Clonezilla není dobře použitelná na Widlo, natož Widlo se sedmi knedlíky. Čas od času jí zkouším.
Jako daleko lepší řešení mohu doporučit:
Acronis True Image
Což je sice placený produkt ALE! když si koupíte hadr od Seagate, dostanete základní a plně funkční verzi zdarma. Ke stažení na webu Seagate: Support > Downloads > DiscWizard
Funguje na Widlo i Linux, léty užívání ověřeno!
Jediný problém je u verzí za pár kaček s dynamickými disky.
Nastartujete z CD nebo USB Linuxový OS s grafickým rozhraním a zálohujete kam chcete.
Pracuju ve firme kde je cca200 pocitacu, 20 zaraz za poslednich 6 let nikda nenastalo(max v jeden den 3). A pokud pracujete ve firme, kde je 20 pocitacu behem jednoho dne normlani a uz davno nemate nejake placene program, tak je spise problem u vas jako spravcu, ze ste ho nevydupali u sefu...
p.s. Myslet nez pisete at si pak clovek nemysli, ze to pise nejake uhrovate mladik co nebyl v praxi.
To PS si můžete nechat pro sebe, administrátoři školních sítí (nebo jiných sítí se spoustou "user" stanic) vědí svoje. Někdy je lepší nasadit boot ze sítě a readonly NFS, jindy na to nejsou prostředky a třeba jednou za měsíc se nahraje image na nějaký zkušební PC, aktualizuje se, a pak se tento PC naklonuje na dalších třeba 60 stanic najednou. V takovém případě se multicast (který žádná z mých verzí acronise neumí) opravdu hodí.
U školních sítí zcela běžná záležitost (20 a více počítačů najednou), naprostá nutnost po každém školním roce /neb jinak na počítačích zůstává neskutečný bordel/. Použili jsme s kolegou Clonezillu na Windows 7, cca 20 min 24 počítačů (plus ale předtím příprava image, tj. kompletní instalace jednoho PC, což se ale udělá jednorázově), po klonování aktulizace SID a připojení domény, což bylo třeba projít postupně všechny pc, cca 2-3 hodiny práce.
Clonezillu jsem objevil úplnou náhodou před dvěma roky, když jsem potřeboval rychle dát vyladěné win7 na 22 počítačů a měl na to jediný den. Hledal jsem něco free a narazil na tento článek. Inu investoval jsem trochu času a než se mi na jednom pc udělala vzorová instalace, měl jsem clonezillu staženou a vypálenou na cd. při tvorbě zálohy jsem byl poněkud rozpačitý, ale ne nad výkonem spíš nad nezvyklým rozhraním - ani ikony ani comandline. Nicméně první obnova na úplně čistý disk mě nadchla - vokna tam byla za necelou čtvrthodinku, dalších pět minut jsem strávil přejmenováním pc - restart - doména - restart. od té doby jsem z clonezilly nadšený. objevil jsem jediný problém, ale možná jen něco neumím nastavit - když udělám obraz třeba winxp (na 40GB disku zabírají cca 5GB) a chci je obnovit na 20GB disk, tak mám smůlu. clonezilla se brání, že se to na disk nemůže vejít. naopak to jde, na větší disk se obnoví vše. ale jak říkám, je to asi jen moje neznalost všech voleb clonezilly a v praxi mě to zase moc netrápí - při hromadné obnově jde beztak o hw podobně vybavená pc, ne-li přímo identická.
Dotyčný nejspíš klonoval s nějakou verzí těsně po vydání Win7, které nedokázaly přesně detekovat zavaděč Windows... Taky se mi to stalo. Stačí pak jen použít instalační DVD Windows k obnově boot sektoru a všechno zase šlapalo jak mělo. V případě dualbootu s Linuxem je celá věc o něco složitější, ale taky to jde spravit.
A správně - pokud člověk připravuje učebny, je Clonezilla SE nepostradatelná.
Použijte Clonezillu. Windows 7 jsem obnovovat nepotřeboval (ťuk ťuk), ale záloha funguje bez problémů. Windows Vista jsem Clonezillou i obnovoval a prošlo to také bez problémů. Nevím, proč tu někdo v diskusi šíří FUD a propaguje komerční nástroje bez jakéhokoliv konkrétního a smysluplného zdůvodnění, proč by Clonezilla neměla fungovat.
Nezkoušel, protože moje důvěra v Clonezillu je v tomto ohledu dostatečná (když zabrala na Windows XP a Windows Vista, tak Windows 7 snad také půjdou), nemám k dispozici stroj, na který bych to obnovoval (a přepsat si zbytečně bez problémů funkční stroj potencionálně nefunkční zálohou není to pravé ořechové ;-)), a zejména to není tak kritické. Samotná data mám samozřejmě zálohovaná ověřeným způsobem, a kdyby se náhodou nepovedlo obnovit systém, tak bych to s troškou brblání prostě přeinstaloval. Shrnuto – otestování zálohy by bylo daleko „dražší“ než případná neobnovitelná záloha.
Také můžu Clonezillu jen doporučit. U nás jsou na stanicích v podstatě jen Windows a funguje to naprosto bezproblémů. Umí to obnovit i na oddíly jiné velikosti, než původní. Jen u notebooků Lenovo je při restore systémové partition nutné použít expertní režim a nastavit pár parametrů, aby to prošlo. Mají tam na hdd totiž nějaký nestandartní mbr či co.
Nevite jestli ma clonezilla stejnou vlastnost jako Ghost - kdyz mam v pc dva disky (jeden plny dat a druhy uplne prazdny) tak ghost nedovoli pri zrcadleni vybrat jako zdrojovy disk ten prazdny. Typicky se to hodi pri situaci kdyz zacne zlobit zakaznikovi disk - pripojim stejny a prazdny se stejnou kapacitou a mam jistotu ze nenaghostuju prazdne misto pres zakaznikovi data. Chova se clonezilla stejne?
V případě použití live CD drbl serveru, kde je Clonezilla i Clonezilla SE k dispozici je vše ještě o něco jednodušší, protože se jedná o klasické Livko s XFCE WM.
Když si vyloženě nejsem jistý, který disk je který, stačí si pustit GParted :) Tohle alespoň používám momentálně já pro multicastové klonování.
sucast systemrescuecd, ale da sa pridat aj do slaxu ako modul alebo aj do vacsiny mainstreamovych distier a vytvorit nasledne liveUSB system z nich.
dovod preco pouzit partimage namiesto clonezilly: clonezilla je nesmierne ukecana, na partimage stacia 2 ncurses screeny - idealne, ked potrebujete spravit image/restore 1 particie, pripadne disku.
1 poznamka k partimage: ked budete pouzivat kompresiu, konkretne GZIP, treba nechat splitovat vysledny image na casti mensie ako 4 GB, pri b2zip to potrebne nie je.
btw: na systemrescue je aj ntfsclone a ine $FS-clone pouzivane clonezillou, cize da sa restornut aj clonezillacky image - odskusane s image-om winXP.
Dobrý den,
pracuji jako ajťák ve škole. Umí CloneZilla nahodit image i na jiný HW? Jediný sw u kterého mi to totiž fungovalo byl Acronis Backup & Recovery 10 Workstation(umí obraz nahrát i ze sítě, z ftp...). Ten má speciální funkci, kdy během kopírování image na hdd, odstraní všechny ovladače a systém se po restartu bez problému spustí, nainstaluju správný ovladače a mám hotovo. Geniální vlastnost. Občas se akorát stalo, že pokud tam je odlišný cpu, tak ve správci zařízení je u něj hlášení, že nepracuje správně (žlutý otazníček). Stačí odebrat ovladač, restartovat a vše je OK. Tato funkce funguje pouze u Windows, s Linuxem toto neumí. Jinak Acronis považuji za mnohem lepší SW, než konkureční Ghost. Stačí si vybrat u nich ten správný produkt:)
CloneZillu jsem zkoušel, fungovala bez problému s Windows XP, ale pouze se stejným HW.
Sysprep odstraní pouze Plug and Play ovladače. Ale do HAL nezasahuje. On sice lze ten nástroj koupit od Acronisu, ale pracuje opět pouze s produkty od nich - takže nelze využít samostatně.
Na reinstall učebny je sice CloneZilla super, ale na ntb, počítače po kabinetech, volně dostupné PC pro studenty a pod - kde co PC, to jiný výrobce, či jiný konfig - tam CloneZilla dostačovat zřejmě nebude. Napadlo mě, zda by fungovalo toto:
Nainstaloval bych jeden PC, vč. ovladačů, software a pod. Pak bych všechny ovladače odinstaloval, udělal obraz a přenesl - zda by toto fungovalo.
A umí CloneZilla během přenosu image změnit rovnou SID?
To řeším tak, že mám připravenou instalaci Win a tu na novém HW provedu.
K přípravě používám různé nástroje. Například Nlite, bootování s GPXE, upravené distribuce TinyCore, Slaxu, SystemRescueCD, Gentoo server, Scriptování AutoIT přes Python. Postup kompletní přípravy stanice se hodí, když je spousta různého HW. Tohle kombinuji s kopírováním na úrovni souborových systémů ntfsclone, na úrovni diskových oblastí Partimage a občas i dd s netcat.
Clonezillu jsem taky zkoušel, ale zdála se mi moc ukecaná. Nedal jsem jí asi dost času abych si ji ochočil do stavu shelových scriptů kterými bych provedl co potřebuji, aniž bych musel prolézat ncruse okna.
Dobré pro pochopení pozadí
http://unattended.msfn.org/unattended.xp/
Cesta s Linuxem v zádech
http://unattended.sourceforge.net/
RIS server po svém
http://ping.windowsdream.com/winner.html
Jak vyzrát na ovladače:
http://driverpacks.net/
Ať se daří!
Dobry den,
toto "oprosteni" OS od konkretniho HW je mozne provest nastrojema od MS. Cili pouzit na jednu instalaci, tim ji "vycistit" a tuto ulozit jako "univerzalni" obraz. Je to o jeden obraz vic, ale usetri to praci.
S pouzitim DRBLu zkusenosti nemam, jsem rad, ze jsem konecne nasel cerstvou diskuzi. Mam DRBL live a uspesne z nej nastartuji jine PC po LAN. Ale dal nevim jak postupovat. Zkousel jsem spoustu veci podle literatury o sitovych FS, ale moznych promennych je moc. Protoze neznam ani filozofii DRBLu (co se nastavuje a ovlada ze serveru a co ze stanic) poprosil bych na tomto miste o nejake rady. Vse se hodi. Rad bych to pouzival prave na obnoveni vice PC bez CD po skonceni skolniho roku. Momentalne pouzivam take Acronis, ale DRBL je pry rychlejsi.
Článek čtu až dnes. Já to řeším následovně. Nainstaluji si systém do VirtualBoxu. Následně si provedu zálohu pomocí jedné licence Acronisu a obnovu pomocí Acronis Universal Restore zase do VirtualBoxu. Hned po restaru (bez nabootování do Windows) provedu zálohu pomocí volného klonovacího software. Tím si zálohuji čistý systém. Z tohoto image pak naklonuji jakýkoliv hardware. Na obnoveném systému pak doplním speciální ovladače. V případě, že se to vyplatí, tak pak si zazálohuji i tento nový image.
me Clonezilla nepomohla. Potrebuju do Thinkpadu T60 vetsi HDD (80->320). Mam grub dualboot ubuntu / Win XP. Uz jsem vyuzkousel GParted, clonezilla, acronis a stale ten stejny problem ... po naklonovani nelze nabootovat do winXP. Po vyberu XP v grubu mam hned prazdnou obrazovku s blikajicim kurzorem a nulovou cinnosti pocitace. Linux a servisni partition thinkpadu jedou normalne. Uz jsem zkousel ruzne "zarucene" postupy z internetu (vcetne thinkwiki) a nic. Zkousel jsem opravovat MBR naklonovaneho disku z instalacniho CD windows a take nic. kdyby mel nekdo nejaky tip, dejte prosim vedet.
WinXP mají na instalačním CD nějakou tu "recovery" možnost, není to "R" před instalací (s příkazovým řádkem), ale přímo při instalace, výběru disku - detekuje to předchozí instalaci winxp a nabídne "opravu". Ta se skládá pravděpodobně z nakopírování pár věcí do system32, smazání 3rd party ovladačů, ..., ale data a user nastavení to zachová bez problému a hlavně - systém potom nastartuje. Něco podobného umí i Norton Ghost, pokud se nepletu.
Jste si jistý, že se grub odkazuje na správnou partition s Windows zavaděčem? Zkoušel jste jen fixmbr, nebo i fixboot? Nějaké další nástroje z recovery konzole? Je Windows partition se systémem čitelná v Linuxu a zdá se být bez závady? Co píše Clonezilla při vytváření image? Máte poslední verzi Clonezilly?
grub podle me ukazuje spravne. Fixmbr a fixboot konci po restartu a volbe WinXp v grubu hlaskou "can't read from HDD". Dalsi nastroje z recovery console jsem nezkousel. Win partition je normalne citelna v linuxu a kontrola disku neodhalila chyby. Clonezillu jsem podrobne nesledoval, ale pokud jsem daval pozor, operace probehla bez chybovych hlasek. Zkusim jeste zalohovat system na hromadu DVD a obnovit ho pomoci originalniho Rescue and Recovery.
Zkusil bych ještě překlonovat jenom tu Windows partition za použití jiných parametrů. Případně http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1560302 odpovídá mojí domněnce o chybě v nastavení grubu. Mám dojem, že jsem si nakonec poradil s pár zdánlivě nesouvisejícíma radama z ofic. FAQ Clonezilly, ale na víc si teď už nevzpomenu. Pokud vím, tak šlo zálohovat pomocí ofic. Backup/rescue i na disk, nejen na DVD, ne?
Právě hledám řešení pro notebook Lenovo. Chci vytvořit obraz "panenského disku" před instalací s "ukrytou oblastí" instalačního balíku MS-Windows 7.
Zkoušel to někdo?
A potom obraz disku po instalaci MS-Windows 7 a následně obraz disku dual-boot Windows a Ubuntu.
Hlavně mne zajímá, zda někdo zkusil obnovy?
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,50433.msg363890.html#msg363890
Notebooky IBM/Lenovo mají specifický MBR. Je zapotřebí např. pomocí dd zkopírovat první čtyři sektory, nikoli pouze jeden jak to většina nástrojů dělá. Je tam nějaká vazba na Windows a NTFS. Podrobnosti ovšem nevím, nebyl čas to zkoumat - v síti se čtyřmi sty PC byl kladen důraz na rutinní činnost, nikoli na vědu a výzkum.
Ve škole používáme již dlouho Norton Ghost - nabootujeme z flash disku, přihlásíme se na Novell a z něj obnovíme zálohu.
Bohužel nám postup nefunguje s Windows 7 - záloha se udělá dobře, obnova taky proběhne, ale po restartu modrá smrt. Je nutné vzít DVD s Windows a nechat opravit instalaci.
Nesetkal jste se s tím někdo, nevíte, proč se to děje a jak se vyhnout nutnosti použít onu opravu? Možná si Windows někde pamatují nějaké sériové číslo disku, podle kterého pak na novém PC disk hledají a nenajdou... (OpenSuse se choval bohužel stejně a taky tam figurovalo jakési UID disku.)
Je rozdíl mezi tím, zda klonujete celý disk, nebo jen oblast/i.
Svou roli může hrát geometrie disku.
A pak také, Widle mají v registrech uložené informace o rozdělení disku (o sektorech kde oblasti začínají a končí) a přidělení písmenek jednotkám.
Tuhle část když z registrů smažete, tak si ji při dalším spuštění znovu nadetekují. Pokud ji tam už mají a změní se jim (například klonováním) tak se jim to nelíbí a chcípají na to.
Bohužel už jsem se v tom dlouho nevrtal, tak nevím ve kterém klíči je to uložené, ale nebylo to moc hluboko zanořené.
Zazalohoval jsem 40 GB disk s jednou partici, na kterem bylo zaplneno cca 2 GB dat. S kompresi od CZ jsem se dostal az nekam k 1,2 GB. Ovsem ve chvili, kdy jsem se snazil tento image pouzit na 20 GB disk, neslo to. Na Internetu jsem se docetl, ze to CZ neumi, pritom Ghost s tim problem nema. Vi nekdo jak na to?
nvm jestli to to v CZ nejak jde, ale urcite by to slo obejit tak ze naklonujes na vetsi disk(treba pujceny), pak zmensis partition jak bude potreba, zazalohujes partition,a obnovis na mensi. je to sice pravou nohou za levym uchem, ale jestli uz mas image hotovy a puvodni data smazaná, tohleto by mnelo fungovat.
Kdyz budu mluvit o Live Clonezilla serveru, tak se musi projit par kroku nastaveni nez se clovek dostane k tomu zaveru a samotnemu klonovani.
Nastavi se "pocet PC", nebo "cas", nebo "PC a cas" a pote se aut. skriptem provedou ukony potrebne k nabootovani PC ze site. Ve chvili, kdy se naplni pocet PC nebo vyprsi cas, pusti se klonovani (a je jedno, jestli maji data po siti behat broadcastem, nebo multicastem - je to jen otazka nastaveni).
Pro klonovani PC se musi vzdy nabootovat odnekud a v pripade Clonezilla serveru je to síť - tedy jedna z variant je PXE.
Doporucuju RTM (Read The Manual), taky cist co se pise v jednotlivych krocich a zkusit si to nejdrive nanecisto s jednim, dvema zarizenimi.
Pokud multicast nebeha, muze to byt nastavenim smerovace, nebo programovatelneho switche na ceste. Mensi pravdepodobnost nefungovani je s broadcastem, ale v tom pripade je lepsi mit LAN uzavrenou od okolniho provozu, at to nebeha vsude.
Vetsina chyb, se kteryma se clovek setka je dobre popsana ve FAQ.
Hodne stesti ;)
Díky moc za reakci - pomohlo mi si to představit. Nebyl jsem schopen si to moc představit. My to tady máme vyřešené tak, že všechna PC v učebně mají 4 partition: Windows XP, provozní GNU/Linux, swap, klonovací GNU/Linux.
Na jeden stroj se nainstalují komplet Windows a GNU/Linux, které používáme a pak se PC rebootnou do klonovacího GNU/Linuxu (malá partition a boot manager je zamknutý heslem). Na už nainstalovaném stroji se spustí vytvoření klonu (přímo na jeho disk) a ostatní se zapnou do režimu čekání. Po vytvoření klonu je tento pojednom (moc by to zatížilo síť) nabízen ostatním. Po naklonování se příslušené stroje vypnou. Jeden stroj trvá asi 10 minut. Založené je to na partimage + vlastní skripty.
Dělali jsme to tak proto, že některé stroje neuměly bootovat ze sítě :( a dokonce nemají ani CD mechaniku. Clonezilla s multicastem by zajistila, že by se všechny naklonovaly najednou tedy za 10 min.
Nevíš zdali by náš způsob bootování šel zachovat?
Nadpis článku mi prijde poněkud zavádějící (levou zadní).
V článku není nikde jediný screen obrazovky, kde je ukázáno, jak si zvolit celý disk.
Win 7 nainstalovaný na HDD se v Clonzille zobrazí jako dva oddíly - sda1 a sda2. První je cca 100MB oddíl rezervovaný systémem, druhý je vlastní "C". Co mám udělat, aby bylo možno zvolit klonování celého disku?