Nejsem web designer a z toho hlediska to nejsem schopen posoudit, ale jako uživatel z toho mám husí kůži. Vypadá to, že kůl "kreativci" všeho druhu dostanou zelenou a výsledkem budou weby, kde bude ještě mnohem obtížnější oddělit obsah od šumu. Už teď skřípu zuby, když na nějakém webu nejde použít Firefoxův "reading mode" (i na desktopu).
Nevidím souvislost mezi článkem a tím, zda budou mít weby vytvořené pomocí css gridu informačně hodnotný a odpovídající formu nebo nikoli. Pokud tam nějaká souvislost je, tak by css grid mohl mít dopad spíše pozitivní (lepší nástroj dovolí lepší výsledek). Reading modu by neměl css grid vadit, opět spíše naopak (ale nezkoušel jsem).
Souvislost je v tom, že místo aby webové stránky byly především stránky s nějakými elementárními a velmi střídmě používanými možnostmi formátování, tohle jenom uvolní hráz dalšímu řádění designerů posedlých nezvládnutou touhou tvořit. Výsledkem budou nepřehledné weby postrádající jakoukoli logiku (https://edition.cnn.com/, https://www.rottentomatoes.com/). Momentálně si u mnohých webů podobné výlevy odfiltruju pomocí reader modu, ale pokud díky CSS mřížkám budou do budoucna weby namísto stránek primárně arbitrárně poskládané tabulky, tak se teda máme na co těšit.
Ano, design dělá dnes každý, kdo má díru do prdele, stejně jako IT a programování. S tím musíme pracovat. Ale to mě nepřesvědčí, že je to správně.
Jenže původní komentář vůbec neřešil, co je správně a co špatně, řešil to, že designeři budou vymýšlet ještě větší šílenosti, než dosud, když jim to CSS Grid dovolí. Jenže když šílenosti v designu vymýšlí někdo, kdo o CSS nic neví, CSS Grid ho samozřejmě nijak neovlivní.
...to se může stát, ale podle toho taky pak vypadá výsledek - zbytečná pracnost a náklady navíc, potenciální poruchovost, špatná přizpůsobitelnost atd. Naopak - pokud grafik zná možnosti technologie, dochází s synergii a je tam přidaná hodnota, která spočívá právě v tom optimálním sladění možností technologie a výsledného produktu.
To je jako když architekt jen kreslí vizuální podobu budovy a nezajímá se o materiály, statiku, užití budovy, životnost, místní specifika atd. Určitě jich je dost ale je otázka, zda se má ještě nazývat architekt...
Právě prasení bych se nebál. Naopak. Připadá mi, že grid má buď stejné nebo menší možnosti, než šlo doteď udělat pomocí table. Když chtěl "kreativec" prasit, tak už teď tu možnost stejně měl.
Pokud dobře chápu, tak grid kontra tabulka právě pomůže oddělit sémantický a prezentační význam, takže lepší sub-strojová čitelnost (pro různé reading mode, nevidomé, ...)