Ridime dsPICkama vykonovou elektroniku. V dobe ATMEGA 16 jsme vse ridili analogove protoze se "digitalum" nedalo verit. Vecne preprogramovana FLASH pamet dik prumyslovemu ruseni. Atmel tak zajistoval jen "vyzobavani" dat k vizualizaci. K dsPICum jsme presli dik jejich periferiim (fast PWM) a postupne jsme ridici logiku sverili vyhradne jemu. A jeste jsme nemeli problem. ( sverit rizeni 1.2 MW menice potvore, co neni ani videt je jiz bezne). Rada 33EP pracuje na 70MIPS a to je paradni "cvrkot". ARMy a podobne jsme take zatratili, protoze nemaji pevnou instrukcni delku.
Ccko (gcc) je velmi slusne, kod je kompaktni a rychly.
Holt je rozdil programovat webovky, nebo programovat s osciloskopem. Vse ma svoje ...
Těch aplikací máme víc. Většinou je to o tyristorech či IGBT a několika fázových závěsech. PI regulátor v assembleru (modifikovaná knihovna od Microchipu)
Rozhodnutí je už hodně let staré. Cortex-M jsme kdysi testovali a nic moc. Kód vypadal strašně a výkon byl i přes vyšší hodinový takt nižší.
Zkoušeli jsme i TCP stack, sice fungoval dobře, ale to už není liga pro MCU.
To zní jak od dealera Microchipu. :) Nic proti, ale nasadit PIC do průmyslového prostředí bych se docela bál. Moje zkušenosti jsou takové, že mají stejný problém jako Atmel - náchylnost k EMI/EMS. Dokonce ani sám výrobce nám nebyl schopen poskytnout certifikáty o EMC jejich švábů. Narozdíl od Toshiby nebo Renesasu, což jsou obvyklí dodavatelé mikrořadičů do průmyslu, kteří na EMC své součástky testují fest.
Klasické ARMy samozřejmě mají pevnou délku instrukčního slova - 32 bitů.
Thumb-sada má pevně 16 bitů kromě instrukcí BL a BLX, které mohou být volitelně i 32bitové.
Thumb2 přidává další možnosti instrukcím Thumb-sady (práce s high-registry přímo apod.) umožněním rozšířeného opkódu na 32 bitů a přidává další instrukce v 32bitovém kódování.
Suma sumarum - ARMy se také dají programovat s pevnou délkou instrukce, a to buď 32 (ARM, Thumb2), nebo 16 bitů (Thumb). Přičemž na Thumbu založené procesory mívají obvykle i instrukce MRS/MSR, DMB, DSB a ISB, vypůjčené z Thumb2. Ovšem tyto instrukce nepatří zrovna k nejčastěji používaným a překladač je vygeneruje jen explicitně.
Dealeri skutecne nejsme :-)
Nicmene kdyz se nam podelal po 3 letech jeden programator ICD3 (typicky Windows/USB problem), poslali jsme ho do Irska a za tyden prisel novy.
DSP procesory jsou stejne na ustupu a jsou nahrazovany FPGA. Tenkrat jsme hradlove pole zkouseli a bourka na druhem konci zemekoule nam svaba tak zblbla, ze jsme od toho upustili. Dnes je situace jina, ale davat na desku FPGA a MCU (kvuli komunikaci), tahat na servis milion programatoru se nam nechce.
Zatim dsPICkove zvladaji.
Ani ne. Verilog je Ccku dost podobny. Uzvanene pascalske VHDL nam do firmy nesmi ,,, :-)
Jen je treba si uvedomit, ze konfigurace FPGA bezi "tak nejak naraz".
Jen je pakarna, jak dostat data dovnitr a ven. CPU core je drahy a casto komplikuje syntezu, kombinace typu "kombajn" (FPGA + ARM core) je zbytecna a bastlit to ze dvou integracu je komplikovane.