Názor k článku Cluster na Linuxu: vysoce dostupný web pomocí httpd od obenes - Dobrý den, díky za reakci. "peacemaker je pěkně zrádná mrcha...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 10. 2017 17:10

    obenes

    Dobrý den,

    díky za reakci.

    "peacemaker je pěkně zrádná mrcha a pokud někdo bez hlubší znalosti a zkušenosti peacemakeru tohle nekde nakonfiguruje podle návodu v článku, tak až mu to jednou přestane fungovat, tak to pravděpodobně nebude schopen v rozumném čase vyřešit."

    Nechci se pouštět do zbytečné diskuze o tom, jestli je pacemaker "pěkně zrádná mrcha", nebo "kanón na vrabce", nebo ne. Evidentně s pacemakerem máte špatné zkušenosti a podle toho reagujete. Osobně mi pacemaker přijde jako nástroj snadno ovladatelný pomocí pcs příkazů.

    Výchozí nastavení pacemakeru a corosyncu je pro méně náročné nasazení většinou dostačující. Pro doladění nastavení na míru zákaznííkovu prostředí stačí dost často změnit jen málo parametrů. Jako u každého nástroje, i v případě pacemakeru je dobré vědět, co měníte, pokud to měníte. Ale nemyslím si, že pro základní doladění potřebujete hluboké znalosti pacemakeru. Navíc tu platí: pokud si nevíte rady, pošlete to supportu...

    Otázka, která mě napadla při čtení Vašeho příspěvku, je: "až mu to jednou přestane fungovat" -> proč by to mělo přestat fungovat?

    Pokud "to přestane fungovat", pak se pravděpodobně něco změnilo v infrastruktuře, nebo cluster nebyl dostatečně otestován, nebo něco bylo změněno v nastavení (což znamená, že jsme měli důvod něco měnit a že bychom měli vědět, co měníme a jak se změna projeví). Je zbytečné se hypoteticky dohadovat o detailech, co v kterém prostředí kdy "přestalo fungovat". Bylo by potřeba posuzovat tyto případy vzhledem k prostředí a tehdejší situaci (obvykle je ve hře více proměnných).

    Není možné v tomto seriálu podat přesný návod na konkrétní prostředí, kam se cluster nasadí. V jednom bude třeba upravit timeouty pro resource operace, jinde zvýšit token timeout corosyncu. Zdaleka ne všechny clusteru budou postaveny na KVM, spousta bude využívat jiné než iSCSI úložiště.... Cílem seriálu je především praktická ukázka toho, jak HA na RHEL a Fedoře/CentOS funguje.

    A promiňte, ale neodpustím si jednu hnidopišskou: je to pacemaker, ne peacemaker.

    Přijde mi, že tato diskuze má náběh na flame, proto bych to s dovolením zastavil tady. Pokud máte problémy s pacemakerem na SUSE nebo RHEL, tiket na podporu obvykle pomůže.

    Díky, že seriál čtete a reagujete na něj.