Ano, tuto otázku si mnoho lidí (včetně mě) klade. Překvapivě existuje MNOHOKRÁT více lidí (osobně jsem se s nimi setkal a nepřestávají mě uvádět v údiv), kteří (nejen) na sebe napráší cokoliv, zdarma a rádi - soukromí je pro ně bezcenné (obdobně jako pro jiné svoboda). A právě ti jsou cílovou skupinou.
Místo Google Search jsem začal používat Ixquick. Náhradu za telefon s Androidem řeším. Jiné služby téměř nevyužívám.
Nevím, zda jiní práší, když se nezachovají jako Lavabit, je problémem to zjistit, ale vím, že Google práší, a to je důležité.
Každý to vnímáme jinak. Mě to špiclování uráží.
Ale ne, myslím to v tomhle významu. Prostě na Google se to už provalilo.
Kterou část Evropské unie myslíte?
Evropská komise, která se přímo nezodpovídá voličům, dělala co mohla, aby ACTA prošla. Nyní v tom pokračuje méně nápadnější cestou implementací dílčích pasáží do více smluv.
Evropský parlament řekl ne. Ale bylo to ne politické (= chci znovu do lukrativní funkce, tak dám na hlas davu) nebo ne z přesvědčení? To těžko soudit.
V dané situaci by mě uklidnilo, kdyby Evropská komise řekla ne (coby orgán přímo se neformující podle vůle voličů).
Přesně tak, vždy lze přijít s konspirační teorií na kohokoliv a cokoliv. Kdybychom se měli všemi řídit, umřeme hlady ve sklepě s alobalovou čepicí na hlavě. Právě nasazení zadních vrátek do řešení slibujících vysokou úroveň ochrany soukromí by dávalo větší smysl než plošné šmírování služby, o které se už od jejího vzniku tvrdí, že je pod dohledem.
Cituji: "Překvapivě existuje MNOHOKRÁT více lidí (osobně jsem se s nimi setkal a nepřestávají mě uvádět v údiv), kteří (nejen) na sebe napráší cokoliv, zdarma a rádi ..."
I zde platí "Všeho s mírou". Z ČR jsem byl zvyklý, že se večer zatahovaly závěsy, aby do osvětleného bytu nebylo oknem vidět. Po příjezdu do Švédska mě překvapilo, že spousta bytu v přízemí neměla ani záclony. Starší Švédové mi vysvětlili, že Švédsko je protestantská země, a že správný protestant žije tak, že se nemá za co stydět. Natož pak doma. Na druhou stranu ale za okny nestojí zástupy paparazzi, aby vás vyfotili, když vylezete neoblečený z koupelny.
S internetem se to má podobně. Naprostou většinu dokumentů, které lidi čtou a produkují ve svobodné společnosti, není třeba nijak tajit. Jiná situace je, pokud podvádíte manželku, organizujete loupežné výpravy a nebo žijete ve státě (Čína), který vám jde po krku. Pak se utajovat musí.
Já osobně cloudové služby Google používám a nemám pocit, že bych se tím vystavoval nějakému nebezpečí. Zároveň je mi ale jasné, že někteří zdejší přispěvatelé, jejichž příspěvky se hemží slovy "Debile!", "Negramoto!", ... chtějí zůstat anonymní. Co kdyby je v hospodě někdo poznal, že jo?
To, že si někdo váží svého soukromí, aniž by dělal něco špatného, vás nenapadlo?
Ne každý je exhibicionista.... Co je sakra komu do toho, co si třeba píšu s manželkou? Proč bych měl zveřejňovat třeba některé politické názory, když nevím, jaká banda tady bude po čase u moci s přístupem k těmto datům a mohla by to pak odnést moje rodina?
Podle mě, pokud si nevážíte soukromí, nevážíte si ani svobody.
Mě vaše osobní preference a sklony vůbec nezajímají, ale bojím se, že díky takovým jako vy jednou budou moje děti žít v profízlované totalitě. Díky, nechci - tu jsem už kdysi ještě jako student zažil a stačilo...
Se ctenim mailu je to hosku tak, ze se ctou vsechny a nejaka masina vyhodnocuje ty zajimave. A pri tom vyhodnocovani se ti naprosto sklidem muze stat, ze budes - zcela automaticky - oznacen za nezadouciho. A klidne se ti tudiz muze stat, ze priletis (trebas) do US a tam te obratem poslou zpet - bez jakehokoli vysvetleni, bez jakekoli moznosti stim neco udelat. A to v pripade, ze si nic spatnyho nedelal. Pokud bys delal, tak si te klidne vyzzvednou i uprostred evropy a zmizis ze sveta.
Ostatne viz to tusim 5tilety dite, ktery nevpustili do letadla, protoze bylo na seznamu teroristu.
Ty jsi naprosto beznadějnej ukázkovej případ ideálního ovčana.
Zkus se i tak zamyslet:
- kdo stanovuje pravidla, podle kterých se staneš podezřelým? Proč bys mu měl věřit? Víš vůbec, kdo to je, jakou má motivaci?
- co když se změní režim a náhle bude podezřelé i to co bylo dřív normální?
- co když se jednou pro tvé vydírání hodí i to co sis kdysi psal s manželkou?
- nemůže být náhodou právě soukromá korespondence zajímavá pro firmy, které tě chtějí otravovat reklamou?
- nepřicházíš náhodou pod takovým dohledem o podstatnou část svéprávnosti a osobní svobody?
- chceš vůbec žít jako svobodný člověk anebo tě vyhovuje být zavřený v chlívku a čekat jako to prase na žrádlo?
Ano, zmeni sa rezim a nahle bude podozrive to ako som si pisal s priatelkou o dovolenke a o tom aky fotak si chcem kupit.
Nie, s nikym si nepisem o nicom co by neskor mohlo byt pouzite na vydieranie. To, ze pozvem priatelku na obed ozaj na vydieranie nie je. To co si chcem povedat v sukromi si poviem v sukromi.
Ja nie som pripad idealneho obcana. Ja som priklad cloveka, ktory vie co moze kde zavesit a preto ho nemusi trapit, ze robot googlu hlada klucove slova v mailoch a podla toho umiestnuje reklamu na weboch alebo ze nejaka NSA, ktora tu ani nema vplyv bude v nich hladat stopy po navode na vyrobu bomby.
Ty si pripad paranoika, ktory sa nechal zviest na vlne masovej hysterie, obavam sa :)
Vedeš dost primitivní život, pokud je maximem tvé komunikace, kam půjdeš se ženskou na oběd.
A pokud pořád musíš řešit, co kde vykecat a co ne a hlídat to, máš to zase docela těžké.
Oč je jednodušší se na šmíráky prostě vykašlat a soukromou korespondenci vést pokud možno šifrovaně přes vlastní systém. Zatím je to možné, možná nám to ale díky mamlasům, kterých je všude dost, časem zakážou - pro naše dobro pochopitelně...
Aneb jak nám dobře bylo... bez toho digitálního světa...
Když se už zde vyjadřuji, musím také podotknout, že lituji pár komentářů, které jsem do toho světa vpustil. Snad se nedostanu do situace, kdy by mi mohly uškodit...
Ale poučil jsem se... holt někdy je lepší ty důležitější věci povědět.
Ty ses opravdu nebeskej tupec ....
V ty hospode kdes byl vcera s pritelkyni se dohodla vrazda ... tys byl u toho ... mozna ses vrah. V ty hospode byl viden vcera pan XYZ ... ty ses svedek, kterej se mu nehodi.
Ale jo, tys jen napsal pritelkyni, ze si date obed v hospe ...
Ty ses pripad neuveritelnyho tupce.
A mimochodem, tobe nevadi kamery na ulicich? Neprotestujes? A co takhle kamera u vchodu do domu? Porad vpohode? Ok, dame kameru do obyvaku ... tam prece taky nikdo nic spatnyho nedela, a jiste to zachrani aspon jeden lidsky zivot .... hm a co takhle do loznice? Vyresi se tim preci domaci nasili a ty tam taky nic spatnyho nedelas. A pak ti nastrelime chip do mozku a beda, jestli budes mit neschvalene myslenky.
Až budete starší, tak pochopíte, že od lidí, do kterých se tu navážíte, a od věcí, jako jsou kamery, člověku nebezpečí nehrozí. Možná vás to překvapí, ale nebezpečí pro společnost (a pro vás) představují hlavně jedinci, s nimiž sdílíte některé charakterové rysy.
Staré moudro psychopatů zní: "Normálních lidí se nebojím, protože mají morální zábrany. Strach mám jen z lidí, kteří jsou ještě větší psychopati, než jsem já sám".
Normální soudce vás v naprosté většině případů neodsoudí za něco, co jste neudělal, protože vychází z presumpce neviny a má morální zásady. Psychopatický soudce vás odsoudí, aniž by potřeboval jakýkoliv důkaz a ještě bude mít dobrý pocit z toho, jak vám mohl demonstrovat svou moc.
Já tedy nevím, ale z lidí jako vy mám strach.
Bojím se, že svoji naivní vírou v jakési automatické dobro, jednou umožní přïchod totality, podle které byli komunisté jen ubozí amatéři.
Urážejte si jak chcete, tvařte se jako morálně nadřazený, ale tu pachuť, která je kolem vás, tu prostě neskryjete.
Uvedl jsem příklad ze Švédska, které totalitní stát nebylo, není, a pravděpodobně ani dlouho nebude. Proč? Protože životní filozofie Švédů je postavená na tom, že každý má právo na svůj názor a za názory se ani nekritizuje, ani nekriminalizuje. S opačnými názory se dá polemizovat a pokud je třeba něco vyřešit, tak se hledá konsenzus. Místo toho, aby šéf přikázal: "Uděláme to takhle a ne jinak a kdo mi bude odporovat, toho vyhodím", bývají jejich jednání hodně dlouhá, protože se zvažují různé názory. Protestanská morálka je postavená na tom, že se tvrdě pracuje, nekrade a nešmíruje.
To, že máte strach zveřejňovat své politické názory, svědčí o tom, že žijete ve společnosti, která není tak svobodná jako ta švédská. To, že se bojíte, že si někdo přečte, co si píšete s manželkou, svědčí o tom, že žijete ve svém světě plném strachu. Proč? Jak už zde napsal kolega: Podobné věci jako si píšete vy si píší milióny jiných lidí a nikoho normálního to nezajímá.
Problémy se soukromím samozřejmě trápí i Švédy. Jde ale o věci, jako že třeba výsledky genetických testů za účelem prevence dědičných chorob mohou být zneužity zdravotními pojišťovnami a podobné věci. Soukromí je i ve svobodné společnosti zatraceně důležitá věc. Ale kryptovat kvůli tomu komunikaci s manželkou?
Podobné protestanské urban stories se tradují v Holandsku. Několik Holanďanů mi řeklo, že záclony mají ve dne roztažené, protože jinak by byla v baráku tma jako v prdeli a museli by furt svítit, což při pověstném "Co Skot vyhodí, Holanďan sebere" zní docela logicky. Večer je normálně zatáhnou. :-)
To je právě ono.
Tihle rozjásaní demagogové si vyberou triviální příklad na kterém snadno "dokáží", jak jsou obavy zbytečné.... To je metoda jejich argumentace.
Fascinuje mě, jak věří, že ti co jim nabízejí podobné služby, jsou hodní a nezištní a mají na srdci dobro. Vůbec si neuvědomují, že v tomto případě téměř ani neexistují hranice států.
Naivita je slabé slovo - spíš nebezpečná hloupost. Díky nim mám opravdu obavy, v jakém fízláckém hnusu jednou budou žít moje děti :-(
"Fascinuje mě, jak věří, že ti co jim nabízejí podobné služby, jsou hodní a nezištní a mají na srdci dobro. Vůbec si neuvědomují, že v tomto případě téměř ani neexistují hranice států."
Fascinovat ta to moze, ale toto tu nikto netvrdil ;) Takze odporucam drzat sa toho co bolo napisane a nie si vymyslat nazory svojich oponentov.
Můžete mě považovat za nebezpečného hlupáka, ale laskavě si uvědomte, že o použítí cloudu se rozhoduje na úplně jiné úrovni než zde. A fakticky už bylo rozhodnuto, viz např. European Cloud Computing Strategy, http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/european-cloud-computing-strategy. Máte-li věcné připomínky, pak je můžete prezentovat v rámci pracovních skupin, které na projektu pracují. Místní diskuze mohou nanejvýš rozptýlit obavy některých paranoidních jedinců, případně nové paranoidní jedince vyrobit, ale to je asi tak všechno. Já osobně do toho projektu zapojen nejsem, takže u mě lobovat za zrušení toho projektu nemá smysl.
A co se "fízláckého hnusu" týče: to není o cloudu (cloud je jen nástroj), to je o morálce jednotlivců a psychopatech ve vedoucích pozicích.
Až zavládne na celém světě klid a mír a my si uděláme třeba vlastní Státem nekontrolované úložiště, pošlete nám domů kamarády s obuchama, aby nám domluvili nebo nám jen zablokujete bankovní účty?
Zakážete prodej paměťových médií a HDD, aby občan nepodléhal pokušení ukládat nekontrolovaná data?
Bude povinný státní firewall u každé přípojky?
Bude zakázán prodej počítačů neprověřeným osobám a povoleny jen terminály ke státnímu "Cloudu"?
Donutíte firmy, aby přesunuly svá data a know-how pod kontrolu Hodného taťky a zrušily datacentra s léta budovanou ochranou?
No nic, jen se ptám, abych věděl... Já mám totiž Skandinávii a jejich lidský, slušný a nezkorumpovaný systém docela rád, ale jestli vás tam teď tohle učí, muselo se tam něco sakra změnit :-))
Myslím, že jste to vyjádžil velmi přesně.
Chtěl bych žít ve společnosti kde si nikdo nic nezávidí, kde by člověk mohl nechat auto na ulici nezamknuté a odejít na oběd, kde bych mohl nechat dveře od domu nezamčené (klidně i přes noc) a nebát se že nás někdo vykrade když spíme, nebo ukradne i naprosto obyčejnou věc.
To je totiž svoboda beze strachu a jestli někde podobně žijí, tak jim velmi zavidím.
U nás, bohužel jsme obklopeni lidmi, kteří lžou, kradou, urážejí a zavidí ostatním i nos mezi očima. Ostatně dokazují to reakce na Váš příspěvek. To jsou práve ti lidi, kterí se nejvíce bojí, mají paranoidní strach z ostatních, protože si myslí, že kazdý kdo se na ně podívá je chce okrást.
Proto musíme mít nedobitný dveře 4. bezpečnostní kategorie, bezpečnostní fólie na oknech, zabezpečovací systémy a samozřejmě i šifrování.
Je to jen a jen o lidech, protože jen a jen lidi kradou. Ale kdo je to vlastně zloděj? Nejsou to jen cikáni, ale i obyčejný soused, o kterém by jste to nikdy neřekli.
A teď už jsem v hledáčku i já protože jsem použil slovo cikáni, takže jsem rasista? Tak čekám kdy mě pujdou zatknout? A kdo vymyslí že by mě šel zatknout? to není stroj, to by musel zase nějaký člověk vzít tuto informaci a poslat na mě policii. Ale řekněte mi co je to za člověka? Má doma děti? je to soused, je to normální člověk jako potkáváme na ulici? Co ho vede k tomu ubližovat ostatním? Kde se v lidech bere to ZLO? Kde? Co je to za člověka, když pro 10 korun je schopný zabít jiného člověka, nebo zmlátit starou babičku? On si neuvědomuje, že jednou bude také takhle starý a že ho v tom případě zabije jemu podobný? Kde se to zlo bere?
Ztratila se nám totiž MORÁLKA, to je to co nám chybí a kvůli čemu se všichni bojíme vyjít na ulici aby nás náhodou někdo nevyfotil a nevystavil naši fotku na google mapách.....
To, co jste napsal v 1. odstavci, se právě jmenuje „vyšší společnost“ a troufnu si říct, že jsem ji v zahraničí zažil. Česká jí (jako celek) každopádně není. Morální devastace je značná (a moc se od komoušů nezměnila), ale dopředu upozorňuju, že nemá smysl to probírat se zdevastovanými - nepochopí vás. Na druhou stranu každý má jiné hodnoty.
Ak sa na internete chováš ako na verejnosti, nemáš problém. Na súkromné neverejné aktivity tie služby nepoužiješ. Aký problém? Za sledovanie by som tie firmy neodsudzoval, pretože americké úrady si každú veľkú korporáciu k spolopráci dotlačia. Aj u nás sú provideri poviní poskytnúť polícii súčinosť a logovať kto s kde sa pripája a tieto informácie v prípade podozrenia poskytnúť. Dokonca niekde fízli zhabú serverovňu celému hostingu. Smola. Ak sa ti tento stav nepáči, rieš so na úrovni volených zástupcov a vlády. Tam to má aký taký zmysel. Kydať na firmy je smiešne, nerobia to dobrovoľne.
Zběžně jsem na to kouknul. Článek se věnuje emailu. Ten jsem na mysli určitě neměl, protože SMTP je sám o sobě nešifrovaný, takže v případě, že (jestli to dobře chápu) není použito PGP na obou koncích, nedá se o bezpečnosti mluvit. Na mysli jsem měl především vyhledávání, ale klidně se k tomu dá přidat synchronizace dat v telefonech aj.
Nie, pointa bola, ze ani Google nie je to za co ho pokladate. Pretoze vela z toho uz bolo prekrutene. Navyse aj vy ste sa dopustili prekrutenia, ked ste Googlu zrazu len tak zo vzduchu pripisali spehovanie cez synchronizaciu s telefonom, aj ked k tomu nebol jediny dokaz.
A dalsia vec je, ze je nezmysel tvrdit, ze Google spristupnil udaje NSA z vlastnej iniciativy a uplne dobrovolne. Pretoze by tym isiel proti svojmu biznisu.
A tiez zaujima zmlkla diskusia o tom, ze ani ten alternativny prehliadac, ktory pouzivat nemusi byt tak uplne bezpecny, kedze ma certifikaty od spolocenstva, ktore same podporuje to z coho Google obvinujete.
Jestli myslíte pointu p. Caletky, tak tu jsem právě vyvracel. Synchronizaci jsem nepsal ke špehování, ale jako další obecný nedostatek.
Neřekl jsem dobrovolně, ale pro mě jako uživatele je v podstatě jedno, jak k tomu došlo.
Pane Hmm, myslím, že postoje nás obou jsou jasné a už to nemusíme dále rozebírat, ujebali jsme na tom i tak dost času. Připadám si sám divně, že jsem jediným, kdo s vámi v tomto vláknu diskutuje. Kdyby se objevily nějaké nové okolnosti, můžeme vlákno prodloužit, jinak už neprodlužujte.
SMTP/POP3 over SSL používam odkedy seriózne používam email. A nech si počúva kto chce ;-P Dôležité informácie distribuujem bezpečnou cestou (VPN). Zvyšok činnosti na Internete beriem ako verejné informácie a je mi jedno kto si z nich čo vyanalyzuje :)
Google mi absolútne nevadí. Oproti takému FB sa chová vcelku fér.
Operu mini jsem použil proto, aby tady nebyla vidět doména, ze které píšu. Nic lepšího než telefon, připojený přes WiFi teď zrovna nemám po ruce.
HTTPS přes Operu Mini opravdu nepoužívám ty bulíku.
Žij si s Googlem jak chceš, klidně si dej domů kamery a posílej jim i záběry z WC a ložnice... :-D
Při srovnání s ostatními osobními počítači rozdíl v oblasti ukládání dat samozřejmě vnímám, ale i v jejich případě hned celá řada trendů vede k přesunu dat do cloudu. Jak firemních, tak osobních.
Nevidím rozdíl v Chromebooku s 16 GB paměti a slotem pro SD/SDHC/SDXC oproti chytrým mobilům, tabletům či první vlně netbooků, než se do nich začaly cpát klasické pevné disky.
Ochranu soukromí na Internetu vnímám jako závažné téma, ale nemyslím si, že by Chromebook do této oblasti přispěl něčím novým k diskusi. Trendy, které reprezentuje, se projevují i na jiných zařízeních a vstřebávají je i jiné systémy než Chrome OS.
Když už, tak kritizujme ty trendy, ale ne jednu konkrétní platformu či jedno konkrétní zařízení. To mi nepřijde fér.
Já tedy (kromě pár jednotlivců, kteří vůbec netuší o co jde...) nevím ve svém okolí o jediné firmě, která by chtěla poskytovat svá data jakémusi "cloudu".
Často se zvažuje nasazení cloudu privátního, jako je třeba OpenStack, což je vcelku rozumné - jde vlastně o takový velice dobře škálovatelný a variabilní cluster.
Asi se časem bude smát někdo úplně jiný než vy.
Mimochodem - myšlenka, že třeba na Živě by pro vaše články měli čtenáři více pochopení, není úplně zcestná.
Jiste jiste ... firmy, jejiz jedina realna hodnota je v jejich datech, jiste s nadsenim daruji sve miliardy (v tech datech) nejakymu picmundovi do cloudu ... uz se tesim, az si na netu budu procitat i macichovi vypisy uctu ... to bude jiste zabavne cteni ... hlavne pro macicha.
Mimochodem, zrovna se mi tu vali fakt uzasna nabidka od GTS ... za TB prostoru (pouze blbe uloziste) bych rocne platil tolik, co stoji prumerny diskovy pole ... a to se vyplati.
:-)
Obzvláště firmy, kteté investují do datacenter v betonových podzemních bunkrech se jenom pohrnou :-)
Jistě budou Googlu a dalším vykukům rády poskytovat léta budované know-how....
Na druhé straně je manažerská hloupost bezmezná, a tak se nějaké ty menší určitě najdou....
Ono je vůbec zajímavé čemu všemu se dnes říká cloud - podle těch pisálků ho snad provozuju i já, když jsem pár známým udělal na serveru účty a zpřístupnil poštu a FTP, aby se nemuseli spoléhat na různé ty Googly.... :-))) Nebo jsem už snad zločinec, který má co skrývat?
Mister Macich a spol. by mohli hodit do placu bankovní výpisy a soukromou korespondenci s manželkami/milenkami. Ať se pobavíme - nemají přece co skrývat.
„Obzvláště firmy, kteté investují do datacenter v betonových podzemních bunkrech se jenom pohrnou :-)“
Zajisté ne. Nicméně věřím, že mnohé z nich budou nevyužitou část kapacity a výkonu monetizovat právě jako veřejný cloud ;-)
„Mister Macich a spol. by mohli hodit do placu bankovní výpisy a soukromou korespondenci s manželkami/milenkami. Ať se pobavíme - nemají přece co skrývat.“
Já tu nevystupuji pod nickem „Hmm“, takže nikde netvrdím, že by snad každý, kdo nedělá něco nezákonného, má rezignovat na soukromí. Tato argumentace je mi naprosto cizí a přijde mi děsivá. Tudy zas ne!
Nicméně zde v diskusi se automaticky dává rovnítko mezi „zveřejnit“ a „mít uloženo u třetí strany“. To rovnítko tam opravdu teoreticky být může, ale to ještě neznamená, že tam fakticky je.
Kdybych měl dát na každou konspirační teorii, tak nemůžu počítač připojit k Internetu, používat telefon (natož mobilní) či mít peníze v bance (neřkuli platit kartou). A to pluji jenom po hladině všech konspiračních teorií.
Ahojte, asi tomu úplně tak nerozumím, ale včera jsem tedy četl zprávu, že pro Linux neexistuje nativní program pro přístup k Google Drive. Ovšem v tomto článku je psáno, že v Chrome OS přístup k němu umožňuje správce souborů. A Chrome OS je přeci Linux, tak tedy tento správce souborů nejde použít na jiných distribucích?
9 999 Kč. Nabídka chromebooků neboli notebooků s operačním systémem Chromé se čile rozrůstá, nedávno do ní přispěla i firma HP se svým modelem Pavilion 14. Ze všech dosavadních přístrojů se systémem od Googlu má Pavilion vůbec největší displej, otázka je, zda to samo o sobě stačí k úspěchu Kdo si pod pojmem chromebook představí především elegantní hliníkový model Pixel, bude při pohledu na Pavilion možná trochu zklamaný - za stylový design by patrně žádné velké ocenění nezískal. S plastovým šasi spadá spíše do běžného průměru, konstrukce ale působí dostatečně pevným dojmem pro každodenní použití.
Displej se čtrnáctipalcovou úhlopříčkou a technologií BrightView je na poměry chromebooků opravdu velký, rozlišením 1366 x 768 bodů ovšem nijak nevyniká. Ani obraz nepatří k současné špičce, pochvalu však zaslouží široký pozorovací úhel.
Pod kapotou se skrývá dvoujádrový procesor Intel Celeron 847, stejný, jaký najdeme i v konkurenčním chromebooků Acer C7. Na papíře to vypadá jako hodně slabé řešení, systém je ale mnohem méně náročný než konkurenční platformy a procházení internetu i streaming multimédií tak funguje opravdu svižně. Nevýhodou jsou ovšem značné nároky na baterii (především při streamingu). Ta vydrží jen asi čtyři hodiny. Ani úložný prostor (16 GB SSD paměti) není nijak závratný, při koupi notebooku ale získáte na dva roky zdarma 100 GB na cloudovém úložišti Google Drive.
Pokud tedy toužíte po operačním systému Chromé a nevadí vám méně elegantní design, lze Pavilion 14 s celkem čistým srdcem doporučit. Na druhou stranu za nižší cenu pořídíte tablet Nexus 7, což nám přijde jako lepší řešení.
Plus: Bohaté možnosti konektivity. Rychlé prohlížení internetu. Velmi svižný náběh operačního systému Chrome.
Minus: Trochu fádní design. Nízké rozlišení displeje. Slabší výdrž baterie.
Verditk: HP je větší než jiné notebooky se systémem Chrome, v podstatě ale není o nic lepši.
u recenzi mne vzdy rozesmeje minus za absenci numbloku, krom ucetni a pod. ho bezny smrtenik vyuzije sotva ze 2% (overeno keylogerem na skupine uzivatelu) navic diky jeho absenci muzou byt klavesy ls a enter a jine uzitecnejsi klavesy lepe umistene, ci v lepsi velikosti, ale uznavam, ze pod tou zobrazovaci nudli vypada lepe, nic vic, nic min, jej to psani bokem by mne sralo
Vystavovat faktury, používat kalkulačku, dělat výpočty v tabulkách, obsluhovat internetové bankovnictví, zadávat hesla tvořená i číslicemi, vytáčet telefonní číslo ..... to vše je IMHO bez klávesnice numerickou částí za trest.
Proto také přenosné počítače s příchodem širokoúhlých displejů jsou stále častěji vybavovány numerickou klávesnicí. Proto herní klávesnice rozšířené o hromadu prvků nezmenšují své rozměry o numerickou část.. Ale kdyby to byl jediný prohřešek klávesnice Chromebooku, tak bych si pískal.
Za kurzorové šipky nebo krátký levý Shift bych vraždil :-) Hlavně, že Ctrl a Alt jsou masivní, aby bylo možné ostentativně dát najevo, že tam chybí tlačítko Win. Jako by Chrome OS neuživil jeho obdobu. Neřkuli, že mohl být rozšířený mezerník, namísto kláves Ctrl a Alt.
1) Silverlight - to nebyla výčitka, ale konstatování reálné situace. Microsoft nezavrhl Silverlight až tak, jak se často tvrdí. Pětku podporuje minimálně do roku 2020. Sázka na špatného koně? On se těžko jiný kůň vybírá, když Vás na něj někdo násilím posadí. Zábavní průmysl, který Nově licencuje akviziční věci pro on-demand službu, nechce Flash, ale Silverlight.
2) Střih videa - máte pravdu, ale ne zcela. K Chromebooku dostanete kartičku s tipy na webové aplikace, které mají nahradit konkrétní desktopové aplikace pro konkrétní účely. Střih videa je jedním z nich.
Že to zatím nejde pořádně webově přece neznamená, že to Chrome OS nemůže řešit nativně lokálně. Jako řeší třeba jeho přehrávání. Eventuálně by stačilo uživatelům nevěšet bulíky na nos, že dokonce ani střih videa není pro Chromebook problém. Kdyby byl Chromebook prodáván čistě jako pracovní nástroj s orientací hlavně na uživatele Google Apps, nenapíšu k multimédiím ani čárku ;-)
1) Mně je Nova lhostejná. Jen jsem se snažil vysvětlit, jak se věci mají. Někteří čtenáři zde mají tendenci vidět věci příliš jednoduše.
2) Záleží, jaký střih videa máte na mysli. Když se budu držet Vašeho příměru, tak to, co umí Movie Maker, je tak nanejvýš průjezd myčkou, takže toho neočekávám zase tolik. A znovu opakuji: Chromebook je dodán s tím, že na něm lze stříhat video. Když to tedy výrobce tvrdí, tak jsem si to vyzkoušel.
1. Největší šmírák je Microsoft. Jejich dohody s NSA jsou tu už dávno ještě před tím než Google vůbec existoval. Má největší zastoupení v desktopových OS. Jen online jim to moc nevychází, ale to příjde. Však taky nestaví datové centra za miliardy jen tak. Takže nechápu paniku lidí a nadávání na Google.
2. NSA bere data i z jiných míst: Amazon, eBay, Apple, Facebook, Youtube (Google), Skype (Microsoft), Verizon, Yahoo, atd.
3. Jestli si někdo myslí, že vystavováním údajů online mimo tyto místa je "ochráněn", tak je dost naivní. Globalní bezpečnost se kontroluje na páteřních sítích. Tady nejde o nějaké hambaté fotky přítelkyně z dovolené, nebo o pozvracení stolu v kancelaři firmy kde pracujete. Nejde o vás, tak si to uvědomte. Jde o moc, prachy, ekonomiku, být první v businesse, mít informace o možné válce dřive než ostatní, potlačit příp. využít konflikty, terorismus, globalní intervence, atd.. Každá firma, která bude dostatečně velká nebo vlivná bude poskytovat data k zachovaní míru, boji proti terorismu, globalnímu obchodu, pohledu, rozhodování atd. To je realita. Tak to lidstvo chce. Tak se to vyvíjí - globalizace, jednota.
4. Pokud vám vadí osobní data (třeba na facebooku, linkedin apod.), ke kterým se můžou dostat jiní lidé (vaši šéfové před kterými hrajete jak jste skvělí, vaše manželka, která vám věří, vaše děti, atd.) a vy se před nimi schováváte, tak si nastavte správně oprávnení nebo osobní informace vůbec do sociálních sítí nedávejte. Tohle ale nesouvisí se špehováním NSA. Na vás nikdo zvědavý není. Zatím.
Takze prodam netbook s win7 pro, ktery je universalni prac nastroj, protoze ma studeny start 90sec a start ze suspend za 20, abych mel sunt startujici jen ze suspend, kde prakticky vsechny aplikace i data mame v cloudu, a ziskany cas a jeden den v tydnu zabiju hledanim rovnocennych nahrad aplikaci a presouvanim svych privatnich dat do jejich cloudu ?
Vubec se nedivim, ze tablety a chromebooky prodavaj mimozemstani mimozemstanum. Jen mne desi, ze jich pribyva 100 tydne :-)
Netbook vůbec nepovažuji za universální pracovní nástroj. Používal jsem jej před boomem tabletů s Androidem zejména pro mobilní přístup k Internetu, když se mi nechtělo tahat notebook, ovšem mobil nedostačoval. Proto se také netbook jmenuje netbook.
„jeden den v tydnu zabiju hledanim rovnocennych nahrad aplikaci “
To je otázka každého přechodu na novou platformu. Ostatně proti Linuxu se roky používá tentýž argument, což není zdaleka jediný případ.
Já si Chromebook pořídil čistě ze zvědavosti. Jak profesní, tak osobní. Zjistil jsem, že pro účely, pro které občas ještě vytáhnu netbook, je lepší než původní netbook. Tak jsem netbook prodal.
Neuvazoval si nad sprevadzkovanim Ubuntu na tom stroji napriklad pomocou tohoto nastroja https://github.com/dnschneid/crouton ?
Potom by z toho bol plnohodnotny pocitac.
Mozno by viacero ludi zaujimala aj recenzia prevadzkovania Chromebooku v takomto rezime.
To neni pravda. Je to pocitac v podobe netbooku pouzivajici ARM procesor a tedy potencialne nabizejici opravdu dlouhou dobu prace na baterii. Neresim ted kvalitu/rozlozeni klavesnice, to je velmi subjektivni zalezitost.
O zadnem jinem net/ultra/note-booku s ARM-em nevim. MS Surface nepocitam, protoze pokud vim, na nem linux zatim spustit nejde. Pokud byste o nejakem vedel, tak by to bylo skvele.
Ahoj, prvni veci, co muzes vyzkouset, je prohnat ty PNG soubory pngcrushem, ktery napriklad dokaze vyhodit spatny bloky atd. (muzou to byt nejaka metadata pro NSA ;-). Popr. jestli bys je mohl nekde zverejnit, rad se na to podivam.
Takze ty PNG obrazky - vypadaji korektne, spousta softwaru s nimi nema problemy (MTPaint, Opera atd.). Jedina ponekud zvlastni vlastnost je v tom, ze obsahuji spoustu IDAT bloku a ne jen jeden blok:
pngcrush -n -v Screenshot_2013-09-05_at_19.56.44.png
Opening file Screenshot_2013-09-05_at_19.56.44.png for length measurement
Allocating read structure
Allocating read_info, end_info structures
Reading IHDR chunk, length = 13.
Reading IDAT chunk, length = 8192.
Reading IDAT chunk, length = 8192.
---opakujeme asi 40x ---
Reading IDAT chunk, length = 8192.
Reading IDAT chunk, length = 8192.
Reading IDAT chunk, length = 3910.
Reading IEND chunk, length = 0.
Destroying data structs
Recompressing Screenshot_2013-09-05_at_19.56.44.png
Total length of data found in IDAT chunks = 315206
ENTERING MAIN LOOP OVER 200 METHODS
Allocating read and write structures
Allocating read_info, write_info, end_info structures
Initializing input and output streams
Reading info struct
Transferring info struct
IHDR chunk data:
Width=1366, height=768
Bit depth =8
Color type=2
Interlace =0
Setting IHDR
Found 0 unknown chunks
unknown chunk handling done.
Begin interlace pass 0
Reading and writing end_info data
Destroying data structs
FINISHED MAIN LOOP OVER 200 METHODS
CPU time used = 0.050 seconds (decoding 0.050,
encoding 0.000, other 0.000 seconds)
To neni nic spatneho, spis bych to videl na problem v konkretni PNG ctecce - kde to prosim presne nefungovalo? IE? :-D
Co z toho PNG zobrazi Links? Nic? Rozbity ramecek? Pulku?
JInak to ze nekolik aplikaci PNG odmita jako poskozene jeste neznamena ze je poskozene, ale podle me je to vysoce pravdepodobne :) Jinak PNG specifikace definuje jak ma PNG vypaat, cili pokud PNG te PNG specifikaci odpovida, pak poskozene neni, jinak je. Preji eventuelne prijemne pocteni v hexadecimalnim editoru :)
Taky se da vzit fotak a ofotografovat obrazovka...
Pokud i tato metoda crashne (ve fotaku je firmware, a pri dnesni kvalite firmwaru bych se nedivil), tak analogovym fotakem ofotit, nechat vyvolat, nascanovat.
Pokud selze i to (ve scaneru podle me taky je nejaky firmware), prusvitka (nebo papir na peceni) a barevne pastelky. Prilepit na obrazovku a obkreslit.
Tato metoda by mohla selhat take - podarilo se mi napriklad upravit fotografii obycejneho automobilu na ulici tak, ze ve me vyvolavala panicky strach. Mohlo by se stat ze Chrome OS zobrazuje neco podobneho. Pak bych navrhl aby to kreslilo vice osob, kazde odmaskovat papirovou sablonu pouze maly kousek obrazovky.