V tom pripade je zvlastni, ze tu je v obchodech vse drazsi, nez v te zapadni casti evropy, ktera to dovazi z presne stejnych zdroju ...
Jinak se samozrejme deje, takovy rekneme proflaknuty priklad muze byt amazon. Jen se zkratka hur automatizuji sklady, kde se pracuje s vecmi od milimetru po desitky metru, a ruzne sisatymi. Ale i na tom se maka.
Alternativne se pomerne nahlas diskutuje o omezeni pilotu na 1 (s vyhledem na 0). Realita soucasneho letecvi je totiz ta, ze piloti jsou zbytecni a naopak do systemu vnaseji chyby (uz i male stroje s rekneme "premiovou" vybavou umi samostatne pristat, a to klidne i na travnatem letisti bez dalsiho vybaveni).
S předřečníkem musím v neohrabanosti plně souhlasit, protože se zaměřují zejména na vývoj robotické muly – stroj, schopný přenášet náklad a vykonávat rutinní funkce bez únavy.
Přijmu-li předpoklad snažení, jsou vlastně ještě v plenkách a prakticky jde o první pokusy, přičemž reálné použití přijde na řadu ve velmi vzdálené budoucnosti a ani za to bych nedal ruku do ohně, protože proměnných je tam tolik, že vytrénovat použitelného robota je v podstatě nemožné. I člověk není nic jiného, než biomechanický stroj se schopností se učit, analyzovat a postupně vylepšovaný evolucí, nicméně naše „výpočetní kapacita“ je trošku někde jinde.
Představa, že mi dnes nejpokročilejší robot nanosí balíky vodičů na stavbě … ruku na srdce, zůstal by viset hned u auta. Právě vývoj robotů, respektive robotických mul, je dnes primárně o nošení těžký věcí např.: v armádách je to munice, vybavení, v průmyslu to klidně mohou být bedny, nebo třeba pytle cementu někde na stavbě. Tedy činnost, která je „podřadná a rutinní“, přesto nezbytně nutná a velice namáhává.
Představa, že do 10-15 let dokáže robot mašírovat s pytli cementu po stavbě na stejné úrovni a nákladech, jako ukrajinský biologický robot … je docela úsměvná. Jasně, dokáží ve volném prostoru řešit základní problémy, které k analýze a řešení reálných situací zkrátka nestačí. Umělá kontrolovaná triviální „překážková dráha“ BD je něco úplně jiného, než ostré nasazení ať už v armádách, nebo průmyslu. Schválně si všimněte, že když ukazují armádní systémy „Mule“, kterou jsou vlastně na špičce vývoje (vyvíjí se nejdéle), tak vždy v otevřeném prostoru, nikdy však v městském prostředí plných nejrůznějších překážek (suť, vraky, těla, …). Podobné je to industriálními roboty, kde to zatím funguje v naprosto bezchybném prostředí, ale jak se tam začnou motat lidé a udělají „chaos“, je s roboty konec.
Problém je, že Vás nebude operovat robot ala Boston dynamics, ale nějaká nové generace už dnes používaných "robotů/prodloužených ruk", které používají chirurgové už dnes.
Tedy máte oba dva základní problém, místo, aby jste vzali to co už existuje a používá v chirurgii a tomu přidali AI, tak si myslíte, že někdo teprve vymyslí "terminátora" a ten bude operovat.
Otázka zní, proč si myslíte, že se nebude používat přímo robot vymyslený a přispůsobený danému oboru a měl by se používat neohrabaný robat co má omezení člověka?
Takže v polovině máte pravdu, pro chirurgii je neohrabaný, ale v další úvaze jste mimo, protože robotika lékařská už dávno existuje a jde úplně jiným směrem/cestou a je úspěšná , takže žádných 100 let nehrozí ;)
A dodám AI co má IBM byla testována v nemocnicích na určení diagnóz a byla úspěšnější statisticky jak nejlepší lidští docenti a profesoři, takže bohužel pro doktory, revoluce ohrozí prvně je než lopaty....
Sice nechápu kam tím míříte, tedy proč se snažíte argumentovat prodlouženými rukami člověka, který činí rozhodnutí, ale budiž.
Problém s nepochopením je na vaší straně.
Opět, problém s nepochopením je na vaší straně.
Dobře, jmenujete byť jediný plně autonomní a rozhodnutí činící robotický prostředek v chirurgii, schopný reagovat na tolik proměnných.
Vůbec nejde o tvar, ale schopnost autonomního fungování v nepředvídatelném prostředí. Tady se nebavíme o autonomním skladu, kdy robot uskladní a vyskladní přepravku, ale v podstatě o neustále se měnícím chaosu. Stejně tak si umím představit např.: robotický drážkovač s vysavačem, co na holých stěnách pojede přesně podle plánu, ale skončí v okamžiku, kdy se mu tam připlete druhá parta a bude se muset s nimi nějak dohodnout. I ten nejhloupější lidský mozek dokáže v takových podmínkách fungovat podstatně efektivněji, než jakákoliv AI, protože těch proměnných, které musí na pár metrech řešit je tolik, že to zkrátka nezvládnete. Dokonce není jistota, že ten kotouč s pytli cementu tam bude za minutu ještě stát... stavba je v podstatě chaos, kde různé party dělají to svoje a snaží se navzájem nepozabíjet.
Mno zopakoval jste to 2x, ale neni sam kdo si mysli ze nechapete - vy se zase snazite nevidet (no offense)
On rika (s cimz souhlasim) ze nema cenu resit hracky typu Spot a jejich vyuziti tam kam nejsou urcene - tj. vami zminovana stavba. Nebo vyvoj robo-delnika, de facto zu grunt. Spis jde o rozvoj toho co uz existuje a chybi tomu element rizeni - a dava za priklad mechanicke ruce pro laparoskopicke operace napriklad.
Co me zarazi vic, je to ze zatim nikdo nezminil ze to prvni, kde bude AI IMHO uspesne nasazena urcite nebude spoluprace s lidmi, ale jejich eliminace.
Vezmete si ukrajinu - kdyby byl dostatecne levny system a kompaktni co AI dovede dostat do letajiciho dronu, tak ja, bojovat na jedne nebo druhe strane, nevaham ani milisekundu a davam to do toho dronu co pak bude dle libosti hazet granaty na hlavu tem co jsou proti me a tim eliminuju problem ruseni komunikace mezi dronem a zakladnou.
Nemluve o tom ze Spon urcite neni mula na stavbu, ale mula na noseni tech metraku hracek pro vojaky co nema problem se hybat v rozsekanem meste.