Ohledně toho reklamního článku na Teslu musím varovat. V praxi s Teslou nejen že nemáte šanci ušetřit, ale téměř jistě zaplatíte víc, než za celkové náklady spojené se spalovákem či hybridem ve stejné cenové kategorii. Je to problém všech elektromobilů, ale Tesla v těchto skrytých nákladech vyniká, protože její konstrukce je "co nejlevnější pro výrobu = co nejdražší na opravy". I malá nehoda, kdy je hodně daleko do nějakých vystřelených airbagů a připravte se na náklady jako u Mercedesu, ale z hlediska pohodlí, senzorového vybavení a interiéru je meďour, BMW, Lexus a Audi hodně jinde. Mám známého v pojišťovně, takže mám v těchto nákladech dobrý rozhled.
Potom jsou zde problémy s kvalitou (spárování dílů karoserie atd.), kdy je Tesla pod úrovní Dacie, ale uznávám, že ne každý kus, takže můžete mít štěstí. S čím štěstí mít nemůžete, je životnost akumulátoru - ty statisíce, které budete muset vypláznout nejpozději za cca 10 let jsou jistotou. Při reklamaci (když to stihnete v záruční době), ani nedostanete nový akumulátor, ale použitý, takže radost z vyřízené reklamace a potenciálních dalších cca 8 let bez starostí s AKU je předčasná. Dost jsem se zajímal (maily do servisů s poptávkou) o ojeté elektromobily (jako druhé auto do rodiny) a jsem rád, že jsem se o to zajímal a nedal jsem se ovlivnit podobnými články. Ušetřil jsem statisíce a spoustu času/stresu.
Ovšem tohle není žádný „reklamní článek“, ale reportáž z konference, ve které jsou zápisky z přednášek. V té jedné konkrétní přednášce se navíc nemluvilo o kvalitě zpracování vozů ani výhodách elektromobilů, ale především o řízení nabíjení z fotovoltaické elektrárny.
Teslu mít rád nemusíte, můžete k ní mít spoustu výhod, to je samozřejmě v pořádku. Ale váš příspěvek je mimo téma.
To je normalni pokrok. Jen si vzpomente na packu sytice... kdepak ji dnes mate..? Tedy pokud jste ji vubec zazil... :D
V zasade plne automatickou jizdu umi cela rada aut. Takovy Trafic jam assist, co kombinuje adaptivni tempomat a asistenta pro jizdu v pruhu mate i v Superbu, Mazdach ci BMW. Tak jakypak naivismus?
Já mám trochu problém nazývat "plně automatickou jízdou" něco, kdy nesmím dát ruce z volantu a pořád musím být připravený zasáhnout.
Nemám nic proti asistenčním systémům, které mi ulehčí řízení. Poskakování v kolonách je opruz, o tom žádná. Jen bych tomu neříkal plně automatická jízda, ani nic podobného. Protože to fakt není. A mám pocit, že jiné automobilky se při propagaci svých asistenčních systémů drží daleko víc při zemi.
Dost se to podobá propagaci "absolutní" přednosti chodců u nás na přechodech.
Nevím nakolik je to problém legislativní a nakolik technický. V USA jsme před rokem FSD Teslou jeli, vyžadovalo to jednou za půl minuty se dotknout volantu a jinak to bylo opravdu plně autonomní. Co mě zklamalo bylo, že to mělo krátké předvídání budoucnosti - třeba když to dojíždělo semafory s červenou, tak to jelo plnou rychlostí a až docela krátce před nimi prudce zabrzdilo.
Ked sa mi nechce soferovat tak si za volant nesadam.
Asistent v Tesle trpi tym cim zbytok Tesly. Co najviac za co najmenej. Preto ich system je najhorsi ze vsetkych co sa pouzivaju. Cyklisti a motorkari su pre Teslu neviditelny, preklopeny kamion je tiez viacmenej len obloha. (Vsetko zname veci)
Je len otazka casu kedy to niekto v Tesle napali do billboardu z tunelom.
> Ked sa mi nechce soferovat tak si za volant nesadam.
To by se mi líbilo. Když sedím za volantem, tak se mi obvykle kdovíjak nechce, ale musím. Protože já za volant teda sedám, když potřebuju přepravit sebe, rodinu nebo nějaké krámy z místa na místo. A alternativa buď neexistuje, nebo je ještě horší.
Na elektromobilitě jako takové není nic špatného, má své (skalní) zastánce i své (taky skalní) odpůrce. Má své nevýhody, stejně jako výhody. Údržba je někdy levnější, někdy dražší...
Co vidím jako skutečné problémy automobilismu (schválně nepíšu elektro-) je zapojení politiků, lobistů, ekoteroristů a fanatických zastánců jednoho či druhého. Zde přestává platit racionální uvažování a fyzikální zákony ve prospěch elektroaut. To vidím jako největší překážku. Proč to nenechat na každém, ať si zvolí sám? Proč prosazovat elektroauta i tam, kde postrádají smysl? Je rozdíl mít elektroauto tam, kde popojíždím po městě a od nabíječky nejsem dál než cca 50km. A je rozdíl mít elektroauto na dlouhé trasy...
Zde je další reálný problém elektroaut - není připravená infrastruktura na skutečně masovou elektromobilitu. Za současných podmínek to znamená překopat celou rozvodnou síť na zcela jiný druh zátěže, nebo vymyslet revoluční způsob dobíjení - opět, pokud by se to nechalo na evolučním procesu, tak prosím, jinak viz předchozí odstavec.
A můj pohled na věc je takový, že doba na elektroauta ještě nedozrála. Podívejte se třeba na železnici... První schopné elektrické a dieselové lokomotivy vznikly za První republiky, ale elektrifikace tratí a nahrazení páry dieselem a elektřinou trvalo dalších 60 let. Hlavním argumentem byla ekonomičnost provozu a tak poslední parní vlaky dojezdily v roce 1980/1981.
P.S. Typické vosí hnízdo pro zastánce elektromobility je klasická česká dovolená v Chorvatsku...
> Proč to nenechat na každém, ať si zvolí sám?
Protože auta (fosilní i na baterky) mají značné dopady na okolní lidi, kteří s nimi nemají nic společného.
> P.S. Typické vosí hnízdo pro zastánce elektromobility je klasická česká dovolená v Chorvatsku...
Opět názor, který zastaral. Před 5+ lety? Ano. Dnes? Trochu. Aproximace do blízké budoucnosti? Ne. (kdyby vás zajímaly nějaké trip reporty, tak jsou třeba na tomhle YT kanálu https://www.youtube.com/c/ElectroDad/videos )
> Kdyby vsichni, opakuji vsichni zacali jezdit na elektrinu mame zvysenou spotrebu nekde mezi 15-20%.
Pro zajímavost kdyby si to někdo chtěl překontrolovat:
- v ČR se spotřebuje 8 miliard litrů PHM (benzínu a nafty dohromady)
- typické auto může mít třeba 6-7l/100km a typický elektromobil 20kWh/100km, tedy 1 litr = 3 kWh
- 8 miliard litrů = 24 TWh
- roční výroba Temelínu: 16 TWh, takže všechna PHM jsou 1.5 Temelínu
- celková spotřeba elektřiny v ČR je 62 TWh ročně, takže za ty pohonné hmoty by to bylo něco přes třetinu
- ty PHM obsahují i neautomobilová použití, auta bych odhadl tak na polovinu. Na druhou stranu ta spotřeba se počítá "u zásuvky", přenos bude mít nějaké ztráty.
Čili necelý Temelín a 15-20% jak uvádíte.
Jen pro zajimavost - a kolik procent z te celkove spotreby PHM jde treba jen za tranzitem kamionu, co tady ale vedle toho plati trapne nizke myto? :-)
Mimomoto samozrejme i vyroba PHM nejakou energii spotrebuje, to se take nikde moc nevycisluje... a pochopitelne, pokud energie nezmizi v rafinerii, muze se pouzit jinde. Dalsi detail, co se prehlizi... :D
Doporucuji odpocitat i energetickou zatez na vyrobu toho litru benzinu z ropy. Nejakych 1.5kWh/l. To smradlave automozky casto zapominaji. Jenomze smradlave automozky by mohli treba taky podotknout kolik treba stoji naklady na recyklaci/ulozeni baterii - cca jedna garancni navsteva menicu dilu u drazsiho auta. A hned srovnat s temi kravinami co je nutno cpat do spalovaku. Kolik energie je treba na pretaveni ojetych dilu a likvidaci brzdovych desticek.
Do toho bych tez zapocital vyrobu pro elektromobily z decentralizovane energetiky. A nemusi se jednat jen o FVE ale o modularni reaktory pripadne pronajem vyrovnavaci kapacity v pripade V2G moznost u automobilu.
Ta paralela s temeliny navic pocita porad se centralizovanou vyrobou. Tj. nejhorsi mozny scenar.
Rychle/standartni nabijeni stromwagen pres den a pomale dobijeni pres noc aby se balancovala spotreba/vyroba.
14. 11. 2023, 22:26 editováno autorem komentáře
> Kolik energie je treba na pretaveni ojetych dilu a likvidaci brzdovych desticek.
To by bylo zajímavé srovnání. Protože nejvíc vymlácených dílů je IMO na podvozku, a podobných věcech, co mají i elektroauta. Z věcí, co jsem musel v posledních mnoha letech na autě měnit by elektro nemělo jen rozvody, svíčky a olej. Všechny vymlácené čepy a podobné věci by se přetavovaly tak jak tak.
A brzdové destičky se mění i u elektroaut, jen ne tak často. A hodně to záleží i na stylu jízdy, stejně jako u spalováků.
Nejen styl jizdy, ale taky zalezi kde ze jezdite... pri placani se po placatym meste budou brzdy taky vypadat jinak nez kdyz clovek bude hoblovat alpsky strane :) Ono teda staci i nase maly hory... lidi, co si neumi podradit i pri blbym sjezdu po D8 k Usti potkate hromadu :D A tam ty brzdy dostanou zabrat z principu vic, nez kdyz se nekdo placa kolem Kolina.
"zvysenou spotrebu nekde mezi 15-20%"
Jo, kdyby nekdo aspon zvladal operaci souctu, to by bylo co?
Prumerna spotreba domacnosti je nekde kolem 250kWh mesicne. To JEDNO auto, ktere domacnost nema, protoze prumerne ma 1,5 auta, ktere najede smesnych 1000km mesicne ... tu spotrebu zdvojnasobi.
Rozvody jsou dimenzovany s nejakou rezervou, ale zdaleka ne takovou.
No a domácnosti dělají na celkové spotřebě elektřiny cca 20 %, takže pokud se jejich spotřeba zdvojnásobí, znamená to, že celková spotřeba elektřiny vzroste o 20 %. Takže to tak nějak sedí.
Jinak pro rozvodnou soustavu není primárním problémem množství přenesené energie za určitý čas, tam jsou kapacity ještě velké, ale špičková spotřeba. Máme na výběr dva přístupy: buď budeme jen tupě navyšovat propustnost, tahat tisíce km kabelů a platit miliardy, nebo budeme pracovat na tom, aby se ta křivka spotřeby zploštila. Pak nám současná kapacita sítě bude stačit na podstatně větší množství přenesené elektřiny.
Elektromobilita je k tomuto ideální, protože jen velmi malé množství řidičů potřebuje nabíjet hned a hodně. Většině stačí málo a je jim jedno, jestli to bude v osm večer nebo šest ráno. Navíc ty auta budou představovat obrovské množství úložné kapacity distribuované po celé zemi, která se dá chytrým motivačním nastavením dokonce využívat ke stabilizaci sítě. Budu mít auto a budu vědět, že s ním týden nikam daleko nepojedu, tak distributorovi dovolím, aby si ve špičce vyčerpal až polovinu baterky s tím, že za to dostanu adekvátní kompenzaci. Tohle už má několik let šéf u domácí baterky v USA. Distributor mu platí za to, že si může ve špičkách odebírat elektřinu z jeho baterie.
16. 11. 2023, 15:53 editováno autorem komentáře
"Elektromobilita je k tomuto ideální, protože jen velmi malé množství řidičů potřebuje nabíjet hned a hodně."
Jiste, protoze oni lidi pres den nechodi do prace, a vubec vsichni neprijdou v 6 domu a nezapnou auto na nabijecku ze?
Naopak, ve skutecnosti se to co sem psal (minimalne zdvojnasobne oberu domacnosti) projevi jako cca 10x vyssi odber prave ve spickach, protoze nabijet budou chtit vsichni ve stejnou dobu a kupodivu, pres noc, kdy zadny solary zadnou energii vyrabet nebudou.
Přednáška, o které je článek, je o tom, že se nabíjení auta řídí tak, aby to vyšlo co nejlevněji. Tohle úplně s přehledem vyřeší cena. Pokud v šest večer bude stát nabíjení 15 Kč/kWh, tak si lidi velmi rychle rozmyslí, jestli budou nabíjet hned nebo za pár hodin, až to bude stát třetinu. A ty nabíječky a auta to budou umět. Vždyť moje tepelné čerpadlo si už dnes umí stáhnout hodinové sazby elektřiny a podle toho řídit vytápění domu tak, aby to bylo co nejlevnější. Já na to nemusím ani sáhnout.
A pokud nerozmyslí a byla by ohrožená stabilita sítě, tak jim distribuce tu energii prostě nedodá. Už dnes mají nabíječky požadavek na přípravu na centrální řízení. FVE už dnes umí na dálku vypínat.
Ked to vezmes ako spotrebu za den tak ano. Lenze ono je to narast v malom okne. a to je ten problem. Infrastrukturu musis mat nastavenu na spicku nie priemer za den.
Je to podobne ako ked sa pise o tom kolko energie sa vyrobi zo slnecnych a veternych elektrarni. Dodavaju elektrinu ale nemozes sa na ne spolahnut. Takze musis mat stabilne elektrarne o potrebnom vykone. A tieto alternativne zdroje len miestami znizuju potrebny vykon zo stabilnych elektrarni.
> Za současných podmínek to znamená překopat celou rozvodnou síť na zcela jiný druh zátěže
To se mi nějak nezdá. Samotná spotřeba osobních elektroaut vychází na něco přes 1 Temelín, tj. zvýšení spotřeby elektřiny v ČR asi o čtvrtinu. To by bylo nepříjemné kdyby to bylo rovnoměrné, ale síť je dimenzována na špičku, která je pár hodin denně. Pokud zátěž v této době oříznete (necháte jen superchargery, které nemají jinou možnost než nabíjet právě teď), na špičkové zatížení to nebude mít vliv.
Co ale bude potřeba udělat jsou „zásuvky všude u parkování“. To bude opruz z hlediska „last mile“ drátování, ovšem na zbytek soustavy to nebude mít vliv (např. na sídlištích nabíjení v noci když jiný odběr není).
No, pokud to někdo počítá jako distributoři při povolování FVE, kdy celá instalovaná kapacita vyblokuje kapacitu na trafu, i když FVE jede na maximální výkon naprostý zlomek času v roce a nikdy to množství elektřiny na trafo nedoputuje, protože se částečně nebo úplně spotřebuje v dané lokalitě, tak se nedivím, že mu vyjde, že při přechodu na elektromobilitu stávající síť zkolabuje.
IMHO to bude elegantně řešit variabilní cena: chceš nabíjet hned a rychle? Budeš platit nejvíc, klidně 20 Kč/kWh. Chceš nabíjet hned, ale pomaleji? Pořád budeš platit hodně, třeba 10 Kč/kWh. Máš čas a přitom chceš platit co nejméně? Nech auto čekat na nejlepší ceny a případně i trochu té elektřiny z baterky půjč do sítě během špičky.
Ty "domaci" FVE zdroje se na dalku bezne vypnout prave daji.
Typický dům na sídlišti - 60 bytů na dům, parkoviště před domem plné, večer před prodlouženým víkendem, kdy většina chce zítra odjet nabitým autem. Tedy na parkovišti před domem je potřeba alespoň 40 nabíjecích stanic. Nejlépe pro každý byt jedna. Na sídlišti je takových bytů třeba 5000.
Dejme si extrém - každý vlastní Teslu s baterií 75kWh, nabití na plno trvá cca 70 minut rychlým nabíjením. Takže máme 5000 aut, které během 10h musíme nabít. To znamená 75*5000 = 375000kWh během 10h, to znamená průměrný příkon 37500kW, tedy 37.5MW. Přičemž prvních 10 minut si zvládne vzít až 240kW. I kdyby se optimálně rozkládalo nabíjení všech aut po celou dobu, tak to špičkově může vylétnout až k 140MW.
To všechno navíc k běžné spotřebě sídliště, protože všichni si chtějí posvítit na to smažení řízků na zejtra.
Ja vím, je to extrém dnes. Zítra může mít baterie kapacitu ne 75kWh, ale 150kWh, protože dojezd, pak ta čísla budou platit ne pro 5000 aut, ale jen pro 2500. Navíc, ne každý byt má jedno auto, ale třeba v průměru 1.25 (na druhou stranu, nejsou vybitá do dna... ale představu o řádech potřebného výkonu to snad udělá). A to se bavíme o jednom sídlišti. Zdá-li se vám to jako mimo mísu, podívejte se třeba na Vinohrady v Brně - cca 13000 obyvatel, cca 5100 bytů, parkoviště přeplněná a nahraďte auta elektrickými.
Taky používání baterky auta jako dočasného úložiště energie je v praxi problematické - takovéto přelévání energie mezi sítí a baterkou sem a tam může být dost ošemetná věc - co když v okamžiku, kdy bude baterka na dně, budu potřebovat urgentně odjet? Takové to ženarodí, devadesátiletá babička na zemi, ufiklý prst na cirguli...
Upřímně řečeno, ono už teď se tiše přepokládá, že rezervovaný výkon daný jističem nezačnou všichni odebírat najednou. Ono to funguje jako ještě nedávno oblíbená agregace u připojení k internetu...
Jízda s elektroautem mi dnes připadá docela podobně jako propagační jízda manželky Henryho Forda - benzínky tehdy neexistovaly, tak plánovala trasu tak, aby jela kolem lékáren, kde kupovala technický benzín... Tak dnes se podobně plánuje jízda kolem dobíjecích stanic... Není to tak trochu krok zpět ve jménu pokroku?
Proboha a proc ten vypocet stavite na rychlem nabijeni? Vzdyt na tom parkovisti ty auta budou stat celou noc. A verze, ze tam vsichni kazdy vecer prijedou z domrte vybitym autem a budou potrebovat nabit na full je taky blbost. A ono o pulnoci moc lidi rizky smazit uz nebude, ze? :D Na jednu stranu sam napisete, ze se nepocita s tim, ze by vsichni vyuzivali rezervovany prikon naplno, ale pak sam postavite stejnou konstrukci...
Podle vasi logiky by musela kolabovat sit i kvuli bojlerum nebo drive treba akumulacnim kamnum. A ty se v noci spinaj. Centralne. A vite proc? Protoze odbery jsou mensi.. a to si muzete verifikovat u CEPSu, ze nekecam... :-)
Planovat jizdu kolem benzinek musite i dnes. To ze ve velkych aglomeracich jsou na kazdym rohu jeste neimplikuje, ze mate mista, kde to mate k nejblizsi pistoli stejne daleko jako k ty nabijecce. A proboha nejezdete do zahranici, mohlo by vas vydesit, ze pumpa neni na kazdem rohu... a ze treba na takove A5 v Nemecku musite primo sjet z dalnice, protoze klasicky model "dalnicnich" pump tam nepotkate... :D
Hlavně nechápu to upínání k nočnímu nabíjení na sídlišti. On si dnes někdo lije na parkovišti před panelákem do auta benzín, že to samé očekává u elektroaut? Je možné, že nabíječky na sídlišti vůbec nebudou, nebo v nějaké hodně omezené podobě a lidi budou energii do auta získávat jinde jako nyní.
Lokální benzínky, které nejsou na hlavních tazích, asi z velké části zaniknou, protože kdo by chtěl nabíjet u cesty někde v polích, když to trvá 15-30 minut? Naopak se to asi dost rozmůže u obchodních domů a supermarketů. Lidi se zastaví po cestě z práce nakoupit a během toho si nabijí auto. Supermarkety si budou konkurovat nově i cenou elektřiny. Případně si to nechají lidi nabíjet během dne v práci, protože zvláště přes léto bude levná elektřina hlavně před den.
Úplný nesmysl je potom počítat, že každý bude potřebovat každou noc nabít plnou baterii. Průměrný denní nájezd je 40 km, což odpovídá tak 7-8 kWh. A jsme na desetině potřebné energie, kterou ten výpočet uvádí.
Jo, to jsou samozrejme dalsi aspekty. Ono uz i na tech sidlistich casto nejaka nabijeci mista jsou. Stejne tak jako se objevuji nabijecky na firemnich parkovistich. A vlastne i na tech "konvencich" benzinkach... :-)
A krasne je to mj. videt na cestach po zahranici, hotely s parkovistem maji nabijecku uz taky ve standardni vybave. Clovek ma skoro pocit, ze nejvic EV hejti lidi, co maximalne dojdou z bytu do nejblizsi nalevny... :D
> Hlavně nechápu to upínání k nočnímu nabíjení na sídlišti. On si dnes někdo lije na parkovišti před panelákem do auta benzín, že to samé očekává u elektroaut?
Nelije, ale pro elektroauta je tohle nejlepší a dává to největší smysl:
- už nikdy nemusíš speciálně k benzínce, vždy vyjíždíš „s plnou“
- pomalé nabíjení je k baterii šetrnější
- i rychlonabíjení trvá 20 minut, kdo by chtěl někam jezdit a tam 20 minut čekat když nemusí
- protože je auto připojeno dlouhou dobu, může se nabíjet z přebytků, na spotovém trhu „skoro zadarmo“
(totéž samozřejmě platí pro tebou uváděné nabíjení během dne v práci)
To by se mohly zrovnatak zrusit benzinky a po nocich by mohla sidliste objizdet cisterna s PHM, co doplni vsem autum nadrz po hrdlo... :-)
Rychlonabijeni dava smysl u tech nakupaku... a obecne genericky "na delsich cestach" - stejne clovek obcas potrebuje zastavit, protahnout se a dat si kafe. A ti, co na to kaslou jsou z pohledu bezpecnosti na silnicich spisem rizikem, ze? :-)
Teoreticky ano, ale prakticky víme, jak parkoviště na sídlišti vypadají. Lidi parkují, kde se dá. Podél cest, na chodníku, někdy i na trávě. Představa, že každé takto zaparkované auto bude mít nabíječku, je naivní. Přesto to není žádný konec světa. Lidi ze sídliště holt budou nabíjet jinde než doma.
Kde ji budou získávat? Když jedu z práce a bliká mi hladové oko, stavím se na benzínku a za pět minut mám hotovo. To v případě 4 stojanů a 5000 aut znamená 104 tankovacích hodin. Obyvatelé toho sídliště obvykle po cestě domů potkají více benzínek, třeba 4 (tedy 16 stojanů). To znamená 26h tankovacího času.
Rychlonabíjení trvá cca 70 minut, 5000 aut se nabíjí tedy 5833h, abych se dostal na stejnou nabíjecí kapacitu jako u tankování, tak potřebuji cca 225 nabíjecích míst. To už je slušné parkoviště. Taky potřebuje být koncipované tak, aby zvládlo ládovat do aut v nejnepříznivějším případě 54MW. Nebo chcete měnit plány jen proto, že ostatních 200 kolegů má stejný nápad a místo hodiny na nákup a kafíčko tak zkejsnete třeba 4h, protože rychlonabíjení není k dispozici?
Píšeš, že průměrný nájezd je 40km. To je sice hezké, ale tady nás zajímá spíše medián, protože ten lépe ukáže reálné požadavky na nabíjení.
Hele, ano píšu o extrémních situacích, ale proč o nich píšu? Protože zaprvé můžou nastat ve Tvém scénáři, a proto je třeba s tím počítat. Za druhé, upozorňuji na to, že elektrická síť není v současnosti připravená na masivní elektromobilitu. Už jen to, že současná rozvodná síť ani nepočítá s tím, že všichni roztočí elektroměry až na hranici jističů. Navíc, další problém je v tom, současné tepelné (nezávisle na zdroji tepla, ať už je to plyn/uhlí/jádro) nejsou schopny regulace v reálném čase - mají ohromnou dynamiku, takže výkon se plánuje: „v pět se stmívá a jsou už tři, tak to trochu roztočíme, ať si mohou doma posvítit“ (prosím, ber to jako příklad). Takže on je problém i opačný případ - stejný problém jako roztočené elektroměry, možná i větší, by způsobilo, kdyby všichni najednou prostě ty jističe vypli... To je důvod, proč máme po republice různě rozmístěná „skladiště“ elektřiny v podobě přečerpávacích elektráren - slouží na vykrytí okamžitých špiček jedním i druhým směrem, než stihnou zareagovat tepelné elektrárny.
Toto jsou všechno aspekty, které prosím zvažte při psaní vět typu „ lidi budou energii do auta získávat jinde jako nyní.“ Protože na to místo bude muset někdo dotáhnout kabel tlustej jak sloní noha (opět, nadsázka - v reálu to bude VVN a trafostanice, ale i tak...) a vyhradit mu výkon elektráren.
" nesmysl. Proc to porad nabijite 0-100%? Staci tam postat 10 minut, dojit si na zachod a mam na dalsich 100km a zb"
Dalsi odpornik ... vis co je to zivotnost akumulatoru? Jo aha, nemas paru. Presne timhle mu delas vazne moooc dobre ...
Mimochodem, poslu ti fakturu jo? Denne to mame rekneme hodinu za 5k na nabijeckach ju? 10 minut totiz trva jen to, nez se auto domluvi na tom, jestli se vubec nabijet zacne.
> Už jen to, že současná rozvodná síť ani nepočítá s tím, že všichni roztočí elektroměry až na hranici jističů.
To neudělají, protože budou nabíjet mimo špičku.
> Navíc, další problém je v tom, současné tepelné (nezávisle na zdroji tepla, ať už je to plyn/uhlí/jádro) nejsou schopny regulace v reálném čase - mají ohromnou dynamiku
Naopak nabíjení ve stylu „potřebuju X kWh kdykoli během následujících 10 hodin“ je na regulaci mnohem lepší než okamžitá spotřeba, kterou nemůžete odpojit (svícení, vařiče, další příklady co jste dával).
Máte zatměno před očima a jste úplně mimo, sorry.
"To neudělají, protože budou nabíjet mimo špičku."
Megablabol tohoto threadu ... mas ty vubec paru kdy maj domacnosti spicku? Zazrak 20-22 ... a vis kdy budou zcela 100% vsichni nabijet? Zazrak 20-22.
A tusis ty vubec (jasne ze ne) kolik si libovolnej spotrebic veme ze site? Kupodivu presne tolik, kolik mu ta sit da. Zadna regulace se nekona. Cele je to zalozeno na cislech a jejich prumerech, o kterych ty vubec nic nevis.
Pan nezahrnul do svych spekulaci decentralizovanou vyrobu treba hned za NN trafackou. Pan nezahrnul akumulaci, treba hned za NN trafackou.
Dalsi adresne odpojovani nebo nabizeni kapacity/energie v miste jakmile je k mani.
Dale napetove rizeni u trafostanic za provozu a dalkovy monitoring kvuli decentralizovane vyrobe - drive to treba vyzadovalo partu na prehozeni odbocky na trafu a odstavku.
Dal tu mame treba pretoky pres trafa z NN do VN.
Svet se nekam posunul. A to je energetika plna konzerv.
16. 11. 2023, 04:26 editováno autorem komentáře
Nechci vam krast iluze, ale ty vedeni do tech mist casto natahali uz za komaru :-) A jsou mista, kde i VN vedeni pamatuje krale klacka - doslova, klidne jeste na drevenych sloupech, do kterych desitky let nikdo neinvestoval... ono vubec ze zpusobu provedeni konstrukce poznate, kdy na to kdo sahnul naposledy, ze? ;-)
"Hele, ano píšu o extrémních situacích, ale proč o nich píšu? Proto"
To nejsou zadny extremy, oni tyhle fanboys jednak vubec nemaji mozky, druhak se ani neumi podivat do zahranici. Tam zavadeji dane z vlastnictvi elektroaut, protoze vsude stoji Xhodinove kolony na nabijeni, a neprojede kvuli tomu normalni doprava ani zachranky, hasici ...
Protoze tihle tupci vubec nedokazou pochopit, ze i kdyz se spokojim s tim, ze budu jezdit s vehiklem, ktery mozna za 100m chcipne s hlaskou ze baterka dosla, a najezdim prdlajs (= sem tupec, protoze vlastnim vec kterou nepotrebuju), tak jaksi jednak vsichni budou nabijet pred vikendem, druhak, narozdil od benzinu v nadrzi, ktery nikam nezmizi, energie z aku mizi porad.
Zkus vzit uplne vobycejnou vochcavku, a nech ji nekde 14 dnu stat. 80% ze ti starter ani necvakne.
A to pomijim zimu, schvalne, chci videt nekteryho z fanboys, jak necha svuj smatlafoun rekneme hodinu na mrazu (-5 staci).
O tom ze nemaj paru jak se dimezujou rozvody nema smysl mluvit.
"ěkdo lije na parkovišti před panelákem do auta benzín, že to samé očekává u elektroaut? Je možné, že nabíječky na sídlišti vůbec nebudou, nebo v nějaké hodně omezené"
On by si nekdo mel dat mokry hadr na hlavu... predevsim terda ty. Kdyz dojedu cestou do prace na benzinku, tak za 5 minut natankuju 1000km dojezdu.
Ten elektrokram nenajede na jedno natankovani ani 1/4 ty vzdalenosti a "rycho"tankuje se hodinu, takze ho cestou do prace nikdo nabijet nebude.
Edit: Ostatne, o tvych vedomostech svedci uz tebou udavana spotreba elektriny, ktera je polovicni nez realita. Ona se totiz fyzika zvastama vokecat nenecha.
21. 11. 2023, 18:05 editováno autorem komentáře
Nabíjení je rozpočítané na celých 10 hodin. Do 5000 aut potřebuji dostat 75kWh během 10h.
5000 * 75 = 375 000kWh
375 000 / 10 = 37 500kW, což je 37.5MW.
Stačí takhle? Fyziku neojebeš. Rychlé nabíjení uvádím jako příklad kam může skočit špičkový příkon.
Navíc, i při nabíjení rozloženém na celých 10 hodin bude na začátku potřeba vyšší příkon než průměrný, aby na konci stačil i nižší.
Jako teoreticke cviceni je to pekne, ale v praxi to nebude tak, ze byste kazdou noc potreboval do 5000 aut dostat 75kWh. Ten svuj presny a po matematicke strance spravny vypocet stavite na nespravnych vstupnich predpokladech - pocinaje tim, ze vam tam prijede 5000 aut se zcela vybitou bateriii. A kdyz mate ve vypoctu nesmyslne vstupni data, pak i vypocet samotny bude nesmyslny, ze? ;-) Ono nestaci jen umet pocitat, to je sice podminka nutna... nikoliv vsak dostacujici. Zkuste taky obcas pouzivat tu vec na krku... k premysleni :-)
15. 11. 2023, 10:45 editováno autorem komentáře
> Dejme si extrém - každý vlastní Teslu s baterií 75kWh, nabití na plno trvá cca 70 minut rychlým nabíjením. Takže máme 5000 aut, které během 10h musíme nabít. To znamená 75*5000 = 375000kWh
Vy jste zcela vážně přišel s tím, že večer všichni přijedou s úplně prázdnýma autama a do rána je potřeba je úplně nabít?
Benzínky, jejich nádrže a jejich zásobování vám v tomto scénáři nezkolabují?
> I kdyby se optimálně rozkládalo nabíjení všech aut po celou dobu, tak to špičkově může vylétnout až k 140MW.
To nevypadá jako "se optimálně rozkládalo" když jste z 37 MW udělal 140 MW.
> To všechno navíc k běžné spotřebě sídliště, protože všichni si chtějí posvítit na to smažení řízků na zejtra
Psal jste, že chtějí mít nabito ráno, takže se může nabíjet přes noc a ne ve večerní špičce.
> Zítra může mít baterie kapacitu ne 75kWh, ale 150kWh, protože dojezd, pak ta čísla budou platit ne pro 5000 aut, ale jen pro 2500.
Jasně, a všichni lidi na tom sídlišti tu baterii úplně celou vyjedou (1000 km) během jednoho odpoledne a druhý den ráno hned všichni pojedou na další 1000km cestu.
> ale představu o řádech potřebného výkonu to snad udělá
Neudělá. To se podívejte kolik lidi průměrně najedou přes týden a tak.
> co když v okamžiku, kdy bude baterka na dně, budu potřebovat urgentně odjet
Proto ji nenecháte používat až na dno, ale třeba jenom do půlky.
> Upřímně řečeno, ono už teď se tiše přepokládá, že rezervovaný výkon daný jističem nezačnou všichni odebírat najednou.
Samozřejmě, a nabíjení aut do toho pasuje ještě líp -- protože nemáme způsob a nechceme člověku zapnutí vařiče o hodinu posunout.
> Jízda s elektroautem mi dnes připadá docela podobně jako propagační jízda manželky Henryho Forda - benzínky tehdy neexistovaly, tak plánovala trasu tak, aby jela kolem lékáren, kde kupovala technický benzín...
To si pamatuju, a taky tehdy na root.at psal nějaký bez_přezdívky komentář, jak je to krok zpět od koňských povozů, dával absurdní příklady jak se všechna auta najednou pojedou natankovat, a vůbec si nedokázal představit že by mohlo existovat nějaké řešení, které se o pár let později udělalo (výrobní a distribuční síť pro benzín, čerpací stanice atd.).
> Vy jste zcela vážně přišel s tím, že večer všichni přijedou s úplně prázdnýma autama a do rána je potřeba je úplně nabít?
Ano a píšu, že dnes je to extrém, ale dále píšu, že zítra těch 75kWh může být jen polovina baterky.
> Benzínky, jejich nádrže a jejich zásobování vám v tomto scénáři nezkolabují?
Přivézt palivo k benzínce je zcela odlišný problém, než dotáhnout káble tlustý jak prase k nabíjecí stanici.
Navíc, současné auto potřebuje natankovat cca 1x zatímco elektroauto potřebuje dobít 2x až 3x pro stejný nájezd.
> To nevypadá jako "se optimálně rozkládalo"...
Problém je v konstrukci baterek - na začátku nabíjecího procesu potřebuji větší dobíjecí proud než na konci, kdežto průměr počítá se stejným proudem po celou dobu nabíjení. V 8 ráno bude nutně příkon nabíječek nižší, než předtím v 10 večer. Tesla si při rychlonabíjení vezme prvních 10 minut 240kW, přičemž průměrně je to 64kW po dobu 70 minut. Tam vzniká ta špička.
> Psal jste, že chtějí mít nabito ráno...
Jenže nabíjení trvá nějakou dobu a proces nabíjení jsem rozpočítal na 10h. Takže z Tvého pohledu o půlnoci vypneme sídliště, aby se mohla nabít auta? Navíc, zrovna počátek nabíjení je energeticky nejnáročnější.
> ...na další 1000km cestu...
Které e-auto má dojezd 1000km? Za jakých podmínek a s jakou baterií? U auta s 75kWh je reálný dojezd cca 400km, což je jedna cesta Brno-Praha-Brno - ~5h cesty.
> Samozřejmě, a nabíjení aut do toho pasuje ještě líp -- protože nemáme způsob a nechceme člověku zapnutí vařiče o hodinu posunout.
Teď nerozumím... Je to ironie, nebo myšleno vážně? Pokud vážně, tak se zamysli - co všechno ještě obětuješ tomu, abys mohl jezdit elektroautem? Tady začínáš hodinou spánku...
> To si pamatuju, a taky tehdy na root.at psal nějaký bez_přezdívky komentář...
To myslím pleteš dvě věci dohromady... Navíc vytržené z kontextu. Neříkám, že to, co je dnes problém, bude problém i zítra. Od té spanilé jízdy paní Fordové uplynulo cca 110 let. 110 let se budovala infrastruktura pro spalovací motory. U nás je to dokonce ještě méně. Kdesi jsem narazil na brožurku, která se přidávala do nových aut a byla na ní vyobrazená síť čerpacích stanic v Československu i s otevírací dobou. Byly jich na celou republiku snad nižší desítky a o víkendu sis nenatankoval, snad jen v Praze, Brně, Bratislavě...
Od té doby uplynulo minimálně 60 let rozvoje automobilismu. Elektrifikace železnice trvala 25 let, aby se mohla plně nahradit pára... Nyní nás čeká podobný proces - tento proces nebude možné jednoduše centrálně řídit, tak jako u státních železnic. Bude to proces, který se dotkne nás všech a nebude jednoduchý, protože budeme muset vyřešit spoustu problémů - to, co jsem nastínil, je jen zlomek. Hlavně ten proces bude drahý a zde se naskýtá otázka, kolik jste ochotni do toho investovat.
To je to o čem píšu.
To je všechno pravda, akorát mimo to je tam ještě nemálo dalších nevyřešených problémů. Například: Kde vezmeme suroviny na výrobu baterií, tím spíš za předpokladu, že bychom chtěli stávající vozový park 1:1 nahradit elektromobily? Jak dobře se dají baterie recyklovat a kolik svinstva při recyklaci potenciálně vznikne (když se u elektrovozíků pořád předhazuje ta ekologie)? Jak to bude s tím dobíjením - budu muset jak trubka jezdit někam k nabíječce a tam potenciálně pálit čas? Nebo budu moct nabíjet někde na sídlišti? Pokud ano, na kolik taková legrace (=adekvátní infrastruktura a její údržba) přijde? A nebudu se pak muset stejně modlit, abych po příjezdu domů někdy večer našel volný dobíjecí stojan (či co to bude)? A dalo by se pokračovat...
Elektromobilitu ano, ale jednak zdaleka ne všude, univerzálně pro každého, a jednak jedině dle vlastní volby, a pro větší rozšíření jedině přirozenou evolucí a dle potřeb a požadavků každého, nikoliv z donucení. Jinak to je cesta do pekel, ostatně jako cokoliv, co se nutí na sílu jako univerzální spása.
> Elektromobilitu ano, ale jednak zdaleka ne všude, univerzálně pro každého, a jednak jedině dle vlastní volby, a pro větší rozšíření jedině přirozenou evolucí a dle potřeb a požadavků každého, nikoliv z donucení.
Si myslím že stačí konečně zpoplatnit externality a všichni hned přejdou :D (půlka teda z aut někam úplně jinam)
> Kde vezmeme suroviny na výrobu baterií, tím spíš za předpokladu, že bychom chtěli stávající vozový park 1:1 nahradit elektromobily?
Máte výpočty surovin aktualizované na LiFePo baterky?
Zpoplatnit externality? Jinými slovy, opět něco uměle vynutit (což je přesně to, o čem píšu)?
LiFePo baterky jsou super na stacionární instalace a třeba k FVE bych ani neuvažoval o pořízení jiné technologie. Ale do aut poněkud pokulhávají kvůli kapacitě (energetické hustotě, a to pokud se nepletu jako objemově, tak i hmotnostně), a to i přesto, že si z hlediska nabíjení a vybíjení nechají líbit víc než LiIon - protože pokud je dojezd většiny elektroaut mizerný s LiIon, s LiFePo to bude ještě horší.
Ale i kdyby se začalo LiFePo používat, zbavíme se třeba potřeby kobaltu, ale pořád tam máme to lithium. A těžba bude určitě čistá a ekologická, že...
> Zpoplatnit externality? Jinými slovy, opět něco uměle vynutit
Ne, to není umělé vynucení, naopak nechat externality nést ostatní znamená tu věc dotovat na úkor všech.
> Ale do aut poněkud pokulhávají kvůli kapacitě (energetické hustotě, a to pokud se nepletu jako objemově, tak i hmotnostně)
Nové Tesly i mnohá jiná auta už je mají a dojezd nevypadá že by se nějak zásadně snížil ¯\_(ツ)_/¯
> protože pokud je dojezd většiny elektroaut mizerný s LiIon, s LiFePo to bude ještě horší
LiIon má lepší „jednorázový dojezd“ který ale degraduje baterku (nabití na 100, vybití do 0). Ano, pro občasné dlouhé cesty se to může hodit. Ale není to řádový rozdíl.
Ano a píšu, že dnes je to extrém, ale dále píšu, že zítra těch 75kWh může být jen polovina baterky.
Jakou má kapacitu baterka, je snad úplně jedno, ne? Požadavky na přenosovou síť se odvíjejí od potřeby energie. Pokud spotřeba elektroaut zůstane stejná a výrazně se nezmění ani průměrný nájezd, tak zvětšení baterky ze 75 kWh na 150 nebude znamenat, že lidi budou potřebovat nabíjet dvakrát víc energie. Ten, kdo dojede z Prahy, nebude potřebovat nabít celou baterku, ale jenom půlku.
Jak už jsem psal, průměrný denní nájezd je 40 km, což představuje 7-8 kWh, tedy desetinu toho, s čím počítá ta vaše kalkulace. Na tom parkovišti bude někdo, kdo dojede s prázdnou baterkou a druhý den ji bude potřebovat zase plnou, tak si těch 75 kWh za noc klidně vezme, ale pak tam bude někdo, kdo dojede sice s prázdnou baterkou, ale další den auto nebude potřebovat, tak ho přepne do módu, aby se nenabíjelo hned, ale čekalo na časy s nejmenší poptávkou po elektřině a tudíž i cenou, pak tam bude někdo, kdo se akorát otočil v práci a potřebuje 5 kWh, nebo důchodce, který s tím vyjede jednou za týden na nákup.
A vám to přijde jako pokrok, když dorazíte domů a místo toho abyste prásknul dveřma auta a šel se věnovat rodině, budete řešit, jak sdělit autu, co bude zítra?
A cestu na dovolenou neplánoval podle toho co chcete cestou vidět, ale kde je nabíječka kompatibilní s vaším doadavatelem, aplikací , bankovní kartou atd?
Já v tom pokrok nevidím...
A v jiných příspěvcích malujete krásné vize, jak distributorovi poskytnete za těžký peníz k vycucnutí část energie z vašeho auta. Tak tuhle kalkulaci taky nezapomeňte zahrnout do vašich úvah, až doma zaparkujete.
Tomu autu to řeknete v klidu pak v mobilu, až budete doma s rodinou. Ale pravděpodobně tam budete mít jen trvale nastaveno, že každý den odjíždíte nejdřív v X hodin (třeba 8 ráno), a ono si nabíjení rozpočítá. Jinak sjednocení placení je jeden z cílů EU (když na benzínkách to jde bezkontaktně už dávno).
Co bezkontaktně. Ten nabíjecí konektor má normálně datové spojení (používá se to právě aby si řekli u AC kolik si může auto brát a u DC kolik má nabíječka dodávat), neexistuje důvod proč by to nemohlo účtovat úplně samo pouhým připojením.
Měl byste nastavený nějaký limit ceny nad který by to chtělo potvrzení, aby se neobjevili vykukové s 999 Kč/kWh.
V ideálním světě by se tam ani nemusely posílat karetní transakce, ale nějaké kredity jako známe z předplacených SIM karet - tak by byla zajištěna i anonymita.
> Problém je v konstrukci baterek - na začátku nabíjecího procesu potřebuji větší dobíjecí proud než na konci, kdežto průměr počítá se stejným proudem po celou dobu nabíjení.
Doslova článek pod kterým diskutujeme popisuje, jak člověk nastavuje nabíjecí proud podle aktuální produkce jeho FVE a ceny elektřiny.
> Tesla si při rychlonabíjení vezme prvních 10 minut 240kW, přičemž průměrně je to 64kW po dobu 70 minut.
Proto se nebavíme o rychlonabíjení, ale 10 hodin trvajícím nabíjení („destination charging“).
> Které e-auto má dojezd 1000km?
Vaše hypotetické auto s 150kWh baterkou, o kterém jste sem napsal, že v budoucnu přijedou jeden večer všechna úplně prázdná na sídliště a druhý den ráno chtějí být všechna úplně plná.
> Pokud vážně, tak se zamysli - co všechno ještě obětuješ tomu, abys mohl jezdit elektroautem? Tady začínáš hodinou spánku...
Cože, kdo obětovává jakou hodinu spánku, večer přijedu a připojím auto, automat zapne nabíjení od 23 do 5, tím vyřeší že to nejde zapnout ve špičce (20-22).
> Nyní nás čeká podobný proces - tento proces nebude možné jednoduše centrálně řídit, tak jako u státních železnic.
Státní železnice do teď nemá zabezpečovačku co by zastavila vlak před STOP návěstidlem, nebo umožnila aby neblikal a nezávoroval přejezd když vlak stojí v zastávce a nastupují lidi. To prostě není něco co se může dávat za příklad jak dlouho trvají věci.
Naopak tomu hraje do karet, že si to může každý dělat na svém parkovišti nezávisle.
> Bude to proces, který se dotkne nás všech a nebude jednoduchý, protože budeme muset vyřešit spoustu problémů - to, co jsem nastínil, je jen zlomek.
Jenom aby se nezjistilo že třeba v nějaké jiné zemi nevěděli že to nejde a už to mají rozestavěné (Norsko).
Jestli neco nahradilo paru tak to byl diesel. Byla to dieselifikace.
Elektrifikace zeleznice aspon u nas neskoncila a je pouze na 34 procentech. Navic se zacina prechod na jednotnou napajeci soustavu a je treba taky poresit male elektro nebo hybridni jednotky ve stylu sukafon nebo regioexkrement. U nas nejsou a je tu problem slepice a vejce.
Až na to, že já do obchodu (ani jinde po městě) fakt autem nejezdím. Primárně ho používám na dlouhé trasy.
Na benzinku jezdím právě jen ve chvíli, kdy se blížím k rezervě. A rodina by mě přerazila, kdybych tam chtěl hodinu kempovat.
Ten komfort tankování je při takovém druhu používání prozatím nesrovnatelný s nabíjením (a dojezdem) elektromobilů.
> Ten komfort tankování je při takovém druhu používání prozatím nesrovnatelný s nabíjením (a dojezdem) elektromobilů.
Kdyby existovala destination charging infrastruktura (případně pokud parkujete ve vlastní garáži/na vlastním pozemku), tak je to naopak ještě pohodlnější: pro jízdy do 400km (a dojezd se stále zvyšuje) už nikdy nemusíte jet na „benzínku“.
S elektro-auty se experimentuje uz od druhe poloviny 19.stoleti :-) A do Chorvatska se elektrikama uz davno jezdi, nemusite vynalezat kolo... :D
A ze nase zeleznice v mnohych vecech pripomina stale skanzen bych fakt nepouzival jako dukaz "nezralosti" nejake technologie. Navic nektere prvni konstrukce byly tak poruchove, ze se v pravidelnem provozu neudrzely ani deset let (Karkulky aka T444), holt i v CKD se to museli na necem "naucit" a poznat slepe cesticky.
No ten článek není nic moc.
Třeba na úvodní otázku "Není to ve výsledku dražší než s autem na benzín nebo naftu?" neodpověděl vůbec.
Orientačně jsem počítal (s dnešníma cenama, které jsou trochu jinde než v roce 2021) a jsem s odhadem někde u té standardní ceny pro Audinu.
A to ten výpočet trochu šidili, začínali s "plnou" (samozřejmě zadarmo) a snažili se dojet na dřeň. Nevybírali i ten hotel náhodou podle toho, jestli je tam nechají zadarmo nabít? S touhle metodikou výpočtu bych se spalovacím autem do chorvatska zvládl dojet hódně levně. :)
S elektro auty se nejen experimentovalo. Elektro auta lámala rekordy ještě před spalovacíma. Jenže až teď se z totálně nepraktické hračky mění na něco, co je prakticky použitelné.
Ja fakt nemel ambici hledat super clanek na tema, jestli jde dojet do Chorvatska, potazmo kamkoliv dal a vypocet jsem vlastne ani neresil. Proste to jde tam s EV dojet a neni s tim dnes zadny zasadni problem. Neni s tim ani problem uzivat si alpske horske silnice. Naopak, obcas v horskem sedle mate moznost si "pricucnout" do baterky sveho EV... ale tu naftu ci benzin do nadrze si tam fakt nedolejete.... :D
Jasný. Akorát počítejte s tím, že takovéhle články na odpůrce elektroaut moc nezapůsobí. Protože něco, co vy vnímáte jako bezvýznamnou drobnost, je praští do očí.
- Je celkem jasně vidět, že je to "cinklé" ve prospěch elektroaut. Ale jejich odpůrce netuší, jak moc. U spalováků umí v duchu nějak zkorigovat třeba kreativní marketingové bláboly, tady ne. Jen jasně vidí, že je něco špatně.
- Několikrát tam zmínili, že by normálně jeli trochu jinak. Ale jeli na čas a spotřebu. A díky tomu jeli občas nepříjemně na dřeň, jak jim vytkli i pod článkem v diskuzi.
- Z těch zhruba 10 nabíjení měli 2x problémy s nabíječkou. Samozřejmě že se vyřešily, ale je to podezřele časté. Že to fakt ještě není odladěná technologie.
- Už to, že použili specializovaný program (ABRP) aby optimalizovali tu trasu podle nabíječek je dost cizí koncept. Najednou netankuju mimochodem, když potřebuju přestávku, ale dělám si přestávky podle toho kdy potřebuju nabíjet.
Fanda elektroaut si z toho odnese, že tou cestou kvůli nabíjení nemuseli nějak nepříjemně dlouho čekat. Odpůrce si odnese třeba to, že i to kdy, kde a jak dlouho budou jíst nebo pít kafe rozhodli na základě optimalizace přesunů auta mezi nabíječkama.
No "flame" je to doopravdy. Elektromobily svou nebezpečností při zahoření předčí jakoukoliv technologii. Hasiči by mohli vykládat, co za nové postupy a vybavení s sebou musí vozit, aby mohli hořící elektromobil vytáhnout z garáží ven a tam nechat dohořet, protože uhasit to z principu nejde. A pak je tu ten nedořešený detail s prodlužkama pověšenýma z okna v 5. patře paneláku, protože jinak na sídlišti elektromobil nenabijete...
> Elektromobily svou nebezpečností při zahoření předčí jakoukoliv technologii.
Jenom jestli tohle není taky tak trochu fáma.
> A pak je tu ten nedořešený detail s prodlužkama pověšenýma z okna v 5. patře paneláku, protože jinak na sídlišti elektromobil nenabijete...
Zásuvky v lampách, sloupky u obrubníku.
Je otazkou jak moc bude treba prekopat lampy. Nekde jsou uzke kabely - tam bude treba vysoke napeti v celem okruhu a adaptovat lampy.
Do karet hraje vykonova rezerva aspon na pomale nabijeni diky prechodu z vybojek na ledky.
Jinde zas bude treba prekopat spinani verejneho osvetleni coz je dalsi cast te srandy.
Protazeni novych dratu je az posledni ne az tak ekonomicka moznost.
> Do karet hraje vykonova rezerva aspon na pomale nabijeni diky prechodu z vybojek na ledky.
Ta rezerva není zas tak velká. Sodíkové výbojky nejsou zas tak neefektivní jako žárovky. Ledky ušetří jen něco přes 50% energie. Uspoříte vyšší desítky wattů na sloup, které když rozdělíte mezi několik aut, tak z toho máte houby.
On se tim nekdo dokonce zabyval. Pravdepodobnost zahoreni benzinaku ci naftaku je 20-80x vetsi... :-)
Na elektromobilite nie je nic zle. Vid vlaky, elektricky a trolejbusy. Vsetko funkcne z minimom vedlajsich dopadov.
Problem je v tej mentalnej skratke. Mam baterky na ktore sa viem otocit do najblizsieho supermarketu. Mam riesenie na zachranu sveta.
Pokial nebudes pouzivat auto ako nahradu hromadnej dopravy. Tak si uzijes negativa v plnej parade. (A to neriesime efektivitu nabijania/slnecnych panelu v nasich zemepisnych sirkach ci CO2 stopu pri vyrobe, nedostatok elektrarni)
Petr si vybral nabíječku, která má své přednosti, ale jeden nedostatek: neumí komunikovat se střídačem, tak si to jako kutil udělal sám.
To o masovém nasazení této technologie obecně nic nevypovídá. Běžný člověk si pořídí nabíječku, která umí se střídačem komunikovat, technik mu to nainstaluje a on to začne používat, aniž by nad tím musel strávit byť jen hodinu.
Nope. Kdyby se to mělo nasazovat masově, tak někdo přijde s plug and play řešením (regulátor a nabíječka co si umí povídat z výroby) a nebude potřeba to bastlit. Je to jako s mnoha technologiemi, například 3D tiskem - první nadšenci museli neustále něco ladit, dneska si koupíš plug and play tiskárnu v Alze.
Jaký stres a statisíce spojené s přispíváním do diskuzí? Tohle je druhá diskuze, kde jsem napsal něco o horší opravitelnosti konstrukce tesel při naboření. Při naboření v oblasti akumulátoru je drahý problém asi u všech elektromobilů na trhu. Mimochodem můj příspěvek je užitečnější než Váš, takže s tím "vyprávíte o tom lidem, co o to nestojí" bych byl opatrný.
Je fascinující, jak i nemalá část ajťáků co moc dobře zná vlastnosti akumulátorů z mobilů a notebooků, ignoruje souvislost s elektromobily/hybridy a je jejich až nekritickými obdivovateli - sám takové lidi osobně znám. Ve výsledku je i přes větší sofistikovanost battery packů v autě jejich životnost hodně podobná s notebookovými aku, protože v autě jsou zase méně příznivé provozní podmínky.
> Je fascinující, jak i nemalá část ajťáků co moc dobře zná vlastnosti akumulátorů z mobilů a notebooků
Já znám vlastnosti akumulátoru například ze svého Asus EEE 1005HA. Po 12 letech vydrží furt 6-7 hodin oproti původním 10. Stejně tak používám spoustu vyhozených 18650 z notebookových baterek například do svítilen.
Přijde mi, že průšvih jsou "placaté pytlíčky". Oproti tomu "kulaté" (18650) a "hranaté" články neodchází.
Znáš spousty lidí. Nejdřív pojišťovák, co ti dává interní statistiky, teď zas nekritičtí obdivovatelé EV. Těžko se tomu věří. Nemáš ani přímou zkušenost ani se nemůžeš opřít o veřejně dostupné statistiky. Navíc srovnáváš baterie z notebooků s bateriemi z EV, kde od obou jsou vyžadovány úplně jiné vlastnosti. Vypadá to, že cituješ články, co si přečteš různě po internetu, navíc jen ty, co tvrdí to, co si myslíš. Těžko se pak bere vážně to co říkáš.
Ty asi žiješ hodně osamělý život, když ti přijde tak nereálné, že znám jednoho pojišťováka a pak pár nekritických obdivovatelů EV. A to jsem ještě nenapsal, že znám i nekritické fandy spalováků - to už jsem skoro společenská celebrita? Nedůvěřivcům doporučuji si koupit "starý" elekromobil z bazaru, sice jich tam kvůli jejich nižší životnosti moc není, ale spálení se/vyléčení z naivity zaručeno.
Úplně jiné vlastnosti od aku do notebooku a elektromobilu-ekola-hybrida vyžadovány nejsou. Občas je i stejný form factor, tudíž identické články a z hlediska chemie je LIFEPO bohužel méně vhodné pro všechny zmíněné. Jak někdo píše, že mu za 12 let klesla výdrž notebooku z 10 na 7 hodin - to je skoro zázrak a není náhoda, že u elektroaut by to byl taky zázrak.
Nedůvěřivcům doporučuji si koupit "starý" elekromobil z bazaru, sice jich tam kvůli jejich nižší životnosti moc není, ale spálení se/vyléčení z naivity zaručeno.
Ano, ty nejstarší EV moc populární nejsou, protože první generace měly dojezd tak 150-200 km. Majitelé ty baterie podstatně víc ždímali jak z pohledu výkonu, tak kapacity, takže mají i vyšší opotřebení. Není to tragédie. Ty baterie mají po 10 letech provozu pořád třeba 70 % původní kapacity, ale pokud původní dojezd byl 150 km, znamená to, že už to má dojezd jen 100 km a to už je dost omezující. Nicméně jinak jsou typicky ta auta ve výborném stavu, lepším než spalováky stejného stáří. Takové BMW i3 je totální držák, s kterým se nejezdí do servisu.
Dnes mají EV dojezd 300-500 km. Ty články mají obecně lepší životnost a v provozu se nechodí tak na hranu jejich schopností jako u těch starých, takže to opotřebení je podstatně menší. Přečtěte si nějaký rozhovor s lidmi, kteří testují baterie pro autobazary. V drtivé většině případů auta, která se teď dostávají do autobazarů, mají stav baterie velmi dobrý a typicky nad 90 % původní kapacity.
> S čím štěstí mít nemůžete, je životnost akumulátoru - ty statisíce, které budete muset vypláznout nejpozději za cca 10 let jsou jistotou.
Problém s tímto strašením je jako obvykle, že jste zapomněli ten interval "kdy se stane něco strašného", posouvat s realitou ("baterie chcípne do 3 let" ... "baterie chcípne do 5 let" ... "baterie chcípne do 10 let"), takže mezitím Tesly z roku 2013 pořád jezdí. https://www.nimblefins.co.uk/study-real-life-tesla-battery-deterioration
Doporučuji posunout to strašení na 15-20 let a dát si do kalendáře upomínku.
A navíc aktuální Tesly (i další elektromobily) přechází na LiFePo baterie, které jsou už úplně nesmrtelné. A ještě se tím vyřešil oblíbený internetový problém s kobaltem a manganem z afrických dětských dolů a „na světě není tolik kobaltu aby mohl mít každý elektromobil“.
Zatracená realita.
> ale z hlediska pohodlí, senzorového vybavení a interiéru je meďour, BMW, Lexus a Audi hodně jinde
To je dost věc názoru. Nemůžu mluvit z pohledu řidiče (neřídím), ale když s někým jedu, tak mi tohle nepřijde. Z pohledu řidiče by mě asi vytáčelo jak v poslední verzi zrušili páčky pod volantem na blinkry a mají tlačítka na volantu, ale třeba by ta páčka šla dobastlit :-).
14. 11. 2023, 15:47 editováno autorem komentáře
Asi tak. Elektroauto nemám, ale má ho hned několik lidí kolem mě (někteří už celkem dost let) a mám doma 12 kWh baterii a po zkušenostech jejich a mých můžu říct, že ty obavy z rychlé degradace baterie jsou hodně nafouklé. Dnes už ty baterie zvládnou tolik cyklů, že spíš odejdou stářím než opotřebením.
Říká se, že baterie v autu degraduje o 2-3 % prvních 10 tisíc km a pak při průměrném nájezdu 1-1,5 % ročně. U některých automobilek je reálná kapacita větší než deklarovaná (u některých až 105 %). Takže desetileté auto může mít klidně zbytkovou kapacitu baterie pořád nad 85 % a baterie při troše dobré vůle vydrží morální životnost auta.
Oni narozdíl od zákazníků neriskují skoro nic, stačí si podrobně přečíst definici té záruky u automobilek. Je tam velice často i možnost dát již použitý battery pack nebo jen vyměnit ty nejhorší články, aby to do zbytku záruky vydrželo a pak zákazník bude muset brzy po skončení záruky vysolit statisíce. Pro trh ojetin je to velká past a ještě hodně lidí se spálí.
"Asi tak. Elektroauto nemám, ale má ho hned několik lidí kolem mě (někteří už celkem dost let) a mám doma 12 kWh baterii a po zkušenostech jejich a mých můžu říct, že ty obavy z rychlé degradace baterie jsou hodně nafouklé. Dnes už ty baterie zvládnou tolik cyklů, že spíš odejdou stářím než opotřebením."
V ČR je průměrné stáří aut cca 15 let. Nechcete ve světle této skutečnosti své vyjádření poupravit? Dost let není ani těch zázračných 12, kdy už dochází k degradaci i u málo používaného akumulátoru jen kvůli času. Spalovák si můžete sušit ve stodole třeba 30 let, ale akumulátor odejde i úplně nepoužívaný jen kvůli času uplynulého od výroby.
Nemám obavy z rychlé degradace akumulátoru, mám obavy z degradace akumulátoru starého 8 a více let. Schválně zkuste oslovit nějaký značkový servis ať Vám vyčíslí cenu výměny aku u nějakého takhle starého elektromobilu. Včetně práce se dostanate na částky, při kterých se už nebudete bát ani velkých částek za opravy drahých dieselů a problémových automatických převodovek.
Do toho, žádám všechny optimisty, aby přestali teoretizovat a sami získali čísla z praxe (já přece lžu a nenávidím všechny elektromobily, protože....nevím), kterými mě umlátí a já už budu konečně ticho. Žádné dojmy, ale tvrdá data přímo ze servisní praxe.
Do té doby je zbytečné pokračovat v diskuzi, takže zatím nashle.
15. 11. 2023, 09:52 editováno autorem komentáře
Člověče, vy mě fascinujete. Sám tady žádná data neposkytujete. Jen náznaky a jedna paní povídala, ale po jiných požadujete, aby vám předkládali tvrdá data, jinak nejsou hodni diskuse s vámi. Co takhle s tím začít u sebe?
Mimochodem i kdyby vám ta baterie po těch řekněme 12 letech úplně odešla, tak při průměrném nájezdu máte jen na palivu za tu dobu úsporu 250-300 tisíc. Plus další desítky tisíc za ušetřený servis (výměna oleje, filtrů, brzdových destiček, svíček... a to neberu v úvahu další závady, mně třeba letos po 9 letech odešlo turbo, oprava za 80 tisíc, nádhera). A tu baterku taky neodepíšete za nula, ale prodáte. V horším případě na recyklaci, v lepší na druhotné využití. Co vám elektroauto za ty roky ušetří, z toho zcela novou baterii s přehledem pokryjete.
Naše auto by za 12 let ušetřilo na palivu minimálně 537k, což byla jeho cena, když jsme ho jako nové před pěti lety kupovali. Výměna baterie v Tesle stojí 300k.
K servisu našeho auta. Za pět let spolklo cca 100k. Od začátku má občasné problémy se spalováním a teď mu po 80k km odešel katalyzátor. Ten se cenově může dostat na podobnou částku jako tvoje turbo, ale osobně doufám, že půjde zrepasovat. Nejhorší je, že nikdo netuší, jestli problém byla ta lambda sonda, po jejíž výměně auto začalo konečně jezdit normálně a nebo lambda i katalyzátor odešly kvůli něčemu jinému. Tu lambdu jsem servis donutil vyměnit naslepo. Diagnostika jim nic neřekla a mě už nebavilo tam jezdit pořád dokola.
Nemůžu se dočkat, až elektroauta ještě trochu spadnou na ceně. Není nic otravnějšího než spalovací motor co nespaluje a autorizovaný servis si nad tím myje ruce s tím, že jim se to během 5km testovací jízdy nestalo a diagnostika jim nic neukazuje.
Kdo říká, že bude zdarma? Koukni se na ceny elektřiny. Včera jsme měli od půlnoci do pěti 1 kWh za 1 Kč se vším všudy. To je doba, za kterou dobiju jedno auto z 20 na 80 % i z domácího wallboxu. To je dejme tomu 45 kWh a to stačí na 200+ km jízdy. Za benzín bych dal 650 Kč. Ten rozdíl je tedy 600 Kč na 200 km. Během 12 let jsme snadno na půl mega. V létě pak člověk nejen že nabíjí z přebytků FVE, ale taky z přebytků v síti, protože třeba o víkendu je občas cena za elektřinu záporná.
A tohle člověk nemusí vůbec řešit sám. Prostě přípojím auto, vím, jaká bude cena po celý den a dokonce i zítra v jednotlivých hodinách a podle toho se spustí nabíjení.
Nevím, čím jezdí Bycx, ale my máme BMW 116i, což je malé auto. Tabulková spotřeba je sice asi 6,2 litru, ale v našem provozu je to tak 7,5-9l/100km, protože s tím jezdíme převážně po městě a krátké trasy. A 8,5l je v dnešních cenách 340 Kč na 100 km. Krátké trasy po městě jsou naopak to, kde EV vykazuje nejvyšší efektivitu. To totiž studeným motorem netrpí.
Jestli jste schopný jezdit za 4 litry s jakýmkoliv čistě spalovacím autem na libovolné trase, tak to teda všechna čest.
cenu FVE pro jistotu evidentně nezapočítáváte vůbec
I kdyby započítával, pořád jsou to drobné. Na cenu elektřiny z FVE se můžete dívat různými způsoby. Buď jako na ušlý zisk z prodeje do sítě. To je dnes tak 1,50 Kč/kWh, což při průměrné spotřebě EV dělá cca 25 Kč/100 km. Nebo se na to můžete dívat z pohledu nákladů na FVE. Tam mě kWh vyjde na max 2,50 Kč (při konzervativním odhadu životnosti FVE, pravděpodobně to bude méně). A pak to dělá 40 Kč/100 km. Můžete říct, že do toho promítám dotaci, což není fér. OK, bez ní to budou maximálně 4 Kč/kWh, což je nějakých 65 Kč/100 km. Všechno jsou to náklady hluboko pod spalovacími auty.
"Člověče, vy mě fascinujete. Sám tady žádná data neposkytujete. Jen náznaky a jedna paní povídala, ale po jiných požadujete, aby vám předkládali tvrdá data, jinak nejsou hodni diskuse s vámi. Co takhle s tím začít u sebe?"
To tady mám zveřejňovat emaily s autoservisy? To nebudu, protože je lepší se přesvědčit sám a získat si aktuální informace, protože ceníky se mění. Ty částky jsou/byly 300 až víc jak 900 tisíc Kč i s prací, u elektromobilů co nejsou pidi golfové vozíky do města jako např. Dacia Spring. Píšu o skutečně novém akumulátoru s plnou zárukou, ne použitém co vydrží třeba jen 2 roky a pak taky chcípne.
15. 11. 2023, 11:49 editováno autorem komentáře
Informace co jsem získával já od českých servisů jsou asi o 10 měsíců starší, ale čísla a tajnůstkářský přístup zhruba seděl. Pročpak jsem jednomu servisu musel psát opakovaně (různým osobám) aby mně vůbec dali alespoň mizerně nepřesnou odpověď? Protože ty ceny jsou průser co se snaží před zákazníky utajit. Oni potřebují prodávat elektromobily, jsme v EU.
Reálná cena je to poslední, s čím automobilky pracují. Zřejmě jste toho v servisu moc nezažil. Přeji úspěšnou roli detektiva, až se dostanete do stejné situace jako já a budete chtít znát skutečné ceny servisu spojeného s ojetými elektrovehikly. To není jako u spalováků, kdy se stačí zeptat na přibližnou cenu generálky toho a toho motoru a do pár hodin máte celkem přesnou odpověď.
Čekal bych trochu serióznější zdroj než německý Blesk, ale budiž. Ty, ceny, které tam čtu, jako např. 250-350 tisíc za baterii do ID.3 a ID.4, mi přijdou v pohodě. Když by mi to po těch 10-12 letech opravdu odešlo, tak do té doby si na to to elektroauto našetří.
Navíc tam píšou, že 9 let staré i3 s nájezdem 143 tisíc má pořád 74 % původní kapacity. A to je stará generace, dnes jsou ty baterky na tom podstatně líp.
Nevím, co si mám myslet o tom Finovi, který byl v šoku, že po 8 letech musí zaplatit necelý půlmilion na autě, které stojí 2,5 milionu. Asi nebyl v servisu s něčím vážnějším na podobně drahých Mercedesech nebo BMW.
Elektřina není zadarmo ani pro toho, kdo by nabíjel jen ze svých solárních panelů. U některých nabíječek je cena tak vysoká, že samotný provoz vychází dražší než na benzín nebo naftu.
Hyundai i30 1,5 benzín - cena 400 tisíc.
ID.3 - cena milion.
Za jak dlouho ušetřím s levnější elektřinou na vyšší pořizovací cenu VW? A samozřejmě s elektromobilem jsem nucen jezdit více, aby se to vrátilo než akumulátory skončí kvůli času. U i30 ne.
Je jedno, že je ID.3 výkonnější, protože aby to někam dojelo, tak se to nesmí moc honit. Zaplatit po 8 letech 250k za akumulátor ID.3 je ekonomická negramotnost, kterou většina nepodstoupí. Představa jak po mně servis bude chtít po 8 letech provozu i30 částku 250 tisíc je srandovní, u VW ID.3 absurdní realita. Přitom to jsou škatule na srovnatelné úrovni.
Výdaj půl milionu za servis-udržení auta při životě (ne oprava po nehodě) je i ve světě skutečné prémie (BMW5, Lexus GS a výše) spíše neobvyklý, zatímco u Tesly je jistý. Kdybych měl velkou smůlu na motor-převodovku, tak ten půlmíč bych musel vrazit do servisu 20 let starého BMW 7 apod.
Kromě toho celá diskuze vypadá, jako by Tesla a jiné elektromobily měly problém jen s akumulátory a jinak jsou držáci krásně ukazující poruchovost vozů se spalovákem - to je také rozšířený omyl, který už ani nebudu vyvracet.
Vy vydáváte za jistotu, že po osmi letech budete měnit baterii. Já to beru jako černý scénář. Ano, může se to stát a je potřeba s tím jako s alternativou počítat, ale u většiny ty baterie vydrží podstatně déle a myslím si, že s nejnovějšími generacemi baterií budou lidi, kterým nebude vadit, že mají dojezd už jen 75 %, jezdit i po 15 letech. Mně taky odešlo turbo po 95 tisících a servisák mi říkal, že zná lidi, kteří mají se stejným turbem najeto 400 tisíc. Nebudu tak na základě toho automaticky kalkulovat, že do 100 tisíc km budu vydat desítky tisíc za nové turbo.
Jinak srovnávat ID.3 a i30 je trochu mimo mísu. Ta auta mají srovnatelnou snad jen velikost. Když si nakonfigurujete Golf ve stejné výbavě jako ID.3, zásadně levnější nebude. Je ale pravda, že aby se elektromobilita masově rozšířila, musí být dostupné modely do 500 tisíc, což zatím nejsou. Většina automobilek má ale do 3 let naplánovaný model do 25 tisíc eur, takže počítám, že je to jen otázkou času.
Na recyklaci baterii opravdu neprodáte. Až dodnes se nikomu nepodařilo přijít na to, jak automobilové trakční baterie recyklovat tak, aby to dávalo ekonomický smysl. Jinak i s amortizací baterie elektrmobil nákladově vychází podobně jako diesel. Problém je, že má tak třetinovou užitnou hodnotu ale když to někomu stačí, jeho věc.
Ostatně problémem nejsou elektromobily, ale EU, která je vnucuje a ještě by ráda, aby chudí bohatým platili to, že si budou vozit zadky v autě. (A ne, nejsem chudý. Štve mě to z principu.)
Recyklace baterií zatím smysl nemá, ale z jiného důvodu. Ty baterky žijí mnohem déle, než si škarohlídi mysleli. Většina EV má například původní baterii, a to i ty 10 let staré. A pak ta baterka ještě funguje jako stacionární úložiště. Proto taky původní plány amortizace nemají smysl a je třeba je přepočítat. Nicméně pár recyklačních továren už funguje, aby se tenhle business pak nerozjížděl od nuly. PS: Jak EU vnucuje EV Američanům a Číňanům? Tam je elektromobilismus mnohem dál než u nás.
> Ostatně problémem nejsou elektromobily, ale EU, která je vnucuje a ještě by ráda, aby chudí bohatým platili to, že si budou vozit zadky v autě.
Diesely neplatí externality (např. znečištění), takže chudí/všichni doplácí už teď. Vlastně se dá říct, že necháváním externalit EU/vláda vnucuje diesely.
(pro elektromobily je to obdobné, pro změnu neplatí spotřební daň z paliva, ze které se mají stavět silnice)
Nic jako "morální životnost" neexistuje. Maximálně tak uhozený pohled některých snobů tom, že přece nebudou používat staré vozidlo. Jako jo, mně to nevadí, alespoň si je pak mohu pořídit ojeté a za pár korun s nimi najezdit spousty kilometrů. Ale hlavně mi, proboha, něco nevykládejte o "morální životnost". Naše nejmladší auto má dvanáct let, nejstarší pětadvacet a jezdit bude do té doby, dokud bude ekonomické ho udržovat což co se oprav týká bude nejspíš ještě hodně dlouho.
Pod tím jednoduchým "baterie chcípne" jsou skryty tyto scénáře:
- sníží se kapacita natolik, že to majitele už dost omezuje
- chybová hláška "navštivte servis - battery problem"
- auto odpojí akumulátor a zase "navštivte servis"
Řešení všech těhle problémů je drahé.
Jestli má někdo problém rozeznat levný interiér tesly od Mercedesu či jiné skutečně prémiové značky, tak to nic nezmůžu. Opravdu to není věc názoru.
" takže mezitím Tesly z roku 2013 pořád jezdí. "
A s jakou kapacitou a po kolikáté výměně akumulátoru? To chce trochu přemýšlet a ne jen koukat na přiblble povrchní studii, která ani neukáže víc jak 10 let stáří. Tesla z roku 2013 bez vyměněného akumulátoru v servisním záznamu je téměř neprodejný šrot dobrý na náhradní díly. Proto se jich moc neprodává (obvyklá poznámka u takto starých Tesel - nová baterie) a při koupi ani není potřeba podrobná diagnostika akumulátory, protože je jasné, že to brzy přijde.
14. 11. 2023, 21:19 editováno autorem komentáře
Delate, jako by konvencni auto nemohlo chcipnot :-) Pche, to se vam tak rozsviti cervena kontrolka motoru a ani nenastartujete.... kdyz budete stastny chlapec, tak bude jen svitit zlute a budete si v jizde do kopce uzivat oklesteneho vykonu vaseho priblizovadla :D A navsteve servisu se nevyhnete, holt kdyz si ridici jednotka motoru postavi hlavu, mate smulu, ze? Doba, kdy stacilo na opravu kladivo uz davno minula. A tech komponent, co se dnes muze na beninaku/naftaku pokazit je hromada, ze?
Nebo vam zluta kontrolka sviti pak zase nesviti. A pak zase sviti. Prijedete do servisu a tam. Reknou vam to uz ma 8 let to chce nove auto takovy krap uz nema smysl opravovat.
No a jedno rano zjistite ze to nejde nastartovat a ono je to nejaky cerpadlo co stoji opravdu hodne.
Proc elektroauta nemaji cerpadlo?
Diskutuji tady s majiteli aut nebo teoretiky co sní, jak si za pár let koupí ojetý elektromobil co bude megadržák, protože přeci má méně součástek než spalovák?
U spalováků jsou nejdražší opravy u dieselů, protože vysoké tlaky. Nejdražší je vysokotlaké čerpadlo, které stojí 30 až 100 tisíc (cca - nebrat za slovo a neuvádět vyjímky potvrzující pravidlo). Akumulátor do 10 let starého elektromobilu stojí od 300 do 900 tisíc Kč - nebavíme se o městských mini golfových vozících s dojezdem sotva 150 km při 100 km/hod. Docela rozdíl, nemyslíte?
Ale vím, protože za 240 tisíc i s prací dostal akorát nějakou použitou, co nějakou dobu do konce záruky vydrží nebo možná jen vyměnili jen tu pětinu těch nejhorších článků, protože ta cena je neobvykle nízká:).
Zkus si zahrát na majitele 12 let staré Tesly a zeptat se v servisu Tesly, kolik bude stát zcela nový akumulátor (plná záruka jako na nový) i s prací.
A příklad s volvem má nějak vyvrátit co jsem napsal? Vysokotlaké čerpadlo je obvyklá porucha u starých dieselů a patří mezi nejdražší, zatímco porucha hlavy válců tak častá není. Já taky nezmínil poruchy elektromotorů a to, že i když nejsou tak časté, tak když nastanou, tak to bohužel stojí jako mnohem složitější spalovací motor. Těžko říct proč, asi jen dojí naivky.
Nebo vam praskne onjnice a prorazi blok motoru... a pak budete brecet, ze za to muze palivo, ze? :-)
Tohle je i pro Jiří Eischmann.
https://www.autobild.de/artikel/akku-beim-e-auto-tauschen-warum-er-30.000-euro-kosten-kann-21232250.html
Informace co jsem získával já od českých servisů jsou asi o 10 měsíců starší, ale čísla a tajnůstkářský přístup zhruba seděl. Pročpak jsem jednomu servisu musel psát opakovaně (různým osobám) aby mně vůbec dali alespoň mizerně nepřesnou odpověď? Protože ty ceny jsou průser co se snaží před zákazníky utajit. Oni potřebují prodávat elektromobily, jsme v EU.
Expert Danny nechápe, že prasklá ojnice je proti akumulátorům levná sranda a hlavně - drtivou většinu motorů tato porucha vůbec nepotká, což je statistický fakt, zatímco problém s akumulátory je jistotou, pokud si hodláte nechat nové auto 15 let.
15. 11. 2023, 12:17 editováno autorem komentáře
To je dobrej bulvarek... :-) Udelaj "aferu" i z toho, ze Mercedes dava zaruku na baterii jen 250 000 kilometru... :D A pokud do osmi let a max. 160 tisicich kilometrech spadne kapacita na 70%, vymeni to vyrobce zadarmo. No, a treba Lexus dava zaruku rovnou na 1 000 000 kilometru. Jaky ze mate najezd vy...? :D
Mimochodem i ty letity baworacky i3jky tam mate zmineny, auto z roku 2014, najeto 143 000 km a baterka na 74% sve puvodni kapacity.
Apropo, kolik nacpete do naftoveho motoru pri najeti 250 tisic kilometru? :-) To vam ten bulvarek, co linkujete taktne zamlcuje. Zkuste vynechat vymeny oleju a nasledne i rozvodu. Uvidime, jak dlouho vam ta plechovka vydrzi ve stavu, aby podavala alespon 70% vykon... :D
Aha, takže jsem doložil čísla, která jsou hodně nepříjemná a je třeba odvést pozornost jinam - "bulvárek" atd. To je ten pravý diskuzní bulvárek, takže tohle je moje poslední reakce na tebe.
Lexus nedává záruku na 1 milion km, ale na 1 milion km omezených na 10 let. Lidé se základy matematiky a statistiky už pochopili ten podstatný rozdíl a Vaši zoufalou demagogii. Možná ještě pro dokreslení dodám, že zmíněný lexus podporuje nabíjení max. výkonem 50 kW .
"Mimochodem i ty letity baworacky i3jky tam mate zmineny, auto z roku 2014, najeto 143 000 km a baterka na 74% sve puvodni kapacity."
A co je na tom skvělého? Vždyť to je zoufalost už teď a to to nejhorší se 100% jistotou teprve přijde. Žádné "a za pět let bude tedy na 60 % původní kapacity a bude vesele jezdit dál, protože lineární přímá úměra". To zdaleka není jen o sníženém dojezdu a kapacitě, protože ta elektronika je mnohem složitější než u mobilů/notebooků, takže nedovolí provozovat polomrtvý aku.
"Apropo, kolik nacpete do naftoveho motoru pri najeti 250 tisic kilometru? :-)"
V příbuzenstvu s čtyřválcovým mercedesem C dieselem a mercedesem V6 dieselem v nějakém SUV najezdili s každým přes 300k km a dělal se jen běžný servis. Některé Škodovácké diesely zvládly i přes 500k km bez generálky. Doporučuji se dále veřejně neztrapňovat a alespoň se kouknout na bazarovou nabídku elektromobilů a dieselů - všímavým lidem to hodně napoví.
Já bych zkusil napsat názor a dotaz k tomu tématu z titulku.
Myslím si, že současná populární kombinace střešní FVE + připojení do sítě za „běžný tarif“ je neudržitelná (tj. autora článku se to částečně netýká, pokud má spotový tarif). Pokud vím, tak to funguje tak, že máte „běžný tarif“ třeba za 5 Kč/kWh a když svítí (elektřina je levná (<5Kč) i v síti), tak ji neodebíráte a jedete si ze soláru. A když nesvítí a elektřina v síti je drahá (>5Kč), tak ji odebíráte ze sítě a dodavatel na vás doplácí. Podle mě tohle povede brzy k tomu, že dodavatelé přestanou dávat nespotové tarify lidem co mají FVE, a pak možná i všem. To je na první pohled spravedlivé, ale přináší to to, že si každý bude muset nastudovat jak tohle funguje, aby pak při nějaké krizi neprodělal kalhoty (1, 2, úplně vidím ty články „babička si uvařila čaj v nevhodný čas a tím utratila celý důchod za elektřinu“).
Autor vlastně tohle ukazuje svým prohlášením, že „za půl roku nezaplatil za elektřinu ani korunu“ - přičemž přednáška proběhla na podzim. Jako někdo kdo tak trochu provozuje ostrovní FVE říkám: no jasně, tohle je triviální. Pojďme se bavit o tom půlroku co začíná právě teď. V listopadu a prosinci jsme měli několik týdnů, kdy elektrárna nevyrobila v podstatě vůbec nic (nebyla zasněžená, prostě jenom byla strašná mlha, nízká oblačnost a krátké dny - Krušné hory, no). Situace kdy člověk platí stejných 5 Kč/kWh v létě i v zimě mi přijde neudržitelná jakmile tohle začne dělat víc lidí.
Dále mi přijde zvláštní situace, kdy se dá pomocí domácího akumulátoru (a případně střešní FVE) něco ušetřit. Podle mě je to dočasná neefektivita na trhu -- někdo jiný si může připojit ohromné baterkové úložiště, mít zjevné úspory z rozsahu než když si někdo dá do sklepa tři baterky, a neefektivitu vyrovnat. Proto bych byl velmi opatrný s počítáním nějaké návratnosti třeba 5 let -- ta situace může být úplně jiná.
14. 11. 2023, 16:21 editováno autorem komentáře
Podle mě je to dočasná neefektivita na trhu -- někdo jiný si může připojit ohromné baterkové úložiště, mít zjevné úspory z rozsahu než když si někdo dá do sklepa tři baterky, a neefektivitu vyrovnat.
Jenže domácí výroba má oproti tomuto zásadní výhodu: nepotřebuje distribuční síť. A vzhledem k tomu, že dnes poplatek za využití distribuční sítě stojí stejně nebo i víc než samotná silová elektřina, tak by vám ten někdo s velkým úložištěm musel dodávat elektřinu prakticky zadarmo, aby to dokázal vyrovnat.
Třeba ten, kdo má sjednaný nebo sjedná tarif "Elektřina online PRO (1)" u EONu?
Distribuce NT 0,20 Kč + daň z elektřiny 0,03 Kč + za činnost operátora trhu 0,11 Kč = 0,34 Kč bez DPH vs. silovka 3.71 Kč bez DPH
Sazba D45d, ceny za kWh.
Já vidím distribuci 10x menší než silovku.
Vy tvrdíte distribuce stejně nebo větší jak silovka, tak si to přeberte.
Psal jsem "distribuci včetně všech regulovaných poplatků", protože to je logicky to, co zvýhodňuje domácí výrobu před odběrem ze sítě. Je mi naprd, když mám extrémně levnou distribuci, když k tomu ze zákona musím platit ještě ty poplatky. Vámi uváděný tarif má mezi silovkou a konečnou cenou za kWh rozdíl 0,60 Kč. A je to tak nízké jen díky tomu, že letos se nemusí platit POZE. Příští rok to i u těchto tarifů vyskočí přes 1 Kč. Že se distribuce a regulované poplatky vyrovnají ceně silovky, platí pro domácnosti, firmy s velkým odběrem to mají samozřejmě levnější, ale i tak by mě zajímalo, kdo to má tak výhodné, že ho stojí kWh odebraná ze sítě jen 0,20 Kč nad cenu silovky.
Vždyť jsem vám tam všechny ty platby za kWh vypsal.
Reagoval jsem na v váš názor, že silovka a distribuce jsou stejné nebo distribuce i vyšší.
0,20 Kč jsem dal jako příklad jen za distribuci 1kWh v tarifu D45d pro domácnosti. Podobný má každý s tepel. čerpadlem atp.
Když připočítám ty ostatní regulované položky, jsme na 0,34 Kč.
Silovka stojí 3,70 Kč
Je jedno, jestli je to s DPH nebo bez, ten poměr pořád není stejný nebo distribuce dokonce větší. Distribuce je nepoměrně levnější.
Ceník je zde:
https://www.eon.cz/getmedia/24eb78f0-0e31-435a-bdba-9280d7a1c956/Cenik-Elektrina-online-PRO-na-1-rok-3_23-distribucni-uzemi-EG-D.pdf?last-modified=638149927657977961&ext=.pdf
Když od řádku 26 odečtete silovku na řádku 02, dostanete čísla co jsem vám psal.
Pokud se začne platit opět POZE zvedne se distribuce cca na 0,9-1 Kč za kWh.
Pořád je to nepoměrně méně než cena silové olektřiny.
Dívám se na naši fakturu (máme tarif D57d) a mám tam:
Regulované platby za dodávku elektřiny:
Platba za distribuované množství elektřiny ve VT - 331 Kč/MWh
Platba za distribuované množství elektřiny ve NT - 203 Kč/MWh
Platba za systémové služby - 114 Kč/MWh
S DPH je to v nízkém tarifu 384 Kč/MWh a s daní z elektřiny, kterou taky u vlastní výroby nemusíte platit, je to pak 412 Kč/MWh, tedy v nejlevnější možné variantě dvakrát víc, než vámi uváděných 0,20 Kč/MWh, i bez DPH je to pořád 0,345. Od příštího roku to bude přes 1 Kč.
Ale ano, máte pravdu, u těchto tarifů ta distribuční část dělá poměrně malou část celkové ceny.
Stačí se ale podívat na D02d, který je v ČR nejrozšířenější. V tom vašem ceníku stojí silovka 2,10 Kč/kWh a distribuce je 1,73 Kč/kWh+poplatek za systémové služby+daň z elektřiny a jste na 1,91 Kč/kWh. Až příští rok najede zase POZE, bude regulovaná část vyšší než cena silovky.
Proč do toho pletete jistič?
Jednak jsme řešili regulovanou složku za kWh a druhak ten jistič stejně musíte mít, když vám v zimě FVE nevyrobí třeba týden ani ň.
Ale budiž, stejně výpočet není složitý, jen do ní vstupuje měsíční spotřeba konkrétního uživatele.
(Cena za jistič který musím mít - Nižší cena za jistič, který by mi stačil ) / měsíční spotřeba.
Třeba pro jistič do 3x25A a roční spotřebu 6MWh to dělá 0,50 Kč/kWh s DPH.
( Když byste zvolil místo něj nejlevnější dostupnou platbu za jistič)
Ale jak říkám, je to jen teoreticky, protože ten silnější jistič stejně v určitých obdobích roku potřebujete.
10 let je realna rozumna navratnost. 5 let to uz musim mit velkou instalaci.
Elektrina z aku lfp vychazi aspon k minulemu roku na cca 2kc/kWh. Momentalne se da sehnat i slusny kontrakt ale... co distribucni sazba? Co sazba za alokovany vykon? Co nuceny prechod s FVE z d01 na d02 i kdyz mate domacnost s nizkou spotrebou a tim dalsi zvednuti distribucnich poplatku?
Co se tyce spotu... no zakladni predpoklad je prubehove mereni. A afaik na trhu chybi elektromery. Mit spot bez prubehoveho mereni si mohl poridit jen hlupak a lide snadno manipulovatelni. Proto to bylo zakazano i oficialne.
Vyrobna bez pretoku nema povinne prubehove mereni A ci B dle spotoveho tarifu. Za takove mereni na zadost si clovek musi zaplatit. U CEZ to bylo za Acko 3700 instalace plus 3400 za rok. To nam trochu zvysuje navratnost ze?
Pokud ale mate FVE s pretokem mate Acko zdarma.
K odst. "Petr Stehlík: chytré nabíjení Tesly z FVE" - tvrdí se tam, že
"nezaplatil za elektřinu ani korunu" nebo že "teče elektřina zdarma" či dokonce
že "můžeme ... jezdit tedy zadarmo". I kdyby si elektropanely, akumulátory a
další potřebná podpůrná zařízení přivezl na dvoukoláku a sám připojil, musel
by je získat včetně auta darem a ani tak by to bylo zdarma jen pro něj, protože
by to zaplatili dárci. Všechna tvrzení, že je něco zdarma, jsou buď hloupá nebo
záměrně zavádějící.
Vím, že jedním z důvodů, proč si Petr pořídil Teslu, je využití přebytků výroby FVE. FVE se vám splácí hlavně z úspory ve vlastní spotřebě, přebytky, které prodáváte do sítě, jsou jen takový malý bonus. Pokud se rozhoduji, jestli to prodám do sítě nebo nasypu do EV, tak nákladem je pro mě ten ušlý zisk z prodeje do sítě. Já letos na spotu neprodával v průměru za víc než 1,50 Kč/kWh. Kdybych to nasypal do EV, tak jezdím za 25 Kč/100km, což je desetina toho, co stojí jízda na benzín, a z tohoto pohledu to je ne zadarmo, ale téměř zadarmo.
Ackolik km za 25/100 musim ujet + spotrebovat doma, aby se mi vratila investice do fve?
Ja rocne zaplatim za energije 50k, kdyz poridim fve, ktera mi pokryje rocni spotrebu bude stat min 800k, stim ze od listopadu do brezna vyrobim sotva 20% instalovaneho vykonu, budu takovou fve splacet 20let a kupovat si el-auto, abych projezdil letni prebytky, tim to dorazim uplne.
p.s.
fve mam, ale pouze na pokryti trvale spotreby baraku (kdyz nikdo neni doma + noc) tam mam navratnost spocitanou a zmerenou 5let
Mám FVE druhý rok, takže už mám reálná data a u nás (při aktuálních cenách elektřiny) je návratnost necelých 6 let s dotací. Bez dotace by byla cca 10 let. Detaily na mém blogu. To samozřejmě neplatí obecně, záleží na hodně proměnných, ale pokud byste měl dát 800 tisíc za FVE, která by se vám měla vracet 20 let, tak je to hodně špatně navržená FVE z pohledu návratnosti.
V těch vašich výpočtech návratnosti operujte s nějakou
cenou 7,20 Kč/kWh. a zároveň uvádíte, že prodáváte za spot 1,50.
Jenže vy za ten spot můžete i nakupovat, takže hluboko pod těch 7,20
v době, kdy vám a ostatním ta elektrárna nejvíc vyrábí.
A elektroměry, které tohle umožní, budou mít do roku 2027 povinně všichni,
pro které se tohle vyplatí řešit.
Takže se může stát, že v době, kdy nejvíc vyrábíte a FVE by měla nejvíc ušetřit neodebíráním energie ze sítě, můžete tu energii ze sítě odebírat třeba jen za distribuci.
Nebo také ne, protože až tohle začne dělat víc odběratelů, mohou ty denní grafy cen vypadat jinak.
Navíc málo se to ví, ale při velkém poklesu cen, se náš spotový trh odpojuje od lipské burzy. A tu hranici mohou nastavit, kde se jim zlíbí...
Neberte to jako rozporování vaší koncepce, ale jen jako nástin toho, že se strašně špatně plánuje, co vlastně bude výhodné řešení.
Může se stá, že třeba výhercem bude ten, kdy místo do panelů investuje jen do baterií, které nabije v době , kdy všichni sousedi tlačí do sítě energii ( nebo ji vůbec neodebírají, což ve výsledku vyjde nastejno ) místo aby ji vyráběl na střeše.
Já neplánuji. Všude uvádím, že se jedná a kalkulaci za aktuální rok a že jakékoliv výpočty dlouhodobé návratnosti nemají smysl, protože jsou založené na ceně elektřiny, která se pořád mění.
Spot mít nemůžu, protože jsem podepisoval na dva roky fix v době, když 7,20 byla super cena a na spotu byl měsíční průměr přes 12 Kč+poplatky a daň. To jsem měl návratnost FVE 4 roky. :) Letos máme v létě na spotu 1,5 Kč, nikdo nemůže vědět, jestli příští rok nebude 7,20 zase super cena.
Podle předpokládané životnosti mi vychází cena za kWh max 2,50 Kč. Od příštího roku budou poplatky zase přes 1 Kč/kWh, takže i kdyby cena silovky zůstala kolem 1,50, tak na tom neprodělám.
"Takže se může stát, že v době, kdy nejvíc vyrábíte a FVE by měla nejvíc ušetřit neodebíráním energie ze sítě, můžete tu energii ze sítě odebírat třeba jen za distribuci."
Máte naprostou pravdu. V podstatě můžete šetřit ne díky rozšíření nebo pořízení vlastní FVE, ale díky tomu, že to udělali jiní.
A takových je v ČR spousta. Můžu si hlavu ukroutit nad páry v důchodovém věku s roční spotřebou 4 MWh, co si pořídili FVE, "samozřejmě co největší", takže 9,9 kWp, s nulovou automatizací spotřeby.
Šetříte v létě, o to víc zaplatíte v zimě. Pokud člověk má spotřebu především v létě, dává to smysl, ale typicky má domácnost spotřebu především v zimě, během které vám spot nabídne podstatně méně přívětivé ceny. A ty nůžky se budou rozevírat, protože konvenční zdroje, které nemůžou konkurovat cenou obnovitelným zdrojům v létě, to budou dohánět v zimě, kdy nemají takovou konkurenci.
Vím, že jsou lidi, kteří mění dodavatele dvakrát do roka, vždy na jaře přecházejí na spot a na podzim se vrací na fix, ale to mi z pohledu administrace přijde jako pakárna.
Což o to, já bych EV bral, jenže jak se tak koukám z okna mého panelákového bytu, tak tu žádnou nabíječku nevidím. Navíc veřejné DC nabíječky a jejich cena za kWh moc úspor nepřinesou (cca 9 Kč za kWh a 25 kWh na dálnici = 2,25 Kč/Km).
A co se týče dnešních EV, tak to taky žádná sláva není. Jsou sice pro určitou klientelu vhodná, ale ne pro každého (nemluvím o dojezdu).
Takže až bude na trhu pro mě rozumné EV kombi s pořádným kufrem, tak možná. Ale dnes je jediné kombi tuším čínská plečka NIO ET5 a to opravdu není adekvátní konkurent za běžná auta jako Hyundai i30, Škody Octavie, nebo dokonce Superbu!
16. 11. 2023, 12:26 editováno autorem komentáře
A kolik z "vás" nabíjí auto na sídlišti?
Ale chápu, že je to super, když jsou peníze a máte kde nabíjet.
Myslím že zakopaný pes v EV je ten, že brutálně rozdělily společnost.
Zatímco na ICEV má dneska skoro každý, a když ne, má stále šanci koupit levnou ojetinu, která mu ještě mnoho let poslouží.
Na EV mnoho lidí už nemá a i kdyby, pro mnohé další je to nedostupné, protože nemají kde nabíjet. Navíc co se týče ojetých a hlavně starších EV, tak ty mohou být problém z pohledu baterie.
A tak se společnost štěpí na ty co mají a ty co by i možná rádi, ale nemohou. A rozhodně tomu už vůbec nepomůžou dotace, protože pak ti co nemohou budou dotovat ty bohatší, nebo šťastnější, co mohou... A je na sociální průšvih zaděláno! Stejně jako v případě ODS dotací pro FVE.
Já těmhle kapotovaným skútrům nevěřím. Naše a zkušenost z okolí s ojetinami prvních moderních EV (Leaf, BMW i3, ...) je dost dobrá. A i leafy se špatnou verzí baterek s kapacitou baterie už jen 70 % budou jezdit plnou rychlostí na dálnici a mít (při stejně omezené rychlosti) podobný dojezd. Plus 4 místa a kufr. Navíc jsou nebo aspoň byly levnější (před pandemií i pod 200 tisíc).
> Až mi někdo dá auto za 299 000 Kč
Za tu cenu nejsou ani spalovací. Ne nadarmo 80 % škodovek jde do firem a lidi si je koupí pak až jako ojeté.
EDIT: Ten elBlesk, "až 170 km". Předpokládám při rychlosti tak 50 km/h, což odpovídá v plnohodnotném EV rozsvícené "želvičce" ;-)
20. 11. 2023, 21:18 editováno autorem komentáře
Problém je že ten příplatek za EV (a ne o moc větší než ten "skútr") je docela veliký a to i v ojetých vozech.
Např. do 300 kkč se dá najít Volkswagen e-up! za 255 000 Kč z roku 2014 (tedy 9 let starý. Jak jsou na tom asi baterky ?).
https://www.tipcars.com/volkswagen-e-up/hatchback/elektro/volkswagen-e-up-elektro-6612020.html
Ale spalovací ekvivalent Škoda Citigo začíná na 84 000 kč (a končí při stejném roce výroby na 230 000 Kč což už moc nechápu).
https://www.tipcars.com/skoda-citigo/?-2014
Medián ceny je 138 000 Kč. Za jak dlouho projezdíte po městě a okolí víc než 100 000 Kč včetně servisů ?
Pokud jezdíte málo, tak nejvic ušetříte felicií za 5 tisíc, kterou vždy necháte ve škarpě a koupíte novou, když končí technická. EV se vyplatí pro větší nájezd, protože čím víc jezdíte, tím víc šetříte (dá se jezdit i za halíře).
Jinak stav baterky si před koupí ověříte sám (nebo kamarádem, co se v tom vyzná). Naproti tomu ve spalovacím autě je milion věcí, co se může za měsíc vysypat a oprava bude nerentabilní, a nijak to teď nezjistíte.
To Citigo má jednoduchý atmosférický motor bez všech dnešních serepetiček co se můžou rozbít. Tam moc věcí k vysypání není. A zbytek auta až na logo úplně stejný, takže to bude stejný "black box" ať už v ICE nebo EV variantě. Takže co dostanu za ten příplatek v průměru přes 100 000 Kč ?
Mimochodem jak se dělá velký nájezd v autě co jako nové mělo dojezd "až 160km" jako nové ?
https://www.garaz.cz/clanek/test-ojetiny-volkswagen-e-up-do-mesta-staci-a-je-spolehlivy-21006971
Technicky E-Up dává jako auto do města smysl, ale ekonomicky to hrubě nevychází. Pokud má někdo EV jako koníček, tak je to OK. Motorky má taky spousta lidí jako kníček i když to ekonomicky nevychází smysluplně, ale na rozdíl od EV se o motorkách nesnaží nikdo tvrdit že to je vhodné řešení pro včechny lidi.
My stale vidime ze EV je drahsi nez spalovak. Ale ono to nebude dlouho. Jestli se zamyslime nad cenou pak spalovak ma navic motor, mazaci soustavu, chladici soustavu, spojku, prevodovku, vyfuk a pod. Zatim co EV ma kola a vetsi baterku. Tak proc by melo byt drahsi kdyz je konstrukcne jednoduchsi.
Jo ja vim hodne vetsi baterku.
Tak počkejme s tlačením EV až budou ty baterky ještě levnější a konkurenceschopné a zatím vyrábějme hybridy. Moje Toyota Corolla má baterku jak lepší elektrokolo o kapacitě jen 0,75 kWh a přesto mám za celý rok 50% času a 34% vzdálenosti auto v EV režimu. A ve městě není problém vidět čísla jako 80% času, 60-70% vzdálenosti v EV režimu.
Místo jednoho EV s baterkou o kapacitě např. 80kWh můžeme vyrobit 106 takovýchto hybridů. Co reálně pomůže více ?
Mimochodem ta Toyota nemá startér, spojku, turbo, filtr pevných částici a skoro ani převodovku (má planetovou s "jedním převodem").
ad Jimmy:
Mohl byste prosim uvest konkretni model auta (rok vyroby atd) a pohonu, abych si o tom pocetl vic? Do aut se az tak nevyznam, ve Vasem prispevku je pro mne vicero prekvapujicich veci, treba nevedel jsem, ze je mozne mit:
- spalovak bez starteru
- spalovak s jednim prevodem
- spalovak bez filtru pevnych castic (myslel jsem, ze od roku cca 2018 je to povinne i pro benziny)
Predem dik!
21. 11. 2023, 11:07 editováno autorem komentáře
@Curaj: Je to podobné principu, kdy spalovací motor je jako elektrocentrála k čistě elektrickému pohonu. Specifikem hybridu Toyoty je, že planetová převodovka umí přepínat, aby spalovací motor klidně během jízdy nabíjel baterii nebo rovnou otáčel koly (efektivnější ve vysokých rychlostech, pokud nechete víc jak 1 převodový stupeň).
21. 11. 2023, 11:36 editováno autorem komentáře
Najděte si toyota power split device
Tady je popis včetně rozborky
https://hybridautopart.com/blog-en/toyota-prius-power-split-device/
Tady máte popis včetně simulace
http://eahart.com/prius/psd/
Toyota vyrábí už pátou generaci hybridních pohonů, takže detaily řešení se v průběhu času mění, ale princip nikoliv. Mimochodem hybrid na stejném principu používá i Ford.
Auta s nepřímým vstřikem nepotřebují filtr pevných částí. Což část hybridních motorů od Toyoty splňuje. U nepřímého vstřiku je dost času aby se benzín dokonale vypařil a jako bonus to oplachuje sací ventily.
Mám Corollu 2019, 1,8 hybrid, takže nedávno jsem byl na STK a emisích. Na emisích to celou dobu testů včetně úvodního zahřívání katalizátoru ukazovalo 0,01% CO (minimum co ten měřák zobrazí). Norma zde povoluje až 0,3%, tedy o řád více, takže zjevně to Toyotě funguje dobře. Ostatně jsou známe taxíky co s tímto typem motorů najezdí přes milion kilometrů (baterka vydrží 300-400 000km. Nová stojí cca 45 000Kč).
@Jimmy: Nikdo tady v Česku EV netlačí. Naopak nám sem vozí dízly s protrženým filtrem pevných částic, co pouští spoustu jedů a na měření emisí projdou i bez úplatku. Dokonce i ty hibridy už nejsou znevýhodněné proti čistým EV, protože v Praze končí modré zóny zadarmo (pro čisté EV).
21. 11. 2023, 11:33 editováno autorem komentáře
Každý má jinou představu o "velkém" kufru. Ale z mého pohledu ani jeden z Vámi jmenovaných modelů ho nemá. Snad Tesla Y, ale to zase není auto. A ano jel jsem s tím a je to spíš tablet na kolech, než auto s tabletem. Jinak jízdně je Tesla opravdu zajímavá, to musím uznat, jen jaksi na naše kotáry dost tvrdá.
A ovce kombi... to kombi jaksi proto, protože je to takový kompromis mezi užitností a odporem vzduchu=spotřebou.
Je velký rozdíl v dálniční spotřebě u Tesly 3 a třeba Enyaqu a to jen proto, že Enyaq je odporná SUV škatule. Vlastně to ani SUV není, prostorem uvnitř je to jen odporně nadzvednuté normální auto.
17. 11. 2023, 17:39 editováno autorem komentáře