no mě vždycky tady ty objednaný průzkumy dosti pobaví... ;)
i když by uživatelé byli z CZ.NIC nespokojeni a ta firma to zjistila, stejně se to na veřejnost nikdy nedostane a vždycky to udělají tak, aby v očích uživatelů zůstali nejlepší a jediní... ;)
no ze bych si kvuli takove blbosti jako je URI rozchazel cestinu na firemnich kompech abych nasel to co potrebuju, kdyz nemame jedinyho evropskyho zakaznika, to by byl opruz to porad prepinat...
Donedávna jsem byl taky proti IDN, ale když jsem párkát narazil na doménu, kterou "zabrala" nějaká firma např. nějaké organizaci, kdy obojí mají stejné zkratky - až na diakritiku, nakonec mi to nepříjde jako zas tak špatný nápad...
Ano, vse ma sva negativa. Ovsem toto omezeni se da obejit, ci se s nim da zit, kdezto kompatibilita skrze cely svet se jaksi obejit moc neda. Nevnasejme do sveta dalsi akci typu "Babylon". Internet sjednocuje, nemel by delit.
Přesně tak. To už by bylo účinnější přidávat ke každé doméně povinně i pěticiferné číslo. Losované náhodně a neobsahující nuly. Ale nemuselo by to pořád stačit. ;-)
Rozdíl je v tom, že doména zůstává i v případě, že majitel změní prividera, na rozdíl od IP adresy. Kromě toho, po přechodu na IPV6 těch číslic "malinko" přibude. Ale ten můj příspěvek samozřejmě nebyl myšlen úplně vážně. Domény v klasické podobě se přežily. V zásadě by se mi asi nejvíc líbil systém víceúrovňových domén. Např. neco.hr.org.cz by byla doména české organizace zabývající se lidskými právy a mající název Něco. Na vyšších úrovních (třeba dir.hr.org.cz a dir.org.cz) by byl katalog s možností vyhledávání podle údajů, které poskytl majitel domény a tato služba by byla v ceně domény. Spameři a SEOprasata by byli sankcionováni, takže by se dosáhlo dobré informační úrovně. Tím by se nezabránilo kolizím zcela, ale umožnilo by to vcelku efektivní využívání.
"Zabrani" firmou, ktera ma s danou znackou (v libovolne diakriticke variante) neco spolecneho je proste jenom rozsirena varianta kolize, ktera vznikne, kdyz se dve firmy/lide jmenuji stejne, zabyvaji se stejnymi vyrobky a podobne.
Proti tomu stoji vyhrady a nevyhody:
1) nove kolo domenovych spekulaci
2) problem s pristupem ze zahranici
3) phishing a registrace "podobnych" jmen
4) totalni zmateni uzivatelu - bylo to spekacky.cz nebo špekáčky.cz nebo spekácky.cz ....
ono to staci uz ted, kdy si firma zalozi cool anglicky znejici domenu a pak to v radiu spellujou cesky aby jim tam lidi trefili :)
Tady to prave postrada logiku... Zakladem internetu a DNS je, ze muzes ho pouzivat odkudkoliv. A jak budes chtit napsat na ceske klavesnici nazev domeny nekde v japonsku?
No to je bezva. Takze az dostanes vizitku, kde bude japonska domena, tak budes pouzivat vyhledavac, aby ses tam dostal, jo? Tak to ti preju hodne stesti. Obzvlast, pokud stranka bude interni a ve vyhledavacich nazaindexovana.
He? Jak to s tim souvisi, ze proste nejsem schopen napsat nazev domeny do prohlizece/emailoveho klienta? Predstav si, ze dostanes vizitku, kde namisto napr. "toyota.co.jp" budou nejake silene klikihaky - co s tim? Jakou to prinasi uzivatelum vyhodu oproti stavajicimu stavu?
to už je problém té Toyoty, jestli na vizitku uvede i URL v ASCII tvaru (xn--...), nebo neuvede. ale se zavedením IDN u nás spíše nesouhlasím, protože by to vedlo k velkému rozmnožení rhybářů.
Ale vzdyt to lze napsat i bez diakritiky (tedy vetsinou by existovaly verze s i bez hacku a carek). Treba ted pisu na Solarisu bez diakritiky a nemam problem :]
Ono staci sedet u pocitace ve Francii a kdyz clovek prekona jine rozlozeni klavesnice, tak travi cas kopirovanim pismenek z webovych stranek do policek, kde je nutna cestina.
Argument kdy nekdo zabral domenu nekdo jinej chce tu samou, ale cesky, spis nahrava spekulantum (a problemum).
Podle me anketa tady nema moc vypovidaci hodnotu, protoze tenhle server navstevuji jen linuxaci a v dost velke mire administratori, kdyby takovahlke anketa bude zverejnena na ides nebo tak nekde bude to cislo dost jiny
jenze vo to jde, aby bylo rozhodovani v rukou tech, kteri maji paru, co to prinese za problemy. Nedokazi si predstavit, jak pak napsat mail z Londynske kavarny. Dnes to jde.
Podle mě by anketa měla znít: souhlasíte se zavedením dikritiky do domén?
Já s tím tedy absolutně nesouhlasím, protože to diskriminuje menšiny, ať už jsou to cizinci, kteří umí česky, nebo češi, žijící v zahraničí. I v Číně se lze pohybovat po internetu s latinkou... Jsem tedy pro jeden univerzální znakový systém, který je dostupný všem (např. latin2). UTF je smrt, kdo v Německu ví, jak napsat "č"?
Jedna stará kočičí moudrost říká: o čem to, safra, mluvíš? Internet jako takový nemá s kódováním znaků nic společného, latin2 je na houby a UTF nemá zase nic společného s DNS.
Co taky jiného čekat od průzkumu mezi majiteli již existujících domén. Vždyť se jich vlastně ptají – přejete si, abyste si vedle své současné domény museli platit ještě jednu, s diakritikou? Aby ten průzkum měl smysl, musel by se provádět mezi zájemci o registraci domény.
Podle mne je nesmysl, ze by admini meli s necim problem. IDN je totiz problem na strane klienta. Servery prece pouzivaji punycode. Takze tam si vystacite se svym oblibenym US-ASCII.
Pokud se podivame na klientskou stranu, tak tam problem nastava pouze v pripade, ze se uzivatel snazi zadat domenove jmeno v prostredi, kde psani urcitych znaku je problematicke.
V ostatnich pripadech se jedna o problem ciste netechnicky (napr. clovek nezna cizi abecedu). A majitel webu by si mel uvedomit, zda ma zajem o zahranicni navstevniky a zda chce vyjit vstric domacimu publiku. Oba pristupy se nevylucuji.
A taky je to jeste trochu problem bezpecnostni. Nebo uz je to nejak vyreseno ? Kdyz mate v domenovem jmene napr. pismenko a, tak v nekterych abecedach muze existovat podobny znak (trea v azbuce), ktery vypada skoro stejne a nestesi je hotovo. Pak vam nejaky podvodnik posle odkaz www.banka.cz, kde bude nejake 'a' veskutecnosti 'a' z jine abacedy, uzivatel nema sanci to poznat, klikne na to a je vymalovano. Kdo na tom ziska ? Ruzni marketingovi carodejive, par spekulantu a mraky podvodniku. Co ziska uzivatel (pro ktereho by to jako melo byt), to netusim.
www.banka.cz
www.bankа.cz (druhe a by melo byt jinak, viz zdrojak stranky)
No nevi. Kdyz si nekdo zaridi podvodnou domenu s pouzitim opticky stejne vypadajicich znaku, tak neni problem, aby jsi pro ni koupil certifikat jaky si zamane. Prohlizec certifikat vezme a uzivatel pozna podvod pouze zkoumanim certifikau. Kdyz by se podvodnik o neco smazil DNS spoofingem, tak vytvorit nejaky verohodne vypadajici certifikat je vetsi problem. Navic DNS spoofingem lze podvadet pouze po mistne (a casove) omezenou dobu (utok smerovany na par jedincu), kdezto falesnou domenou lze "ospamovat pulku zemekoule".
Zavedeni hacku a carek usnadnuje podvodnikum zivot (= rizika se zvetsuji)
No jo, ale to je chyba klienta, ze ma nastavene v prohlizeci nejake certifikacni autority. Kdyby mel v prohlizeci registrovane jen ty certifikaty, u kterych osobne zkontroloval fingerprint (a zadne certifikacni autority), tak ma po problemu se spoofingem
Ty hulis hrozne veci. To ako kazdy web ktory na mna chce hovorit SSL mam overovat niekde v novinach? Lebo podsunut na webe stranku s pozmenenym fingerprintom uz asi nie je problem.
To sa na tie UTF-8 znaky mozme radsej vykaslat a spolahnem sa ze to co vidim v URL je to odkial mam aj certifikat a ak maju podpis od Verisign tak viem ze je to existujuca overena firma.
To ako cele certifikacne autority a s tym spojeny handling chces zahodit?
Zapominate na muj puvodni predpoklad "pokud bude zajem overit totoznost". Jestli vas nezajima totoznost protejsku, tak to prece resit nemusite.
SSL, jako protokol, pouze zarucuje, ze druha strana, vlastni soukromy klic nalezici k verejnemu klici. Overeni verejneho klice je ponechano na uzivateli.
Jina vec je, ze uzivatel je strasne liny, a tak overeni verejneho klice prenasi na certifikacni autoritu. Pak je ale otazka, jestli veri CA (napr. souhlasi s politikou CA) nebo ji ma nejak jinak overenou. Cely problem se tak presouva o patro vyse.
Vite, podle vizionaru, co navrhovali PKI, mel byt dnes svet lepsi a bezpecnejsi. Ale neni tomu tak, protoze PKI vubec nefunguje. Misto toho tu mame mnoho soubeznych malych PKI, ktere si navzajem neveri. A tak je to dobre. Vynutit duveru totiz nelze.
Ale ako chcete overit totoznost protejsku? Bude sa vytlacat kazdy piatok fingerprint vsetkych webov v novinach? Prosim odpovedzte.
A samozrejme ze autorita ju overuje. Viem ze ked ma niekto podpis od Verisign tak na e-maile uvedom v certifikate naozaj ta firma sidli a na tej adresa sa nachadza. Naviac je to osetrene legislativne. Ako si to vy dokazete overit aspon na tej urovni ako Verisign?
Sam jste na to odpovedel. Budto verim autorite a pak musim resit, jestli mam pravy certifikat autority, nebo nejakym postranim kanalem overim spravnost verejneho klice.
V obou pripadech skoncim na overovani verejneho klice na vrchu hierarchie duvery pomoci jinych prostredku (noviny, telefon, osobni setkani, reputace pseudonymu).
Pouziti CA je kompromis mezi bezpecnosti (mohu verit CA?) a pohodlnosti (nemusim overovat vsechny listove klice, staci koren kazde PKI).
To ale jasne nahrava tomu aby som to robil cez CA. Deje sa to automaticky. Existuju revokacne listy a nemusim zakazdym ked vleziem na nejaky SSL hned ho niekde overovat. Iste to ten Verisign robi lepsie nez by som si to aj pri maximalnej snahe urobil ja. A dovere vo Verisign je u mna vyssia ako dovera v hociktoreho zamestnanca slovenskej banky.
Podle me se tohle da vyresit celkem snadno tak, ze CZ.NIC povoli pouze ceske znaky, tudiz www.bankа.cz (druhe a by melo byt jinak) nebude v domene mozne, a banka.cz a www.bankа.ru uz jsou dve naprosto viditelne rozdilne adresy.
Nicmene ja bych IDN tez nezavadel, komu soucasny stav vadi?
A co kdyz si zde bude chti zalozit pobocku ruska banka pro Rusy z Karlovych Varu? Nebo (obecny problem narodnich abeced) co s Ruskem ? To tam zakazete azbuku ? Nebo tam naopak zakazete latinku ? Nemluve o domenach .com .org a pod.
Boj proti podonmym podvodum bude znamenat, ze majitele domen si budou muset zaregistrovat domeny s hacky i bez hacku, pripadne ruzne mezistavy. Bylo by fajn kdyby je NIC daval zadarmo, ale to by pak cela vec ztratila smysl :-)
Nezbyva doufat, ze NIC si vezme tento vyzkum k srdci a diakritiku do domen nezavede. Nebo to dopadne "poevropsku", tj. tak ze se hlasovat (a masirovat) se bude tak dlouho, dokud nevyjde to co je naplanovane.
Pro domeny s narodnimi znaky hlasuji registratori jen kvuli zvyseni zisku. Pokud se to stane, nastve to silene moc lidi a to vcetne provozovatelu serveru, protoze budou muset registrovat dalsi domeny a nebo vest soudni jednani s temi, kdo se na nich prizivi. Vem te si napr. domeny jako hrac.cz, hrani, laska.cz, atd atd. Musi pak bojovat se spekulanty, co by registrovali jejich domeny.
A krome toho, je to nesmysl pri pohledu na mezinarodni pristup k internetu. Internet ma spokojovat, nema rozdelovat.
Co prinese uzivateli to, ze bude pouzivat cestinu v nazvu domeny? Nyni uz pisi miliony lidi nazvy domen bez diakritiky a problem s tim nemaji! Proc se o tom mluvi je jen a jen kvuli zvyseni zisku registratoru! Takze se nenechme balamutit, jde opet a jen o penize do kapec registratoru ale zadne vyhoda ani pridana hodnota v tom neni. Jen problemy pro ostatni mimo registratoru a NIC!
Co se takhle kapku zklidnit? Na zprávu, která informuje o tom, že se IDN zavádět nebude je to na můj vkus příliš agresivní tón.
Pokud vás zajímá, proč se o takových věcech mluví, jak a kde se o nich mluví, tak se zkuste zapojit do relevantní internetových fór (ICANN, IANA, IETF, RIPE, ...). Možná pak budete mít lepší přehled o tom, co a proč se na internetu děje.
Dost bude zalezet, jak rychle se IDN rozsiri v gTLD , ccTLD typu .tv .as atd. a zejmena domenach 3 urovne.
Nepodporovana diakritika samozrejme problem je. Staci si pustit televizi nebo radio a poslouchat webove nebo emailove adresy.
Predevsim ty domeny 3. urovne budou brany ruznymi webhostingovymi spolecnostmi jako konkurencni vyhoda a posleze jako nezbytna sluzba.
A az se informace o tom, ze diakritika domen je to technicky resitelna, dostane k marketingovym oddelenim velkych firem, tak urcite budou vyvijet tlak na zavedeni IDN.
86% uzivatelu internetu ze je spokojeno s CZ.NIC?! Jestli jich ma desetina vubec tuseni, ze takova organizace existuje, tak je to moooc. Uvazujete pri psani, nebo kopirujete PR rovnou? http://www.nic.cz/cz/o-nas/page.php?aid=369&sid=8&wid=1
v dnesni dobe se registrovani domen zvrhlo na stupidni lov lehce zapamatovatelnych nic nerikajicich 3 pismenych zkratek, na kterych se pote objevi specialni "WEBicek", ktery ma nekomu vydelat spoustu penez. Nektere domeny nemaji ani mx zaznamy, mnoho jich nema sve DNS (ns.{domena}.cz.) mnoho lidi nevi, co znamenaji tecky mezi slovy, jeste vice lidi nevi, kolik je root DNS serveru a na to se vsichni musi bavit o "DOMENACH" cili subdomene 3 radu www - opravdu zabavne - lovte domeny, nechte si vypsat whois na nektere z nich a ono opravdu nebude odpovidat zaznamum v cz.nic nechte si na nektere vypsat reversni zaznamy a velice se pobavite - pak se bavte o domenach
Kdo by dnes zadával přímo adresu? Už teď mnoho lidí netuší, že něco jako adresový řádek vůbec existuje. Prostě jim najede ten jejich Seznam, oni zadají něco do okénka a postupně se doklikají.
Zavádění diakritiky proto už rozhodně není potřeba. Spoustě lidí totiž diakritika v doménách dávno funguje. Jen se podívejte, kolikrát je v našeptávači "měšec.cz", "ukažse.cz", "líbímseti.cz" atd. atd.
Nějaká diakritika v DNS je jenom taková hračička pro techniky. Schválně nějakému laikovi řekněte, že se to bude slavnostně zavádět. Bude čumět jako puk, protože proč by se mělo zavádět něco, co on už roky úspěšně používá?
Stejně časem adresový řádek upadne do zapomnění a nebude potřeba. Tak proč se tím ještě zabývat a vnášet nějaký nepotřebný chaos do funkčního systému?