Ano, všichni nadávali na vysoký podíl IE a jak to škodí konkurenčnímu prostředí. A teď tu všichni tleskáme blahem, že to samé bude mít i Chrome. A výsledky toho už se pomalu dostavují. Služby optimalizované jenom pro Chrome. V lepším případě funkční i v jiných prohlížečích (Firefox, Safari, Edge) ale pomalejší nebo v horším případě vůbec nefunkční. Weby stylované jenom pro Chrome, protože zákazník si to kontroluje jenom v něm. A tak by se dalo pokračovat. Asi si tu historii budeme muset znovu zopakovat...
Tak až si ty prohlížeče budou moci konkurovat a teď se nebavím o službách "optimalizovaných jen na chrome", tak se budeme bavit o instalaci jiného prohlížeče.. I když co se třeba synchronizace záložek, historie v rámci účtu google týče, že to máš pak i na android zařízení.. tak z toho se jen tak něco do roka jako konkurence nevyhrabe..
Přiznám se že mi dominance Chrome vůbec nevadí. Jedu stále na IE. Spoléhám na to že nejvíce chyb se vždy dělá(hledá) na nejrozšířenější řešení a to IE už není. Takže si vcelku užívám tu relativní bezpečnosti při prohlížení webu.
Dokud IE nezruší zůstávám na něm. Nikdy jsem nepochopil proč lidi řešily browser. Jako kdyby to nebylo jedno, browser jako browser.
Já zase nechápu názory lidí a ve smyslu toho co jsi právě ty napsal: prý browser jako browser. To přece není pravda, stačí mít alespoň nějakou už praktickou zkušenost a kterou ty zřetelně nemáš protože bys to jinak takto nenapsal. Pokud to myslíš vážně a ne jako provokaci, že :-) Navíc výsledky srovnání prohlížečů byly, jsou a budou jiné předevčírem, včera, dnes a zítra. Každý chvilku tahá pilku.
Mně Chrome "dostalo" už někdy na začátku a protože mně tehdy také nabídlo a také v mém období i ještě s Windows: integraci s mailovým klientem a pro mne hodně důležitou synchronizaci.
Rozdíly u browseru jsou z úhlu pohledu dospělých naprosto marginální a tudíž ani nestojí ani za povšimnutí(proto to už od minulého tisíciletí vůbec neřeším). Je jedno jaký browser nebo OS člověk používá, důležité že to dělá co má. A to jsem člověk, který začínal jako středoškolák v 90tých na Netscapu. Ze své zkušenosti vím, že takové bezvýznamnosti vždycky řešily lidé(dost často študáci nebo zaměstnanci), kteří neměly na to řešit skutečně velké věci a tak zatěžovaly svou mysl prostoduchostmi a aby netrpěly komplexy méněcennostmi v kolektivu tak z toho dělají zbytečné složitosti.
A to teda stoji! Prestalo ma to bavit, ked sa Firefox zasekol pri zoomovani a scrolovani na niekolko desiatok sekund ked bolo otvorenych 10-20 tabov naraz. Len pred tyzdnom som presiel na Chromium a nic podobne sa mi nestalo. Vyzera, to tak, ze na nom aj zostanem. Je proste sviznejsi. Ma ale zase ine neduhy, kto sa ucim prehliadat.
Rozdíly jsou z pohledu dospělých naprosto zásadní – aspoň ve chvíli, kdy ti nějaká služba přestane fungovat. Což už je u IE libovolné verze dost reálný problém.
Zatímco jsi byl ve své jeskyni, tak se nám web poněkud vyvinul. Je z něj mimo jiné i aplikační běhové prostředí. Samozřejmě na čtení Parlamentních listů bude stačit cokoliv.
To je nesprávná myšlenka. Co ty miny, co jsou položené na webu už od druhé prohlížečové války? Ty stále čekají, až na ně někdo s IE šlápne. Jasně, pokud se držíte toho, že do vyhledávání na seznamu zadáte google.cz, tak potom je vysoká pravděpodobnost, že se do těchto zákoutí nedostanete, ale je to pouze o tom dostat se tam jednou.
Musim cas od casu zapnout IE, tu posledni vrzi v W10, hlavne kvuli strankam statni spravy, ktere v nicem jinem nejedou.
A vdycky me triskne, jak mizerny je to browser. Naprosto bezne zatuhne na nejakem javascritpu treba pul minuty a po tu dobu se s tim neda delat nic, jenom pockat, az se javascriptovy srackostorm prezene.
Anebo novinove weby.
V chrome otevru clanek a zacnu cist, mezitim se mi nahore zacne natahovat kontextove video, dole se zacne tahat reklama a diskusni strom.
V IE cely vehement na minutu zatuhne, ze nejde ani scrollovat.
V článku byl opomenut jeden z hlavních důvodů, proč Chrome nabral tolik procent rozšíření. Prakticky od začátku je přibalován k kdejakému SW a protože wokení klikálkové při instalaci většinou používají metodu "Další->Další->Další->OK", tak se drze vecpal do milionů počítačů a navíc se tam drze přenastavil jako výchozí prohlížeč. Nikým nezván, nežádán, ale když už to tam užíváci měli, tak to používali.
Jen málo instalací Chrome bylo/je vyžádaných(také jich mám kdysi pár na svědomí).
Ba co víc, chromý šmírák se nechá instalovat i do uživatelského profilu, bez správcovských oprávnění. Takže ti co se starají někomu o počítače, mají zase práci navíc...
Kdyby tohle nenastalo, pravděpodobně by Chrome s Firefoxem soupeřili o !zasloužené! druhé místo za JESPRem, místo aby se JESPR stal z Chromepraktichy stejným způsobem jako předtím z IE, tzn je "předinstalovaný"...
/konec slohovky ;-)
Kdykoliv se aktualizuje AVG, tak se objeví okénko o tom, jak je to aktuální, jak je to skvělé a v pravo dole velké tlačítko "pokračovat". V levé části je ale jedna zajímavější věc. Dva řádky, každý s checkboxem, defaultně zaškrtlým. Titěrné písmo a dohromady to celé není velké ani tak jako to tlačítko "pokračovat".
První řádek říká instalovat Chrome, druhý řádek říká nastavit ho jako výchozí prohlížeč. Proč by tam ten druhý řádek měl být, kdyby to nešlo?
Odkazujete na vlákno týkající se Windows 7, ne Windows 10. A z toho, že někde existuje nějaký checkbox, ještě neplyne nic o tom, co ten checkbox dělá. Nebylo by jednodušší vyzkoušet si, jak se to chová? Vzít na Windows 10 libovolný prohlížeč (každý prohlížeč má někde funkci „Nastavit <jméno prohlížeče> jako výchozí prohlížeč.“), aktivovat tuto funkci, a sledovat, že se vám spustí systémový dialog pro změnu výchozích aplikací, kde musíte ten svůj prohlížeč aktivně vybrat. Případně se před tím ještě zobrazí dialog s nápovědou daného prohlížeče, kde je napsáno něco ve smyslu „v následujícím dialogu zvolte <jméno prohlížeče> jako výchozí“. Proč by to všechny prohlížeče dělaly takhle složitě, kdyby měly možnost rovnou to změnit bez zásahu uživatele? A proč si to nejdřív nevyzkoušíte, než o něčem píšete?
Mám Windows 10. Nemám screenshot, ale věřte mi, že na Windows 10 ten checkbox skutečně funguje. Ověřeno osobně, když se mi najednou začaly odkazy otevírat v Chrome. Nedokáži posoudit, nakolik je to zásluha Chrome a nakolik za to může AVG, které přeci jen nějaká ta extra práva má.
Odkaz na vlákno jsem poslal spíš jako referenci na fakt, že AVG je stále ten kousek SW, který svým uživatelům podsouvá instalaci Chrome. A to takovým způsobem, že to řada lidí přehlédne. V případě instalace, jak ukazuje mnou poslaný odkaz, obrázek úplně dole, se checkbox nachází až u spodního okraje okna, hluboko pod obrovským "Install"
Obrázek z updatu nemám, ale tam jsou to dva titěrné checkboxy vlevo, zatímco vpravo svítí obrovské "Pokračovat". A opakuji, i na Windows 10 ten druhý checkbox funguje. Jestli máte Windows 10 tak si zkuste nainstalovat AVG a ověřit si to.
Mám aktuální Windows 10 Pro verze 1803, jako výchozí prohlížeč Vivaldi. Stáhl jsem AVG AntiVirus FREE, spustil instalaci, ponechal zaškrtnuté volby „Ano, nainstalovat AVG Secure Browser“ (žádné Chrome – nanejvýš to může být postavené na Chromiu) i „Nastavit AVG Secure Browser jako můj výchozí prohlížeč“. AVG se nainstalovalo a spustilo, ani se nezobrazil dialog pro změnu výchozí aplikace. Jako výchozí prohlížeč zůstal Vivaldi, odkazy na webové stránky se dál otvírají ve Vivaldi a netuším, jak bych ten AVG Secure Browser vůbec mohl spustit, protože není ani ve Startu ani na něj nevede žádný odkaz z AVG. Pokud chcete, udělal jsem si i screenshoty z nastavení výchozích aplikací před a po instalaci a ze samotné instalace.
Firefox, Chrome, Vivaldi, Internet Explorer i Edge se u mne chovají všechny stejně, když přímo v daném prohlížeči zvolím, že ho chci nastavit jako výchozí – otevřou příslušné okno nastavení systému, kde – pokud chci – musím ze seznamu aktivně vybrat ten prohlížeč, který chci nastavit jako výchozí. Příslušný prohlížeč se tedy ani nenastaví jako aktivní položka seznamu, kterou by stačilo jen potvrdit – musím sám seznam otevřít a příslušnou položku zvolit.
Jirsáku, ne každý má Dlaždice 1803, kde nastavení výchozích programů dojebali k naprosté nepoužitelnosti a navrch ukradli již existující konfiguraci a nastavili zpět na nepoužitelné MS sračky.
O polovihu tocho co ma dneska chromak prisel chrofox "diky" trotlum, ktery se zaobiraj picovinama misto funkcnosti. Jmenuj jedinej duvod proc tu mrsinu dneska pouzivat, Zadnej neni. Vsechno v tom funguje opoznani hur, a addony, nejvetsi plus, uz nefungujou vubec. Zato mas zaintegrovany srackomety typu helo, socialapi a dalsi cypoviny.
Chrome je jiste pozehnanim pro webdevelopery, protoze k jeho devtools se ostatni moc nechytaji. Bylo by ale spravne spomenout, ze devtools SLOHLI od Applu, ktery je jako prvni udelal poradne pro sve Safari. Tak se to z uzke komunity macistu dostalo ven mezi widlare a tucnaky a bylo jen otazkou casu kdy bfu prejdou na to same co pouzivaji vyvojari.
Ja by som az taku unikatnu modlu z Chrome devtools nerobil. Vid: https://stackoverflow.com/questions/42504326/what-unique-features-do-the-firefox-devtools-have-that-the-chrome-devtools-dont
Za mě největší problém IE je jeho provázanost s verzí systému. Různé IE se chovají jinak a uživatel nemá někde šanci instalovat novější, protože pro jeho verzi windows prostě příslušný IE nejni. Proto je pro mě volba Chrome/Firefox prostě lepší. Mám už dost těch různých "emulací" a compatibility mode atd.. Chrome běží na všem důležitém a chová se vcelku konzistentně.. To je prostě výhoda, kterou IE/Edge jen tak nedoženou.
Vtipná situace je s google hledáním na androidu: google ve firefoxu ukazuje starou, ošklivou stránku, která je optimalizována pro displeje z dob telefonů Nokia se symbianem. V Chrome je moderní stránka, která se na velkém touchscreenu používá lépe. Pro firefox ale existuje rozšíření, které mi změní user-agent při načítání google stránek na mobilní Chrome a pak mám hezkou stránku i ve firefoxu (a funguje v pořádku).
Díky za článek. Ocenil bych možná více rozebrat roli projektu chromium.
Tak například Firefox neuznává systémové certifikáty ve Windows, jen svoje.
Takové špeky se blbě odhalují, když instaluju certifikát a v jednom prohlížeči to jede a v druhém (PC) ne.
Chrome bez problémů.
Co si pamatuju, tak Chrome se přibaloval třeba k Total Commanderu nebo k IrfanView, cpal se všude.
Tohle je samozřejmě úplně uhozené a k ničemu. Zaprvé nikdo netouží vytvářet obskurními způsoby jakýsi JSON soubor a ten distribuovat, aby mohl něco centrálně nastavit. A hlavně nikdo nechce vytvářet kopii systémového úložiště certifikátů v produktech Mozilly, ale chce, aby se rovnou používalo systémové úložiště, tečka. V Mozille dodnes nepochopili GPO, šablony, nejsou schopní dodat MSI instalátor, prostě nic. Hlavně že se klonuje GUI Chromu a vymýšlí nesmysly.
Od v60 podporuje Group policy, ADMX tu: https://github.com/mozilla/policy-templates/releases
Policies.json sa da vytvoriť takými obskúrnymi nástrojmi, ako je textový editor, ale našťastie Microsoft ho dodáva v cene windows, treba nájsť Notepad v štart menu.
A co s tím? Ono je totiž jedno, jak FF přinutím, aby si sáhl na systémové certifikáty, ale výsledek je stejný: zkopíruje je, a na to potřebuje mít zadané master password okamžitě při startu - tak vypíše dotaz a zatím, než ho zadám, tak nemá dostupný obsah zapamatovaných záložek a pár dalších věcí.
FF by měl POUŽÍVAT systémové úložiště certifikátů - alespoň pokud mu to řeknu v konfiguraci.
BobTheBuilder sice moze vypisovat co chce, ale to este neznamena, ze je to aj pravda. Vies co nenapisal? Cislo bugu v bugzille.
Pokial to nie je v bugzille, tak je asi jediny, co sa s tym stretol. Takze je dost velka sanca. ze chyba je v jeho prijimaci, a nie v Firefoxe.
Inak celkovo mam dojem, ze sa tu stretla skupina ludi, co hladaju, ako sa nieco neda.
Jojo, to byly časy, Chrome byl novinka a my byli nadšení, že něco jako prohlížeč může mít takový výkon, může mít tak jednoduchou extension API, může být tak jednoduchý, přehledný a designově vzhledný.
Dnes je Chrome výkonem spíš průměr až lehký podprůměr mezi prohlížeči, podobnou extension API má i většina ostatních prohlížečů, vzhledem ho trumfuje i Firefox (což se snažil Chrome dohnat redesignem) a my mu můžeme už jen děkovat, že do prohlížečů tehdy přinesl revoluci.
Osobně mi přijdem, že zatímco Chrome vypadá od začátku stále víceméně stejně dobře, Firefox vypadá stále víceméně stejně zastarale a neergonomicky. Je to samozřejmě můj subjektivní pohled, určitě ne objektivní. Atokonto jsem ale začal uvažovat o jakých redesignech to mluvíte. U Firefoxu ano, tam jsem je zaznamenal i jako jeho neuživatel, ale u Chrome? Tam jsou vizuální jazyk i všechny základní prvky od začátku pořád víceméně stejné.
Chrome bude chválen i zatracován. Od té doby, co jsem ho poprvé použil, jsem u něj i skončil a zůstanu. Jako jediný prohlížeč se umí skutečně synchronizovat mezi zařízeními a instalacemi. A funguje to. Tohle je pro mě nejdůležitější. Když na jednom počítači napíšu do vyhledávacího políčka např. "Alice in Chains 2018" a pak přejdu na další počítač, mám to samé v historii textového pole jako první k použití. Ale to je jen příklad, celá historie, záložky, prostě vše. Tohle nezvládne žádný jiný prohlížeč.
Nezapomenu na synchronizace FF, kdy se mi neustále vracely několik let smazané záložky a před každou synchronizací jsem musel dělat zálohu.
V tomhle Google prostě funguje spolehlivě, kromě lokálního nastavení některých rozšíření, což je detail.