Chtěl bych se zeptat, jaký má smysl psát na root.cz takovýto článek. Root čtou zpravidla uživatelé Linuxu, a těm opravdu nemá smysl říkat věci typu "Linux na rozdíl od Windows nepoužívá písmenka jednotek". I zbytek čtenářů má nejspíš nějakou počítačovou zkušenost, a viděli někdy funkční unix, takže vše psané dávno vědí.
Článek působí, jako by byl cílený na totálně neznalého uživatele (co by takový ale hledal na rootu?). Tomu pak řekne, s čím vším bude mít problémy, a alibisticky (místy pro znalého až nechtěně vtipně) vysvětlí, že to vlastně problémy nejsou. Jinými slovy člověku řekne, proč Linux nepoužívat. A pokud mu to neřekne, uživatel to záhy zjistí sám (třeba až zkusí použít NDISWRAPPER, až grafik uvidí Gimp či Inkscape, nebo až angličtiny neznalý uživatel bude potřebovat help či dokumentaci).
No a když už píšu článek stylem "pro ženy v domácnosti a děti z první třídy", nekomplikuji ho věcmi typu proprietární vs svobodné ovladače, výroky typu "skalní fandové za to ostatní odsuzují" apod. Pokud píšete tak jednoduše a laskavě, jako do časopisu pro ženy (opět: proč na root?), nedělejte z toho odborný text. Pokud to odborný text je, napište rovnou fakta. Například:
Pokud chcete přejít z Windows na Linux, budete potřebovat základní znalost unixů (adresářová struktura, používání příkazové řádky, 10 základních příkazů, nejlépe i základy skriptování a editace textových souborů z command line). Pokud vám nic neříká výraz log file, dále nečtěte, a běžte na nějaký kurz. Dále je nutná znalost angličtiny, bez které nepřelouskáte help, dokumentaci, a zpravidla ani nenajdete na internetu relevantní informace o řešení problémů. Zapomeňte na naprostou většinu aplikací, které dnes používáte (výjimkou je z rozšířených aplikací třeba Firefox). Některé aplikace používané na Windows mají ekvivalent (Outlook Express nahradíte za KMail), jiné mají více či méně slabší náhradu (QuarkXPress vs Scribus, MS Office vs OpenOffice, Corel Draw vs Inkscape), a mnoho jich náhradu nemá, nebo je zcela nepoužitelná (mnoho hudebního SW, SW pro soudní znalce, SW pro realitní kanceláře, SW pro masážní salony, SW pro hotely a restaurace, SW pro školy, výukový SW, medicínský SW, účetnictví, mzdy, sklady, fakturace, OCR a imaging, pre-press). Pokud dnes hrajete na počítači hry, na Linuxu budou možnosti drasticky omezené, a zřejmě budete potřebovat konzoli (která sama o sobě vyjde daleko dráž, než licence Windows, jsou pro ní dražší hry než pro Windows, a ještě má horší grafiku). Připravte se na spoustu menších i větších problémů, jejichž řešení budete hledat v dokumentaci, na google, a možná na komunitních serverech. Jistou úlevu může přinést kamarád, který s Linuxem umí (pokud bude mít trpělivost - uvidíte po měsíci). Výhodou je typicky nulová cena licence.