Pan Tisnovsky je opravdovy znalec a bezkonkurencne nejlepsi autor na tomto serveru.
A super je, ze ja tohle vsechno zazil. Od zacatku ve skole s Pascalem, pres programovani na 386 v assembleru, shaneni dokumentace pro DMA, volani sluzeb BIOSu, DOS apod. (Internet u nas v te dobe prakticky neexistoval) Provozovani vlastni BBS FrontDoor, volani za 1Kc po neomezenou dobu, modemy 14,4kbit, DOOM multiplayer pres seriovy kabel RS232, prechod na C, bastleni vseho mozneho a tak. Proste krasne detstvi :-) A dnes cloveka zivi SAP a porad ma stejne naskok pred temi, co uz to zelezo a jak to tam vsechno vlastne funguje, neznaji.
Velmi brzy po revoluci zacla fungovat casova tarifikace.
"Brzy" je relativní pojem. Poslední analogová ústředna byla vypnuta 27. června 2002 (a to v Praze). My ji na Spořilově měli IIRC někdy do roku 1999. Tady je zase článek z května 1998, kde se chlubí, že "...je už více než 50 procent všech zákazníků SPT Telecom připojeno k digitální ústředně".
Existovaly P51/52 kde byly klasicke strowger switche. Myslim ze v cestine tomu rikate krokove volice. Tam tarifikace byla jenom dobastlena per spojeni jeste co si ze SOS pamatuju.
PK 201/2 byly taky analogove s krizovymi volici ale uz mohly mit castecne elektronicke rizeni. Mezi 20x radami byl snad rozdil jenom v kapacite. Byla tam funkcni casova tarifikace a posilani tarifikacnich impulzu.
Co se tyce dalkovych spojeni snad uz fungovalo i DTMF na signalizaci. Aspon do te doby nez tam prisly bastly od ascomu. Kazdopadne na mistnich linkach ta kravicka neumela nic jineho nez pulzni volbu.
Proste stredovek. Tahle technologie 60tych let(byt samotne ustredny se zacly vyrabet az od r 70 diky zastaralosti telekomunikaci u nas).
Samozrejme ani na EWDS nam soudruzi jen tak tonovou volbu taky nezapli. Az o par let pozdeji.
V me lokalite tahle ustredna uz byla od te doby co jsme meli linku takze spojeni za 1kc bylo pro mne scifi deti z prazskych sidlist.
My měli v okresním městě na severu starou ústřednu někam po rok 2000 :D
Moje jediná nevýhoda byla, že to byla podvojka a soused pracoval u silnic , takže se mu v noci (vlastně víceméně furt) nedovolali páč jsem stahoval svým 14.4 modemem kde co :D
Jinak mě je přesně 41 let , šel jsem cestou ATARI 800 jako děcko až po to PC .
Jako děcko si pamatuju , že se v hasičárnách pořádaly pro veřejnost seznámení s počítačema, prostě ti co měli tak tam donesli svá zx spectra, atarka a byli za kingy před veřejností :D
PC to už byla jiná liga , dodnes si pamatuju zásadní problém s kámošem, který měl ibm ps/2 s 3,5 flopynou a ja 5,25 a hledali jsme někoho kdo má obě abychom si mohli vyměnit hry :D
Na prázdniny kámoš na dvojkoláku dovezl svůj PC a pařili jsme po seriovém káblu (takový ten co měl krátky i dlouhý konektor) kde co . Myslím , že hlavně duke nukem 3d. Po modemech jsme už potom hráli blood apod. mezi sebou.
Ještě mě potom napadá nástup internetu kdy se platilo i poskytovatelům a my zjistili , že u jedné firmy nechtějí vidět občanku při sjednání smlouvy, takže jsme tam chodili fiktivně uzavřít smlouvu a než to zjistili , že jim nikdo nezaplatil tak jsme 3 měsíce frčeli zdarma :D (snad je to promlčené a omlouvám se PVT :D )
Nebo shánění přesných odporů na DA převodníky abych těm otravným amigistům ukázal, že i PC může mít pěkný zvuk(zvukovky v té době stály 15K)
To máš pravdu , však on taky existoval wave driver pod windows 3.1 (nevím jestli taky 95) pro PC speaker.
Akorát to mělo zásadní nevýhodu v tom , že při přehrávání zvuku to zablokovalo přerušení takže celý PC vytuhl. I když to dělala i disketová mechanika tak byl člověk zvyklý .
Kdo si chce zavzpomínat tak existuje vynikající emulator 86box (jen pro win) nebo PCEMU ten je i pro linux. Umí emulovat vše od 8086 XT až někam po pentium mmx 233 nebo dál . Má to v emulaci všechny možné komponenty té doby VGA,EGA,CGA, soundblastery atd...
Pro nostalgiky masakr .
Já na tom pouštím na pozadí slavný cubic player s modama s amigy apod.
Sranda je že na notebooku s i5-8265u mi ta emulace pentia mmx 166mhz vytíží jedno jádro tak na 60-70% :D Holt doba pokročila .
13. 3. 2021, 06:57 editováno autorem komentáře
Ja si s dovolenim taky troch zavzpominam ;-)
Prvni PC sem potkal u kamose tak roku 1991/92. Byla to 286. Ukazal mi myslim Test Drive 2, nejaky simulator stihacky, praci v norton commanderu a zip :-). Podle me to PC melo VGA kartu, zvukovku ne. Rekl bych, ze PC, ktere melo neco horsiho nez VGA sem vlastne v rukach nemel.
Pak se PC ruzne ukazovala kolem me. U kamaradu jsem programoval v QBasicu, samo nejaky ty hry vseho druhu. Vubec to byla sranda, neb doma jsem jel Atari Basic + trochu ASM, u kamaradus PC QBasic a u kamarada s STckem Omikron Basic a trochu GFA Basic (ten si temer nepamatuju).
Prvni PC nam velecteny otec poridil v roce 93/94 bych rekl. AMD 386, 4 MB ram, 120 GB disk, SVGA Trident 1MB, tiskarna Epson LQ-100 (cele to prislo myslim na 50 000 Kc). Prvni se tusim dokupoval disk a to 420 MB cena cca 10 000 Kc. Pak se vyskemral zvukovku a CD-ROM. Pak uz jsem si PC resil sam, takze nejaka zoufala 486, pak pentia, u tech sem prisel jednak k Asus desce s intel TX chipsetem a svete div se, pocitac zacal byt jaksi zvlastne stabilni a pak sem splasil SB Live, coz byla pecka, neb ono to hw hralo vic zvuku pres sebe a hralo to velmi pekne. Pak sem experimentoval s vice monitory na win 98, prvni pomoci vice karet, vetsionou ATI a pak matrox s dvema hlavama. A pak uz sem se v tom asi nejak ztratil... ;-)
Ty podvojky mel SPT rusit a dostaval za to pokuty kdyz to nedelal. Stejne tak dostaval pokuty i za koncentratory.
Vetsina lidi nevedela jak se branit a tak jim telekomanc kalel na hlavu. CTU to bylo koho pisen jis... Co ma clovek delat kdyz je zde urcita nadeje ze bude delat pro nepritele. Nakonec jsem odjel do US a s praci u SPT byl konec. Tam jsem teprve poznal jaky byl v CR telekomunikacni starovek. Cca 2-3 generace pozadu.
ad PVT: Placeny inet take pamatuji, jeden z provideru mel dial-up pres nejaka obyc Cisca, nepamatuji si uz detaily, ale nejak se dalo dostat do konzole, a v konfiguraci bylo milion radek s uzivateli (ti nebyli nijak tarifikovani, slo jen o to zda ma aktivni smlouvu). V kombinaci s P51 to byla parada...
Kto si pamata knihu o tom ako nahanali Mitnicka? Tam sa spomina v jednej pasazi zariadenie, tusim to bol Livingston Portmaster? do ktoreho boli zapojene modemy a k tymto sa pripajali zakaznici. Tak toto som osobne videl ked som kedysi davno robil pre firmu, ktora sa o to starala(obcas som tam musel zajst ked zostal vysiet modem a bolo ho treba resetnut) pre providera. Bolo to hodne pozadu oproti tomu co uz vtedy existovalo na zapade ale vdaka aj za to. A ked prislo po velkom boji jednotne cislo, mesacny poplatok za dialup klesol z 1500,-Sk na 500,-Sk neobmedzene... Ach jaj, uz som asi stary ci co.
Jak to kdysi bylo s místními hovory a jejich placením (ten obor jsem studoval, ale nikdy nedělal, tak ty znalosti využiju aspoň tady):
(Řekněme) sto účastníků bylo připojeno na ústředně na (řekněme) deset linek. Podle toho jak účastníci chtěli spojit se jim ty linky postupně přidělovaly. Když chtěl spojit jedenáctý, tak mezitím zavěsil třeba čtvrtý a uvolněná linka se přidělila jemu. Bylo to trochu složitější byla v tom matematika a pravděpodobnost, ale v principu takhle to fungovalo dokud nenastoupil přenos dat a modemy.
Protože pak z firmy na jednom konci Prahy zavolali na pobočku na druhém konci Prahy, připojili modemy, jednu linku tím zablokovali na celý den a stálo je to jen jednu korunu. A linek se začalo nedostávat. Tak se s tím muselo něco udělat.
Pamatujete ještě SYSMAN? Můj nekonečný zdroj informací a dokumentace v té době.
My doma internet dlouho neměli, chodil jsem ke kamarádovi co měl modem, ale pamatuju jak někdy kolem roku 1998 jsme s bráchou doma připojovali na internet přes mobil který měl infraport a zbastlený infraport na PC.. už nevím přesně jak to fungovalo, ale strašně rychle to spotřebovalo celý kredit. Je fajn si to občas připomenout.