Vlákno názorů k článku Čím nás překvapí budoucí verze Ubuntu? od radim - doufam, ze se Mark domluvi s NVidia a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 11. 2006 14:45

    radim (neregistrovaný)
    doufam, ze se Mark domluvi s NVidia a ATI/AMD a budou binarni ovladace primo v distribuci. Nechapu, proc nekomu vadi, ze nejsou binarni ovladace Open. Vzdyt si k nim musite poridit grafickou kartu, ktera taky neni zdarma, a vyvoj tech ovladacu tak zaplatite. Proto nevidim duvod k tomu, aby se vyvijely nejake ovladace znovu, ktere sice budou open, ale nepodporuji 3D akceleraci a navic jsou pak plne fora toho, jak mam zprovoznit akceleraci, a tenhle navod nefunguje, zkud tenhle, atd... NVidia i ATI delaji dobre 3D grafiky a jejich koupi si kupuji i ovladace, tak at jsou klidne v distru hned od zacatku ;-)
  • 15. 11. 2006 15:13

    Izak (neregistrovaný)
    No pokud se dohodnou tak, ze to uvolni pod GNU tak OK
    Usetri naklady na vyvoj a vsichni budou happy ... hlavne tam nebudou zadne rootkity a bugy se budou opravovat rychleji
  • 15. 11. 2006 15:18

    Petr Krčmář
    Souhlasím, ale k tomu zřejmě nikdy nedojde. Podle všeho obsahují ty ovladače kódy třetích stran, které výrobce ovladače (Nvidia nebo ATI) prostě uvolnit nemůže.
  • 15. 11. 2006 19:50

    Pavel Píša (neregistrovaný)
    Prosím, neberte mé prohlášení jako základ pro flamewar, ale binární ovladače jsou opravdu závažný problém. A to především v kombinaci se začátečníky.

    Firmy produkující binární ovladače musí zajistit buď kompletní podporu veškerých komponent Linuxového jádra (NVidia třeba i podporu Intelích Ethernet karet a třeba i našich driverů pro průmyslové komunikace) a musí zajistit, že všechny dotazy na problémy s počítačem (i mimo video), ve kterém je vložena jejich video karta a driver, budou směřovány pouze na jejich firmu. Jinak, pokud i jen procento bugreportů s pošpiněnými (Tainted) jádry bude směřovat na vývojáře, kteří ctí zásady opensource, tak zneužívají čas lidí, pracujících pro komunitu, a kterým neplatí. Dostat z nějakého začátečníka popis setavy, na které k chybě došlo, je umění a pokud se v setavě objevují binary-only komponenty, tak nejde odhadnou nic. Je v pořádku, že se komunita vývojářů jádra tvrdě proti takovému plýtvání časem brání.

    Pokud tedy distribuce automaticky instaluje binary-only drivery, tak je pro komunitu zhoubou a zároveň udělá obrovskou ostudu Linuxu jako takovému, protože se neznalí lidé při reportování chyb setkají s tvrdým odmítavým přístupem a začnou říkat, že ti Linuxáci jsou nafoukaní a nikomu neporadí.

    Takže, když binary only drivery do distribuce, tak by po jejich nainstalování měl trvale přes celou obrazovku svítit vodotiskem nápis: Instalovány podezřelé ovladače, správná funkce Vašeho systému nemůže být prověřena a s veškerými potížemi si musíte poradit sami či s dodavatelem proprietárního SW.

    Opravdu zásadní problém binary-only ovladačů je jinde než v licencích a je dobře, že licence trošičku vytvoření určité bariéry pomáhají. Dokud se firmy nepoučí, nebude pořádná podpora 3D pod Linuxem možná. Doufám, že příklad Intelu v této věci strhne i konkurenci Ati+AMD a když NVidia zůstane sama, tak se třeba také posune dopředu.

    PS: Již roky používám binary only Nvidia driver, aby byla karta alespoň trochu použitelná ve 3D. Nedovoluji driveru překopat při kompilaci víc než je nutné. Štve mě během vývoje a testování jader, protože se s ním musím vždy extra zabývat nebo přetočit linky na neakcelerovanou verzi. Vzhledem k tomu, že si problémy a pády jádra řeším sám, tak nepatřím do té skupiny lidí (především začátečníků), kterým by měl být přístup binary-only driverům co nejvíce stížen. Když bych měl chybu reportovat, tak připravím testcase bez zátěže driverem nebo driver zahodím nadobro i s kartou.

    PS2: K zahození NVidie se již stejně u mě schyluje, protože jeden můj počítač byl napaden a je zajímavé, že se čas průniku na týden shodoval s uveřejněním chyby k driveru k téhle černé pandořině skříňce.