Jen chci upřesnit, že devfs démon (devfsd) vytváří symbolické linky, mapující stará jména souborů zařízení na nová, tedy např.
/dev/hda1 -> /dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part1
/dev/tty0 -> /dev/vc/0
/dev/ttyS0 -> /dev/tts/0
...
Kromě toho se stará o natažení patřičných modulů do jádra při přístupu k zařízení, které tento modul potřebuje, např. /dev/cdroms/cdrom0.
Ono to neni o vyladenosti systemu, ono to je o tom,
ze dma (teda to, cemu se v tomto pripade RIKA dma)
je pouze pro ISA zarizeni a ty uz se moc nepouzivaji.
PCI zarizeni maji take moznost primeho pristupu
do pameti (cili DMA), ale rika se tomu busmastering.
busmastering se pouziva pro IDE disky, PCI zvukovky,
sitovky, USB chipset a spoustu dalsich veci.
Jenze tohle DMA vpodstate nepotrebuje radic,
nebot rizeni je dano PCI protokolem a proto
neni nikde takhle podchycene.
> Z důvodu složitosti obvodu totiž řadič DMA není jeden čip, ale funkce je rozdělena mezi čipy dva.
Tohle je uplny blud. Proc jsou v PC dva DMA radice (ovsem dnes uz vzdy integrovane do jednoho obvodu chipsetu) lze zjistit, pokud se trochu ohledneme do historie vyvoje PC:
V roce 1981 prisel na svet pocitac IBM PC (neplest si s XT--to uz byl "pokrocily" model) s 16-bitovym procesorem 8088 zasazenym do 8-bitoveho hardwaru, ktery mel 1 osmibitovy radic DMA 8237A a 1 radic preruseni PIC 8259A. Na svoji dobu se to zdalo byt adekvatni vybaveni, jenze jak rostlo mnozstvi ruznych pridavnych zarizeni, PC karet apod., zacaly se postupne DMA kanaly (na svoji dobu nejrychlejsi zpusob prenosu dat uvnitr PC) i volna IRQ zaplnovat. Cele to jeste zrychlilo s rozsirenim PC-XT (eXtended Techology), ktere prineslo i standardni 8MHz 16 bitovou ISA sbernici. Souhrnem to vypadalo takto:
DMA: 0-DRAM refresh, 1-nepouzito, 2-floppy disk, 3-hard disk (XT)
IRQ: 0-casovac, 1-klavesnice, 2-volno, 3,4-seriove porty, 5-tiskarna 2, 6-floppy disk, 7-tiskarna 1
V podstate byl k dispozici pouze jediny volny DMA kanal a neco malo IRQ pokud treba tiskarnove porty nebudou vyuzivat preruseni nebo ani nejsou instalovane. IRQ 2 si dle dokumentace alokovala EGA karta, ale moc se toho nevyuzivalo. (Kdo mel CGA, MDA nebo Hercules, tak mel IRQ 2 volne).
V polovine 80. let prisly pocitace PC-AT (Advanced Technology). Nedostatek mista v DMA a IRQ kanalech resili asi jedinym zpusobem, ktery zachoval jiz v te dobe dulezitou zpetnou kompatibilitu: pridali druhy DMA a PIC radic. Aby to cele mohlo fungovat jako driv, museli jeden novy kanal (DMA 4, IRQ 9) "obetovat" pro propojeni s hlavnim radicem. Jediny rozdil je, ze hardwarove IRQ 2 ted vyvolava kaskadne preruseni nalezejici IRQ 9, takze se bezne oznacuji IRQ 2/9. Novy DMA radic je na rozdil od toho puvodniho uz 16-bitovy, takze umoznuje najednou prenaset at 128kB pameti zarovnane na sude adresy. Proste pouze posunuli adresni bity na sbernici o jednu pozici. :) Ostatni problemy (pevne dane hranice "stranek"=DMA boundary, celkovou zastaralost obvodu, neschopnost adresovat vic nez 1MB, pozdeji max 16MB pameti) uz nijak reseny nebyly.
DMA 0 se pouzivalo pro refresh operacni pameti. Radic byl BIOSem nastaven tak, aby cyklicky procital celou pamet, cimz ji obcerstvoval. Tento DMA kanal byl tedy pro vsechny "tabu" a zadny rozumny programator se ho nedotykal. Myslim si ze dnes v dobe SDRAM, RIMM a jinych pametovych technologii se DMA 0 jiz hromadne nepouziva tento ucel jako pred 20 lety, ale kdo vi?
DMA kanaly se dnes jiz krome ISA zvukovek a FD radice (dalsi archaicky hardware z konce 70. let) prakticky nepouzivaji, ale situace v zaplneni IRQ je podobne kriticka jako pred 15 lety. Jen reseni je v nedohlednu, protoze trh PC uz neovlada jedina firma.
Abych to nejak uzavrel, tak dva DMA a PIC radice nejsou v PC z duvodu slozitosti obvodu, ale naopak slozitosti se dvema radici jsou z duvodu jejich male kapacity a zachovavanim zpetne kompatibility. I toto je jeden z duvodu proc si myslim, ze architektura PC mela uz pred vice nez 15 lety davno zaniknout a byt nahrazena necim lepsim...