Ty "tajně" SMR disky jsou opravdu až letošní problém? Myslel jsem, že to takhle praktikovali už dva nebo tři roky, jen postupně přibývalo postižených modelů, až se letos o tom konečně začalo mluvit v takové míře, že se ten problém stal natolik všeobecně známým, že už nešlo předstírat, že se nic neděje.
Jo, potkal jsem to v cca 3 roky starém notebooku Asus - po větším updatu Windows měly trvale vytížený disk na 100% a nedalo se najít, kdo za to může. Intuitivně jsem to vyměnil za SSD a krátce na to se to provalilo - a ano, disk byl v seznamu utajených SMR. Otázka je, jestli to věděl výrobce notebooku.
Vztek na Microsoft pominul - a od té doby jsem vzkřísil několik dalších notebooků. Původní 1TB disk pak dám do externího boxu, na backup se to dá použít. Už ani nezkoumám, jestli ten mechanický 1TB disk je v seznamu a majitelé jsou spokojení, že mají zase pěkně svižný notebook.
Když se ten notebook nechá zapnutý pár hodin, tak to zase začne fungovat, ale je to fakt časovaná bomba. Při cenách SSD (a případně zhodnocení, zda nestačí 512GB) to je i cenově přijatelné. Ono to viditelně SSD pomůže i notebookům s nezprasenými disky.
BobTheBuilder: SMR může dost snadno vadit i na externím disku, záleží na použití. Před nějakou dobou jsem potřeboval na jeden externí disk nahrnout větší množství dat (stovky GB) a disk se choval divně, občas jela rychlost nějakých plus minus očekávatelných 30+ MB/s a občas dost drasticky padala. Pojal jsem podezření na vadný kabel nebo konektor, což se nepotvrdilo, pak mě napadlo, jestli disk neodchází nebo nemá vadné sektory, což se taky nepotvrdilo. Až po nějaké chvíli mi došlo, v čem by to mohlo být, a taky bylo - SMR. Špatné je, že 2,5" disky se snad už s PMR sehnat nedají, rozhodně ne v rozumných kapacitách. Jinak SMR diskům nevěřím ani v případě, že se na ně nezapisuje tak intenzivně, už ten vlastní princip, jak SMR funguje, ve mně nebudí žádou velkou důvěru co do spolehlivosti a trvanlivosti uložených dat, mimo to jsem slyšel nemálo zkušeností s odcházejícími právě SMR disky :(.
Jo, celkem souhlas, s kopírováním stovek GB jsem udělal podobnou zkušenost.
To je ovšem problém prvního backupu, pak už to závisí na tom, jak se mění data. Třeba backup fotek má minimální změny, téměř výhradně se přidává, takže to moc nevadí.
Kdybych kupoval disk na backup, tak se SMR rozhodně vyhnu, jenže v tyickém scénáři je ten SMR v notebooku, kde značně škodí, takže ho nahradím SSD a vložím do externí krabičky. Zase je lepší ho takto použít, než vyhodit.
Spíš musím lidem vysvětlovat, že záloha znamená, že data jsou v notebooku a na externím disku (a nejlépe ještě někde v cloudu nebo na druhém externím disku), že přesunout data z notebooku opravdu není záloha.
6. 1. 2021, 19:01 editováno autorem komentáře
Jak už zde bylo uvedeno, tohle je normální chování. Chování SMR disku
popsal WIFT zde:
https://diit.cz/clanek/recenze-8tb-seagate-archive/zahlceni-disku-do-bezvedomi
Ano, tohle jsem psal nedávno v jiném SMR topicu. Chtěl jsem rychlejší disk, koupil jsem hybridní Firecudu, a notes se začal "kousat". Nakonec rozšifrování 1TB Veracryptu (před odsypáním dat na jiný disk přes dd) trvalo asi 5 dní.
Vysvětlení to samé - ono to malé SSD tam není jako cache na urychlení jak jsem bláhově doufal, ale na zakrytí toho SMR pod tím.
SMR disky se bohužel neobjevily až letos, jsou tu mnohem déle. Už v prosinci 2017 jsem naletěl a do jednoho notebooku jsem za odcházející 2,5" 320GB Fujitsu pořídil jako systémový 1TB ST1000LM048. Od té doby si na to dávám pozor. Po 2,5 roce disk bez varování odešel - točí se ale nedetekuje se v BIOSu. Za mě je SMR odpad už žádný nekoupím.