Ale to prece vubec neni pravda. SFTP alias SSH File Transfer Protocol je jen nadstavba SSH, ktera pridava podporu prenosu souboru.
https://en.wikipedia.org/wiki/SSH_File_Transfer_Protocol
To uz vetsi smysl jako nahrada FTP dava FTPS, coz je FTP protokol s podporou TLS.
https://en.wikipedia.org/wiki/FTPS
jen nadstavba SSH, ktera pridava podporu prenosu souboru.
Přičemž výkon stojí úplně za píííp a jako bonus na tom stroji potřebuješ mít shell přístup (což se nanejvýš obchází přes rovnáky na vohejbák typu scponly/scponlyc shell, přičemž chrootovaná varianta navíc vyžaduje, aby ten shell byl setuid. To jsme tu bezpečnost ale zvýšili, že...
Výkon je implementační problém v OpenSSH, nedávno jsem to tu rozebíral v článku včetně řešení.
OpenSSH už dlouho obsahuje zabudovaný SFTP shell, který se dá velmi jednoduše použít k vynucení SFTP bez terminálového přístupu.
Výkon je implementační problém v OpenSSH, nedávno jsem to tu rozebíral v článku včetně řešení.
Ano, řešení "flákni na to third-party záplatu jako kráva a zkompiluj si to sám" je většině uživatelů na dvě věci. (I v Gentoo to je za trest, protože pokud je nějaká bezpečnostní díra v SSH, tak se prostě vydá nová verze bez toho HPN patche. Nevím, kolik lidí chce čekat na opravu díry u věci typu SSH do doby, než se upraví HPN patch.)
Ostatně vyjádření maintainerů z OpenBSD, že je výkon nezajímá, asi dost jasně napovídá, že tudy cesta k hledání náhrady za FTP zrovna nepovede.
Přestaň už blábolit, přečti si ten článek a najdi si nějaké benchmarky. Ten výkonnostní rozdíl je při nějaké "vyšší" latenci řádový. Krom toho se vůbec se nejedná o to, že je "jeden stroj ždímaný nadoraz", ale že prostě přes normální OpenSSH na lince s latencí v řádech desítek ms víc těch dat neprocpeš, ani když se postavíš na hlavu a u toho budeš nohama žonglovat s vajíčkama. Ta linka - při stejném workflow - prostě zůstane nevyužitá, abys ty data přenesl za stejnou dobu, musel bys je rozsekat a rozdělit tu práci na desítky současně probíhajících přenosů.
"Pokud na výkonu jednoho stroje (nebo několika strojích) ždímaným nadoraz stojí produkce, není ten velký problém ve výkonu SSHFS, ale někde trochu jinde. A až ten stroj jednou klekne, to teprve bude sranda."
Na produkci se vzdy zdimou stroje nadoraz kvuli optimalizaci nakladu. To ze stroj klekne neni vubec zadnej problem, protoze ma samozrejme redudanci a zalohy a na jeho misto relativne rychle nabehne nova VM klidne z uplne jinyho datacentra.
Připojení anonymních klientů k autentifikovatelnýmu serveru a přenos souborů umí HTTPS.
Problém s FTP je jenom o tom, že na web serveru to bylo kvůli uploadu a pár chytrolínů napadlo udělat tam ještě anonymní read only účet, aby mohl kdokoliv stahovat soubory i mimo web browser.