V tomhle mi připadá, že referenční implementací, proti které se dá vše poměřovat, je Windows Explorer. Adresář s tisíci souborů nebo podadresářů otevírá tak rychle, že to působí jako okamžité. Náhledy souborů jsou v cache na FS. Když nejsou v cache, tak se pracuje bez náhledu, a ten se vyrábí na pozadí (volají se k tomu COM objekty asociované s daným formátem). Metadata souborů, řekněme vlastnosti fotografie, se také dotahují na pozadí. Obojí působí, že to má správně nastavené priority, aby to nebrzdilo práci. Výjimkou je, když si necháte třeba deset tisíc fotek setřídit podle rozlišení, a není to v cache; to si pak chvilku počkáte. Když uživatel klikne na jiný adresář, přeruší se generování náhledů a extrakce metadat. Windows mohou mít různé problémy s odezvou prostředí, ale rozhodně ne s Explorerem.
Pokud jde o zobrazování, tak DWM je v podstatě DirectX aplikace. Zajímavé je třeba rendrování fontů. Ty jsou dopředu rendrované do video paměti, a odtud se jen kopírují do výsledného okna. Antialiasing provádí nějaký shader. Ve výsledku to má velmi zajímavý výkon. X11 bylo svého času možné "zabít" třeba zobrazením webu s japonským textem, protože rendrování trvalo mnoho sekund, a celý desktop po tu dobu stál.
Zajímavé také je, že ve Windows není problém se scrollingem. Konkrétně nový Edge (a nyní i Chrome) má plynulé scrollování: prostřední myš, pohyb myší nahoru nebo dolů, a scrolluje se. Po mikrořádcích, a zcela plynule. Po zkušenostech s linuxovým desktopem ještě dodám, že se u toho neseká audio, a nedochází k tomu, že by něco zanechávalo stopy po obrazovce (což se na Linuxu může a nemusí stávat, podle distra, jeho verze, HW, driveru a upřímně nevím čeho ještě).
Windows Explorer ktery? Win95, XP.... Win 8? Pokud vim tak od W10 se to jmenuje File Explorer.
No ale jinak ten tvuj prispevek je spis offtopic - tezko srovnavat dva softwary na uplne rozdilnych operacnich systemech. (a vzhledem k tomu ze cely tvuj prispevek je stylem windows je super, linux je fuj, tak zase jen trolis, ale rad se necham vyvest z omylu.)
No jo, už tomu říkají File Explorer.
Žádné trollení. Rád jsem si přečetl, jaké problémy řeší minimálně někteří uživatelé na Linuxu. Sám jsem Linux na desktopu také používal, takže mám zkušenosti například s tím rozpadáním obrazu (to se mi tehdy dělo u ATI, ne později u Nvidie), nebo se škubáním zvuku při scrollování. Přidávám proto pohled z jiné perspektivy. Nevidím důvod, proč by to někoho mělo dráždit.
Taky jsem kdysi používal Windows, Excel neuměl unicode a systém umíral s modrou obrazovkou. Co hůř, dodnes má prťavé nahňácané neroztažitelné dialogy a ve Word s pár desítkami stránek formátovaného textu po pár hodinách práce zamrzá na desítky sekund s titulkem že neodpovídá. File Explorer je možná rychlý, ale za cenu těžké uživatelské nepřívětivosti a nepřizpůsobitelnosti, takže pořád se soubory dá ve Windows rozumně pracovat jen s Total Commanderem. To je rozdíl mezi herním a pracovním operačním systémem.
Poslední Excel, který ukládal soubory v ANSI kódování, byl pokud vím Excel 95. Prťavé dialogy nejsou prťavé, pokud máte správně nastavené škálování. Neroztažitelné některé bohužel jsou. Jenže když MS chtěl odstranit Control Panels, které mají dialogy v tomhle stylu, tak se to nesetkalo s moc kladnou odezvou. A že by Word s pár desítkami stran textu zmrzal? Kdyby se mi tohle stávalo, tak bych měl fakt problém, protože často dělám na dokumentech. A věřte, nestává se. Už od roku 1997, kdy jsem začal opravdu intenzivně dělat s Wordem.
Pokud jde o file manager, tak někteří lidé mají zažitá dvě okna, a nic jiného jim nevyhovuje. Já jsem kdysi používal XTreeGold, a Norton/Volkov pouze okrajově. Proto mi styl File Exploreru sedí. Samozřejmě spoustu věcí neumí. Například nemůžu vybrat soubory z adresáře a podadresářů, a překopírovat je někam včetně relativní cesty, případně bez cesty. Nemá vestavěný hex viewer/editor, a podpora kompresních formátů se omezuje na ZIP (od Win7 konečně s Unicode file names). Těch věcí by se dala najít spousta. Jenže jsem časem zjistil, že jsou to většinou věci, které potřebuji tak zřídka, že je to celkem jedno. Co potřebuji často, to doinstaluji jako rozšíření.
Vyhovuje vám to čemu říkáte "pracovní OS"? Máte rád file manager se dvěma okny? Super, užívejte si to. Vždyť ve světě počítačů máme možnost si vybrat. Není to jako když by se vám hodilo mít tři ruce a na každé šest prstů, protože to nemůžete jen ten doinstalovat :)
Word nezamrza? Vezmi si word online, nech na tom pracovat nekolik lidi se zapnutym sledovanim zmen a po par dnech se ukouses nudou, protoze word bude soustavne padat. Jedine reseni je soubor otevrit v trochu starsim desktopovem, odsouhlasit vsechny zmeny, a pak to zas bude fungovat i online.
Je to zmetek fialovej. Kdyby to byl jen muj zazitek, budiz, me nic od mrkvosoftu nefunguje. Ale potykali se s tim vsichni kolegove. Reseni? Prejit na OnlyOffice :)
:Jenže když MS chtěl odstranit Control Panels, které mají dialogy v tomhle stylu, tak se to nesetkalo s moc kladnou odezvou.
No bodeť by se to setkalo s dobrou odezvou, když ty nové panely stojí za prd. Jsou dělané pro telefon, nelze jich ani mít otevřených víc najednou, což je ve Windows poněkud zvláštní....
V roce 2024... mam jeste WinXP (ve VM) s Office 2003... ve Wordu jsem na strance 1097, s 4300+ vlozenymi obrazky, 19MB .doc soubor. Za poslednich 6-7 let nespadl ani word ani OS, a to tam mam systemove hacky a la MacType pro lepsi renderovani pismen :D
(a ano, pouzivam primarne/vyhradne total commander, jak zde na XP, tak na W10... file explorer pouzivam jen kdyz chci vedet na jakem disku je kolik mista)
Ano, NTFS má Windows má Alternate Data Stream. A používá se například právě u těch stažených souborů. Ty mají nastavený Mark of the Web pomocí ADS. Když je MOTW nastavený, dostane uživatel při pokusu o spuštění souboru klasickou hlášku "While files from the internet can be useful, this file type can potentially harm your computer. If you do not trust the source, do not open this software."
Začal bych následujícím:
0. Vypněte UAC. Pokud execubable vyžaduje elevation, tak to uživatel pěkně potvrdí, a spuštění proběhne s právy lokálního admina. Jenže lokální admin nemá permissions k souboru na síti.
1. Je potřeba mít přimapovaný share na drive letter. Důvod: technicky se dá spustit executable z UNC cesty (\\server\share\file.exe), ale jsou ta omezení ohledně nastavení pracovního adresáře (cd \\sever\share neprojde), a některé programy s tím mají problém.
2. Pravý klik na soubor, Properties, v dialogu vespod Unblock (pokud je checkbox vidět). To odstraní ten Mark of the Web, tj. indikátor že byl soubor stažen z internetu. Alternativně PowerShell cmdlet Unblock-File, samozřejmě možno i pro více souborů, rekurzivně atd.
3. PowerShell, (get-acl -AllCentralAccessPolicies <cesta>).Access
a ověřit jestli uživatel má práva. Deny má vždy přednost před Allow. FullControl zahrnuje i ReadAndExecute. Switch -AllCentralAccessPolicies zahrne i omezení permissions nastavené přes GPO. Alternativa v klasickém cmd.exe je utilita icals.exe, jen nevím jestli umí i ty AllCentralAccessPolicies.
4. Pokud máte third party antivirus, nebo jiný filter driver, tak ho zkuste na chvíli odinstalovat. To vyžaduje reboot. Po rebootu bych se osobně ujistil pomocí Sysinternals Autoruns a fltmc.exe, jestli dotyčný service a filter driver opravdu byl odinstalován. Pokud to bez antiviru funguje, tak se obrátit na support výrobce antiviru.
5. SysInternals ProcMon umí zobrazit chybějící permissions. Je třeba nastavit filtrování na neúspěšná volání, a cesta souboru musí obsahovat .exe.
0. uac nevyskakovalo ( error byl hned okenko:
can not find file \\desktop\cesta\soubor.exe )
1. ano, to mam na pismenku odjakziva
2. unblock nebylo videt - ale tohle Properties okenko ma tab Security - kde byl jen "read" / "write" zaskrtlej pro muj ucet, ne execute
3. nezkouseno
4. nemam externi AV
5. nezkouseno
z bodu 2 jsem tedy nasel, abych pridal:
acl allow execute always = yes
do smb.conf, a po restartu smb serveru jdou konecne poustet ty exace ze site. Ale v Properties/Security porad neindikuje Read&Execute, coz je trocha wtf, bych cekal ze se to tam zaskrtne (serverem pro vsechny) a proto to pojede.. ale ne.
Nicneme vysledek je znatelny posun, dik!
pro automaticke spousteni exe z samba pouzivam:
1. na serveru "chmod a+x soubor.exe"
2. v scriptu co se pousti na stanici:
:: pridani ip serveru do "duveryhodnejch" reg.exe ADD "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\ZoneMap\Ranges\Range1" /v file /t REG_DWORD /d 1 /f >nul reg.exe ADD "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\ZoneMap\Ranges\Range1" /v :Range /t REG_SZ /d 192.168.1.2 /f >nul cmd /C \\192.168.1.2\sdileni\soubor.exe :: uklid reg.exe DELETE "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\ZoneMap\Ranges\Range1" /f >nul
samozrejme pokud v Range1 by stanice uz neco mohla mit tak jine cislo, ja to mam pro pousteni na ciste instalaci :)
Nechci být rejpal, ale tohle je přesně asi ten důvod, proč když člověk nějakým omylem rozklikne na NASce nějaký direktorář, kde je toho poněkud víc, tak může jít do hospody U Suchánků si dát tři piva, alternativně trojhmat-task manager-Explorer - Kill process tree.
Ostatně ono se to chová blbě i když je to lokálně na plotnovém disku a těch fajlů je ~2k+ - dlouhé drnčení, neresponzivní okno.
Vše folder "list" podle filename.
A ze se pak chovaj divně ostatní okna Exploderu i přes nadějně znějící nastavení "run windows in separate process" nebo tak nějak - člověk na to klikne a může jít na kafe, než se to překreslí.
Já často pracoval s větším množstvím souborů a adresářů. Do cca 10 000 souborů Windows Explorer funguje velmi dobře. Praktický limit je okolo 50 000 souborů v jednom adresáři, pak už to dost drhne. Tedy alespoň to tak bylo přes pár lety.
Schválně to zkuste srovnat s jinými file managery, a dejte vědět výsledek. Vím že je to spousta let, ale nezapomenu jak jsem na Linuxu otevřel adresář s filmy tuším v Gnome, a zděšeně jsem pozoroval, jak desktop na nějakou dobu úplně ztuhnul. Linux na desktopu používám okrajově, a nikdy s velkým množstvím souborů, takže fakt nevím, jak se mají věci dneska.
Tak já na win používal dlouho win32 port Midnight Commandera (zvyk ještě z doby Volkova), ten se choval celkem rozumně (teda, 100k fajlů v datasetu taky nebylo hned, ale zbytek systému o tom nevěděl), výjímečně i WinSCP - první načtení subjektivně asi jak ten explorer (opět, zbytek systému tolik netrpěl), pak už to měl nacachované.
Pod Lin nejčastěji opět MC - ten se chová celkem rozumně, i když 1M už je poznat, že není nejlepší ;-). Grafické managery pokud nemusím nepoužívám.