Já bych zkusil napsat názor a dotaz k tomu tématu z titulku.
Myslím si, že současná populární kombinace střešní FVE + připojení do sítě za „běžný tarif“ je neudržitelná (tj. autora článku se to částečně netýká, pokud má spotový tarif). Pokud vím, tak to funguje tak, že máte „běžný tarif“ třeba za 5 Kč/kWh a když svítí (elektřina je levná (<5Kč) i v síti), tak ji neodebíráte a jedete si ze soláru. A když nesvítí a elektřina v síti je drahá (>5Kč), tak ji odebíráte ze sítě a dodavatel na vás doplácí. Podle mě tohle povede brzy k tomu, že dodavatelé přestanou dávat nespotové tarify lidem co mají FVE, a pak možná i všem. To je na první pohled spravedlivé, ale přináší to to, že si každý bude muset nastudovat jak tohle funguje, aby pak při nějaké krizi neprodělal kalhoty (1, 2, úplně vidím ty články „babička si uvařila čaj v nevhodný čas a tím utratila celý důchod za elektřinu“).
Autor vlastně tohle ukazuje svým prohlášením, že „za půl roku nezaplatil za elektřinu ani korunu“ - přičemž přednáška proběhla na podzim. Jako někdo kdo tak trochu provozuje ostrovní FVE říkám: no jasně, tohle je triviální. Pojďme se bavit o tom půlroku co začíná právě teď. V listopadu a prosinci jsme měli několik týdnů, kdy elektrárna nevyrobila v podstatě vůbec nic (nebyla zasněžená, prostě jenom byla strašná mlha, nízká oblačnost a krátké dny - Krušné hory, no). Situace kdy člověk platí stejných 5 Kč/kWh v létě i v zimě mi přijde neudržitelná jakmile tohle začne dělat víc lidí.
Dále mi přijde zvláštní situace, kdy se dá pomocí domácího akumulátoru (a případně střešní FVE) něco ušetřit. Podle mě je to dočasná neefektivita na trhu -- někdo jiný si může připojit ohromné baterkové úložiště, mít zjevné úspory z rozsahu než když si někdo dá do sklepa tři baterky, a neefektivitu vyrovnat. Proto bych byl velmi opatrný s počítáním nějaké návratnosti třeba 5 let -- ta situace může být úplně jiná.
14. 11. 2023, 16:21 editováno autorem komentáře
Podle mě je to dočasná neefektivita na trhu -- někdo jiný si může připojit ohromné baterkové úložiště, mít zjevné úspory z rozsahu než když si někdo dá do sklepa tři baterky, a neefektivitu vyrovnat.
Jenže domácí výroba má oproti tomuto zásadní výhodu: nepotřebuje distribuční síť. A vzhledem k tomu, že dnes poplatek za využití distribuční sítě stojí stejně nebo i víc než samotná silová elektřina, tak by vám ten někdo s velkým úložištěm musel dodávat elektřinu prakticky zadarmo, aby to dokázal vyrovnat.
Třeba ten, kdo má sjednaný nebo sjedná tarif "Elektřina online PRO (1)" u EONu?
Distribuce NT 0,20 Kč + daň z elektřiny 0,03 Kč + za činnost operátora trhu 0,11 Kč = 0,34 Kč bez DPH vs. silovka 3.71 Kč bez DPH
Sazba D45d, ceny za kWh.
Já vidím distribuci 10x menší než silovku.
Vy tvrdíte distribuce stejně nebo větší jak silovka, tak si to přeberte.
Psal jsem "distribuci včetně všech regulovaných poplatků", protože to je logicky to, co zvýhodňuje domácí výrobu před odběrem ze sítě. Je mi naprd, když mám extrémně levnou distribuci, když k tomu ze zákona musím platit ještě ty poplatky. Vámi uváděný tarif má mezi silovkou a konečnou cenou za kWh rozdíl 0,60 Kč. A je to tak nízké jen díky tomu, že letos se nemusí platit POZE. Příští rok to i u těchto tarifů vyskočí přes 1 Kč. Že se distribuce a regulované poplatky vyrovnají ceně silovky, platí pro domácnosti, firmy s velkým odběrem to mají samozřejmě levnější, ale i tak by mě zajímalo, kdo to má tak výhodné, že ho stojí kWh odebraná ze sítě jen 0,20 Kč nad cenu silovky.
Vždyť jsem vám tam všechny ty platby za kWh vypsal.
Reagoval jsem na v váš názor, že silovka a distribuce jsou stejné nebo distribuce i vyšší.
0,20 Kč jsem dal jako příklad jen za distribuci 1kWh v tarifu D45d pro domácnosti. Podobný má každý s tepel. čerpadlem atp.
Když připočítám ty ostatní regulované položky, jsme na 0,34 Kč.
Silovka stojí 3,70 Kč
Je jedno, jestli je to s DPH nebo bez, ten poměr pořád není stejný nebo distribuce dokonce větší. Distribuce je nepoměrně levnější.
Ceník je zde:
https://www.eon.cz/getmedia/24eb78f0-0e31-435a-bdba-9280d7a1c956/Cenik-Elektrina-online-PRO-na-1-rok-3_23-distribucni-uzemi-EG-D.pdf?last-modified=638149927657977961&ext=.pdf
Když od řádku 26 odečtete silovku na řádku 02, dostanete čísla co jsem vám psal.
Pokud se začne platit opět POZE zvedne se distribuce cca na 0,9-1 Kč za kWh.
Pořád je to nepoměrně méně než cena silové olektřiny.
Dívám se na naši fakturu (máme tarif D57d) a mám tam:
Regulované platby za dodávku elektřiny:
Platba za distribuované množství elektřiny ve VT - 331 Kč/MWh
Platba za distribuované množství elektřiny ve NT - 203 Kč/MWh
Platba za systémové služby - 114 Kč/MWh
S DPH je to v nízkém tarifu 384 Kč/MWh a s daní z elektřiny, kterou taky u vlastní výroby nemusíte platit, je to pak 412 Kč/MWh, tedy v nejlevnější možné variantě dvakrát víc, než vámi uváděných 0,20 Kč/MWh, i bez DPH je to pořád 0,345. Od příštího roku to bude přes 1 Kč.
Ale ano, máte pravdu, u těchto tarifů ta distribuční část dělá poměrně malou část celkové ceny.
Stačí se ale podívat na D02d, který je v ČR nejrozšířenější. V tom vašem ceníku stojí silovka 2,10 Kč/kWh a distribuce je 1,73 Kč/kWh+poplatek za systémové služby+daň z elektřiny a jste na 1,91 Kč/kWh. Až příští rok najede zase POZE, bude regulovaná část vyšší než cena silovky.
Proč do toho pletete jistič?
Jednak jsme řešili regulovanou složku za kWh a druhak ten jistič stejně musíte mít, když vám v zimě FVE nevyrobí třeba týden ani ň.
Ale budiž, stejně výpočet není složitý, jen do ní vstupuje měsíční spotřeba konkrétního uživatele.
(Cena za jistič který musím mít - Nižší cena za jistič, který by mi stačil ) / měsíční spotřeba.
Třeba pro jistič do 3x25A a roční spotřebu 6MWh to dělá 0,50 Kč/kWh s DPH.
( Když byste zvolil místo něj nejlevnější dostupnou platbu za jistič)
Ale jak říkám, je to jen teoreticky, protože ten silnější jistič stejně v určitých obdobích roku potřebujete.
10 let je realna rozumna navratnost. 5 let to uz musim mit velkou instalaci.
Elektrina z aku lfp vychazi aspon k minulemu roku na cca 2kc/kWh. Momentalne se da sehnat i slusny kontrakt ale... co distribucni sazba? Co sazba za alokovany vykon? Co nuceny prechod s FVE z d01 na d02 i kdyz mate domacnost s nizkou spotrebou a tim dalsi zvednuti distribucnich poplatku?
Co se tyce spotu... no zakladni predpoklad je prubehove mereni. A afaik na trhu chybi elektromery. Mit spot bez prubehoveho mereni si mohl poridit jen hlupak a lide snadno manipulovatelni. Proto to bylo zakazano i oficialne.
Vyrobna bez pretoku nema povinne prubehove mereni A ci B dle spotoveho tarifu. Za takove mereni na zadost si clovek musi zaplatit. U CEZ to bylo za Acko 3700 instalace plus 3400 za rok. To nam trochu zvysuje navratnost ze?
Pokud ale mate FVE s pretokem mate Acko zdarma.