Já bych teda ještě doplnil jak se před lety Roskomnadzor snažil blokovat Telegram kvůli tomu, že jim Pavel Durov nedal šifrovací klíče, které chtělo FSB proto aby mohlo sledovat komunikaci opozičních politiků. Proč by to tehdy dělaly a dnes už to najednou nějak zvládnou číst? Pochopím ještě nějakou možnost čtení klasických zpráv na telegramu ale opravte mě ale článek měl na mysli "soukromé zprávy" čili "secret chat". Tady mě může někdo opravit ale pokud je to E2E šifrovaná komunikace tak zde by nepomohl ani přístup do zázračného API.
17. 2. 2023, 08:26 editováno autorem komentáře
Jak to, ze se Roskomnadzor jeste ani vazneji nepokusil o jeho blokadu?
To jste asi přehlédl to období, kdy kvůli Telegramu povypínali uživatelům v Rusku polovinu Internetu. :-) Telegram totiž jako odpověď na to blokování vytvořil docela efektivní proxy systém, který používal tisíce IP adres zaparkovaných u služeb jako AWS. Roskomnadzor byl pak nucený blokovat celé bloky IP adres, což mělo jako vedlejší efekt to, že přestala fungovat celá řada dalších služeb. Po čase to vzdali.
Já myslím, že je Telegram neštve skoro vůbec. Oni zjistili, že blokování je boj s větrnými mlýny, tak se naučili, jak ho využít ve svůj prospěch. A to ne tak, že by se do něj prolomili, ale Telegram funguje taky jako sociální síť, je tam hromada veřejných kanálů, přitom moderace obsahu je velmi mírná (pokud člověk přímo nevybízí k násilí nebo nepropaguje podvod, nesmažou mu to), takže přes to ve velkém začali šířit vlastní propagandu. Ruští politici, váleční blogeři atd. dnes mají jako hlavní komunikační kanál Telegram. Výhodou oproti platformám, které jsou pod jejich kontrolou jako VKontakte, je v tom, že tam jsou všichni, tedy i lidi, kteří jim nevěří, a taky tam je na rozdíl od VKontakte mezinárodní publikum.