Nebezpečí je samozřejmě jinde, a to v novém obchodním modelu, kdy uživatelé budou uzavřeni do uživatelských domén, podle toho, od které firmy si koupí železo a kam si uloží svá data. Proniknout tam se svou vlastní aplikací bude téměř nemožné, protože aplikace budou prodávány na jednom místě, a na monitor se vejde cca 100 řádků, tedy šance pro 100 produktů a nabízeno bude statisíce aplikací. Takže internet bude postupně ztrácet obsah a bude se blížit kontinuálnímu vysílání TV, prakticky všichni budou požadovat a používat totéž, a variabilita internetu bude klesat. Domény mohou být vymezeny i softwarově, třeba časem jedna doména vznikne z FB. V před internetové době nedostatek informací umožňoval budování paralelní obchodní struktury, s tím, jak se informace šíří po internetu se dostáváme k budování sériové obchodní struktury, která je zranitelnější a s tím bude klesat i počet inovací.
Dulezita je osveta. Aby obycejni uzivatele vedeli, ze kdyz si koupi podobne zarizeni tomuto nebo treba iPad, ze uz to neni normalni pocitac se kterym si clovek muze delat co chce, ale ze je to zarizeni na kterem lze delat pouze to co jeho prodejce dovoli. A o to, ze je jeho hodnota *nizsi*. V pripade, ze se lidem osvety nedostane je pro me docela pravdepodobne ze budoucnot bude mit vyse popsanou trpkou prichut :/
Desktopy jsou spise monokultura - jednoznacne vede Windows, trochu Mac. Ale u "dalsi velke veci", jakou jsou mobilni zarizeni, je velkych hracu docela dost. U socialnich siti je nejsilnejsi FB, ale velke mnzostvi sluzeb podporuje i TW, bezny je i login pomoci Google...
...at koukam, jak koukam, monokulturu nevidim.
No a proto velcí hráči přicházejí s podobnými zařízeními, aby tu monokulturu pro sebe vytvořili, a nebo alespoň pro ty, co si je koupí. A nejde o operační systém, ale především o obsah a aplikace. V tom je ukryto nejvíc peněz. Pomocí mobilů se už podařilo zpoplatnit něco, co bylo dříve zadarmo, běžnou lidskou komunikaci.
Ano, to je podstatný rozdíl proti dopisům, telefonům na pevné lince, telegrafům, protože tam probíhala pouze formální a účelová komunikace. V mobilech ale probíhá i běžná a intimní komunikace. Tu dnes zase částečně přebral FB, který je zatím zdarma. No a právě zařízení jako toto, to mají zvrátit. Jsou inspirována obchodním modelem mobilních operátorů.
> Bohužel se mi nepodařilo zjistit, na čem je Chrome OS založený.
Recently, Google decided to use portage for cross-compiling and
managing ChromeOS.
http://archives.gentoo.org/gentoo-dev/msg_4f35693546041a2cd4fe7072d9a76fbb.xml
Taky jsem slysel ze vychazi z Ubuntu. Konkretne z Karmic. Kdyz jsem naposledy zkousel buildy ChromiumOS, tak tam fungovala klavesova zkratka Ctrl+Alt+t, ktera mi otevrela temrminal a dal bylo mozne instalovat i dalsi aplikace pomoci apt-get. Nevim, jak je to s repozitari, ale nainstalovat gedit slo (nic jineho jsem nezkousel).
Mohl byste vyzkouset, jestli to funguje stejne y u Cr-48?
Aplikace mohou pro ukládání dat používat buď web storage ( http://dev.w3.org/html5/webstorage/ ) nebo web sql database ( http://www.w3.org/TR/webdatabase/ ), ale obojí jsou lokální úložiště. Pokud se autor aplikace nepostará o synchronizaci těchto dat s nějakým vzdáleným serverem, Google to za něj neudělá. To znamená, že aplikace, kterou si nainstalujete, máte sice všude, ale data jen na jednom místě.
Plus je snad na české klávesnici normálně pod jedničkou, co mi uniklo?
A co najednou všichni mají proti CapsLocku, to je nějaká móda? Manželka je v psaní na stroji dost dobrá, CL běžně používá, když chce napsat text velkými písmeny, a v jiné práci jí nevadí. Pokud někdo nezvládá trefit se do správné klávesy (což bohužel i můj případ ;-), tak by měl asi začít u sebe a ne organizovat akce "Změnte klávesnici tak, abych to na ní zvládal!"
Tak treba to, ze chybi ssh by pro me byl neprekonatelny problem, momentale pracuji na dvou strojich a ssh pouzivam na synchronizaci dat a na vzdalene ovladani, bez toho by to proste jaksi neslo a pokud ano, tak jen se spooooustou berlicek a ruznych kroku stranou :).
Ale jinak, jestli jsem to spravne pochopil, tak CR cosi je v podstate tablet se stylizaci do formy notebooku a s "pridanou hodnotou" all-in-google :))
Já jsem několik zkoušel a nejlepší mně přišel Shellinabox http://code.google.com/p/shellinabox/
To je pravda, ale asi je potřeba pochopit, jaký je koncept tohoto zařízení - a buď ho tak vzít, nebo nebrat - podobně jako třeba s iPadem...
Pokud se mi tenhle koncept nelíbí a chci mít víc kontroly, šáhnu raději po nějakém netbooku a nainstaluju si tam, co je libo. (A pokud trvám na tom, aby se to probudilo hned po otevření displaye, můžu zkusit třeba MacBook :)
Ono totiž i kdyby tam nakrásně to sshčko bylo, tak se zase ozve někdo jiný, že tam není rsync :)
Po stisknutí Ctrl-Alt-T se člověk dostane do (hodně osekaného) terminálu, kde najde i ssh.
To ale samozřejmě nic nemění na tom, že používání systémových funkcí jde úplně proti filozofii Chrome OS. Ten systém nemá nahradit Linux nebo webový server, je určený pro a) netechnické uživatele, b) situace, kdy i technický člověk potřebuje pouze přístup k internetu. Já jej používám na poradách a na schůzkách (zápisky v Google Docs okamžitě synchronizované kdekoliv jinde), pro vyřizování mailů a pro odpovídání v diskuzích na rootu.. ;)
...celou recenzi jsem byl zvědav, zda autor zmíní grafické rozhraní - tedy spíš jeho "backend". Zmínil - je to XWindow na XServeru.
Co dodat. Nemyslím, že bych někdy chtěl používat rádoby "ligthweight" OS, jehož grafické rozhraní je postavené na něčem takovém, jako je XServer.
Nevěřím mu, nemám ho rád :(
Někde je to použitelný model, leckde tomu brání řada věcí.
Od starého HW stanic, síťových prvků, serverů přes obrovské množství rozličných aplikací (například u nás > 500) po znalé a kvalifikované lidi.
Možná je můj pohled zkreslený tím, že pod pojmem "výuka Informatiky" si představuji rozhodně víc, než ovládání 3 kancelářských aplikací.
+1
Na škole, kde jsou dvě PC učebny jde nějaký tenký klient nasadit relativně snadno, ale pokud je těch PC 200+, síť byla dělaná na přelomu tisíciletí "na koleně" a postupně se rozšiřovala, stará se o to jeden nebo dva lidi, kteří k tomu mají i pedagogické povinnosti, tam se něco takového vlastnoručně nasazuje dost těžko. A řekl bych, že takto to vypadá na většině středních škol.
Chrome OS přichází v balíčku "nainstaluj a používej", pro ředitele za ním stojí ta velká firma Goole z ameriky a ne "je to nějaký ten linuch"... Ve většině případů je potenciální nasazení Chrome OS snazší a pravděpodobnější, než tvorba vlastního řešení, byť by takové řešení mělo, pokud by se udělalo dobře, lepší funkčnost.
Američania by všetko robili cez Internet. Od začiatku sa o Chrome OS hovorilo ako o "webovom" operačnom systéme. To, že je to doslovná pravda je až zarážajúce. Ja by som si nevedel predstaviť prácu na počítači tak, že všetko cez web. Stačí malý výpadok a môžem rovno počítač vypnúť. Veď to je choré. Ďalšia vec je, že naši provideri nepoznajú iný len neobmedzený Internet, ktorý je tak obmedzený, že v Chrome OS bude niekto pracovať týždeň-dva a potom bude mať dokonale spomalený Internet, lebo prečerpal FUP. Navyše rýchlosti Internetu v mnohých oblastiah sú dodnes žalostné. Desktopový počítač nemá byť tenký klient na prácu s webom. Ak áno, nech je tenkým klientom doslova a netreba nič mať v počítači ani nainštalované.
Sice si sam webovy OS nikdy neporidim, ale celkem chapu, ze vse podstatne se clovek nauci v materske skolce - staci mit jen prohlizec. Konec veskere administrace, defragmentu, updatu, rebootu, firewallu, antiviru.
Porad zijeme ve stinu DOSu. Vymacknout o neco vic pameti, neco vic zkomprimovat, vytunovat, utilita na to a na ono... Chce to novou koncepci. Tablety, nebo trikodery.
Uvidi se, az to bude nejakou dobu nasazeno.
Pre tych ktory maju pomale pripojenie pravdepodobne toto zariadenie nie je urcene. To ako keby si si stazoval ze satelit je zle zariadenie lebo na Kamcatke nechytis slovenske programy.
Toto nie je na pracu. Toto je zariadenie na doma. Domaci pocitac pre rodinu na pisanie dokumentov, browsovanie, sledovanie mailu pozeranie videa a podobne.
Nic ti nebrani mat doma "velky" server kde budes mat fotky, videa, vlastne WEB aplikacie.
Nemusis chodit na internet, nemusis pisat v GoogleDocs. Aplikacie budes instalovat do svojho domaceho servera/cloudu. Idea je skvela, treba ju dotiahnut.
>> Toto nie je na pracu. Toto je zariadenie na doma.
A tak to já si docela v klidu umím představit firmu, kde alespoň nějaké její části jedou na takových zařízeních - protože prostě ti lidi nepoužívají nic jiného než mail, web a firemní intranet.
Dokonce si umím (s trochu bujařejší fantazií) představit i prakticky celou firmu, jedoucí na podobných zařízeních - pochopitelně by se IT infrastruktura musela od začátku stavět s takovým záměrem, ale to není principielně až tak odlišné od toho, kdy se staví se záměrem dát na všechny stanice Windows. S tím, jak jsou webové aplikace čímdál modernější, bude tenhle scénář méně fantaskní - a pro firmy velmi zajímavý. Koneckonců, když už dneska máme i čistě webové české účetnictví... :)
Nemam z popisu tohoto OS dobry pocit. V podstate to neumoznuje normalni praci, soukromi uz vubec ne, o zabave ani nemluve (hry prakticky vubec, multimedia aka mp3 a H.264 jsou vysmech), prace s lokalnimi daty nulova. Opravdu nevim, k cemu by mi byl takovy stroj.
Vyuzivam internet jak k praci (bez nej by to opravdu neslo), tak i k osobnim ucelum denne. Ale predstava, ze uplne vsechno bude jen na netu/cloudu, ze se poradu budou data tahat sem a tam, ze jakakoli cinnost bude zcela zavisla na spolehlivosti a funkcnosti internetoveho pripojeni, ze soukroma (nerkuli firemni) data budou kdesi v dali, to mi prijde jako hodne spatny vyhled.
H.
>> ms na poli desktop os definitivne zvitezil a nevidim cestu k obratu
Možná se stačí podívat na poslední hospodářské výsledky MS a Applu a použít fantazii :)
A ty změny ve vedení asi taky nebudou nadarmo:
http://www.businessweek.com/news/2011-02-08/microsoft-is-said-to-seek-more-management-changes.html
(V tomhle článku bych si všímal toho, že heslem špiček MS dnes už asi nejsou "napnuté plachty" (=leader v oboru), ale "musíme dohnat Google v X" spolu s druhým heslem "musíme dohnat Apple v Y")
Možná by správná byla jiná radikální změna:
http://ipadwatcher.com/2010/06/10/microsofts-board-should-fire-steve-balmer/
:)
A už jenom tak pro zasmání:
Bill Gates prodává nemalé množství akcií MS: http://www.informationweek.com/news/windows/microsoft_news/showArticle.jhtml?articleID=229204354&cid=RSSfeed_IWK_All
- buď potřebuje víc peněz na charitu, nebo ví o nějaké lepší investici (Apple? Google? :)
Aby se to dalo reálně používat, muselo by to mít plnohodnotý filesystem, s rozumným API. Co jsem se díval do specifikace HTML5 tak je tam jakýsi návrh na přímý přístup k filesystému, chtělo by to dotáhnout do konce. Takhle sice aplikace můžou fungovat offline každá aplikace si může lokálně ukládat svoje data, ale už nevím jak se z jedné aplikace dostat k datům jiné aplikace nebo je tam nějaká taková možnost?
Ale jo, to se bude líbit. Čím nižší bude inteligence uživatele tím více.
Data u velkého brášky, no nechtějte to...
Jasně, chápu...Vy přece nic špatného neděláte, soukromí je zbytečné, válka je mír, svoboda je otroctví.
Chce se mně zvracet. Snad se nedožiju toho, že mně cosi takového bude nějakými zmr.y vnucováno tak říkajíc povinně.
1. google na detailoch o tebe zaraba. cim viac ich ma, tym na tebe viac zarobi (cielena reklama)
2. google skace ako vlady piskaju. staci rozhodnutie "nezavisleho" sudu a "slobodna a spravodliva" vlada si s tebou moze robit co chce. to ze teraz mas mizivu hodnotu, neznamena ze niekomu nemozes ty ci tvoja rodina stat v ceste v buducnosti
Podobna zarizeni bych prirovnal k turistickemu mincovnimu dalekohledu. Muzes se kochat nadherou internetu, ale dohlednes jen tam kam ti dovolime. A co se tyce dat, ty jsou v bezpeci pod nasi ochranou. Bezpeci=ztrata soukromi.
Asi by mi nevadilo pracovat takovymto zpusobem ve firme. Ale soukroma data bych tam urcite neladoval. Ne proto, ze bych precenoval svoji dulezitost, ale jen z "hlediska vyssiho principu mravniho..."
Nechapu, ze vsichni na to jen nadavaji. Prece pokud clovek nechce, pouzivat to nemusi, nikdo ho nenuti. Navic to nemusi byt OS pro obecne pouziti. Stejne jako na iPhone neni gcc, tak nebude ani na Chrome OS, proste to neni zarizeni pro tento ucel.
Ja si naopak dovedu pouziti v nekterych oblastech krasne predstavit. Kdyz mame office, kde sedi 10 lidi a od rana do odpoledne busi data do web based systemu a z ostatnich funkci systemu pouzivaji leda Solitare, tak proc tam nenasadit Chrome OS. A data nemusi byt nekde v cloudu, ale proste na firemnim serveru.
I pro me osobni pouziti by to bylo dobre zazireni. Tak jako mam iPad a jsem s jeho omezenymi schopnostmi velmi spokojen, byl bych spokojen i s ChromeOS notebookem. A komu se to nelibi, at si to nekupuje.
Vážený pane Adame Štrauchu, neberte to prosím jako invektivu, ale co jsou to vlastně kancelářské aplikace? Může vůbec takový počítač používat firma? Pod pojmy kancelářské aplikace často myslí Office, e-mail a web prohlížeč. Jenže v reálné kanceláři to tak není. Potřebujete připojení na vzdálenou plocu, přistupovat do účetnictví a skladů, importovat a exportovat výkresy, vytvářet prezentace či katalogy. Otázka jde to na chrome Cr-48? V reálné kanceláři jsou prostě jiné požadavky než jen Office.
Sdílení dat a synchronizace. Běžte do firmy a řekněte, že jejich data budou kdesi na Internetu. S takovou nabídkou odesílání informací mimo firmu by jste šel asi na posled...
A ještě k těm školám - obecně. To by platilo jen tehdy, kdyby Internet byl ZARUČENĚ ve všech domácnostech zdarma. Nejde přece někoho nutit, aby měl doma Internet. To jsou takové hloupé představy. Nikdo nemůže donutit rodiče aby našli ročně 2400,- z rozpočtu jen na Internet.
A na závěr tedy otázka? Na co takový PC je? Já osobně bych řekl naprosto na nic. Je to jen náhražka tenkého klienta (terminálu) která nic moc neumí a bude nesporně dražší než TC.