:
Pokud neumíte kvantifikovat mentální retardaci, klikněte zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ment%C3%A1ln%C3%AD_retardace a přejděte do sekce "Lehká mentální retardace" (IQ 50–69)
Průměrné IQ podle států (už jsem to tu jednou publikoval), seskrolujte si úplně dolů na africké státy (IQ 56-71):
https://www.worlddata.info/iq-by-country.php
Pokud chcete vědecké pozadí, nejlepší přehled světové inteligence bývá publikován zde (je to v komentáři, na který reagujete, ale asi jste to opět přehlédl a nevyjádřil se):
https://viewoniq.org/?page_id=9
Pokud byste se chtěl přesvědčit o vysoké korelaci mezi IQ testy a PISA (Programme for International Student Assessment) a TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) a PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study), pak tak můžete učinit například zde:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/per.634
Chtěl jste vědět jaká je vazba IQ na ekonomické, politické a jiné proměnné (zase, nevím proč se na to ptáte, když jsem to napsal už v komentáři, na který reagujete, ale tak ještě jednou):
"National IQs: A review of their educational, cognitive, economic,political, demographic, sociological, epidemiological, geographic andclimatic correlates" (244 korelátů IQ)
https://ttu.ee/public/m/mart-murdvee/EconPsy/2/Lynn_Vanhanen_2012_National_IQs_-_a_review.pdf
Takhle bych samozřejmě mohl pokračovat dál, ale nemyslím, že by to mělo valný smysl - fakta a statistiky ještě nikdy náboženskou víru nevyvrátily.
Ale kdybyste přeci jen někdy chtěl zjistit, o čem vlastně mluvíte, doporučuju klasiku v tomto oboru (chcete-li bestseller) - Herrnstein, Richard J, and Charles A. Murray. The Bell Curve: Intelligence and Class Structure in American Life. Hlavně třináctá kapitola je v tomto směru poučná - "Ethnic Differences in Cognitive Ability".
Kniha je aktuálně dostupná online zde:
https://lesacreduprintemps19.files.wordpress.com/2012/11/the-bell-curve.pdf
Environmentální faktory hrají určitou roli, hlavně nedostatek jódu v dětství při vývoji mozku. Ovšem když se srovnají výsledky v zemi původu a pak v "civilizované" zemi bez negativních vnějších faktorů, je patrné, že genetická složka je silnější než ta kulturní.
Navíc země s vyšší průměrnou hladinou inteligence mají silnější tendenci vytvářet státy s lepšími podmínkami k životu, což se zase projeví na celkové úrovni populace... V moderních technologických společnostech pak navíc záleží nejen na průměrné inteligenci, ale na tzv. smart fraction - odhady od jakého kvocientu se má ale počítat jsou spíše spekulativní.
Právě naopak - to že existuje silná korelace mezi tím, co naučí škola a IQ testy (třeba Ravenovy progresivní matice jsou čistě obrázkové = může je řešit i negramotný) znamená, že mají silné společné jádro tzv. g factor (https://en.wikipedia.org/wiki/G_factor_(psychometrics)):
"The existence of the g factor was originally proposed by the English psychologist Charles Spearman in the early years of the 20th century. He observed that children's performance ratings, across seemingly unrelated school subjects, were positively correlated, and reasoned that these correlations reflected the influence of an underlying general mental ability that entered into performance on all kinds of mental tests."
IQ test je pak tím lepší, čím víc je "g-loaded" - čím víc závisí na skutečné (obecné) inteligenci.
Jinak ještě k těm PISA testům - tam jde spíš o schopnost logického myšlení než čehokoliv jiného, třeba kdy mám nejpozději vyrazit na výlet na horu Fuji, abych se dostal domů před 20. hodinou. Vzorové otázky matematické části: http://www.oecd.org/pisa/test-2012/form/
Přehledněji zde ("Fuji" je Level 5): http://www.unz.com/akarlin/stupid-people/
Jen pro ilustraci, tuto otázku zodpovědělo správně jenom jedno procento Jordánců nebo Mexičanů (Čechů 13%).
Jenže pokud ten bílý muž bydlí v oblasti, kde ve volbách měly vyšší zisk SPD nebo KSČM, banka ho vyhodnotí jako rizikového a nedostane úvěr: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/nikita-twisto-banka-umela-inteligence-zakaznici-telefon.A190712_488505_ekonomika_are
Skryté proměnné.
Ta agentura prostě používá volby jako náhradu za sociologický průzkum.
Jak se neustále všude opakuje, SPD nevolí bohatí, vzdělaní podnikatelé. Z toho jasně plyne, že pokud je v nějaké oblasti příliš mnoho voličů SPD, jedná se o sociálně vyloučenou lokalitu. A člověku, který žije v ghetu bych půjčku taky nedal.
„Nejvíce podvodů přichází z mobilních telefonů se systémem Android.“ :D
K těm údajům se dostávají šmírovákem v prohlížeči, nebo nákupem z nelegálních databází? Pěkný příklad, co se s tím dá dělat a k čemu jsou filtry v prohlížečích dobré. Vidíš, burane, vždyť na co by tě někdo šmíroval, co by z toho měl, že? Tak teď nedostaneš půjčku.
(Formální) vzdělání ne, to typicky není „podstatné pro jejich práci“, určitě i sami znáte někoho nepoužitelného s vejškou nebo naopak geniálního samouka. A dosavadní (ne)úspěchy můžou být dílem náhodných faktorů, které ten člověk nemohl ovlivnit, a my přece statistické faktory nechceme (odborně řečeno survivorship bias).
"Dříve se sice mělo za to, že jsou mezi muži a ženami jiné biologické rozdíly než pohlavní orgány, ale postupně se zjistilo, že to vše byly jen chybné interpretace, protože se nepodařilo odstínit kulturní vlivy."
Tak proc se zenske vztekaji, kdyz s nimi zavodi presity chlap? Nejcerstvejsi priklad byl/a transgender osoba, ktera se cilene nechala preoperovat, aby se dostala do reprezentace v maratonu ...
Zrovna ten sport je dobrý příklad. Dříve šlo jen o talent a nějaké fyzické předpoklady. Pokud byl někdo biologicky „jiný“, asi se nehrnul do vrcholového sportu, kde by to všichni řešili. Dneska talent a fyzické předpoklady v žádném případě nestačí, sportovci si pomáhají vším možný i nemožný – a jde jenom o to, co se ještě považuje za „přirozené“ a povolí se to. Samozřejmě, že se ženy mohou dopovat mužskými hormony, může se s tím začít ještě před narozením dítěte – ale pak už nemá smysl rozlišovat mužskou a ženskou variantu sportu. A taky už se z toho pak vytrácí lidství, jsou to jen lidské stroje vyšlechtěné aby v jednom úzkém oboru podávali co nejlepší výkon. Je to to samé, jako s různými protézami – dnes už je možné vyrobit takovou protézu nohy, že je s ní běžec rychlejší, než zdravý člověk. Jenže to už pak není sport.
Nezlobte se, ale třeba nucleus accumbens se prokazatelně liší podle pohlaví jak u lidí, tak i u zvířat (což vylučuje hypotézu o kulturně indukovaných rozdílech).
Tvrzení, že se jediný rozdíl mezi mužem a ženou jsou pohlavní orgány lze opravdu politicky korektně nazvat pouze jako alternativní skutečnost.
Jirsák, nepracují oni na některé české universitě v oboru humanitních věd se zajištěným penězovodem? Nic proti, ale jestli z takovýchto organizací mají padat podobné názory, které vezmou za své při první návštěvě Afriky nebo při sledování dospívání dětí, tak takovýto podnik ze svých daní platit nechci.
Jakékoliv objektivní poznání světa je nemožné, protože z korelace nikdy nelze se stoprocentní jistotou vyvodit kauzalitu.
Proto bych především řešil, že nikdo nikdy nebude schopen se stoprocentní jistotou stanovit "správná" kritéria, na základě jakých posoudit schopnosti potenciálního zaměstnance. Díky tomu každý manažer/HR používá polofunkční statistický klasifikátor (svou hlavu) postavený svépomocí na pár desítkách (ne desítkách tisíc) příkladů. To, že při výběru zaměstnance krom svých zanedbatelných zkušeností použil i svou vlastní interpretaci rad, které ve svých knihách píší lidé, kteří mnohdy v jiných odvětvích a jiných typech firem viděli také pár desítek až stovek příkladů, je spíš na škodu, protože to dává iluzi jistoty.
Jistě. Manažeři mají v hlavě také "model" popisující jejich chápání toho, jak lidé fungují. Ten je však bohužel zatížen stejným fundamentálním zdrojem nejistoty - kde se vzal, a proč by to měla být pravda? A proč by vlastně všichni lidé měli být ve své podstatě stejní, a postihnutelní nějakým rozumně velkým modelem?
Osobně nevidím důvod, proč klást na machine learning vyšší nároky než na lidi.
28. 7. 2019, 23:07 editováno autorem komentáře
"Protože data, ze kterých k učení docházelo, byla taková, že mapovala často technické pozice, na které se častěji hlásili muži, došlo k tomu, že systém právě gender označil za jeden z výběrových parametrů a uchazeče, z nichž vybíral CV pro přijetí (nebo pro další kola výběrového řízení) hodnotil tak, že ženám dával záporné body. Rozlišení genderu přitom mohlo probíhat pomocí analýzy školy uchazeče, nebo pomocí ženského tvaru v některých činnostech."
Ten příklad z Amazonu se tu popisuje špatně. Nechápu, že si toho nikdo nevšiml.
Aby se statistický systém naučil tohle, musela pravděpodobnost přijetí životopisu korelovat s pohlavím žadatele! Pokud pro muže bude šance na přijetí 40% a pro ženu bude šance na přijetí také 40%, tak se algoritmus nemá důvod učit, že muži jsou perspektivnější než ženy. Ten algoritmus pouze okopíroval způsob rozhodování HR, kteří sami o sobě měli tendence méně nabírat ženy.
Kulturně nepodmíněné testování je, když na pohovoru dám všem za úkol zatloukat hřebíky, protože v práci budou mít za úkol zatloukat hřebíky. Pokud Křováci zatloukat hřebíky neumí, protože to nikdy k ničemu nepotřebovali, nebudou dobrými zaměstnanci a je správně je nepřijmout.
Jinak mi přijde nesmírně cynické, kolik řečí o rovnosti jde z USA, kde o kvalitě vzdělání dětí rozhoduje především velikost peněženky rodičů.
29. 7. 2019, 00:18 editováno autorem komentáře