Pár jsem jich zkusil a nakonec jsem zůstal u gnome-paint:
http://code.google.com/p/gnome-paint/
Neumí sice skoro vůbec nic (zatím ani psaní textu) a občas spadne, ale na nějaké rychlé nakreslení schématu to stačí. Rozhraním se celkem podobá právě Malování z Windows.
Malovani ma jen par funkci a i ty jsou zprasene. Chteli jste nekdy na pixel presne vyriznout okno aplikace z print screenu, abyste ho mohli nekam strcit a nevypadalo to jako od prasete? To je preci jednoduche - obdelnikovy vyber->hruby obrys-> zazoomovat a doladit dva rohy. Jenze ouha, obdelnikovy vyber nezoomuje spolu s obrazkem[rage]. Pro malovani jsem nasel jen jediny duvod k existenci - windows neumi print screen rovnou ukladat a nez instalovat neco schopneho, to snad clovek v zoufalstvi muze sahnout i po tom malovani.
Suhlasim, na printscreen pozivam klasicky gnome-screenshot (hoci nepouzivam hnome, mam to nabindene a funguje to pod akymkolvek WM), ktory vie vyrezat take veci celkom inteligentne. A ked chcem pracu siaham po gimpe (nie som profesional a staci mi, aspon od verzie 2.7 ktora podporuje single-window mode).
Wow, a ja miesto Maľovania používam Photoshop a Correl :-D
Preboha, tu nejde o to, že by Maľovanie/Skicár/Paint bolo nejakým zázračným programom. Je to jednoduchý programík, ktorý má dobrý pomer intuitívnosť:výkon. A to zložitejšie programy nemávajú.
Cieľovou skupinou Maľovania nie sú tí, ktorí ovládajú niečo zložitejšie, ale tí, ktorí len raz začas potrebujú niečo orezať a vložiť do toho nejaký nápis alebo pár čiar a uložiť to v nejakom všeobecne používanom formáte. A nechcú sa kvôli tomu nič učiť. "Profesionáli" ho zas používajú len preto, lebo vedia, že ho v cudzom alebo novom počítači vždy nájdu.
Sorry, ale BFU asi nikdy nenakreslí čiaru, ktorú by potreboval meniť ;-)
Inkscape určite nie je vrcholom intuitívnosti, a pri práci s bitmapami už vôbec nie. Zrejme sa už nevieš vžiť do kože BFU.
Ja napr. dobre ovládam GIMP, ale nenúkam ho každému ako ideálny nástroj na dokreslenie šípky a nápisu do fotografie z oslavy. A napriek tomu, že ovládam GIMP mi jeho "príbuzný" Inkscape vôbec nepripadá intuitívny. Na vektorových editoroch odradí BFU už len zložité nastavovanie veľkosti obrázku. Pre človeka, čo ten program používa to samozrejme bude triviálne. Ale nie pre toho, kto niečo primitívne čmára do obrázku dvakrát ročne.
Když jsem v IT-pravěku potřeboval cosi namalovat, tak jsem byl MS-Malování m doslova zhnusen. Náhodně jsem objevil Pixia. Nesčetněkrát lepší než MS-Malování. Dnes už nic takového nepotřebuji. Zkuste to pod Wine.
http://www.ne.jp/asahi/mighty/knight/index.html
Ja jsem ten prispevek myslel sarkasticky...
V minulosti jsem mel "pujceny" NeoPaint (no to je hodne davno :-) a Autodesk Animator, dokonce bych rekl, ze hodne dnesnich rastrovych editoru stale nedosahuje moznosti AA, ktery mel nejakych 400 kB a krome statickych obrazku umel dost jednoduse vytvaret i animace (stara dobra FLI-cka).
Dneska si v 99% pripadu vystacim s mtPaintem, vypada na prvni pohled jednoduse, ale umi toho hodne.
pár Tutorials:
http://www.youtube.com/watch?v=joJhfioWwy4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=A4e9IdfHCEU&feature=related
je jich tam spousta
Na praci s jednotlivymi pixely je asi nejlepsi mtPaint. Ovladani je sice misty trochu kostrbate, ale pro praci s indexovanou paletou je asi nejlepsi. Pokud tedy chcete treba obrazek o velikosti 16x16 pixelu a 3 barvy, tak je to idealni.
http://mtpaint.sourceforge.net/
GIMP se na jednoduché malování nehodí vůbec - nelze tam jednoduše vložit čáru, čtverec/obdélník, kruh/elipsu, dělá se to přes výběry "v padesátem submenu" a různými nikde nezdokumentovanými klávesovými zkratkami; kdyby jeho autoři vyrobili paletu jednoduchých kreslících nástrojů, tak by atraktivita tohoto programu rozhodně výrazně vzrostla.
XPaint používám léta na jednoduché úpravy typu vpisování, vkreslování šipek apod. Za velmi inteligentní považuji možnost uložení výběru jako samostatného souboru (bez toho, že bych musel vyrobit další obrázek a ten výběr do něho zkopírovat).
Onehdy jsem ale hledal editor, který by uměl nabrat přesně definovanou (hodnotami RGB) barvu (v Xpaintu by se to muselo ručně nastavovat po každé změně barvy). Narazil jsem na mtPaint, kde se dá uložit paleta 256 barev a hodnoty RGB v paletě se dají ručně upravit (paleta má textový formát) a během editace jednoho obrázku se dají načítat různé palety (stačí je různě pojmenovat). Palety se dají vygenerovat i vhodným programem, pokud potřebuji nějak algoritmicky definovanou sérii barev.
presne tak. pouzitelnost novych programu je nekdy dost slaba. kdyz jsem hledal pouzitelny nastroj pro kresleni vektorovych obrazku na disertacku, zkusil jsem snad vsechno, inkscape nevyjimaje. nakonec jsem zvolil archaicky tgif, ktery umoznoval - narozdil od prebubreleho inkscape - velice jednoduse realizovat veskere technicke obrazky s naslednym exportem do eps/pds. mimo jine tgif umoznuje vlozeni latexovych dokumentu, takze se s nim velice pohodlne pisou matematicke vzorce. To je ficurina, o ktere se v dobe kdy jsem psal praci (>8 let) ani nesnilo!
i v dnesni dobe mam s inkscape problem, protoze je dle meho nazoru z ergonomickeho hlediska velice spatne pouzitelny, pokud jej budu porad srovnavat s tgifem.
tolik k otazce pouzitelnosti. takze ani se nedivim ze MS paint je killer (rika pravoverny linuxak!)
Proč se u přehledu "opravdových" editorů zapomíná na Kritu? Je neuvěřitelné, co v tom ti hoši kreslí.
Osobně nevím, co bych čmáral. Na schémata používám Xournal (s tabletem), úpravy fotek dělám v Gimpu a snímky obrazovky nepotřebuju upravovat, ale Gimp i Xournal se to myslím použít dají.