Ano, primárně se cluster řídí nadpoloviční většinou, ale pokud je sudý počet serverů, přidává se samostatné quorum, pomocí kterého se cluster rozhodne, co má běžet. Je to situace celkem běžná, třeba strejný počet stejných serverů ve dvou serverovnách v různých budovách...
Osobně taky nevidím žádný velký reálný přínos popsaného clusteru pro produkci, ale minimálně se na tom dají naučit principy a je to dostupné pro každého, aby si to osahal. Určitě tu budou všichni štěstím bez nohy, když někdo napíše článek o ServiceGuard clusteru, který bude začínat "Připravíme si 2x integrity server, 2x UPS, dvě samostatné napájecí větve, 2x SAN pole (nejlépe SSD), 2x SAN switch, 2x LAN switch (10Gbit) a můžeme začít". Ale co z toho? Autor začal velmi dobře a je vidět, že ví, o čem píše.
Maximálně to tu můžeme vyflejmovat debatou na téma "víc práce, než užitku" vs "mě to tak funguje v produkci bez problémů", ale stejně to k ničemu nepovede. Na některý věci je dobré přijít sám, něco nového se naučit, občas se zpálit a hlavně je potřeba naučit se myslet, předvídat, odhadovat... to chce prostě praxi.