Tiez mi to pride ako taka hracka co fakt nema prakticke vyuzitie. A ked uz pride apokalipsa tak mi to moc nepomoze, lebo nembudem mat aby som si ho stiahol, ani HW aby som si to skompiloval.
Ono je asi lahsie zobrat obycajny notebook s Windowsom a pripojit ho k autobaterii ako zohanat 8-bit schopny rozbehat hentu vec, ci kuchat domacu elektroniku aby som nasiel nejake STM-ko.
Ono jde o to, že autor Collapse OS předpokládá, že pokud dojde k vážným problémům, budeme potřebovat něco, co jde opravit na koleně (a to notebook není), co jde POCHOPIT a taky, aby se to dalo používat na ovládání nějakých zařízení (tedy styl Arduina).
Ona dnešní elektronika v různých zařízeních je zbytečně komplikovaná (třeba milionem čidel, které ale můžou hlásit neexistující problémy), ale mnohdy to fakt jde (když půjde do tuhého) nahradit nějakým osmibitovým mikrořadičem.
Celkove predstava nejake SHTF situace je u vetsiny lidi myslim dost 'romanticka', realitu asi nikdo nechce zazit. Stejne jako je idealizovany stredovek, prezit v nem by byl asi problem.
Vzpominam pred mnoha lety kdyz vypadl asi na tyden proud. A vezmete si, ze takhle by vypadlo uplne vsechno, vc. zasobovani. A ne na tyden, ale na rok. Uz tehdy jsme meli uplne jine starosti, treba jak pro male dite ohrat nejake jidlo, atd.
To je pravda, opravit nejde, jako žádný integrovaný obvod. Ale jde o to, že když je pravděpodobnost "odchodu" nějakého integrovaného obvodu X%, tak v případě bastl počítače se dvěma čipy to je prostě pořád malé číslo, ale u skutečného PC je to minimálně o řád horší (spíš o víc, s tím, jak tam všechny komponenty jedou na hraně kvůli co nejvyššímu výkonu).
Takový Atmel navíc nepotřebuje ani moc dalších součástek (tedy žádné vysychající kondenzátory, které musí zvládat relativně velké proudy).
[z vlastní zkušenosti - mám tady osmibitové počítače, které stále běží i po třiceti letech. Jeden tak jak došel z výroby, u druhého jsem vyměnil jen zdroj]
"[z vlastní zkušenosti - mám tady osmibitové počítače, které stále běží i po třiceti letech. Jeden tak jak došel z výroby, u druhého jsem vyměnil jen zdroj]"
Podobná zkušenost, 800XL (1984) a C64II (rok na MB nevím, ještě nebyla rozstřelka). U C64 mám i originální zdroj, ale moc mu nevěřím, jelikož se pravděpodobně nedá rozebrat a zkontrolovat/povyměňovat podezřelé součástky. Gamu jsem ještě nezkoušel, ale dle slov prodejce má být funkční. Jinak podobně i se šestnáctibity - 500+ (r.v. 1991) nebýt aku článku, nemusel bych na desku sahat. ST (1986) potřebovalo opravit zdroj, MB funkční.
C64 zdroj je zality v epoxidu a odleptat to nikam nevede. To samy zdroj k flopyne. A to ani dlato. Je lepsi si postavit novy a estetum nechat original plastovou krabicku - da se zachovat pokud clovek vynda tu epoxidovou kostku ohleduplne.
Puvodni C64 zdroj navic nebyl prilis kvalitni a nektere serie proste odchazeli a vzali s sebou nebohy osmibit. Takze byly popularni dalsi verze primo od firmy commodore nebo tretich stran - tedy hlavne v reichu ( pro prazaky neznajici prihranicni slang : v nemecku).
Je to normalni vinuty trafo s usmernovanim a pojistkou vevnitr. Dvoje napeti na sekundaru a to je vse. Myslim ze nahradni trafo jsem si tenkrat vyrabel z neceho existujiciho. Asi zvonkovy trafo a k tomu par soucastek na usmerneni nebo tak nejak.
Znovupouziti nejakeho spinaneho zdroje co uz je na trhu se meze nekladou. Verim ze dneska by to s trochou umu jelo i z kdejakeho stareho zdroje od notasu s delicem napeti.
26. 8. 2021, 17:25 editováno autorem komentáře
Právě o tom, že je zdroj nespolehlivý jsem četl. Já mám verzi pro C64 II, tedy ten by mohl snad už být vyladěný, ale stejně jej moc nechci k počítači připojovat, hlavně když jen nemůžu interně zkontrolovat. Přemýšlím, že jej uschovám tak, jak je, a pořídím/vyrobím normálně alternativu, kterou budu používat.
Tyhle zalité zdroje jsou peklo, měl jsem k 800XL, a ten po zahřátí začal dělat na výstupu šílenosti. Chtěl jsem právě použít originální box a nahradit jen střeva, ale rozdělat to bez poškození - nemožné.
Jinak zdroj k C64 je větší oříšek, než k Atari 800. Tomu totiž stačí 5V DC, což je triviální získat a kvalitní zdroje stojí pár kaček. C64 ale ještě potřebuje 9V AC, což to o něco komplikuje, protože tam musí být druhý zdroj, ještě nějaký klasický transformátor...
Tady je ale asi jeste motivace aby ta technologie prezila silnejsi radiaci. Coz u toho notasu pri te mire integrace v cipech s windows moc sance neni.
Tim hur pokud tam jsou non-ecc pameti a korunu tomu nasadi pouziti SSD.
I kdyz prakticky ten HDD muze jit do kytek diky svoji elektronice :-)
Vsude tam jsou obvody s tak vysokou integraci ze vlastne cela myslenka je hodne naivni. Tedy pri dlouhodobem provozu.
U SSD (resp cehokoliv co ma flash) je dost velke procento "soft erroru" - kdy "nevolatilni" datove struktury selzou a neni sance napravy, protoze low level pristup k disku (nebo jine veci) neni.
Mam spousty Intel SSD, ktere na tohle trpi - a to jen z duvodu, ze neni mozne provest "factory reset" na danem disku (tj. zapsat zcela vychozi struktury, ktere udelaj disk prazdnym).
Soft errory jsou vsude bezna vec a prekvapuje mne to prekvapeni :-) Pri cteni z disku, pri operaci z pameti, pri prenosu po sbernicich. Jen se obcas podivejte na interni pocitadla chyb. Servisni monitoring uz jen resi jaka je mira a jaka tendence aby se dana komponenta preventivne vymenila.
Non-ECC pameti jsou docela skvely detektor castic za par babek.
BTW: Doporucuji nepouzivat cesky prepatlany vyraz 'volatilni'. Jeho pouzivani je velmi 'incosiderabilni' a mozna by bylo nutne se 'edukovat' a 'correctnout' toto 'errorove' jednani.