@vim
Snažím se ti vysvětlit že demokracie je nějaký deál/mustr/interface a má různé implementace. My v ČR máme zastupitelskou demokracii. V zastupitelské demokracii není žádné konktérní rozhodování lidu (jak to zaměňuješ s principem demokracie), jenom volba zástupců/zprostředkovatelů a ti dostávají bianco šek na 4 roky. Pokud tedy používáš pojem demokracie, mluvíš o jejích výhodách a nevýhodách tak nemluvíš o reálné implementaci, jenom filozofickém principu, ovšem proti tomu mluvíš o tom jak a kde - no reálně tedy nikde.
Jestli bylo vymyšleno něco lepšího?
Záleží kdo a jak to aplikuje , z jakého pohledu se na to díváš a kde. Pro některé kultury může být demokracie nechtěná, nebo např. pro válečný stav není demokracie nejlepší.
Každopádně čistá ryzí demokracie nikde není, neznám zemi kde by jenom a pouze hlasovali občané a jinak nikdo jinak nerozhodoval. Takže tvá otázka takto nedává smysl. Tedy, zaptám se za tebe. Bylo vymyšleno něco lepšího než zastupitelská demokracie (tos ai myslel když se tu bavíme o ČR)? Podle mě ano a je to třeba švýcarský model. Každopádně myslím že totátlní jedno ekvilibrium neexistuje, že je to proces dovažování a oscilování kolem optima - možná je to i poplatné době.
Já si nemyslím že je demokracie jako ideál špatný, záleží jenom na té implementaci a můj názor je, že zastupitelská demokracie jak ji máme v ČR je nedostatečná. Např. se nám k moci dostali bývalý STBák a bez pochyby "nekalý obchodník" + komunisti a v podstatě krom revoluce s tím nemáš 4 roky co udělat - kde je tam ten prvek té vlády lidu teda když je to demokracie, když s tím 4 roky nemůžeš nic dělat?