Clonezilla není dobře použitelná na Widlo, natož Widlo se sedmi knedlíky. Čas od času jí zkouším.
Jako daleko lepší řešení mohu doporučit:
Acronis True Image
Což je sice placený produkt ALE! když si koupíte hadr od Seagate, dostanete základní a plně funkční verzi zdarma. Ke stažení na webu Seagate: Support > Downloads > DiscWizard
Funguje na Widlo i Linux, léty užívání ověřeno!
Jediný problém je u verzí za pár kaček s dynamickými disky.
Nastartujete z CD nebo USB Linuxový OS s grafickým rozhraním a zálohujete kam chcete.
Pracuju ve firme kde je cca200 pocitacu, 20 zaraz za poslednich 6 let nikda nenastalo(max v jeden den 3). A pokud pracujete ve firme, kde je 20 pocitacu behem jednoho dne normlani a uz davno nemate nejake placene program, tak je spise problem u vas jako spravcu, ze ste ho nevydupali u sefu...
p.s. Myslet nez pisete at si pak clovek nemysli, ze to pise nejake uhrovate mladik co nebyl v praxi.
To PS si můžete nechat pro sebe, administrátoři školních sítí (nebo jiných sítí se spoustou "user" stanic) vědí svoje. Někdy je lepší nasadit boot ze sítě a readonly NFS, jindy na to nejsou prostředky a třeba jednou za měsíc se nahraje image na nějaký zkušební PC, aktualizuje se, a pak se tento PC naklonuje na dalších třeba 60 stanic najednou. V takovém případě se multicast (který žádná z mých verzí acronise neumí) opravdu hodí.
U školních sítí zcela běžná záležitost (20 a více počítačů najednou), naprostá nutnost po každém školním roce /neb jinak na počítačích zůstává neskutečný bordel/. Použili jsme s kolegou Clonezillu na Windows 7, cca 20 min 24 počítačů (plus ale předtím příprava image, tj. kompletní instalace jednoho PC, což se ale udělá jednorázově), po klonování aktulizace SID a připojení domény, což bylo třeba projít postupně všechny pc, cca 2-3 hodiny práce.
Clonezillu jsem objevil úplnou náhodou před dvěma roky, když jsem potřeboval rychle dát vyladěné win7 na 22 počítačů a měl na to jediný den. Hledal jsem něco free a narazil na tento článek. Inu investoval jsem trochu času a než se mi na jednom pc udělala vzorová instalace, měl jsem clonezillu staženou a vypálenou na cd. při tvorbě zálohy jsem byl poněkud rozpačitý, ale ne nad výkonem spíš nad nezvyklým rozhraním - ani ikony ani comandline. Nicméně první obnova na úplně čistý disk mě nadchla - vokna tam byla za necelou čtvrthodinku, dalších pět minut jsem strávil přejmenováním pc - restart - doména - restart. od té doby jsem z clonezilly nadšený. objevil jsem jediný problém, ale možná jen něco neumím nastavit - když udělám obraz třeba winxp (na 40GB disku zabírají cca 5GB) a chci je obnovit na 20GB disk, tak mám smůlu. clonezilla se brání, že se to na disk nemůže vejít. naopak to jde, na větší disk se obnoví vše. ale jak říkám, je to asi jen moje neznalost všech voleb clonezilly a v praxi mě to zase moc netrápí - při hromadné obnově jde beztak o hw podobně vybavená pc, ne-li přímo identická.
Dotyčný nejspíš klonoval s nějakou verzí těsně po vydání Win7, které nedokázaly přesně detekovat zavaděč Windows... Taky se mi to stalo. Stačí pak jen použít instalační DVD Windows k obnově boot sektoru a všechno zase šlapalo jak mělo. V případě dualbootu s Linuxem je celá věc o něco složitější, ale taky to jde spravit.
A správně - pokud člověk připravuje učebny, je Clonezilla SE nepostradatelná.