Vlákno názorů k článku Co brání rozšíření Linuxu do škol? od petrph - Venkoncem, škola by si měla hlavně zodpovědět otázky,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 11. 2009 4:51

    petrph (neregistrovaný)

    Venkoncem, škola by si měla hlavně zodpovědět otázky, na co bude Linux (a opensource) používat. Jestli pro celkový informační systém školy (poběží na to všechny potřebné programy?), jestli pro výuku IT jako takové (nebudeme učit Windows, MS Office, Photoshop, ale Linux, OpenOffice, Gimp), jestli samostatný předmět Linux jako takový (a co – obsluhu uživatele přes GUI, nebo administraci systému v příkazové řádce), jestli chce nahradit pro psaní MS Word Writerem. Nebo jestli chcete používat opensource aplikace v jiným předmětech (fyzika, biologie, zeměpis, apod)-i tady je ale rozdíl, pokud učitel je použije jako prezentaci při výkladu, nebo zda chce aby s němi pracovali i studenti, třeba doma. Moc otázek.

    Uvědomte si hlavně , že výuka ničeho ve škole není ani prezentace na pár desítek minut (aby se žáci seznámili s výhodami či nevýhodami), ani o googlování(kterým se řeší většina problémů, když v Linuxu něco nejde). Alébrž o podrobný výklad na několik hodin či třeba půl roku,který studenti musí strávit, pochopit, přepsat si do svých sešitů,(a pokud možno mají i v učebnicí) doma si je předčítají, učí zpaměti, protože z toho jsou pak zkoušeni, píší písemky či dělají praktická cvičení. Jak z takového pohledu používat Linux?

  • 19. 11. 2009 6:06

    Pierun2 (neregistrovaný)

    To je vše pěkné jenže jste zapomněli na jeden důležitý aspekt a tím jsou rodiče. Mnozí za poslední peníze dítěti pořídí notebook či PC a on na to má někdo nainstalovat LINUX či bůhví co. Strach a neznalost z linuxu je velký rodič neznalý těchto technologii těžko dovolí přeinstalovat Windows a to už jen třeba z důvodu toho, aby neztratil záruku atd.

  • 20. 11. 2009 9:47

    Pichi
    Proboha, přepisují do sešitů, učí zpaměti? Kde to jsme? V 19. století? Ne dnes máme 21. století jestli se nemýlím. A já si hodlám ze svých daní platit jedině takové vzdělávání mého dítěte, při kterém si bude dělat poznámky (nikoliv přepisovat) a bude se učit dovednosti, myslet, řešit úkoly, adaptovat se, komunikovat a ne drilovat zpaměti pitomé poučky.
  • 20. 11. 2009 11:14

    dustin (neregistrovaný)

    Tak to držím palce s výběrem školy. I na pedagogické fakultě jsou učitelé (zkušenost mé ženy před pár lety), kteří studentům diktují poznámky a u zkoušky trvají na přesném odrecitování, kdy se nesmí ani nahradit české slovo za cizí ekvivalent.