K odst. "Petr Stehlík: chytré nabíjení Tesly z FVE" - tvrdí se tam, že
"nezaplatil za elektřinu ani korunu" nebo že "teče elektřina zdarma" či dokonce
že "můžeme ... jezdit tedy zadarmo". I kdyby si elektropanely, akumulátory a
další potřebná podpůrná zařízení přivezl na dvoukoláku a sám připojil, musel
by je získat včetně auta darem a ani tak by to bylo zdarma jen pro něj, protože
by to zaplatili dárci. Všechna tvrzení, že je něco zdarma, jsou buď hloupá nebo
záměrně zavádějící.
Vím, že jedním z důvodů, proč si Petr pořídil Teslu, je využití přebytků výroby FVE. FVE se vám splácí hlavně z úspory ve vlastní spotřebě, přebytky, které prodáváte do sítě, jsou jen takový malý bonus. Pokud se rozhoduji, jestli to prodám do sítě nebo nasypu do EV, tak nákladem je pro mě ten ušlý zisk z prodeje do sítě. Já letos na spotu neprodával v průměru za víc než 1,50 Kč/kWh. Kdybych to nasypal do EV, tak jezdím za 25 Kč/100km, což je desetina toho, co stojí jízda na benzín, a z tohoto pohledu to je ne zadarmo, ale téměř zadarmo.
Ackolik km za 25/100 musim ujet + spotrebovat doma, aby se mi vratila investice do fve?
Ja rocne zaplatim za energije 50k, kdyz poridim fve, ktera mi pokryje rocni spotrebu bude stat min 800k, stim ze od listopadu do brezna vyrobim sotva 20% instalovaneho vykonu, budu takovou fve splacet 20let a kupovat si el-auto, abych projezdil letni prebytky, tim to dorazim uplne.
p.s.
fve mam, ale pouze na pokryti trvale spotreby baraku (kdyz nikdo neni doma + noc) tam mam navratnost spocitanou a zmerenou 5let
Mám FVE druhý rok, takže už mám reálná data a u nás (při aktuálních cenách elektřiny) je návratnost necelých 6 let s dotací. Bez dotace by byla cca 10 let. Detaily na mém blogu. To samozřejmě neplatí obecně, záleží na hodně proměnných, ale pokud byste měl dát 800 tisíc za FVE, která by se vám měla vracet 20 let, tak je to hodně špatně navržená FVE z pohledu návratnosti.
V těch vašich výpočtech návratnosti operujte s nějakou
cenou 7,20 Kč/kWh. a zároveň uvádíte, že prodáváte za spot 1,50.
Jenže vy za ten spot můžete i nakupovat, takže hluboko pod těch 7,20
v době, kdy vám a ostatním ta elektrárna nejvíc vyrábí.
A elektroměry, které tohle umožní, budou mít do roku 2027 povinně všichni,
pro které se tohle vyplatí řešit.
Takže se může stát, že v době, kdy nejvíc vyrábíte a FVE by měla nejvíc ušetřit neodebíráním energie ze sítě, můžete tu energii ze sítě odebírat třeba jen za distribuci.
Nebo také ne, protože až tohle začne dělat víc odběratelů, mohou ty denní grafy cen vypadat jinak.
Navíc málo se to ví, ale při velkém poklesu cen, se náš spotový trh odpojuje od lipské burzy. A tu hranici mohou nastavit, kde se jim zlíbí...
Neberte to jako rozporování vaší koncepce, ale jen jako nástin toho, že se strašně špatně plánuje, co vlastně bude výhodné řešení.
Může se stá, že třeba výhercem bude ten, kdy místo do panelů investuje jen do baterií, které nabije v době , kdy všichni sousedi tlačí do sítě energii ( nebo ji vůbec neodebírají, což ve výsledku vyjde nastejno ) místo aby ji vyráběl na střeše.
Já neplánuji. Všude uvádím, že se jedná a kalkulaci za aktuální rok a že jakékoliv výpočty dlouhodobé návratnosti nemají smysl, protože jsou založené na ceně elektřiny, která se pořád mění.
Spot mít nemůžu, protože jsem podepisoval na dva roky fix v době, když 7,20 byla super cena a na spotu byl měsíční průměr přes 12 Kč+poplatky a daň. To jsem měl návratnost FVE 4 roky. :) Letos máme v létě na spotu 1,5 Kč, nikdo nemůže vědět, jestli příští rok nebude 7,20 zase super cena.
Podle předpokládané životnosti mi vychází cena za kWh max 2,50 Kč. Od příštího roku budou poplatky zase přes 1 Kč/kWh, takže i kdyby cena silovky zůstala kolem 1,50, tak na tom neprodělám.
"Takže se může stát, že v době, kdy nejvíc vyrábíte a FVE by měla nejvíc ušetřit neodebíráním energie ze sítě, můžete tu energii ze sítě odebírat třeba jen za distribuci."
Máte naprostou pravdu. V podstatě můžete šetřit ne díky rozšíření nebo pořízení vlastní FVE, ale díky tomu, že to udělali jiní.
A takových je v ČR spousta. Můžu si hlavu ukroutit nad páry v důchodovém věku s roční spotřebou 4 MWh, co si pořídili FVE, "samozřejmě co největší", takže 9,9 kWp, s nulovou automatizací spotřeby.
Šetříte v létě, o to víc zaplatíte v zimě. Pokud člověk má spotřebu především v létě, dává to smysl, ale typicky má domácnost spotřebu především v zimě, během které vám spot nabídne podstatně méně přívětivé ceny. A ty nůžky se budou rozevírat, protože konvenční zdroje, které nemůžou konkurovat cenou obnovitelným zdrojům v létě, to budou dohánět v zimě, kdy nemají takovou konkurenci.
Vím, že jsou lidi, kteří mění dodavatele dvakrát do roka, vždy na jaře přecházejí na spot a na podzim se vrací na fix, ale to mi z pohledu administrace přijde jako pakárna.