Vidim, ze tohle Latitude se fasuje na dost mistech. Nebo jsi z te same fabriky ;)
Kazdopadne ja vybral Precision 3520 a take bez problemu. Stary dobry kavarensky UX305F take bez problemu. (Oboji Arch). Zene jsem vzal XPS 13 (jeste lonsky model ale uz s 8th gen 4C/8T) a s Fedorou... pro zmenu bez problemu ;)
Podobně jsem si po Thinkpadu koupil Latitude E7450. Všechno bez problémů (uspávání nemělo problém ani jednou za 1.5 roku, co to mám), jedině čtečka SD karet O2 micro potřebuje speciální flagy, jinak to blbne: modprobe sdhci debug_quirks2="0x4". Je to síce pomalejší, ale funguje.
Nebo to přidat do /etc/modprobe.d/ a vygenerovat nový initramfs.
Funguje. Na několika Acerech stačilo zavřít, po otevření libovolná klávesa a normálně se probral.
Jediný dva problémy jsou u mě tyhle:
- Fedora 27 si nepamatuje, jaká klávesnice byla před uspáním (výchozí mám QWERTY, když nechám anglickou, ikona ukazuje anglickou, ale používá se QWERTY) - nejspíš nějaký detail ohledně migrace na Wayland
- Na HP ProBook 5650b se obraz natáčí podle akcelerometru (grr, nejde to vypnout) a pokud ho zavřu, musím počkat na usnutí (cca 5s, pro sychr čekám 10s). Zaklapnutí a změna polohy během usínání sestřelí Gnome (šance 95%).
Jo to otaceni podle akcelerometru je pekny opruz, hlavne pokud je namontovany otoceny o 90° proti ose laptopu, takze treba me to dokaze hodit obraz otoceny vzdy na spatnou stranu a musim s tim ruzne tocit aby se to vratilo...
Co se tyce uspavani, ja dlouha leta mel gentoo, pak debian na Dell a HP noteboocich a nikdy s uspanim a probuzenim nebyl probem (grafiky intel)...zato od nejake doby se mi zacal sam uspavat desktop (co to je za divna moda) a tam to po probuzeni radeon proste nevydycha a sestreli neco v kernelu a pomuze jedine hard reset...
Jinak k tem XPSkam, taky jsou u nas ve firme oblibene a kolega co se zabyva instalacemi OS pro zamestnance mi rikal, ze minimalne ty prvni modely byly dost nachylne na HW problemy a reklamace dosahovaly zavratnych cisel...
Ano, to mi říkal servisák Dellu také, že ty XPS modely byly náchylnější na HW problémy. Především kvůli tomu, že v tom malém těle je všechno výrazně více natěsnáno a stačí, když se něco jen trochu posune, a může být problém. Jako typickou závadu uváděl vypouknutí baterie, která potom začne tlačit na touchpad, který začne blbě fungovat. Úplně stejnou závadu jako častou u tenkých Macbooků mi uváděl i člověk, který se stará o stovky mašin, takže to asi nebude problém XPS specificky, ale tenkých notebooků obecně. Stejně jako u mobilů, kde se výrobci taky pohybují na hraně.
My máme v týmu asi 10 XPS (9360) a zatím jsem měl problém pouze já a to s hlučnějším větráčkem, takže je možné, že už to u posledních generací vychytali.
Jediný dva problémy jsou u mě tyhle:
- Fedora 27 si nepamatuje, jaká klávesnice byla před uspáním (výchozí mám QWERTY, když nechám anglickou, ikona ukazuje anglickou, ale používá se QWERTY) - nejspíš nějaký detail ohledně migrace na Wayland
Tohle dělá (un)stable Debian taky.
- Na HP ProBook 5650b se obraz natáčí podle akcelerometru (grr, nejde to vypnout) a pokud ho zavřu, musím počkat na usnutí (cca 5s, pro sychr čekám 10s). Zaklapnutí a změna polohy během usínání sestřelí Gnome (šance 95%).
Divné, mám tam takovou ikonu, co se na ni tuhle kdosi ptá
https://askubuntu.com/questions/853437/what-is-the-middle-button-in-gnome-system-menu-for
a normálně funguje (Fedora má Gnome, ne?)
A více monitorů všem normálně funguje? Chyba už má roční výročí...
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=100213
Dnešní -next už vidí druhý monitor, dokonce se tam snaží něco poslat, ale Gnome spadne takto:
https://gitlab.gnome.org/GNOME/mutter/issues/21
Jestli v RH sedí někdo, kdo to umí opravit, přinesu notebooka a opravu zaplatím (pokud na tom ten člověk nechce trávit měsíce času, to by vešel levněji jiný notebook ;-))
Právě jsem si po dlouhotelé zkušenosti s HP také pořídil DELL a po dvou dnech mohu potvrdit většinu článku. Jako ne, že by HP mělo výraznější problémy, naopak, fungovalo též skvěle, ale DELL je na obdobné úrovni. Akorát škoda, že ani jeden z notebooků není podporován fwupd :/
Nebyl to DELL, ale ASUS a je to 6-7 let zpět. Kdy ty CPU byli dost často špatně odvětrány, dneska jsou i ty Inteli též špatně odvětrány. Proto jenom AMD trvalo víc než 10 let pořádně přizpůsobit něčím CPU do NTB (mířeno na teplotu, vyšší teplota tak výkon, který tam je se značně sníží) to skoro samé u Intelu co se týče té doby. Pak tu začíná problém celého ARMu, že navyšuje pořád výkon, ale na teploty nebere ohledy. Takže celou architekturu (99% mobil) budou upravovat a též to bude stagnovat.
Sám jsem uživatelem XPS13 - ubuntu developer edition (verze přímo s Linuxem). a za celé 3 roky jsem nenarazil na nic kritického.
Snad ze začátku bylo potřeba použít novější jádro + ovladače na touchpad - neb to nebylo ono.
Ale to už dnes není potřeba, vše v pohodě.. frčím na Mintu.
Dělám konultanta, takže zákaznických VPN mám desítky a mimo pár velice obscurních řešení jsem vše rozjel. Pár jich nefunguje přes NetworkManagera třeba kvůli dvoufaktorové autentizaci, ale z CLI je to bez problémů. Zrovna tohle beru jako jednu z velkých výhod Linuxu, protože narozdíl od těch originálních jsou ty alternativní podstatně ohebnější a jde se tak celkem snadno připojit do několika sítí najednou.
Jo rozbite nabijeni u Dellu je vopruz. Navic je to radu let znama chyba, ze se v konektoru diky blbe konstrukci utrhne stredni vodic (na stredovy kolicek) a notebook nepozna originalni zdroj. Ale vzhledem k cene nahradnich dilu to asi Dellu vyhovuje, kdyz to neresi uz asi 8 let.
V tom případě doporučuji nejnovější Lattitude 7390 – je to takový měně okázalý bratříček XPS 13, který potěší kamerou nahoře, matným displejem (i s dotykovou vrstvou, narozdíl od XPS13, kde jsou dotykáče lesklé) a také ohromnou konektorovou výbavou (HDMI, RJ-45, 2×USB-A, USB-C, 7.4mm válcový napájecí konektor).
1. V posledních letech je dost náročné koupit něco, co má míň než 15" a _není_ ultrabook, takže tohle neberu.
2. Monitor, Ethernet a 3x USB považuji za naprosté minimum. K tomu 3,5mm jack (ideálně dva) a čtečku velkých SD karet. To (a navíc ExpressCard) jsem měl na starém 12" thinkpadu X. Nakonec jsem nenašel nic jiného s odpovídající porty než T4x0p, i když nic tak výkonného nepotřebuji.
Celkom nechapem, naco mat monitor, ethernet a 3x usb priamo na notebooku. Ovela pohodlnejsie mi pride zapojit jeden kabel do thunderbolt docku (resp. dva, plus napajanie, mam este len TB2), do ktoreho su uz pripojene monitor, ethernet a vsetky usb zariadenia, co pouzivam.
TB (1 a 2) kabel je mechanicky identicky s miniDP, takze pomerne robustny. Urcite viac, ako ethernet, kde sa mi pravidelne odlamovali jazycky.
Pro práci na více monitorech na pracovišti je ideální USB-C dock. Tedy dokud nejsou 4K, pak je potřeba Thunderbolt dock a s ním jsou občas problémy. Nespornou výhodou je, že se notebook z docku i nabíjí, takže jeden tenký konektor obstará všechno, co je potřeba.
Video konektor na těle je důležitý hlavně pro připojování na cestách a tam se to týká především projektorů. Ještě před pěti lety byl naprostým standardem VGA, ale dnes už mi připadá hodně na ústupu ve prospěch HDMI. Takže HDMI na těle mi připadá jako ideální volba pro nový notebook. Redukce na VGA je malá a lehká; navíc brzy bude jistě úkolem majitele projektoru obstarat HDMI vstup, než aby majitel počítače musel obstarat VGA výstup.
Hlavně ten USB-C dock nepřechvalte. Já jeden takový používám, a když jsem zjistil že přes DisplayPort tam nejde připojit víc monitorů (maximum co jsem zprovoznil jsou dva displeje pokud ani jeden nemá větší rozlišení než FullHD - ověřeno v Linuxu i Windows 10) tak jsem hodně nadával a doteď mám jeden monitor připojený přes HDMI přímo z notebooku a druhý přes DisplayPort z USB-C docku, jinak to bohužel nefunguje - přímo na notebooku bohužel DisplayPort nemám, přesto že na 15" těle je spousta místa. Jediný důvod proč jsem ten drahý USB-C dock nevyhodil je že to je bohužel jediný způsob jak připojit druhý monitor. Tohle se Dellu tedy nepovedlo, a co jsem pročítal internetové diskuse tak na ten USB-C dock nadává spousta lidí, ten starší způsob dockování přes proprietární konektor fungoval mnohem lépe.
A ještě k tomu že by snad HDMI na těle notebooku měla být ideální volba - ani náhodou, protože přes to připojíte maximálně jeden monitor, na rozdíl od DisplayPortu kde jich můžete přes daisy chain připojit spoustu. A redukce z DisplayPort na HDMI je levná, pro případ že bych snad potřeboval připojit jenom jedno HDMI zařízení které nemá DisplayPort.
Pri dockoch treba vediet pocitat: USB 3.1 ma bandwidth 10 Gbps, Display Port 1.2 ma 16 Gbps (co staci na dva 4k@30 alebo jeden 4k@60 monitor). Thunderbolt 2 ma 20 Gbps, TB3 ma 40 Gbps (pokial ma controller k dispozicii 4 pcie lanes, nie ako na Apple notebookoch, kde su 4 lanes rozdelene medzi 2 konektory). Takze je logicke, ze ked nemam priestor v kabli, tak cez to neprenesiem vsetky data, co potrebujem. Treba volit taky kabel a taky interface, ktory splna poziadavky.
Pre ludi, co potrebuju zapojit 1 alebo 2 fullhd monitory je USB-C postacujuce (1 fhd@60 monitor = cca 4 Gbps). Pokial niekto pozaduje viac, musi volit nieco ine (a drahsie).
Tak zrovna som nedavno tiez dostal XPSko. Po sw stranke to zalezi od platformy ale po hw by sa par pripomienok naslo. Je to pekny notebook a aj celkom dobre spracovany ale ta klavesnica je fakt nic moc.Zasluzila by si trochu vyssi zdvyh lebo pracovat na nej dlhsie je fakt bolest. Dalsia vec ktoru som uplne nepochopil su usb porty. Chapem ze dnes sa presadzuje usbc , ktory ma mimochodom iba jeden co je trochu skoda, ale preco oba USB A konetory su USB2.0 a nieje aspon jeden USB3.0 ? Dost naprd mat na vsetko redukciu na ubs c a este ktomu je iba jeden.
Model 9370, což je ten nejnovější letošní, už má jen trojici USB-C portů – dva vlevo s Thunderboltem, jeden vpravo bez. I když to znamená, že na všechno je potřeba redukce, vidím v tom velkou výhodu - USB-C nabíječka, která má potenciál být trochu future-proof a s výhradami i kompatibilní mezi výrobci. Navíc ji můžete zapojit z kterékoli strany to víc vyhovuje.
V článku popsaný je model 9360, který je letos stále k dostání i s CPU Intel 8. generace – to pro ty, kteří chtějí ještě nějaké USB-A konektory ;)
Ten mám také, a potvrzuji, s Linuxem šlape bez vážných problémů. Navíc má pro někoho velkou výhodu, že se do něj vejde zároveň rotační (7mm vysoký) SATA disk i mSATA SSD, pokud tedy není osazen WWAN modem. Nevýhoda je, že ten kablík pro připojení disku (pokud koupíte SSD variantu bez WWAN modemu a slot je tedy prázdný) vyjde na víc než 1000 Kč.
Jen se mi po čtyřech letech začal loupat plast kolem klávesnice a hlavně se vyskytují náhodné „ztráty napájení“ kdy se uspaný notebook během transportu vypne a po zapnutí vymaže čas i nastavení BIOSu. Ale to by možná šlo opravit rozebráním a důkladným vyčištěním.
Já mám ve slotu na WWAN kartu vražené M2 SSD a vedle klasické SATA SSD. Před tím, tam byl myslím klasický SATA HDD. Co se týče nějakých problémů, tak pouze prasklý palmrest (moje chyba) - výměna vyšla asi na 400Kč (kupoval jsem na eBay). Ten plast kolem klávesnice není součástí palmrestu a je ještě levnější - je takový vyndávací a zastamdací :D
To s tou ztrátou času bych zkusil řešit výměnnou CMOS baterie za 30Kč, je taky hodně dobře přístupná.
Baterii jsem vyměnil – originální CR2032 s krátkým kablíkem prodává Dell asi za 600 Kč ;) Problém přetrvává. V logu je jen napsáno ASF2 force off, což podle vyjádření z Dellu znamená nějakou blíže neurčenou ztrátu napájení.
Ale děje se to jen občas – teď zrovna už se to minimálně měsíc nestalo, předtím taky třeba 5× do týdne. Vždy jen při přenášení. Mám hypotézu, že se uvnitř pohybuje cosi vodivého, co jednou za čas něco zkratuje.
Vždy jen při přenášení. Mám hypotézu, že se uvnitř pohybuje cosi vodivého, co jednou za čas něco zkratuje.
Naprosto shodný problém jsem kdysi u krámu od Aceru (model Acer Aspire V3-571G) vyřešen utažením šroubků dole na notebooku. Podpora Aceru byla samozřejmě zcela k hovnu, nicméně jsem se dopátral k tomu, že jakýsi génius implementoval "chassis intrusion" funkci, a když to přestalo mít kontakt na nějakém šroubku, tak se ten křáp natvrdo vypnul, aby uživatel neutrpěl smrtelný úraz elektřinou. Proceduru bylo nutné opakovat cca 1x za půl roku. #facepalm
Nechápu ten palec dolů. Tahleta "chassis intrusion" funkce opravdu u Aceru je. Když jsem začal dělat na servise, tak mě 1x (u modelu TimelineX) vyděsila k smrti, protože když jsem chtěl po výměně flexkablu k LCD vyzkoušet funkčnost, tak se NTB tvářil jako mrtvý a já byl opravdu přesvědčený, že mi umřel pod rukama. Po kompletním složení (před odesláním do ext. servisu) "zázračně" začal fungovat a já se vylučovací metodou dopracoval právě k tomu kontaktu na plastovém šasí. Dell by ale touhle ultra debilitou trpět neměl.
Jedu skoro celý "život" na thinkpadech, aktuálně starý X230 s i3. Funguje vše a fungovalo co si pamatuju prakticky vždycky všechno. Ale taky bych chtěl už něco rychlejšího. Dell jsem měl také asi 3 roky - nějaký latitude.
Pro mě je kruciální přítomnost trackpointu - a ten dellí mi přišel o dost tvrdší a vyžadoval větší sílu k ovládání a pak jsem měl stále vymačkaný ďolík v ukazováku.
Trackpoint jsem si oblíbil natolik, že mám i druhou externí thinkpad klávesnici u dockiny, takže i když je zavřený ntbk v dockině a jedu na externích monitorech v kanclu, tak stále používám notebookovou klávesnici. Tohle už bych se neodnaučil.
Mozem potvrdit do bodky, presiel som z T rady thinkpad na XPS 15 9560, 16GB RAM, 4K touch display, 500 GB SSD, funguje to fakt paradne, aj ked uvodny rozbeh chvilku zabral. Bezim na openSUSE Tumbleweed. Jedina vec, ktora nefunguje podla mojich predstav je druha graficka karta, ale kedze sa hry nehram, tak to az taky problem nie je. Nvidiu som rozchodil jedine skriptom nvidia-xrun.
XPS 15 je ten případ, který jsem myslel, když jsem psal, že Delly obecně jsou s Linuxem OK, ale bezvadnou podporu člověk může očekávat jen u modelů, kde je Linux oficiálně podporovaný. U XPS 15 není. Máme v práci taky dva, fungují s Linuxem OK, ale ta dedikovaná grafická karta Nvidia je stále problém. Tady pomůže jenom přechod na Radeon, ke kterému už se někteří výrobci konečně odhodlali.
XPS 13 je fajn, pár jich kolem sebe mám. Ale jako letitému uživateli Thinkpadů by mi asi hodně chyběl trackpoint a hlavně ta klávesnice na XPS mi subjektivně přijde hodně špatná. S tím, jak si Lenovo říká o nehorázné peníze za průměrnou kvalitu (X1 Carbon za 45-78 kKč s DPH je výsměch), asi budu muset změnit značku a Dell je patrně jediná volba.
Nemám osobní zkušenosti, ale Dell prodává s Linuxem celou řadu dalším modelů. Ale ta nabídka není příliš přehledná, protože v každém regionu to jsou jiné modely, často to není nabízené úplně viditelně. Doporučuji mrknout na: https://certification.ubuntu.com/certification/make/Dell/?category=Laptop&query=&release=16.04+LTS&level=Any&page=2 kde jsou certifikované modely s Ubuntu.
Dell dnes tlačí na dodavatele komponent všech jejich modelů, aby měli ovladače v mainline kernelu, takže možná už dnes nebo v brzké budoucnosti nebude mít člověk problémy nikde.
Absolutne bez problemov okrem
1x vetrak plny prachu. vymenili ho na druhy den.
1x odisla baterka - v roku 2016
1x zlomeny kabel na nabijacke - v roku 2017
Dell Vostro 3330n (zemerne n-series, co su Delly bez OS, alebo vo vybranych statoch s predinstalovanym Ubuntu- bol som prvy na slovensku, co chce n-series, nevedeli to fakturovat, trvalo to 10 tyzdnov dalsie dva n-series uz boli do 14 dni)
Serrial Number: G1DY5N1
Dátum odoslania: augusta 20, 2010 Země: Slovensko
Collect and Return Support augusta 20, 2010 augusta 20, 2011
Complete Care / Accidental Damage augusta 20, 2010 augusta 20, 2013
Onsite Service After Remote Diagnosis (Consumer Customer)/ Next Business Day Onsite After Remote Diagnosis (Commercial Customer) augusta 20, 2010 augusta 20, 2013
http://www.dell.com/support/home/sk/sk/skbsd1/product-support/servicetag/g1dy5n1/configuration
http://www.dell.com/support/home/sk/sk/skbsd1/product-support/servicetag/g1dy5n1/warranty
a cena tusim 970 EUR s DPH., cize najakych 24 600 CZK s pripaltkovymi zarukami vid vyssie..
> A nevíte někdo, jak je to s podporou Dell noteboků v nižších cenových hladinách? Přeci jenom ne každý může dát 36 000 Kč + za notebook :)
Je to špatné, je to špatné. Levnější NB prodává Dell jen přes prostředníky (alza, czc…) a jen v několika předkonfigurovaných variantách. Bohužel vždy s windows :-(
Před cca 10 lety, když jsem kupoval první Dell na doma, tak jsem si jej byl schopen alespoň částečně nakonfigurovat tak, aby tam bylo vše co jsem potřeboval a aby mne to nezruinovalo. To už dnes bohužel nejde :-( V konfigurátoru jsou jen firemní NB.
A jak je to s externím monitorem? Operace: zapojím ext. do HDMI, zaklapnu víko a dál pracuju na velkým monitoru. Případně, uspaný notebook odpojím, odnesu, otevřu a pokračuju v práci.
PS: tohle opravdu není trolling. Když mám NB jenom na jednom místě, tak to vážně funguje super - po probuzení se vpn propojí, sshfs taky, otevřené soubory v IDE se automaticky aktualizují. Ale jak se mění monitor (kór, když ntb mezi tím usne), tak mi to dost často končí nutností skočit do konzole a minimálně otočit Xka. Nedá se to srovnávat s pohodlím na Macu a mám pocit, že i Windows jsou v tomhle napřed. Možná to právě řeší lepší podpora výrobce, tak se ptám, jestli mi v tomhle přechod z HP na Dell pomůže.
Těžko říct takto na dálku. Já XPS 13 používám s externím monitorem a sadou USB zařízení (klávesnice, myš, externí zvukovka). Když odmyslím problémy s Thunderbolt dockem (to jsem zmiňoval v článku a doporučuji raději USB3 docky), tak nemůžu přijít na nějaký problém. Vedle externího monitoru používám i ten v notebooku, takže ho nezavírám, ale jiní kolegové jej zavírají a nemají s tím problém. Pokud je detekovaný připojený externí monitor, tak se počítač neuspí.
Nevybavuju se, že by mi dělal problém hotplugging uspaného počítače, ale je fakt, že kvůli tomu, abych zůstal připojený na VPN, tak většinou při přebíhání v kanceláři odpojuju a připojuju zapnutý počítač.
Nikdy jsem kvůli ničemu takovému nemusel chodit do konzole, vždy to zvládlo prostředí za mě, jen mi v poslední době tak spolehlivě nefunguje vrácení oken na externí monitor, když notebook znovu připojím. Toto ale bude dost záleží na prostředí. Čím jednodušší, tím víc si toho musí člověk dělat sám (přes xrandr apod.). Já třeba na X už ani nejedu, tohle všechno mi dnes řeší Mutter.
Tohle me trochu trapi na mem setupu x260 s Ultra dockem. V praci v docku uspim pocitac (2x monitor), doma ho vlozim do toho sameho docku s jednim monitorem. Bohuzel se stane to, ze se probudi a nejspis spatne vyhodnoti pripojene monitory a nerozsviti zadnou obrazovku. Ja ho tak musim oddockovat, odemknout a vlozit zpet. Pouzivam KDE v Archlinuxu, ale delalo to i s i3wm. Kdyby nekdo vedel co s tim budu rad!
Dá se s tím užít legrace, pokud tam někdo nahází datové soubory a Windows při nějakém škobrtnutí plochu vyčistí. Mezi office lidmi je tohle "mám na ploše 30 Excelů, 18 Wordů a 12 linků" poměrně oblíbené. Fakt, že vám to po připojení projektoru nebo přihlášení přes vzdálenou plochu ty ikony přehází, je příjemný bonus.
No já jsem to neměl rád ani na widlích. Problémy se zálohováním - kdo zálohuje plochu? A proč se případně drbat s filtrem pro *.lnk? A kdo se má furt se vším minimalizovat nebo přesouvat okna, aby se dostal k ikoně?
A na Linuxu s několika plochama už by to byla úplná katastrofa,...
Super + psaní je rychlejší, nepotřebuju přehazovat pracku na myš,... A soubory roztříděný v dokumentech jsou přehlednější.
vazne kdyz zalohujes hove tak davas exclude na Plocha? ;-)
na Linuxu s nekolika plochama je to naopak snadnejsi, kdyz uz nedokazes pouzit hotkey na schovani oken, tak prave staci se prepnout na plochu bez oken a mas ikony na plose, aneb myslis ze kazda plocha ma sve vlastni ikony na plose? ;-)
Nedrbu se s ničím... Bavíme se o prostředí, kde uživatelé jedou pod Windows, uživatelské složky krom plochy jsou přesměrované na server, zálohuje se server. (OS se nezálohuje vůbec, nemá žádný smysl, reinstalace aktuální image po síti je rychlejší než obnovování rozjebaného letitého OS ze zálohy.) Co je na ploše prostě zálohované není a nebude a případný problém, pokud to někdo nepochopí, se řeší se v rovině ZP jako porušení pracovních povinností. Ono bohužel to zálohování desítek gigabajtů nesmyslů per user (včetně sbírky vtipných PPT prezentací, tisíců soukromých fotek z mobilů a stažených multimédií) už nebylo únosné - zálohy nesmyslně zbobtnalé a ta synchronizace při přihlašování a odhlašování je taky na posrání.
To, že měl někdo problémy dovolat se na servis, už jsem jednou slyšel. Já měl všeho všudy s Dellem dvě záruční případy a vždy jsem se tam dovolal hned a bylo to během pár minut vyřízené. Ale tím, že má člověk tříletou Next Business Day záruku, tak patří do nějaké prémiové podpory a na to je v ČR i speciální číslo (poprvé jsem volal na standardní číslo a odkázali mě na to druhé). U standardní podpory to je možná jiné.
mám Latitude E7440. Funguje to, ale uprostřed je trackpoint, co radši nepoužívám, protože narozdíl od těch na IBM počítačích to má problém zastavit. A taky se mi občas opakují stisknutí kláves. Naštěstí jen když je to sundané z dokovací stanice. Pro tohle už vydali patch biosu, ale ten nejde nainstalovat odjinud, než z Windows.
Ani tohle není potřeba, firmware počítače v sobě updatovač má, stačí EXE soubor uložit na flash disk a při bootu stisknout některou z klávesových zkratek – taky se tam dá dojít přes boot menu, které je tuším pod klávesou F12. Objeví se jednoúčelová aplikace, která najde všechny disky a dá vybrat soubor s BIOSem, ten se pak aktualizuje.
Můj první přenosný počítač s linuxem byl palmtop od Aceru, o němž byly na rootovi články, že je linux friendly. Bohužel, do části výrobků (bez nějakého jiného označení) dává firma obskurní grafické procesory od Intelu, na které neexistují v linuxu ovladače (jen obecné a málo výkonné, limitující velikost okna přehrávaného videa). Dělá to problémy všem zkoušeným distribucím, paradoxně novějším verzím větší.
Teď mám Lenovo s Debianem, v zásadě spokojenost, jen při poslední reinstalaci systému hlásil, že asi půjde do křemíkového nebe (vadné sektory na HD). Protože si už nerozumí s novějšími wifi (hardwarově), budu v dohledné době kupovat nový, takže díky autorovi článku i diskutujícím za typy, co si koupit.
Moje zkušenosti po dvou letech s XPS 15 (9550, tedy první generace se 4K) a servisem Dellu jsou naopak hodně špatné. Za všechny problémy ale může nekvalitní hardware.
První problémy se objevily hned po koupi - notebook se neuměl probudit ze spánku, nefungovala integrovaná grafika a touchscreen (ani ve Windows). V Dellu došli k tomu, že bude potřeba vyměnit motherboard a slíbili, že s mi ozve technik do druhého dne. Druhého dne se ozval technik smluvní firmy, že dorazí do týdne až budou díly. Díly na konci týdne stále nebyly a na základě druhého telefonátu technik slíbil, že dorazí do konce dalšího týdne. Tolik k next business day záruce.
Po výměně MB XPS zhruba rok šlapalo jak má, než se mu začala nafukovat baterie a tlačit na touchpad a začaly vynechávat některé klávesy na klávesnici. Přivolaný technik smluvní firmy (který tentokrát dorazil už za týden) vyměnil baterii, vyčistil notebook a poradil mi, abych si koupil prodlouženou záruku, protože v případě XPS ji budu rozhodně potřebovat - po nějakém absolutne budgetovém modelu se totiž tou dobou jednalo o druhý nejopravovanější model Dellu.
Aktuální stav po dvou letech provozu: ve vstupu napájení nedrží adaptér a v polovině případů notebook startuje s varovnou hláškou v BIOS "Cannot determine AC adapter type and wattage". Naštěstí je tohle jeden z mála konektorů, které nejsou napájeny přímo na desce, výměna by tedy měla být triviální. Dále začal vynechávat audio jack a vypadla polovina šroubků držících po okrajích zadní desku šasi.
Trochu problematická je i ventilace, která se velmi ráda ucpává (pokud žijete v prašném městě a ještě k tomu máte kočky, zhruba za půl roku až rok je třeba vyčistit, jinak se u náročnějších aplikací - třeba her - začne přehřívat grafika).
Obecně vzato na notebook v prémiovém segmentu velice špatný výsledek, který bych očekával spíše od nějakého superlevného Aceru.
Závěr, že je dobré kupovat notebooky, kde je Linux oficiálně podporovaný a nejlépe je to s ním i prodávané, mi připomělo story s Acer D270-26 před pár lety. Tehdy jsem zjistil, že je-li na na něčem oficiálně předinstalovaný "Linpus Linux", nemusí to znamenat, že tam normální distribuce poběží. Tehdy jsem se o tom docela rozepsal...
https://www.czc.cz/acer-aspire-one-d270-26ckk-cerna/116660b/produkt/recenze?reviewId=80age64r7gisd9u7jrn1efcsk2
Bylo by zajímavé zjistit, jestli už současné kernely grafiku Intel GMA 3600 podporují lépe, ale prý to funguje, tak jsem do toho neměl odvahu šťourat....
To iba mňa zarazila veta "Můj model byl sice s Windows, protože verzi s Linuxem nebylo přes firemního dodavatele tak jednoduché sehnat"? Takže dodávateľ pre RedHat nevie dodať notebook s Linuxom :D ? Inak to M$ Tax bol pre mňa dôvod proti DELLu, inak väčšinu ostatného z článku môžem potvrdiť :)
> Kdo chce dát za notebook 40+ tak si koupí Apple
Pouze za predpokladu ze chcete/potrebujete pouzivat MacOS, nebo za kazdou cenu chcete mit na viku nakousle jablko.
Sam jako apple uzivatel nevidim zadny duvod kupovat Maca a instalovat linuxovou distribuci. Cenovy rozdil mezi Dell XPS a MBP od Apple je dost znacny na to, aby se koupe XPS pro Linuxare vyplatila.
Tiez pridam par postrehov s notebookom dell xps 15. Neviem presne ktory to je typ, ale ma asi 2 roky a dotykovy 4k display. Majitel len povedal, ze dell uz nechce. Jeho skusenosti:
- bluetooth mu rusi wifi (alebo opacne, uz neviem). Nevie ale jednoducho zapojit bluetooth mys a pouzivat wifi siet.
- 2 mesiace dozadu mi rozpraval, ze ma nejaky nadvihnuty touchpad. Pozreli sme na net, a zistili, ze ma radu so zlou bateriou, ktoru ale nastastie dell vymiena. Touchpad uz bol asi 3 mm na notebookovou zakladnou a vraj hrozil vybuch
- no a spominany support. Hned v ten den im volal okolo obeda. Bol v BA a oni su tiez v BA. Na druhy den rano mu napisali, ze eviduju jeho ziadost a pokusia sa zabezpecit napravu co najskor (musia odpovedat do 24h). Dalsie 2 dni sme sedeli dalej od tohto kolegu. Predsalen nechcem, aby som mal na hrobe napisane: zomrel pri vybuchu notebooku... No a o dva dni volal chlapik, ze mu to teda ide hned opravit. Skoda len, ze on mal dovolenku.. Tak na treti den sa konecne dohodli a vymenili mu to.
Za notebook dal cosi viac ako 2000 eur. Pochvaluje si na nom ale vyborny display, a tiez je maly a dobre prenosny.
Spotify už od nějaké verze škálování na HiDPI umí, viz např. https://wiki.archlinux.org/index.php/spotify#HiDPI_Mode. Jinak sám na XPS 13 běžím Arch Linux a jsem podobně spokojený jako autor :)