Vlákno názorů k článku Co brání rozšíření Linuxu do škol? od Miloslav Ponkrác - Aniž bych četl článek, tak Linuxu ve školách...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 11. 2009 18:18

    Miloslav Ponkrác

    Aniž bych četl článek, tak Linuxu ve školách brání roztříštěnost. Natvrdo, žádný Linux neexistuje, existuje jenom stovky naprosto nekompatibilních distribucí, které se navíc neustále mění, a nepredikovatelně vznikají, zanikají, vycházejí na výsluní a zacházejí.

    Co by se proboha učilo? Každou chvíli je v Linuxu všechno jinak, nedá se ani pořádně napsat učebnice, protože než se napíše, vyjde, už bude neaktuální.

    Linux nemá téměř žádný standard, všechno je invence jednotlivců. Pro běžného člověka, který chce počítač používat, není k ničemu učit se principy Linuxu. To se také při ovládání televize učíte jak navrhnout VF díl, nebo prostě jednoduše zapnete dvě tlačítka na televizi?

    Pokud Linux nebude trochu jednotný z uživatelského hlediska, pak nemá smysl ho učit. Pokud se nejedná o IT školu. Já osobně bych s tím nesouhlasil, aby se učil Linux na školách, pokud by šlo o mé děti. Pokud bych si mohl vybrat ze dvou škol, jedna by učila práci na Linuxu, druhá na Windows – zvolil bych druhou.

    Dokud nebude Linux jednotný a nebude ničím jiným, než proudem individuálních nápadů každou chvíli jinak, pak bych ho ve školách mimo IT obory nerad viděl.

  • 21. 11. 2009 12:00

    me (neregistrovaný)

    Take si myslim, ze za problemem ignorace Linuxu nesoji skolstvi ani MS, ani zadna jina firma. Jen ignoranstvi vyvojaru „Linux“; zjednodusene receno, pisi system pro radost a prilis nezajima je co potrebuje bezny uzivatel. A technicke problemy ktere musi resit urcite nejsou snadne.

    Muzeme hledat viniky na vsech stranach, ale hlavni problem je v Linuxu. Kdyby to byl produkt kvalitni, prosadil by se sam. Linux ma mnoho silnych stranek a velky potencial, ale porad je to jen velky potencial a mix dobrych a spatnych vlastnosti. Dokud budou problemy se zvukem, grafikou, prehravanim multimedii, tak se na desktopy koncovych uzivatelu nedostane… (prekvapive pisi o problemech s multimedii; jeste nedavno se psalo o problemech s kompatibilitou dokumentu MS Office…).

    Priklad. Pokud prijdete do firmy prodavajici MS produkty, tak Vam zpravdidla dokazi postavit/prodat PC, na kterem budou garantovat 100% funkcnost HW. Muze Vam toto nabidnou firma prodavajici Linux? Mozna muze, ale nevidel jsem takovou nabidku. Dokonce jsem nenasel ani „doporuceny sestavy pro Linux“, treba posvecene od Canonical anebo RedHat. Vyjimou jsou snad nettopy, kde vyrobce ma vse pod kontrolou, ale vysledek nemuzu posoudt, nemam s nettopem s Linuxem osobni zkusenost. Je mozne, ze tam fungguje vse, zvukova karta, web kamera, grafika, modem, WiFi modem, muzete pouzivat Skype i prehravat si klipy na YouTube anebo DVD.

    Tento prispevek je o desktop OS, na serverech je situace trosku jina…

    Je mi jedno, co maji studenti ve skolach, pokud ma skola penize na licence a lidi, kteri se o MS Windows chteji starat, je to jejich vec. W7 pry neni spatny system a urcite je snadnejsi (asi i levnejsi) sehnat admina pro Windows nez kvalitniho admina pro Linux.

    Doma at si ma kazdy provozuje co chce, je to jeho vec… ;-)

  • 21. 11. 2009 12:09

    bez přezdívky

    Notebooky od Dellu a Lenova s předinstalovaným Linuxem mají záruku na funkčnost systému s daným HW. U nás se ale bohužel neprodávají (prý „není poptávka“). Navíc firmám jako SUSE Linux s.r.o. tvoří podstatnou část příjmu právě certifikace HW na funkčnost s jejich distribucí pro velké výrobce.

    Tvoje tvrzení o adminech bych trochu poopravil. Není problém sehnat pro Windows nějakého takyadmina, který pořádně nic neumí. Sehnat na Windows kvalitního admina je stejně těžké jako sehnat kvalitního admina pro Linux. Jen to bude trochu levnější, protože ta spousta takyadminů tlačí platy dolů.