Akonáhle bude Amazon predávať Kindle Touch pre Európu, nielen USA, tak si ho kupujem. Zvažujem ešte Nook Touch, ale skôr to vyhrá práve Kindle. V tabletoch by sa mi páčil práve Nook Tablet. Ako čítačka má pre mňa Kindle navrch v tom, že hrozí, že otvorí obchod s knihami pre ČR, má priame doručovanie kníh mailom a širšiu užívateľskú/vývojársku základňu (takto je preň neoficiálne české a slovenské čítanie kníh).
Keď niekto chce čítačku kníh a chce špičku, tak by mal uvažovať nad Kindle alebo Nookom. Ostatné zaostávajú, aj keď najnovšie iRiver Story HD čítačka je veľmi zaujímavá (6" displej s 1024x768 a prepojenie na Google books).
Ja by som skor uvazoval o non-touch Kindle. Vela recenzii tak vyznelo, ze ak nemas nejaky specificky dovod, preco by si potreboval dotykove ovladanie, tak non-touch verzia by mohla byt lepsia volba. Jednak koli cene, potom koli hmotnosti a nakoniec mne osobne by vadila absencia HW posuvacich tlacidiel. Osobne mam Kindle s klavesnicou a nejak si neviem predstavit, v com by to dotykove ovladanie malo byt lepsie.
Tak na co je treba dotykove ovladani dobre :
Vykladovy slovnik: Ctu v originale a sem tam narazim na neco co neznam. Ukazu prstem na slovo a nook ukaze vysvetleni ke slovu z vykladoveho slovniku
Nebo taky rychlejsi orientace v menu, v knihovnach, v mejlech.
Kdo to neokusil, muze jen teoretizovat
Velkou slabinou Kindle 3 Keyboard vidim v tom, ze pro pohyb menu nejsou hotkeys a musi se pouzit kurzorove sipky. Pritom klavesnice si primo rika o to, aby se uizvatel v menu pohyboval vyrazne rychleji (treba MENU, S, W a jsem v nastaveni Wifi; misto MENU a kombinace sipky dolu a ENTER). Myslim si, ze Kindle touch bude pro ovladani ctecky prinosem (az na ta chybejici tlacitka na otaceni stranek, ta jsou na Kindle 3 super!)
No nemuzu si pomoct, ale pokud jsem pred ctenim zrovna neporcoval rukama pecene kure nebo se nerypal v nose, tak display upatlany nikdy nemam. Neni leskly, takze neni co resit. A pokud jde o hifi nebo ne ... takhle to muzem redukovat az na nulu ... bez touchscreenu lze ledacos. Kod chce najizdet kurzorama, at si najizdi. I bez ctecky jako takove lze ledacos - jsou taci co reknou ze klasicka knizka je lepsi - voni a nemusi nabijet baterky, coz nesnasi atp, atp
To dělám běžně i na Kindle 3 Keyboard. Stačí kurzorem najet na slovo. Kurzor poskakuje po celých slovech, takže je to rychlé. Není třeba ani nic mačkat a hned vyskočí bublina s vysvětlením slova. Před Kindle jsem četl jen na dotykových zařízeních různého druhu a přijde mi pohodlnější používat hardwarové klávesy než dotykový displej.
Zásadní je v tom, že je spolu s ePub nejrozšířenější. Takže pokud se nějaká čtečka chce tvářit jako zařízení pro technicky nezdatné uživatele, kteří chtějí jen koupit a číst, neměla by jeden z nejrozšířenějších formátů opomíjet.
Jinak mi vážně připadá oproti Kindlu pomalejší, a hlavně nevyrovnaná - na videu je vidět, že někdy reaguje téměř okamžitě, jindy až po několika sekundách... To by mi asi enormně vadilo. Na druhou stranu cena je příznivá, tak to člověk skousne i pár podobných nedodělků.
Nechci rýpat, ale Amazon prodává v asw formátu. To je sice převlečené Mobi, pro méně zdatné se opravdu jedná o jiný formát. Takže Mobi se kterým se setkají běžní uživatelé je skutečně soubor, který nepochází z obchodu Amazon (a obvykle nemá DRM). Já se domnívám že většina běžných uživatelů, pokud nebude knihy kupovat, tak se setká s Pdb a Doc formátem u beletrie a Pdf formátem u technicky orientované literatury. Osobně mě dost šokuje že systém pdf je dosuď bezvýhradně upřednostňován pro distribuci technické literatury, tedy že neexistuje možnost stažení manuálů či datasheetů v jiném tvaru.
ad technicka dokumentace a PDF... ten duvod je hrozne jednoduchy. Prevod z PostScriptu do PDF je na rozdil od jinych formatu velmi jednoduchy. Cili pokud nekdo chce vydat dokumentaci zaroven papirovou i elektronickou formou neni nic jednodussiho nez PostScript puvodne vytvoreny pro tiskarny previst do PDF.
Format Mobi ma mnohem mensi problemy s ceskym textem. ePub sice cestinu podporuje (je to jen XML v UTF-8 kodovani), ale firma Adobe stojici za ePub standartem se omezuje na Zapadni svet a ve svych produktech cestinu nepodporuje. Pokud mate ctecku s podporou ePub a zobrazuje cestinu korektne, tak mate vlastne velke stesti... ;-)
Cesky vyrobce (prodejce) ctecky se s timto problemem popere, ale nelze tvrdit, ze kazda ctecka s podporou ePub zvladne cestinu.
Podpora ePub na PalmOS neni (ePub se musi konvertovat) a domnivam se ze mobi ma mensi pozadavky na zdroje PDA. Mobi je historicky starsi format nez ePub, vlastne vznikl pro PalmOS. Amazon jej koupil a po drobnem rozsireni prejmenoval na Kindle format (pripona .AZW). V soucasne dobe Amazon pracuje na novem formatu Kindle 8, kterym by chtel historicky format Mobi nahradit.
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_e-book_formats
The Amazon Kindle's AZW format is basically just the Mobipocket format with a slightly different serial number scheme (it uses an asterisk instead of a Dollar sign), and .prc publications can be read directly on the Kindle. The Kindle AZW format also lacks some Mobipocket features such as javascript.[12]
Planujem kupit niekedy po Vianociach citacku. Moja podmienka je, aby bol display minimalne 9" a rozlisenie minimalne 1024x768 (potrebujem citat technicke dokumenty v A4 pdf priamo, bez konverzie). Momentalne je najhorucejsim kandidatom PocketBook PRO 903. Kindle DX som zamietol kvoli vyssej cene a maleho mnozstva podporovanych formatov. Nejake ine navrhy ?
Co je vec ktoru vazne nechapem. Neviem si predstavit ine dve tlacidla, ktore by tam chybali viac. Dokonca by mozno bolo unosne mat tie tlacidla len na pravej strane, kedze vacsina ludi je pravakov, ale na lavej?? Nehovoriac o tom, ze tlacidlo pre dalsiu stranu je nad tym pre predchadzajucu, cim je o dost horsie dosiahnutelne - celkom problem, kedze ide o najpouzivanejsie tlacidlo na zariadeni. Mne to pripada, ze sa niekto nedostatocne zamyslel nad ergonomiou, co je skoda, lebo to vysledny produkt zbytocne poskodzuje.
Jen bleskové zkušenosti. Jak už bylo zmíněno, výrobcem čtečky je Jinke. V podstatě se jedná o stejný model jako Jinke Hanlin V60. Firmware je zdá se také téměř totožný, až na drobné úpravy pro eReading. A to vše je asi velkým kamenem úrazu. Přítelkyně sháněla čtečku, tak jsme zkusili právě V60. Po třech dnech testování letěla zpátky prodejci. Nabíhala snad 10 sekund, celková odezva nebyla také z nejrychlejších, což je ve článku zmíněno, ač byla wifi zaručeně přístupná (ověřeno mobilem, dokonce bylo k dispozici více sítí), tak nedokázala najít jedinou.Na druhou stranu formátová podpora byla fajn, potěšila práce s adresářovou strukturou (což mi vadí u Kindlu, že neumí), krásně zvládalo čtení a změnu velikosti písmen u pdf. Jenže to nedokázalo vyvážit zápory. Kdyby Jinke vše lépe odladilo, mohla by to být dobrá čtečka. Takhle bohužel....
WiFi ve ctece je super vec. Ale je otazka, jak moc je prinosne, pokud jej lze vyuzit jen pro nakup knih.
Amazon ma vybornou podporu pro zasilani obsahu na ctecku a Kindle si bez WiFi nedokazi predstavit. Lze si prakticky okamzite preposlat clanek z Webu na Kindle pro offline cteni. Na Kindle lze WiFi take pouzit pro brouzdani na webu, na webech navrzenych pro mobily funguje celkem dobre (treba m.idnes.cz, m.root.cz). A pak jsou tady konvertory RSS informaci na Kindle, treba WWW.Kindly.cz, pripadne denni zpravodajstvi E15, iDnes, Lidovky, Novinky, atd...
Co z toho umi eReadings ctecka?
Zdravim,
popisovany novy model nepoznam, ale chcem sa podelit so skusenostami so starsim Hanlin V3, ktory mam uz cca 3 roky.
Moje skusenosti:
- podpora vsetkych moznych formatov funguje, ALE niektore su hodne pomale (doc, html) pri velkych knihach. Pdb je ok, inak najrychlejsie sa robi s knihami, ktore ulozite v Notepade ako Unicode (little endian) - funguje diakritika, prechod na str. 500 je za par sekund
- prechod medzi strankami: asi sekunda, vyhovuje (v porovnani s modernymi je to tak 2x pomalsie)
- tlacidka iba numericke (na prechadzanie menu), Ok, Menu.
- Next/Previous tlacidla na lavej strane a vpravo dole. Tlacidlo Previou dole mi trochu blbne (neviem preco, skoro ho nepouzivam, ale mozno tam prisla iba spina .. treba tvrdsie stlacat)
- stabilita: asi 1x mesacne (mozno aj redsie .. povedzme ze po 10-30 hodinach citania .. iba odhad) zmrzne alebo sa resetne. Nikdy ju nevypinam, obcas zablokujem klavesnicu. Posledny upgrade firmware z decembra 2009.
- bez wifi/siete, iba par MB pamate a 1 GB SD karta
Spokojnost: v podstate bez vaznejsich vyhrad. Na obycajne citanie knih bez robenia poznamok atd. vyhovuje.
No zrovna oproti Kindle to umi adresarovou strukturu a format PDB, ve kterem maji lide co meli predtim PDA dost casto svoje knihy. Zrovna treba kvuli te adresarove strukture si ja Kindle nekoupim. Navic treba Hanliv V3+ ma normalni baterku z nokie, ktera lze bezne koupit.
Takze si myslim, ze zlepseni je tu docela dost, ovsem stale jako u vetsiny cinskeho zbozi chybi alespon trochu vyladeny software.
FYI Kindle má standardní mobilový akumulátor a adresářovou strukturu taky akceptuje, i když ji defaultně nereflektuje při zobrazování nabídky knih. Dá se to vyřešit pomocí freeware Collection Manager, já třeba mám v PC i v Kindlu adresáře nazvané podle žánrů, v nich podadresáře pro každého autora a teprve v nich samotné MOBI soubory.
Baterka pro Kindle je běžně dostupná, ale když jsem hledal podle typového označení, mobil používající přesně tento typ se mi najít nepovedlo, sory.
Po připojení k PC se Kindle chová jako běžný MSD (flash disk), knížky se nahrávají do složky /documents a tam můžou být v libovolně vnořených podadresářích. Kindle si je při startu rekurzivně projde a pak je nabízí v menu v jediné flat struktuře. To je při větším počtu souborů nepohodlné, ale dá se řešit pomocí colections (něco jako onálepkování každé knížky), takže pak se v menu zobrazuje pseudoadresářová struktura, bohužel pouze dvouúrovňová.
No ten shop z vaseho odkazu neznam a nepusobi na me duveryhodnym dojmem (Paměťová kart-uzasny preklad), ovsem co jsem se dival, tak v CR na internetu baterii do kindle koupit lze, byt v beznem kamennem obchode asi skladem nebude.
Jinak dekuji za informace, ja se zatim docetl jen to, ze bezne z baleni umi kindle jen flat strukturu, ktera je me osobne k nicemu. Skoda, ze se to musi resit az pres to externi colections - to mi prijde od vyrobce trochu odflaknute.
Koukam, ze opravdu dokud si clovek takove zarizeni dneska nekoupi a nevyzkousi, nema sanci posoudit, zda to ma nebo nema cenu kupovat. Jenze si opravdu nemohu dovolit zaplatit 10 ctecek a 9 pak vyhodit.
Kindle, po registrování u Amazonu, umí vytvářet kolekce jen přímo v zařízení. S externím programem to jde jednodušeji na počítači.
Jinak jde také použít Calibre s rozšířením "Kindle Collections", kde si můžete udělat kolekce podle různých parametrů - autor, žánr... Toto rozšíření také umožňuje upravit některé parametry Kindlu, například zmenšit okraje textu.
Tak to jste mohli napsat rovnou, že jde o typický čínsky šmejd.
Asi to bude jako s tablety a mobily z DealExtreme. Pár kamarádů se nachytalo na super levný Android, ale bohužel, zkušenosti jsou vždy stejné: pomalé, padavé, nedodělané.
Zatímco třeba s iPadem si člověk hraje a je nadšený, s tímhle si chvíli hraje a hned to má chuť hodit s pořádným nápřahem proti zdi.
Protože sekundové prodlevy mezi akcí a reakcí, to opravdu není "drobná vada", ale zásadní problém znemožňující očekávanou funkčnost.
Dneska jsem si zrovna v kasa.cz chtěl koupit eReading..ale po představení prodavačem jsem taky narazil na zaseknutí systému a nebo x sekund nic... +po přečtení recenze a hlavně na konci se píše za podobné peníze se dají sehnat jiné, lepší. tak se ptám jaké? v cenně do cca.4,5 tis a NE Kindle?
Otázka zní: proč ne Kindle? Já ho mám přes půl roku a jsem naprosto spokojený.
Jiné možnosti jsou například: Sony PRS-T1, Barnes&Noble NOOK WiFi či Lenovo MReader EB-605. S poslední jmenovanou nemám zkušenosti, první dvě jsou vynikající.
Ja jsem s Kindle tez spokojen :) Uz jsem na nem precetl spoustu knih a to hlavne v cestine a ani s cekou diakritikou jsem nikdy nemel problem :) Obecne nesnasim dotykove displaye a je pro me dost nepredstavitelne cist na pohrabanem displayi. Tudiz s dotykovym displayem bych si nekoupil ani Kindle, ale diky tomu, ze se drzi i nedotykovych variant, tak neni problem. Co se Kindle tyka, tak si vubec nedokazu predstavit cteni na Fire s lesklym displayem.
Takze v tuto chvili mame na nasem trhu minimalne 3 nezavisle systemy.
http://www.ereading.cz/cs/ctecky-elektronickych-knih
Dva portaly pro Wooky, ale je treba mit na tabletu dve ruzne verze Wooky a dva konta! :-(
http://www.rajknih.cz/index.php?pg=16
http://www.ebux.cz/index.php?pg=16
Wooky ctecka, aspon ta pro Android, nedosahuje kvality ctecky na Kindlu, anebo i starsich, treba na PalmOS (a ted nesrovnavam TFT displej a eInk, ale kvality SW aplikace).
Musím Vás opravit, tohle není pravda. Na Českém trhu máme 2 systémy.
1. plně otevřený, kam spadá eReading, elibeus, kosmas,...
2. plně uzavřený (Wooky = ebux.cz, rajknih.cz)
eReading čtečka je plně otevřená, přečtete na ní vlastní eknihy v mnoha formátech a i eknihy z ostatních eshopů, kteří drží otevřený standard. Čtečka je navíc napojena přímo na eshop eReading.cz, to ale neznamená, že je nějak zamčena. Čtečka má prostě navíc funkci, kdy si na ní z eReading.cz stáhnete eknihu rovnou bez použití PC.
Eknihy zakoupené na portálech z bodu 1) můžete číst i na tabletech, pc, telefonech zcela bez problémů a to i ty zabezpečené (které ovšem vyžadují podporu adobe DRM od čtecího sw).
Než jsem jí koupil, zvažoval jsem všechny alternativy, včetně Kindle. Nakonec jsem koupil eReading.cz a jsem spokojen. Stále myslím, že jsem udělal dobře. Výhody této čtečky oproti konkurenci (samozřejmě z mého pohledu):
1) bez reklam (a stále za rozumný peníz)
2) možnost nahrávat svůj obsah ve všech podporovaných formátech (a že jich je dostatečný počet je víc než jasné) přes USB kabel (který je součástí balení)
3) rychlá reakce čtečky při stránkování čteného dokumentu (navzdory všem recenzím, reakcím a článkům včetně tohoto, které tvrdí opak) - vyzkoušeno osobně
4) nabíječka, sluchátka a futrál součástí balení (v nákupní ceně čtečky) je při penězích, za které se dá čtečka koupit, nabídka víc než slušná, i když např. na sluchátkách nebo futrálu je vidět, že jsou levnějšího původu. Ale k ochraně hlavně displeje čtečky je pouzdro při běžném používání dostatečné.
5) Dělám reklamu českému produktu (tím myslím brandovaný napis eReading.cz na čtečce) a né nějakému americkému Amazonu, který je mi u pr.... Jsme přece Češi, nebo snad ne?
Čtečku eReading jsem zakoupil cca před dvěma měsíci. Pro čtení knih je dostatečná. Podporuje dostatek formátů, mobi nikoli, ale například při použití pdf je čtečka velice pomalá a často s zasekne a je nutné ji restartovat.
Oceňuji tlačítko záložky, které je přímo na klávesnici.
Jedním z důvodů koupě čtečky bylo slibované stahování periodik. To však k dnešnímu dni nebylo spuštěno. S ohledem k tomuto přístupu bych asi po zkušenostech zvolil Kindle, do kterého lze nechat automaticky zasílat periodika jako např. E15 nebo iDnes. Stahování těchto periodik do eReadingu je možné, ale dosti zdlouhavé. Tato periodika je možné stáhnout pouze ve formátu mobi a je nutné je pak transformovat do jiného formátu, čtečku připojit k PC a soubory přetáhnout.